Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:10



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 538 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Następna strona
 Świadkowie Jehowy 
Autor Wiadomość
Post Świadkowie Jehowy
Największą z sekt, jaka istnieje wśród nas są "Świadkowie Jehowy". Ja również miałem najwięcej okazji do rozmów właśnie z tą "grupą religijną". Przeprowadziłem z nimi wiele rozmów, w tym z ich odpowiednikami chrześcijańskich Biskupów. Dlatego pozwalam sobie na wypowiedź na temat tej sekty.

Istnieje taka grupa ludzi, która sama o sobie twierdzi, iż jest "Wyznaniem". Nie wiadomo tylko do jakiej religii ich zaliczyć, bo bazując na Piśmie Św. Starego i Nowego Testamentu wybierają sobie "co lepsze kąski" dla siebie.
Ich sekta wzięła wprawdzie swój początek z Kościoła Adwentystów, lecz ich "nauczanie" tak daleko odbiegło od religii chrześcijańskiej, że w tej chwili nie można o nich powiedzieć że mieszczą się w ramach Religii Chrześcijańskiej.
Nie można ich także zaliczyć do wyznania związanego z Judaizmem, bo korzystają również z Nowego Testamentu. (Judaizm jeszcze oczekuje na przyjście Mesjasza).
Dlatego śmiało można nazwać "Stowarzyszenie Badaczy Pisma Świętego" Spółka Akcyjna za sektę, nie nie będącą odłamem żadnej Religii, lecz bazującą na Świętych dla Chrześcijaństwa i Judaizmu Pismach.
Kolejny powód, dla którego należałoby uznać ich za sektę to fakt wiele razy gloszonego przez nich i niesprawdzonego przyjścia Pana Jezusa w widzialnej postaci i "końca Świata"
"Rozróżnicie Proroka który jest posłany przeze Mnie od fałszywego po tym, jak sprawdzają się jego słowa" (przepraszam, cytat z pamięci słowa mogą być niedokładne)


Pokusiłem się również o własną definicję sekty, która brzmi
"SEKTY - Ruchy o charaktere religinym, czerpiące swe źródła ze Świętych Ksiąg dużych Religii (jednej lub więcej), lecz wykorzystujące Święte Pisma do własnych celów."
(Pełne, własne definicje umieściłem na tym forum, Strona głowna>Kościół>Sekty>str.4. Można się znimi zgodzić lub nie. Mnie wydają się najbardziej pasujące do stanu rzeczywistego.)

Powodzenie "nauczania" tej sekty opiera się głównie na dobrej znajomości Pisma Świętego. Operują oni zręcznie wybranymi cytatami z Pisma Świętego dla poparcia własnej, katastroficznej wizji świata. Ich "proroctwa" rychłego końca świata, głoszone od początku istnienia sekty, oraz niejednokrotne przekładanie terminu Zagłady były wielokrotnie powodem rozbawienia dla Wiernych w religii chrześcijańskiej. Do pewnego momentu pracowali oni na wyrwanych z kontekstu cytatach z katolickiej "Biblii Tysiąclecia", obecnie pracują na własnym, okrojonym do swoich potrzeb wydaniu Pisma Świętego. Ponieważ moja znajomość Ewangelii zaczęła się od innego tłumaczenia (była to bodajże tzw. "Biblia Poznańska") kilkakrotnie wyłapałem drobne, lecz znaczące różnice w cytowanych przez nich fragmentach.

cytat- "Ze względu na zgłaszaną przez Russella konieczność odfałszowania z woli Bożej chrześcijaństwa (świadkowie Jehowy rozróżniają dzisiaj "chrystianizm" z I w., do którego sami nawiązują i "chrześcijaństwo", które dla nich jest inspirowane przez szatana i demony) i przypisywanie sobie roli proroka czasów ostatecznych, mamy prawo, a nawet obowiązek, zapytać się, czy tego człowieka rzeczywiście posłał Bóg. W zasadzie na to pytanie nie musimy już dzisiaj udzielać odpowiedzi, gdyż historia dała na nie przekonującą odpowiedź. Karol Russell był fałszywym prorokiem, o czym mógł się osobiście przekonać po roku 1914. Russell nie sprawdził się więc w roli proroka. Podobnie i jego osobiste życie nie obyło się bez licznych skandali". (SEKTY.NET)

Wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o działalności Świadków Jehowy zapraszam do przejrzenia serwisu o sektach ojców Dominikanów z Krakowa. Na stronie
http://sekty.net/pl/?id=329&PHPSESSID=a ... da23466de2
znajduje się komplet informacji dotyczący tej właśnie sekty.

Czy zatem zezwoleniem na istnienie tej sekty Bóg nie chce nam wskazać na konieczność częstszej lektury Pisma Świętego ?


P.S. Gdybym popełnił jakiś błąd przy wpisywaniu pełnej nazwy sekty Świadków Jehowy to proszę o sprostowanie.


Cz paź 09, 2003 8:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 02, 2003 10:47
Posty: 33
Lokalizacja: Wołów, Dolnośląskie
Post 
Mam do czynienia ze Świadkami Jehowy. Również przez ok. 2 lata odwiedzały mnie ich misjonarki. W ten sposób poznałam zasady ich wary, a są one sprzeczne z Pismem Świętym.
Wszystkie cytaty w publikacjach Świadków są oderwane od kontekstu.
Jeśli chodzi o znajomość Biblii, to raczej jest ona powierzchowna i głównie oparta na publikacjach Świadków.
Dobre opracowania nt. Świadków i ich nauki na następujących ttstronach WWW:

http://warsaw.com.pl/brooklyn
http://watchtower.org.pl
http://republika.pl/katolikos
Pozdrawiam :)

_________________
Misericordias Domini in aeternum cantabo.
Mozilla PL


N paź 12, 2003 17:20
Zobacz profil
Post 
Największym z wielu absurdów, do których doszli "Badacze Pisma Świętego" jest twierdzenie o śmierci Pana Jezusa nie na Krzyżu (o czym wielokrotnie mówi nam Ewangelia), lecz przez wbicie na pal... . Poza tym metody werbowania do ich stowarzyszenia są takie same jak dla wielu innych sekt.


N paź 12, 2003 21:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 02, 2003 10:47
Posty: 33
Lokalizacja: Wołów, Dolnośląskie
Post 
Świadkowie Jehowy do roku 1935 głosili naukę o śmierci Chrystusa na krzyżu. W tymże roku zmienili ją na naukę o śmierci Chrystusa na palu męki.
Również ich nauka o zmartwychwstaniu Chrystusa jest absurdalna.
Nie wspomnę już o fałszywych przepowiedniach końca świata.
Pozdrawiam

_________________
Misericordias Domini in aeternum cantabo.
Mozilla PL


Wt paź 21, 2003 11:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 22, 2003 12:03
Posty: 16
Post Re: Świadkowie Jehowy
ddv163 napisał(a):
Istnieje taka grupa ludzi, która sama o sobie twierdzi, iż jest "Wyznaniem". Nie wiadomo tylko do jakiej religii ich zaliczyć, bo bazując na Piśmie Św. Starego i Nowego Testamentu wybierają sobie "co lepsze kąski" dla siebie.


Witam. To co napisales, jest mniej wiecej definicja kazdego wyznania, ktorego doktryna wywodzi sie z Biblii.:)) KK tez.


Śr paź 22, 2003 14:10
Zobacz profil
Post 
Oczywiście ! Lecz żadne z wyznań wywodzących się z Chrześcijaństwa nie posunęło się do zmian w tekście Pisma Świętego. A z tego, co mi wiadomo "ŚJ" to zrobili. Zuważ to, że obojętnie w jakim Wyznaniu chrześcijańskim tekst Pisma Świętego pozostaje niezmieniony. Jeżeli ja się mylę - proszę podaj mi przykłady. Widocznie NIE WIEM. Ewentualne różnice w tekście "P. Św." wynikają z różnic wynikających z różnorakich tłumaczeń ( z Wulgaty, Greki itd).
"ŚJ" natomiast posunęli się aż tak daleko, że twierdzą, że Chrystus został wbity na pal. Nie wiem skąd im się to wzięło. Tym bardziej, że wszelkie inne niezależne źródła twierdzą jednoznacznie - Palestyna w tym czasie była opanowana przez Rzymian. Karą śmierci dla niewolników rzymskich było UKRZYŻOWANIE.
Niezależnie od tego, co napisałem - stwierdziłem, że pomija się w "nauczaniu" "ŚJ" pomijanie pewnych wersetów Pisma Świętego.
DLACZEGO ?


Pt lis 21, 2003 20:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 02, 2003 10:47
Posty: 33
Lokalizacja: Wołów, Dolnośląskie
Post 
Podam próbkę tłumaczenia opartą na Mt 5:3:
Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestow niebieskie (Biblia Tysiąclecia)
Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem ich jest Królestwo Niebios (Biblia warszwska)
Szczęśliwi, którzy są świadomi swej potrzeby duchowej, gdyż do nich należy królestwo niebios (Przekład Nowego Świata Świadków Jehowy).
A teraz klasyczny już przykład manipulowania tekstem Pisma Św. oparty na Łk 23:43:
Jezus mu odpowiedział: "Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju (BT)
I rzekł mu: Zaprawdę powiadam ci, dziś będziesz ze mną w raju (Bw)
A on rzekł do niego: Zaprawdę mówię ci dzisiaj: Będziesz ze mną w Raju(PNŚ).
Proszę zwrócić uwagę na miejsce znaku interpunkcyjnego.
Pozdrawiam

_________________
Misericordias Domini in aeternum cantabo.
Mozilla PL


Wt lis 25, 2003 12:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 03, 2003 22:23
Posty: 1
Post Re: Świadkowie Jehowy
Sam omijam Jehowych szerokim łukiem, ale to co napisałeś moim zdaniem nie jest sprawiedliwe.
ddv163 napisał(a):
Istnieje taka grupa ludzi, która sama o sobie twierdzi, iż jest "Wyznaniem". Nie wiadomo tylko do jakiej religii ich zaliczyć, bo bazując na Piśmie Św. Starego i Nowego Testamentu wybierają sobie "co lepsze kąski" dla siebie.

To samo można powiedzieć o KK, jednak o ile Jehowi nie wynoszą się ponad Pismo, KK tak - tutaj można by zacytować kilka dogmatów, choćby o niepokalanym poczęciu, takze celibat jest niezgodny z duchem Pisma.
Cytuj:
Ich sekta wzięła wprawdzie swój początek z Kościoła Adwentystów, lecz ich "nauczanie" tak daleko odbiegło od religii chrześcijańskiej, że w tej chwili nie można o nich powiedzieć że mieszczą się w ramach Religii Chrześcijańskiej
.
Czy nauczanie KK mieści się w ramach religii chrześcijańskiej ? Moim zdaniem nie. Nauki KK są wynaturzone poprzez seksualne fobie klerykałów(celibat, homofobia, antykoncepcja itd), przez ich faryzeizm i hipokryzje.
Cytuj:
Nie można ich także zaliczyć do wyznania związanego z Judaizmem, bo korzystają również z Nowego Testamentu. (Judaizm jeszcze oczekuje na przyjście Mesjasza).
Dlatego śmiało można nazwać "Stowarzyszenie Badaczy Pisma Świętego" Spółka Akcyjna za sektę, nie nie będącą odłamem żadnej Religii, lecz bazującą na Świętych dla Chrześcijaństwa i Judaizmu Pismach.

Jeżeli z faktu że wyznanie nie jest związane z Judaizmem wnioskujesz o jego sekciarskim charakterze to znaczy że np. Buddystów, Islam też uważasz za sektę. Minęło tyle wieków a nic się nie zmienia. Ideą katolika zdobyć monopol na zbawienie i wytępić innowierców.
Cytuj:
Kolejny powód, dla którego należałoby uznać ich za sektę to fakt wiele razy gloszonego przez nich i niesprawdzonego przyjścia Pana Jezusa w widzialnej postaci i "końca Świata"
"Rozróżnicie Proroka który jest posłany przeze Mnie od fałszywego po tym, jak sprawdzają się jego słowa" (przepraszam, cytat z pamięci słowa mogą być niedokładne)

KK cały czas głosi o rychłym nadejściu sądu ostatecznego, jakoś taki nie nadchodzi co zwiększa tylko frustracje.

Cytuj:
Pokusiłem się również o własną definicję sekty, która brzmi
"SEKTY - Ruchy o charaktere religinym, czerpiące swe źródła ze Świętych Ksiąg dużych Religii (jednej lub więcej), lecz wykorzystujące Święte Pisma do własnych celów."

KK interpretuje Pismo na własny użytek, więc do własnych celów. Celem tym nie jest zbawienie, tylko uzyskanie kontroli nad jak największą rzeszą "wiernych".

Żeby była jasność, jeżeli świadków Jehowy nazywamy sektą, to jest nią również KK. Charakterystyczna dla katolikow jest chec pokazania ze inne religie to zło, tylko KK ma monopol na zbawienie. A to fatalny błąd.[/quote]


Cz gru 04, 2003 0:13
Zobacz profil
Post 
Tomke !

Zauważ, że żadne z Wyznań chrześcijańskich nie pozwoliło sobie na zmiany w samym tekście Pisma Świętego. A Świadkowie Jehowy, niestety, to robią. Począwszy od drobnych zmian "interpunkcyjnych", polegających na przesunięciu np przecinka w tekście, (co czasami może prowadzić do wypaczenia treści - spójrz na wypowiedź Gepardzicy) a skończywszy na "wycinaniu" wręcz całych wersetów. Powiedz mi - w jakim celu oni to robią ?...

Różnice pomiędzy poszczególnymi dużymi Wyznaniami w ramach Chrześcijaństwa polegają różnicach w tzw. "dogmatach wiary". Czyli - jak to już określiłem obrazowo w innym tekście - "w różnicach polegających na wyborze drogi do celu", jakim jest dla nas wszystkich Zbawienie.

Gdyby spojrzeć na sprawę "całościowo" - to wszystkie duże Wyznania Chrześcijańskie opierają się na na tym samym, niezmienionym Piśmie.
Różnice pomiędzy nimi są zaś różnicami wynikającymi z interpretacji TEJ SAMEJ TREŚCI Pisma Świętego.

Nie można też dużych wyznań chrześcijańskich nazwać "SEKTAMI" choćby z prostego faktu, iż TO MY WŁAŚNIE (Chrześcijanie) jesteśmy BEZPOŚREDNIMI KONTYNUATORAMI nauki Jezusa Chrystusa. A kontynuujemy Jego naukę już od 2000 lat !

To, że w pewnym momencie doszło do rozłamu międzychrześcijańskiego najlepiej świadczy o tym, że pewne różnice w pojmowaniu treści Pisma istniały już od dawna. Jednak my wszyscy - tak Katolicy, jak Ewangelicy i Prawosławni kontynuujemy TĘ SAMĄ naukę, choć w nieco innej formie.
Zauważ też, jaką wagę przywiązujemy (szczególnie Katolicy) do samej TREŚCI PISMA ŚWIĘTEGO. Różnice w poszczególnych wydaniach Pisma wynikają z różnic w tłumaczeniach tekstu źródłowego. Najmniej dokładnym tekstem jest tzw. "Wulgata" (tłumaczona z języków w których były spisane oryginały na łacinę. Dopiero pożniej np. na język poski). Dlatego też bibliści sięgają do języków w których były spisane oryginały - po to, by tekst był jak najwierniejszy. Stąd też tzw. "Biblia Poznańska" i inne wydania.

Świadkowie Jehowy już wiele razy WYZNACZALI DATĘ powtórnego przyjścia Jezusa Chystusa. Tak pod konec XIX w., jak i w samym wieku XX. Ostatnia wynzaczona przez nich data ostatecznego przyjścia Pana wyznaczona przez "ich oświeconego przez Boga Proroka" była wyznaczona - o ile dobrze pamiętam - na rok 1974 lub 1975.
Zapominają przy tym o słowach Pisma ze Starego Testamentu (niestety, znów cytat z pamięci, może być ciut niedokładny)

"Poznacie prawdziwego proroka Mojego po tym, jak sprawdzają się jego słowa"

Gdyby spojrzeć się zatem na prawdziwość nauki "Świadków Jehowy" pod tym kątem, to ta sekta już dawno powinna nie istnieć. Gdyż po prostu - okłamują swych Wiernych.

Jeżeli chodzi o inne Twoje zarzuty - to prosiłbym o spojrzenie na całokształt przekazanych przeze mnie treści. Operując wyrwanymi z kontekstu cytatami można wiele rzeczy starać się udowodnić...

Gdybym jednak coś przypadkiem ominął - proszę, napisz gdzie masz wątpliwości...

pozdrawiam

ddv


Cz gru 04, 2003 10:44

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
Mooniści są jeszcze gorsi, ŚJ przy nich to betka i można było by ich od kozery uznać przy członkach Moona za braci którzy zbłądzili.

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


Cz gru 04, 2003 21:23
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 19:49
Posty: 642
Post 
Maleńkie sprostowanie do powyższej dyskusji.
O zakwalifikowaniu danego wyznania do sekty nie decyduje treść wyznawanej wiary. /Wyjątkiem są sekty nawołujące np. do popełnienia samobójstwa./ Decyduje sposób wpływania na świadomość członków, a więc stosowanie manipulacji. Takie kryterium /niewyznaniowe/ podaje m.in. raport o sektach, przygotowany dla potrzeb Rady Europy /tzw. Raport Cottrella z 1984 roku/. Tenże raport wskazuje właśnie na świadków Jehowy jako sektę. Manipulacja w ich przypadku polega na tym, że na spotkaniach wyznawcy uczą się na pamięć pytań i stosownych cytatów biblijnych jako odpowiedzi. Jeśli zadają inne pytania, słyszą odpowiedź, że ulegli siłom ciemności, bo inaczej nie zadawaliby takich pytań. Spróbujcie w rozmowie ze świadkami wyjść poza przygotowane przez nich cytaty. W najlepszym wypadku powiedzą Was, że są do rozmowy na ten temat nieprzygotowani.
Do tego oczywiście należy dodać wpajanie poczucia wyobcowania, swoistego zagrożenia, szczególnej misji i wybrania etc.
Na koniec, Tomku, mogę Ci napisać, że takie myślenie o wspólnocie, do której się należy, pisanie i mówienie o swoich wątpliwościach, jak Ty to zrobiłeś wyżej /i miałeś do tego prawo/, jest w jakiejkolwiek sekcie - a więc i u świadków Jehowy - nie do pomyślenia. Natychmiast wywierano by na Ciebie presję, strasząc usunięciem z grona wybranych.

_________________
"Spójrzcie na Pana, a rozpromienicie się radością. Oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto biedak zawołał i Pan go usłyszał. I uwolnił od wszelkiego ucisku." /Ps 34/


Cz gru 04, 2003 21:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
ddv163 napisał(a):
Największym z wielu absurdów, do których doszli "Badacze Pisma Świętego" jest twierdzenie o śmierci Pana Jezusa nie na Krzyżu (o czym wielokrotnie mówi nam Ewangelia), lecz przez wbicie na pal... .[sic] Poza tym metody werbowania do ich stowarzyszenia są takie same jak dla wielu innych sekt.


takiego bubla dawno nie widziałem - gdzieś to bracie wyczytał, oni uważają że został Jezus ukrzyżowany na palu, czyli na nim powieszony. Co jest oczywiście daleko idącą manipulacją z ich strony. Ale takie kwiatki są jeśli odrzuca się to co mówi tardycja w Kościele - a u protestantów też się niejedne znajdzie.

Więc ddv163 - mam nzdzieję, że to tylko pomyłka co żeś napisał .!

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


Śr gru 10, 2003 12:27
Zobacz profil
Post 
Wojtku !

Akurat w tej sprawie rozmawiałem z jednym z tzw. "Starszych" w ich sekcie. Takie padły stwierdzenia. Uważam więc, że mam wiadomości "z pierwszej ręki".

pozdrawiam! :)

ddv


Śr gru 10, 2003 13:54

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
Drogi bracie - nie uznawaj tego za atak, lecz mylisz się i to potwornie, Twoje żródełko biło złą informacją. Jeśli powiesz innemy starszemu ze zboru, w którym ów gość jest, to będzie miał grube nieprzyjemności.

To co piszesz o wbiciu Jezusa na palmożesz łatwo sprawdzić na wielu stronkach ŚJ lub na naszych demaskujących te bzdety. I proszę nie pisz takich niesprawdzonych informacji, bo pomyślę, że działasz na szkodę KRzK.

Pokój Crystusa niech będzie z Tobą bracie.

PS. - Jeśli zechcesaz to służę odpowiednimi stronami, a tak nawiasem mówiąc zjadłem przez lata będąc poradni w Gdyni w temacie ŚJ zęby :D

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


Śr gru 10, 2003 17:51
Zobacz profil
Post 
OK. Wojtku !
Bardzo chętnie uzupełnię "luki" w swej wiedzy dotyczącej "SJ".
Podaj mi więc linki do tych stron.
Wiesz, kilkakrotnie poruszałem ten temat w rozmowach z "szeregowymi" członkami ich sekty, nikt również nie sprostował moich informacji jak do tej pory na tym forum, więc byłem przekonany, że informacja ta jest pewna.

Pozdrawiam!

ddv


Śr gru 10, 2003 20:20
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 538 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL