Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Halloween. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr paź 12, 2011 16:15
Posty: 14
Post Halloween.
Co o tym myślicie? Dla mnie nie jest to oddawanie czci szatanowi, ale zwykła zabawa. Chociaż... Jeżeli mówimy "cukierek albo psikus", i ktoś nie da cukierki, a my robimy psikus to może i jest to oddawanie czci szatanowi. Ale jeżeli nic nie robimy, to zwykła zabawa. Ja wczoraj chodziłem z przyjaciółmi po domach, dostawaliśmy cukierki. Sam robiłem ciastka Halloween, i wydrążyłem w dyni twarz. ;) Czekam na wasze zdanie. :)


N paź 30, 2011 10:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Halloween.
Ja też uważam że nie jest to oddawaniem czci Szatanowi. Nie wszystko co wzbudza pewne wątpliwości musi być oddawaniem czci złemu. Inna sprawa co ludzie sądzą i czemu mamy tych tradycji u nas nie propagować. Też chętnie poznam opinie.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N paź 30, 2011 10:40
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: Halloween.
Halloween jest elementem prymitywnej kultury amerykańskiej, którą usiłuje się przeszczepić na grunt europejski aby proces amerykanizacji europejskich społeczeństw postępował.
Duchowość amerykańska opiera się nie tyle na wierze w Boga, bo religie tam są najbardziej rozproszone i zatomizowane na świecie, co na wierze w duchy, strachy, diabły, które, zdaniem zabobonnych Amerykanów, rządzą światem i człowiekiem.

Można się pobawić dynią, jednak poza tą zabawą jest przepaść zastąpienia wiary w Boga wiara w świat duchów i diabełków. Nie każdy wyczuwa granicę poza którą zabawa się kończy.
Odradzam.

Proponuję rozwijać wiarę we Wszystkich Świętych. Bo tej wiary w Polakach jest mało. Ludziom to święto kojarzy się raczej ze zmarłymi, a nie świętymi. Kościół ma tu wiele do nadrobienia.

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


N paź 30, 2011 13:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Halloween.
maly_kwiatek masz zapewne dużo racji, ale niestety, Halloween to zabawa, podczas gdy odwiedzanie grobów na Wszystkich Świętych to w praktyce przepychanie się między ludźmi. Ciężej dostrzec w tym sens, choć ten oczywiście jest. Ale do tego trzeba wiary.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N paź 30, 2011 14:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 28, 2011 20:34
Posty: 4
Post Re: Halloween.
WIST napisał(a):
Nie wszystko co wzbudza pewne wątpliwości musi być oddawaniem czci złemu.

Zgadzam się. Generalnie mam wrażenie, że ilekroć gdzieś pojawi się coś pokroju czarownicy, czarodzieja, wróżki [w tym przypadku chodzi o kostium], odzywa się wielkie larum. Osobiście nie widzę nic złego w przejściu dzieciaków po domach, zebraniu paru cukierków czy zrobieniu kilku psikusów. No bo nie oszukujmy się, ale w zasadzie w większości do tego się to wszystko sprowadza.

maly_kwiatek napisał(a):
Można się pobawić dynią, jednak poza tą zabawą jest przepaść zastąpienia wiary w Boga wiara w świat duchów i diabełków. Nie każdy wyczuwa granicę poza którą zabawa się kończy.

To już oczywiście inna kwestia. Rozsądny rodzic zanim puści dziecko żeby po sąsiadach pobiegało, wytłumaczy i powie o co tak naprawdę chodzi. A następnego dnia odwiedzą groby.
Moim zdaniem jedno z drugim się nie wyklucza.

Na Facebooku powstało wydarzenie 'Jestem chrześcijaninem - nie obchodzę Halloween". Irytuje mnie zdanie, które pojawia się w treści wydarzenia: "Obyczaje związane z Halloween zastępują atmosferę zadumy w którą wprowadza nas Kościół, oraz wypierają inicjatywy o charakterze wychowawczym (Np. konkursy na najlepszą dynię, zamiast wycieczki na cmentarz i ogarnięcia kilku zaniedbanych grobów..)".
Powtórzę się - powygłupianie się w kostiumach jednego dnia, a oddanie czci zmarłym następnego, to nie są dwie zwalczające się rzeczy.

Nie oznacza to bynajmniej, że jestem wielkim zwolennikiem obchodzenia tego dnia, natomiast nie biegam i nie krzyczę wytykając palcem tych, którzy wydrążą sobie dynię.


N paź 30, 2011 14:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Halloween.
W owych zdaniach z Facebooka może być trochę racji. Zanim przyjdą ważne święta następuje czas przygotowania. Jeśli mowa o jakimś wyciszeniu to sądzę że zabawa w przeddzień na pewno nie pomaga osiągnąć takiego stanu zadumy.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N paź 30, 2011 14:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 11:29
Posty: 1541
Post Re: Halloween.
zachęcam do posłuchania
www.egzorcyzmy.katolik.pl/index.php/dzi ... -z-diablem
www.radiownet.pl/publikacje/halloween-w ... ackiego--2

www.piotrskarga.pl/ps,823,3,0,1,I,informacje.html


i jeszcze :
"Stanowisko Kościoła wobec obchodów „święta Halloween”


Umiłowani w Chrystusie Panu Bracia i Siostry,

Zbliża sie Uroczystość Wszystkich Świętych, której liturgiczne obchody przypominają nam chrześcijańskie powołanie do świętości. Ze względu na postępującą promocje okultyzmu i magii w środkach przekazu, w środowisku szkolnym i w społecznościach lokalnych z okazji tzw. „święta Halloween” pragnę przypomnieć fakty dotyczące tego obchodu oraz stosowna naukę kościoła.

Korzenie „Halloween” sięgają pogańskich obchodów święta duchów i celtyckiego boga śmierci. Autor „Biblii Szatana” i twórca współczesnego satanizmu Anton Lavey stwierdził, iż noc z 31 października na 1 listopada jest największym świętem lucyferycznym. Kroniki policyjne potwierdzają wzmożoną liczbę aktów przemocy o charakterze okultystycznym, nasilających sie w tym właśnie czasie. Kościół ostrzega przed angażowaniem sie w jakiekolwiek formy okultyzmu i magii. Nauczanie to znajdujemy w Katechizmie Kościoła Katolickiego (p. 2116 i 2117), w dokumencie Stolicy Apostolskiej „Jezus Chrystus dawca wody żywej” (Watykan, 3 lutego 2003 r.), w Nocie Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Toskanii (Florencja, 1 czerwca 1994 r.) oraz w zwyczajnym nauczaniu biskupów.

Wdrażanie dzieci, młodzieży i części dorosłych w przyzwolenie na praktyki okultystyczne, choćby pod pozorem zabawy („przekupywanie duchów”) należy w świetle powyższych faktów uznać za niezgodne z nauką Kościoła. Pogańskie w swojej istocie obchody wigilii Uroczystości Wszystkich Świętych praktykowane przez ludzi uznających sie za chrześcijan zubażają ich duchowo. Odwraca sie uwagę od naśladowania świętych i błogosławionych, a skłania sie do przyjęcia zbanalizowanej wizji świata nadprzyrodzonego.

Na owocne przeżywanie Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego z serca wszystkim błogosławię,

Sławoj Leszek Głódź
Arcybiskup Metropolita Gdański"

_________________
Króluj nam Chryste !
http://www.duchprawdy.com
http://sacerdoshyacinthus.wordpress.com


N paź 30, 2011 16:11
Zobacz profil
Post Re: Halloween.
maly_kwiatek napisał(a):
Ludziom to święto kojarzy się raczej ze zmarłymi, a nie świętymi.
widziałam ostatnio w pewnej galerii handlowej w Warszawie kartkę z napisem:
"1 listopada - święto zmarłych - nieczynne. przepraszamy" :shock:
Polacy wolą świętować śmierć niż życie :-(
Cytuj:
nie biegam i nie krzyczę wytykając palcem tych, którzy wydrążą sobie dynię.

ja też nie wytykam palcami ludzi obchodzących halloween, tak samo jak nie wytykam ludzi obżerających się smakołykami w piątek, czy niechodzących do kościoła w niedziele - po prostu, nie uważam ich za ludzi tego samego wyznania co ja...
ludzie, róbta co chceta, ale przynajmniej nie podawajcie się za katolików bo w ten sposób wystawiacie kiepskie świadectwo Kościołowi w Polce :roll:


N paź 30, 2011 17:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Halloween.
O ile sposób obchodzenia Halloween wywodzi się z celtyckich obrzędów Samhein (święto zakończenia żniw i koniec roku), to nasze polskie obchody Wszystkich Świętych i Zaduszek ściśle wiążą się ze słowiańsko-bałtyjskim świętem Dziadów. Stąd właśnie palenie ognia na grobach, składanie ofiar z płodów rolnych, oraz udzielanie jałmużny... oraz rytualne potrawy które przetrwały jeszcze w pewnych rejonach Polski. W sumie jedno warte drugiego ;-)
Moim prywatnym zdaniem jedno i drugie nie jest prawdziwie chrześcijańskie, bo nawiązuje bezpośrednio do kultu przodków.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


N paź 30, 2011 17:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 06, 2011 14:38
Posty: 350
Post Re: Halloween.
Samhain (czyt. sauń, IPA: [ˈsˠaunʲ]) – najważniejsze celtyckie święto, którego nazwa oznacza koniec lata (sam e fuin). Związane było z zakończeniem żniw i roku wg kalendarza celtyckiego (współcześnie umownie 31 października / 1 listopada).

Wierzono, że w noc wigilii Samhain duchy osób, które zmarły w trakcie minionego roku oraz tych, które się jeszcze nie narodziły, zstępowały na ziemię w poszukiwaniu żywych, by w nich zamieszkać przez okres następnego roku. Celtowie gasili wszelkie ogniska, kaganki i pochodnie, żeby ich domy wyglądały na zimne i niegościnne, a poza domem wystawiali żywność dla duchów. Sami ubierali się w stare, podarte ubrania i chodzili po wsiach udając brudnych włóczęgów, dzięki czemu miał ich nie zechcieć żaden duch.

Związek z porą roku jest, ale ważniejsze było spotkanie z duchami. Jeżeli szukasz złego ducha, to właśnie po to jest.


N paź 30, 2011 18:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Halloween.
Powszechne mylenie uroczystości Wszystkich Świętych (wyjątkowo radosnej- w końcu świętujemy szczęscie wieczne naszych braci w wierze!) ze świętem zmarłych zauważyłam i jest to dla mnie totalne niezrozumienie idei.
Co do Halloween. Jestem przeciw. Nie wpadałabym w panikę aczkolwiek nie widzę sensu, celu , i jakiejkolwiek wartości (poza zbiciem kasy na sprzedawaniu masek i kostiumów...) zaszczepiania tego na siłę w Polsce. Moje dzieci w szkole nie obchodzą nic takiego :brawo: , podobnie było w przedszkolu. Przedszkole było katolickie. Nie obchodziło się tam żadnego Halloween, za to Wszystkich Świętych owszem, bardzo uroczyście Boże Narodzenie, św Mikoałaja z prezentami i cała oprawą na 6 grudnia itp (to podobno też passe, bo prezenty ma przynosić "gwiazdka" (a może ufo?) pod choinkę...). Szkoła jest miejska ale nauczyciele i dyrektor rozsądni . I chwała im za to. W jednym z przedszkoli naszego miasta zrobiono zabawę na Halloween z przebieraniem się za potwory. Trzylatki wpadły w panikę i zakrywały oczka żeby nie patrzeć. Myślę że pomyślałabym po takiej akcji o zmianie przedszkola......

_________________
Ania


N paź 30, 2011 18:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 12, 2011 16:15
Posty: 14
Post Re: Halloween.
Ale jeszcze zależy, dla kogo to co znaczy, i jak się to obchodzi...


N paź 30, 2011 18:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Halloween.
viewtopic.php?f=51&t=18522 - O halloween
viewtopic.php?f=51&t=5631 - Halloween
viewtopic.php?f=50&t=14095 - Rodzice przeciw halloween
viewtopic.php?f=37&t=9752 - Kogo denerwuje Halloween ?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N paź 30, 2011 19:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Halloween.
dimko napisał(a):
Związek z porą roku jest, ale ważniejsze było spotkanie z duchami.

Duchami zmarłych przodków. Nie "złymi duchami". Samhein i Dziady obchodzi się zresztą dalej, pierwsze w konfesjach wikańskich jako większy sabat, drugie u słowiańskich rodzimowierców. Te dwa święta wiążą się z kultem przodków i cyklami przyrody, a nie z jakimikolwiek demonami.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


N paź 30, 2011 19:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 21, 2011 21:45
Posty: 238
Lokalizacja: Rzeszów, Podkarpackie
Post Re: Halloween.
Wg mnie głupie przeszczepianie "amerykańskich wynalazków" na polski grunt. W USA jest to "święto" w pełni skomercjalizowane. Trzeba sobie zadać pytanie co jest jego celem? Banalizowanie śmierci? A może "unormalnianie" okultyzmu? Zamiast tego wolałbym wzmacniać naszą tradycję.
Nie panikuję widząc dynię i nie piszę, że to "posłańcy szatana" ale jakoś ameryka nie jest dla mnie wzorcem od którego wartoby przeszczepiać jakiekolwiek tradycje.
Cudze chwalicie swego nie znacie - takie na czasie przysłowie.
mariusz

_________________
John & Stasi Eldredge -"Miłość i wojna" - Obowiązkowa lektura dla każdego małżeństwa :)


N paź 30, 2011 20:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL