Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Kto niszczy polski Kościół? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 10, 2013 11:30
Posty: 43
Post Kto niszczy polski Kościół?
Pod taki tytułem ukazał się artykuł o.Ludwika Wiśniewskiego w TYGODNIKU POWSZECHNYM....


Jestem stałym słuchaczem Radia Maryja i codziennym czytelnikiem „Naszego Dziennika”. Daje mi to, jak sądzę, podstawę do twierdzenia, że o. Rydzyk często rozmija się z prawdą, posługuje się półprawdami, a nawet rzuca oszczerstwa i lży – pisze charyzmatyczny duszpasterz i legenda opozycji, ojciec Ludwik Wiśniewski OP

Nr 9 (3321), 3 marca 2013
- Radiomaryjny „karnawał” trwa w najlepsze: przez Polskę jak tajfun przechodzi akcja nacisków, która ma doprowadzić do przyznania miejsca na multipleksie TV Trwam – pisze o. Wiśniewski na łamach najnowszego numeru „Tygodnika Powszechnego”. – Wiele osób ma wątpliwości, czy rzeczywiście głównym celem tej „zadymy” jest uzyskanie koncesji na multipleksie: może chodzi raczej o to, aby „gonić króliczka”? Winą za odmówienie przyznania koncesji obarcza się już nie tylko KRRiT, ale także rząd, premiera, prezydenta, ba: cały system demokratyczny RP. Zwolennicy przyznania miejsca na multipleksie odsądzają od czci i wiary każdego, kto śmie w tej sprawie mieć wątpliwości. Czy mam dodawać, że nie widać racjonalnych powodów, dla których nawet najtrudniejszy spór prawny miałby być powodem wzywania do wywracania całego porządku społecznego RP?

Dominikanin, który w 2010 r. skierował do nuncjusza apostolskiego w Polsce list krytykujący rozbicie polskiego Kościoła, alarmuje: – Niektórzy nasi bracia w wierze przodują w rzucaniu inwektyw, zaś wielu biskupów nie zachowuje wobec ich wystąpień niezbędnego dystansu, a niektórzy nawet zdają się podzielać przekonanie o złej woli państwowych urzędników – zaznacza. – Co gorsze: dość powszechne wśród ludzi Kościoła są próby interpretowania sporu o koncesję dla TV Trwam jako zasadniczego sporu o wartości, na których ma być budowana nasza Ojczyzna. Powstaje wrażenie, że Kościół jest sojusznikiem jednej opcji politycznej. Podziały polityczne są przenoszone do wnętrza Kościoła i w ten sposób przekreślają jego jedność.

W obszernym artykule, którego pierwsza część ukazuje się w najnowszym numerze „TP”, druga zaś opublikowana zostanie w kolejnym, o. Wiśniewski cytuje samego o. Tadeusza Rydzyka: „Jeśli nie ma prawdy, wszystko inne także się rozpada. Nie ma wtedy także sprawiedliwości ani wolności. Z prawdy wynika miłość i wola dzielenia się pięknem i dobrem” („NDz”, 6-7 lipca 2012). - Autor tych słów nie jest szeregowym księdzem: wielu Polaków mówi jego językiem, traktując jego słowa niemal jak Ewangelię. Skoro prawda buduje, a kłamstwo rujnuje, skoro o. Tadeusz przywiązuje tak wielką wagę do prawdy i pragnie budować na prawdzie i tylko na prawdzie, to trzeba się bliżej przyjrzeć temu, jak rozumie „prawdę” i „służbę prawdzie” – pisze dominikanin, przytaczając następnie szereg cytatów, w których dyrektor Radia Maryja oczerniał osoby publiczne, m.in. prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka czy redakcję Religia.tv. - Walka z Panem Bogiem i świadome niszczenie Kościoła [które zarzuca im o. Rydzyk – red.] to coś więcej nawet niż współpraca z komunistami. Najcięższe zarzuty, a równocześnie, ośmielam się powiedzieć, oszczerstwa – pisze o. Ludwik Wiśniewski. – Wszystko to mówi o. Rydzyk publicznie, a żaden autorytet kościelny, o ile wiem, nie zwraca mu uwagi, że taka mowa to już antychrześcijaństwo.

Duszpasterz odnosi się również do marszów „w obronie wolności słowa”: - Marsze w obronie TV Trwam są nazywane przez niektórych biskupów „lekcjami patriotyzmu” i „lekcjami miłości Ojczyzny”. W rzeczywistości są to lekcje uczące, jak zniszczyć Ojczyznę i Kościół – stwierdza. – Śpiew „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie” to jakaś aberracja, przekreślająca ofiarne wysiłki wielu Polaków (także Jana Pawła II) dla odzyskania niepodległości.

Co Wy na to? Moim zdaniem osąd wspomnianego ojca jest krzywdzący. Charyzmatyczny zakonnik nie powinien się w ten sposób wypowiadać! :(


Wt mar 05, 2013 16:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Kto niszczy polski Kościół?
pierwsze słusze zeby rydzyk oczerniał chyba ten dominikanin inne radio slucha


Wt mar 05, 2013 21:49
Zobacz profil
Post Re: Kto niszczy polski Kościół?
A może to Wy inne radio słuchacie ;) , czy też szybko zapominacie :roll:
To co robi o.Rydzyk jest tajemnicą poliszynela, ale gdy ktoś jest zapatrzony w o.Rydzyka jak w jakiegoś świętego za życia guru, to nic dziwnego.

Do listy zarzutów pod adresem o.Rydzyka brakuje jeszcze Giertycha...


Wt mar 05, 2013 21:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 10, 2013 11:30
Posty: 43
Post Re: Kto niszczy polski Kościół?
Z pewnością nie tylko Giertycha!
O.Rydzyk, nie jest żadnym guru, przynajmniej dla mnie!!!
Dla mnie najważniejszy jest Chrystus :biggrin: Przede wszystkim słucham jego przykazań, które obowiązują wszystkich chrześcijan, nie sądzisz?
A Kościołowi Katolickiemu zagrażają niekiedy nie ci zewnętrzni wrogowie lecz - jak w tym przypadku- ludzie Kościoła :(


Pt mar 08, 2013 11:23
Zobacz profil
Post Re: Kto niszczy polski Kościół?
wizytka napisał(a):
Z pewnością nie tylko Giertycha!
O.Rydzyk, nie jest żadnym guru, przynajmniej dla mnie!!!
Dla mnie najważniejszy jest Chrystus :biggrin: Przede wszystkim słucham jego przykazań, które obowiązują wszystkich chrześcijan, nie sądzisz?
A Kościołowi Katolickiemu zagrażają niekiedy nie ci zewnętrzni wrogowie lecz - jak w tym przypadku- ludzie Kościoła :(

Nie dla wszystkich najważniejszy jest Chrystus.
Definitywnie rozstałam się z RM kilka lat temu po usłyszeniu rozmowy o. Rydzyka ze słuchaczami.
Słuchaczka z Krakowa zadzwoniła mówiąc - Ojcze my tak kochamy Jezusa, Maryję, Kościół, a najbardziej kochamy ciebie.
Na co o. Rydzyk odpowiedział - dziękuję.


Pt mar 08, 2013 11:40

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Kto niszczy polski Kościół?
Piękna puenta :D

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt mar 08, 2013 12:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Kto niszczy polski Kościół?
A ja przestalam traktować to radio poważnie między innymi wtedy,
gdy byla "dyskusja historyków" na temat
"rzeczpospolitej obojga narodów" (okres jagieloński i później) -
oczywiście jak zwykle w takich audycjach wszyscy mówili zgrubsza to samo
i nawzajem sobie przytakiwali

oczywiść jak zwykle gloryfikowanie stosunku polaków
do ukraińców, białorusinów, litwinów i żydów,
jak to rzeczpospolita wzięła te nacje pod swoje skrzydła,
i nacje te wdzięczne polakom, żyly w pelnej harmonii


Zadzwoniła jakaś kobieta, dobrze znająca temat, rzuciła treścią kilku
dokumentów z tamtych czasów ( Z unni Lubelskiej i późniejszych)
z ktorych jasno wynikało, że te nacje nie miały w tamtych czasach
takich samych praw jak polacy, że prawa ich mocno ograniczono -
dziś mówilibyśmy o dyskrymninacji ze względu na narodowość

I prosiła o odniesiesienie się do tych dokumentów.

Jeden z gośći (historyk podobno!)
powiedział, że jest to audycja "patriotyczna"
a nie historyczna (zapowiadano inaczej)
i na ten temat rozmawiać nie będziemy..

Pani chciała coś powiedzieć, ale ją wyłaczono.

dziekuję za taki patriotyzm, który polega
za zakłamywaniu dziejów Polski.

Zresztą to nie jedna audycja, która skłania mnie do tego, żeby
uważać to co jest mówione w tym radiu za niewiarygodne.

Na wielu sprawach się nie znam.
na kilku poruszanych w rozmowach niedokończonych
znałam się bardzo dobrze - "zaproszeni do studia gośćie"
podobno eksperci, opowiadali głupoty (inaczej nie da się tego nazwać)
- i nie chodziło o to, że mam odmienne zdanie
- chodzilo o sprawy merytoryczne!

Wobec zdecydowanej większości tematów
poruszanych na antenie jestem "bezbronna" - nie mam wiedzy
pozwalającej mi ocenić wiarygodność tego co mówią "eksperci".
Więc jak słucham audycji gdzie wypowiadają się "eksperci" (zdarza się)
to przyjmuję to w kategoriach swoistego "folkloru" - w nic już nie wierzę.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pt mar 08, 2013 13:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 24, 2012 11:32
Posty: 318
Post Re: Kto niszczy polski Kościół?
Skoro Rydzyk niszczy Kościół w Polsce, no to kto broni Kościoła w Polsce?
Wnioskuję że ci wszyscy co atakują Rydzyka. tak? :badgrin: :badgrin: :badgrin:

_________________
Zawiłe problemy wymagają gruntownego omówienia, a zasoby mam ograniczone. Polecam moje dzieło: https://melancholia.xyz


Pt mar 08, 2013 13:34
Zobacz profil
Post Re: Kto niszczy polski Kościół?
biznes-info napisał(a):
Skoro Rydzyk niszczy Kościół w Polsce, no to kto broni Kościoła w Polsce?
Wnioskuję że ci wszyscy co atakują Rydzyka. tak? :badgrin: :badgrin: :badgrin:

Pod warunkiem, ze wskazywanie błędów, głupot uzna się za atak.
A na pewno nie jest obroną zachowanie z jakim spotkałam się ostatnio.
11 marca wracała z przedszkola z dzieciakami i weszłam do maleńkiego sklepiku cukierenki.
Sprzedawczyni nie posiada tam żadnego radia, więc w rozmowie poinformowałam ją o ogłoszonej abdykacji Benedykta XVI.
Na moment rozmowy weszła pani znania mi z widzenia z kościoła parafialnego - czytuje czytania mszalne, śpiewa psalmy.
Włączyła sie do rozmowy i przyznała, że słyszała w radio i tv informację, ale z braku czasu nie wysłuchała jej w RM, więc nie traktuje jej jako pewnik.
Na co powiedziałam, że czytano osobiste oświadczenia papieża.
Pani z uporem orzekła potwierdzi o. Rydzyk to uwierzę.
Na co ja nieopatrznie powiedziałam to Rydzyk musi potwierdzać wypowiedzi papieża?
No i.....katastrofa - za brak słowa "ojciec" posypała się kaskada wrzasków o moim bezbożnictwie i potrzebie egzorcyzmowania mnie.
Dzieciaki wystraszone uciekły ze sklepiku, a po drodze dopytywały za co ta pani chciała mnie bić.
Dziękuję za taką obronę Kościoła.


Ostatnio edytowano Pt mar 08, 2013 14:14 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pt mar 08, 2013 13:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Kto niszczy polski Kościół?
biznes-info napisał(a):
Skoro Rydzyk niszczy Kościół w Polsce, no to kto broni Kościoła w Polsce?
Wnioskuję że ci wszyscy co atakują Rydzyka. tak? :badgrin: :badgrin: :badgrin:


Kościola nie trzeba bronić - bo nie jest twierdzą.
czytałeś o jakiejś "obronie Kościoła" czy "bronieniu Kościoła" w Biblii?
jest w prawdzie "bramy piekielne go nie przemogą" - ale to obietnica
dana Kościołowi a nie wezwanie do obrony

jeżeli byłby prześladowany rzeczywiście* - to nie byłoby nic nowego
i - świadczyłoby tylko o mocy jego świadectwa


Kościół pierwszych wieków był prześladowany
- na krwi męczenników wyrosło chrześcijaństwo.

Zadaniem Kościoła nie jest zapewnienie samemu sobie
komfortowych warunków istnienia

Konstytuji dogmatycznej o Kościele w świecie współczesnym
"Gaudium et Spes"


nie powinien pokładać jednak swoich nadziei (mowa o Kościele) w przywilejach ofiarowanych mu przez władzę państwową; co więcej, niech wyrzeknie się korzystania z pewnych praw legalnie nabytych, skoro się okaże, że korzystanie z nich podważa szczerość jego świadectwa, albo że nowe warunki życia domagają się innego układu stosunków


Dla przykładu" - jeżeli wiarygodność świadectwa jakie daje Kościół
podważałoby upominanie się o rekompensatę za mienie zabrane Kościołowi
(lub jego zwrot) to powinien on z tego zrezygnować (nie twierdzę, że powinien
- to tylko przyklad)

*(mówię o autentycznych prześladowaniach,
a nie o tym co niektórzy uważają za prześladowania)

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pt mar 08, 2013 14:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 24, 2012 11:32
Posty: 318
Post Re: Kto niszczy polski Kościół?
Alus napisał(a):
biznes-info napisał(a):
Skoro Rydzyk niszczy Kościół w Polsce, no to kto broni Kościoła w Polsce?
Wnioskuję że ci wszyscy co atakują Rydzyka. tak? :badgrin: :badgrin: :badgrin:

Pod warunkiem, ze wskazywanie błędów, głupot uzna się za atak.


Zależy czy nie są to zwykłe ludzkie słabości (błędy,głupoty) wykorzystywane przez czarny pijar. Owszem błędy należy piętnować, ale nie należy piętnować człowieka za jego niedoskonałość. Wiem że granica jest płynna, jednak ze względu na ogromną ilość szyderców, trzeba być ostrożny w krytykowaniu kogokolwiek.

jesienna napisał(a):
Kościola nie trzeba bronić - bo nie jest twierdzą.

Nie jest twierdzą, ale wielką wartością we współczesnym zakłamanym świecie. Dlatego warto go bronić.

Cytuj:
Kościół pierwszych wieków był prześladowany
- na krwi męczenników wyrosło chrześcijaństwo.

Męczennicy to ci którzy swoją postawą świadczyli o Bogu, a więc nie tylko bronili, ale i budowali Kościół.

_________________
Zawiłe problemy wymagają gruntownego omówienia, a zasoby mam ograniczone. Polecam moje dzieło: https://melancholia.xyz


Pt mar 08, 2013 14:15
Zobacz profil
Post Re: Kto niszczy polski Kościół?
Cytuj:
Męczennicy to ci którzy swoją postawą świadczyli o Bogu, a więc nie tylko bronili, ale i budowali Kościół.

Zdecydowanie nie buduje Kościoła ktoś, kto chce przepędzać kogokolwiek sprzed ołtarza.


Pt mar 08, 2013 14:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 24, 2012 11:32
Posty: 318
Post Re: Kto niszczy polski Kościół?
To chodzi o o. Rydzyka czy o wyznawców o. Rydzyka?

_________________
Zawiłe problemy wymagają gruntownego omówienia, a zasoby mam ograniczone. Polecam moje dzieło: https://melancholia.xyz


Pt mar 08, 2013 14:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Kto niszczy polski Kościół?
biznes-info napisał(a):
jesienna napisał(a):
Kościola nie trzeba bronić - bo nie jest twierdzą.


Nie jest twierdzą,
ale wielką wartością we współczesnym zakłamanym świecie.
Dlatego warto go bronić.

Cytuj:
Kościół pierwszych wieków był prześladowany
- na krwi męczenników wyrosło chrześcijaństwo.

Męczennicy to ci którzy swoją postawą świadczyli o Bogu,
a więc nie tylko bronili, ale i budowali Kościół.


co do męczenników:
ciekawa interpretacja - bronili Kościola i dlatego ich zabijano?
A ja myslałam, że zabijano ich bo wyznawali Jezusa


Wiesz, jakby pierwsi chrześcijanie chcieli "bronić Kościola"
tak jak się to slowo dzisiaj rozumie to powinni zadbać o to,
żeby być wplywową grupą społeczną i politycznymi środkami osiągnąć
to by zaprzestano prześladowań, tylko wtedy staliby się poprostu
tylko silą polityczą i niczym więcej



Nic takiego nie przyszło im do głowy.
Dawali świadectwo głosząc Jezusa i ginąc na arennach
rozszarpywani przez dzikie zwierzęta.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pt mar 08, 2013 15:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Kto niszczy polski Kościół?
Zakon zareagował:

Od zaprezentowanych w artykule poglądów odciął się o. Krzysztof Popławski, prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego (zakonu dominikanów). - Chciałbym oświadczyć, iż przedstawione w nim tezy nie wyrażają stanowiska całej Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego. Mając na względzie dobro Kościoła w Polsce zachęcam do podjęcia dialogu oraz otwartej, pełnej szacunku dyskusji na temat tej publikacji. Niech św. Tomasz, którego w naszym Zakonie dzisiaj uroczyście wspominamy, wspiera nas w poszukiwaniu prawdy o Bogu, o Kościele i o nas samych - napisał o. Popławski.

http://natemat.pl/53337,dominikanin-skr ... o-pogladow

Oczywiście, że podejmę dialog, w najbliższym czasie. Szczególnie smutna jest pierwsza część artykułu, w której o. Wiśniewski obszernie "przejeżdża się" po całej akcji "obrony TV Trwam", wykazując jednocześnie co do meritum niemal całkowitą ignorancję (czy o. Wiśniewski np. w ogóle wie, że w tej sprawie toczy się postępowanie o postawienie członków KRRiT przed Trybunałem Stanu??). Pisze tak, jakby tę sprawę regulowały ściśle przepisy i "wystarczyło postąpić zgodnie z prawem, które mój przyjaciel Dworak PRZECIEŻ musiał respektować", nie zdając sobie sprawy, że regulacje te są w sporej mierze uznaniowe, zaś werdykt KRRiT nawet i te granice uznaniowości rażąco przekroczył - i tu właśnie jest sedno problemu! O tym już przyjaciel najwyraźniej o. Wiśniewskiemu nie powiedział.. no właśnie, dlaczego, o. Wiśniewski? Pyta ojciec, gdzie my żyjemy. No właśnie, gdzie my żyjemy?

Do listu odniosę się niedługo szerzej i bardziej szczegółowo.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt mar 08, 2013 18:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL