Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 4:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Ślub kościelny poza kościołem? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz sty 06, 2011 23:03
Posty: 9
Post Ślub kościelny poza kościołem?
Witam. Pytanie takie jak w temacie.Czy istnieje możliwość przystąpienia do sakramentu małżeństwa udzielanego oczywiście przez księdza , ale poza terenem kościoła?Głownie chodzi mi o ślub w plenerze. Jeśli tak to jakie zadania się z tym wiążą? Gdzie mogła bym się kierować aby mogło się to wydarzyć?


Pn paź 22, 2012 13:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Ślub kościelny poza kościołem?
Nie jest to możliwe.

Dozwolone wyłącznie wtedy gdy obiektywne przeszkody
nie pozwalają wziąć ślubu w kościele (np. brak takiego w promieniu
wielu kilometrów i brak możliwości dojazdu).

Nie bardzo rozumiem, jakie by miały być motywy u katolika
zawierania związku małżeńskiego poza kościołem.


Nie wiem jak to sobie wyobrażasz.
Chcesz zrezygnonować z przyjmowania komunii św w czasie ślubu??

Bo raczej nie wyobrażasz sobie chyba, że ksiądz konsekrowaną
hostię (mówiąc konkretnie - Ciało Chrystusa) przyniesie wam
w torbie w plener.

Chyba, że wyobrażasz sobie, że cala msza święta będzie w plenerze.

Wtedy ksiądz (nie wymagałoby to
przenoszenia w plener hostii) przeistoczenia dokonałby na miejscu
wtedy nie wymagałoby to przenoszenia w plener hostii.

ale wtedy ilość konsekrowanych hostii
musiałaby być dokładnie równa ilości osób przystępujących do komunii świętej
- aby wszystkie konsekrowane hostie zostały przyjęte przez ludzi

- ksiądz co do tego musiałby mieć absolutną pewność co do liczby
osób przyjmujących komunię św. (co jest raczej nie wykonalne).

Na odprawiebnie mszy św. poza Kościołem zgodę musi wyrazić biskup.
Ale musi być podany jakiś ważny powód (nie sądzę, żebyś byla w stanie
przedstawić taki).

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn paź 22, 2012 14:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post Re: Ślub kościelny poza kościołem?
Kasia naoglądała się amerykańskich seriali.
Swoją drogą w niektórych parafiach normą jest :bicie braw po przysiędze oraz całowanie panny młodej.
Ryz na schodach juz chyba nikogo nie dziwi....


Pn paź 22, 2012 14:13
Zobacz profil
Post Re: Ślub kościelny poza kościołem?
Cytuj:
Ryz na schodach juz chyba nikogo nie dziwi....



W zasadzie nie, nie dziwi....ale strasznie wkurza tych co potem musza sprzatać, gdy juz zadowoleni weselnicy odjada w sina dal.
To moze lepiej niech se ten ryż każdy sypie przed własnym domem.


Pn paź 22, 2012 14:21

Dołączył(a): Cz sty 06, 2011 23:03
Posty: 9
Post Re: Ślub kościelny poza kościołem?
Nie chodzi mi o amerykańskie seriale. Po prostu czytałam artykuł w którym była mowa właśnie o ślubie w plenerze udzielanego przez księdza. Miało to postać zaślubin z wyliczoną liczbą hostii dla osób przebywających na ślubie. Byłam ciekawa po prostu czy istnieje taka możliwość. A wydaje mi się , że ślub kościelny poza kościołem jest lepszym wyjściem niż życie "na kocią łapę" czy życie bez ślubu kościelnego (tylko cywilny) jeżeli komuś na tym zależy. A byłby on udzielany przez księdza i przed obliczem Pana.


Pn paź 22, 2012 14:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: Ślub kościelny poza kościołem?
kasiab napisał(a):
A wydaje mi się , że ślub kościelny poza kościołem jest lepszym wyjściem niż życie "na kocią łapę" czy życie bez ślubu kościelnego (tylko cywilny) jeżeli komuś na tym zależy.

Rzeczywiście znasz osoby, które stoją przed takim wyborem?


Pn paź 22, 2012 14:33
Zobacz profil
Post Re: Ślub kościelny poza kościołem?
Tak jak wczesniej to juz napisano.....Msze św. mozna odprawiac w plenerze, ale tylko i wyłącznie za zgoda biskupa miejsca. Jeżeli tej wyraźnej zgody nie ma....to ksiądz popełnia wykroczenie

Cytuj:
108. „Eucharystię należy sprawować w miejscu świętym, chyba że w poszczególnym wypadku czego innego domaga się konieczność; w takim wypadku Eucharystia winna być sprawowana w odpowiednim miejscu”. O tym, czy istnieje taka konieczność, za każdym razem zgodnie ze zwyczajem na terenie swojej diecezji będzie rozstrzygał biskup diecezjalny.

Instrukcja Redemptionis Sacramentum


Tak więc ci wspomniani w artykule młodzi musieli miec chyba jakies niezłe chody i znajomości u biskupa skoro udzielił zgody. Z tego co sie bowiem orientuje to biskupi nie udzielaja tak ochoczo zgody na Msze św sprawowane poza kościołami (kaplicami), gdy nie widza w tym jakiejs wyższej konieczności, a ślub do takich nie należy.
No chyba, ze ksiądz sprawował Msze bez zgody....ale wtedy dopuscił sie złamania prawa i zwykłej samowolki....co z pewnościa nie jest godne nasladowania.


Pn paź 22, 2012 14:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Ślub kościelny poza kościołem?
Ceremonia slubu koscielnego nie musi byc polaczona ze sprawowaniem Mszy sw. W duzych miastach, parafiach , gdzie jest duzo slubow , sa one odprawiane takze bez Mszy sw.
@ Humalog,nie podejrzewaj zaraz kogos o chody czy znajomosci:)
Po prostu musi byc jakies logiczne uzasadnienie, ze mlodzi ludzie wybieraja takie a nie inne miejsce slubu.
Bez zgody, dyspenzy kurii biskupiej, slub zawarty poza kosciolem np. jakis zamek, kapliczka na skraju lasu,itp. jest po prostu niewazny.

_________________
ksiądz


Pn paź 22, 2012 15:08
Zobacz profil
Post Re: Ślub kościelny poza kościołem?
Cytuj:
Ceremonia slubu koscielnego nie musi byc polaczona ze sprawowaniem Mszy sw. W duzych miastach, parafiach , gdzie jest duzo slubow , sa one odprawiane takze bez Mszy sw.


Alez oczywiście, że tak....tylko widzisz koleżanka napisała pewne dosyc ważne zdanie, a mianowice:
Cytuj:
Miało to postać zaślubin z wyliczoną liczbą hostii dla osób przebywających na ślubie.


Czyli rozumiem, ze Msza sie musiała odbyc....bo jakos nie wyobrażam sobie by ksiądz po Mszy "spakował" wyliczona ilośc konsekrowanej Hostii i......pojechał w plener by jej udzielić weselnikom. To tez byłoby nadużycie.....bo weselnicy to nie obłoznie chorzy i do koscioła udac sie po Komunie mogą.


Pn paź 22, 2012 15:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Ślub kościelny poza kościołem?
bramin napisał(a):
Ceremonia slubu koscielnego nie musi byc polaczona ze sprawowaniem Mszy sw. W duzych miastach, parafiach , gdzie jest duzo slubow , sa one odprawiane takze bez Mszy sw.
@ Humalog,nie podejrzewaj zaraz kogos o chody czy znajomosci:)
Po prostu musi byc jakies logiczne uzasadnienie, ze mlodzi ludzie wybieraja takie a nie inne miejsce slubu.
Bez zgody, dyspenzy kurii biskupiej, slub zawarty poza kosciolem np. jakis zamek, kapliczka na skraju lasu,itp. jest po prostu niewazny.



Ale w stowsownych dokumentach jest wyraźne zalecenie
by ślub odbywał się w trakcie mszy świętej
(z komunią świętą pod dwoma postaciami!),
a jeżeli jest to absolutnie nie możliwe by małżonkowie przyjęli komunię świętą
(ktora z kolei poza wyjątkowymi okolicznościami
nie powinna być udzielana poza mszą świętą
i ... koło się w ten sposób zamyka.

ślub udzielony poza mszą św. i bez komunii świętej pozostaje ważny
ale narzeczeni/małżonkowie muszą być w stanie łaski uświęcającej
i przyjąć komunię świętą wcześniej (np. na mszy rano)

jeżeli małzonkowie nie są w stanie łaski uświęcającej
to ślub jest ważny ale okreslany jako zawarty "niegodnie"
podobnie jak przyjęcie komunii św. w stanie grzechu ciężkiego
jest wprawdzie niegodna a nawet świętokradcza
co nie zmienia w żaden sposób faktu, że przyjęto komunię św.
(czyli cialo i krew Jezusa)

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn paź 22, 2012 16:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Ślub kościelny poza kościołem?
Jesienna, to jest zrozumiale:)
Tylko pamietaj, to jest zalecenie a nie nakaz. Po drugie prawodawca przewiduje obydwie formy slubu koscielnego ze Msza Sw. i bez Mszy Sw.
Ja bym tak gleboko nie wchodzil w te materie Jesienna:)
Malzonkowie nie musza przyjac Komunii sw. wczesniej np. na Mszy sw. rano.Nie jest to wymog bezwzgledny. Jesli chca i maja na to czas to jak najbardziej.

_________________
ksiądz


Pn paź 22, 2012 17:56
Zobacz profil
Post Re: Ślub kościelny poza kościołem?
@ kasiab

A po co brać ślub poza kościołem? To znaczy: czy warto zawierać sakrament małżeństwa nie będąc w świątyni, jeśli można to zrobić w kościele?


Pn paź 22, 2012 19:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Ślub kościelny poza kościołem?
Z powodu okoliczności.
Ślubów udziela się na przykład w szpitalach i więzieniach.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Wt paź 23, 2012 0:47
Zobacz profil
Post Re: Ślub kościelny poza kościołem?
MIXer napisał(a):
@ kasiab

A po co brać ślub poza kościołem? To znaczy: czy warto zawierać sakrament małżeństwa nie będąc w świątyni, jeśli można to zrobić w kościele?


Bo kościół to tylko budynek.

Jakże piękny mógłby być ślub w pogodny dzień na kwiecistej, majowej łące, wśród śpiewu ptaków, szelestu poruszanych wiatrem liści i innych cudów dzieła Boga. =]


Wt paź 23, 2012 4:41

Dołączył(a): Cz sty 06, 2011 23:03
Posty: 9
Post Re: Ślub kościelny poza kościołem?
Kozioł napisał(a):
MIXer napisał(a):
@ kasiab


Bo kościół to tylko budynek.

Jakże piękny mógłby być ślub w pogodny dzień na kwiecistej, majowej łące, wśród śpiewu ptaków, szelestu poruszanych wiatrem liści i innych cudów dzieła Boga. =]


Dokładnie tak bym to ujęła. Chodzi o to , że według mnie taki ślub poza kościołem na łonie natury , przy pełnej naturze jest dużo większym i szczerszym zbliżeniem do Boga. Jesteśmy wtedy zjednoczeni z tym wszystkim co Bóg stworzył. A śluby w kościołach zawsze kojarzyły mi się z sztucznością , a szczególnie jeśli ktoś ma negatywny stosunek do samego kościoła (jako budynek, instytucja).


Wt paź 23, 2012 5:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL