Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Pytanie do prawosławnych z Wrocławia 
Autor Wiadomość
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
Smokepsv napisał(a):
Poproszę o zdanie w którym stwierdzam ze rozmawiam podczas stania w kolejce do spowiedzi.

Nie, Ty stwierdziłeś, że ja rozmawiam :o
Smokepsv napisał(a):
Poproszę o zdanie w którym stwierdzam ze rozmawiam podczas stania w kolejce do spowiedzi.
Smokepsv napisał(a):
Natomiast w cerki nie spotkałem się ze skandującymi "babuszkami" za to ze kapłan wchodząc do cerkwi przywitał się z jakimś parafianinem i zapytał o zdrowie, ze dwie osoby wymieniły zdanie na temat wystroju cerkwi, ze jeden sąsiad zapytał drugiego kiedy u niego kapłan chodzi po kolędzie

Nikt nie mówił o kapłanie witającym się z wiernymi, a o tym co napisał lisicki:
zaś w Cerkwi było obecnych dosłownie 5 osób, z czego 2 sobie rozmawiały ze sobą ..
viewtopic.php?p=747588#p747588
Najwyraźniej masz problem z wiązaniem faktów lub próbujesz zrobić mi wodę z mózgu. Zapewniam, ze jestem jeszcze perzy zdrowych zmysłach i mam bardzo dobrą pamięć tak krótko jak i długotrwałą i wciąż mówię o tym samym, a ty próbujesz zejść na inne tory.


Wt kwi 23, 2013 19:40

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
Helenka napisał(a):
Nie, Ty stwierdziłeś, że ja rozmawiam :o


"O czym Ty do mnie rozmawiasz?... Głowa Cie nie boli?..."


Helenka napisał(a):
Nikt nie mówił o kapłanie witającym się z wiernymi, a o tym co napisał lisicki:
zaś w Cerkwi było obecnych dosłownie 5 osób, z czego 2 sobie rozmawiały ze sobą ..
viewtopic.php?p=747588#p747588


Ale mówiłem tez o rozmowach wiernych w cerkwi i już to nagle dostało nóg i zniknęło ?? Tak się tylko zastanawiam gdzie w tym zdaniu pisanym "italikiem" jest mowa o "pogaduchach".


Helenka napisał(a):
Najwyraźniej masz problem z wiązaniem faktów lub próbujesz zrobić mi wodę z mózgu. Zapewniam, ze jestem jeszcze perzy zdrowych zmysłach i mam bardzo dobrą pamięć tak krótko jak i długotrwałą i wciąż mówię o tym samym, a ty próbujesz zejść na inne tory.


Tylko jest pytanie po co mam robić Tobie wodę z mózgu ???A już na pewno jestem " jak najdalej z dala" od Twojej pamięci.


Wt kwi 23, 2013 20:02
Zobacz profil
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
Smokepsv napisał(a):
O czym Ty do mnie rozmawiasz?... Głowa Cie nie boli?..."

Odpowiadając na cały Twój post.
Masz problem z kojarzeniem faktów i toku rozmowy. Nie chce mi się analizować wszystkiego po kolei, aby udowodnić Ci cokolwiek.
Smokepsv napisał(a):
Tylko jest pytanie po co mam robić Tobie wodę z mózgu ?

W takim razie nie ogarniasz całości (teoretycznie, bo praktycznie mam inne zdanie), a jedynie odpowiadasz na ostatnie zdanie i nie kojarzysz wcześniejszych wypowiedzi w kontekście następnej. W ten sposób się nie porozumiemy. Szkoda klawiatury.


Wt kwi 23, 2013 20:47

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 12:39
Posty: 35
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
Oj widzę, że niechcący wywołałem taką małą wojenkę polsko-polską, a zupełnie nie taki był mój cel ...
To może jeszcze raz, faktycznie nie mam za dużej wiedzy jak w szczegółach wygląda msza w cerkwi, może faktycznie msza się jeszcze nie zaczęła, ale to zresztą nie istotne, tak samo jak te rozmawiające osoby. Chciałem się dowiedzieć, czy to normalna sytuacja, ze na taką liturgię przychodzi powiedzmy do 10 osób, czy też może akurat tak trafiłem? Ponadto ktoś napisał o 5 cerkwiach we Wrocławiu? ja na necie znalazłem info tylko o 2... Jeżeli jest faktycznie 5, to prosiłbym o namiary na nie.
Co zaś do liczby wiernych, to nie tyle miało to dyskredytować "duchowość" tej mszy, lecz dla mnie jako osoby, która pierwszy raz miała ochotę wziąść udział w prawosławnej liturgii była to trochę mało komfortowa sytuacja (czułem się trochę tak jakbym wprosił się du zupełnie obcego domu na wigilię). Może spróbuję jeszcze raz, ale jeśli można to prosiłbym o informację, w której z cerkwi, jest zwyczajowo największa frekwencja, abym nie czuł się jak na świeczniku.
I proszę jeszcze raz o zaprzestanie kłótni i waśni, przynajmniej w tym wątku - dziękuję.


Wt kwi 23, 2013 20:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
lisicki napisał(a):
Chciałem się dowiedzieć, czy to normalna sytuacja, ze na taką liturgię przychodzi powiedzmy do 10 osób, czy też może akurat tak trafiłem?


Ale czy co jest normalne?

Jeżeli jest jedna osoba poza kapłanem to Liturgię można celebrować. Nie ma kryteriów czy to się "opłaca" czy nie. Ktoś przyszedł - kapłan musi służyć.

Kiedy sam byłem w tej cerkwi (zdarzyło mi się ze dwa razy 2 czy 3 lata temu) na niedzielnej Liturgii było jakieś 20-30 osób. To nie jest duża wspólnota.

Cytuj:
Ponadto ktoś napisał o 5 cerkwiach we Wrocławiu? ja na necie znalazłem info tylko o 2... Jeżeli jest faktycznie 5, to prosiłbym o namiary na nie.


Cerkwi rzeczywiście jest 2, parafii - 3, a niedzielnych Liturgii - 4.

Cytuj:
Może spróbuję jeszcze raz, ale jeśli można to prosiłbym o informację, w której z cerkwi, jest zwyczajowo największa frekwencja, abym nie czuł się jak na świeczniku.


Obstawiam katedrę. Ale nie wiem, czy więcej osób będzie na 8 czy na 10.30.

Polecam przeczytać: http://www.frederica.com/12-things/


Wt kwi 23, 2013 21:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 12:39
Posty: 35
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
pudlasz -dzięki za linka, przydatne informacje i faktycznie widać olbrzymią różnicę w stosunku do liturgii katolickiej ...
No nic trzeba będzie spróbować ponownie, bo coś w moim sercu mi podpowiada, że może być mi znacznie bliżej do prawosławia niż sam sądzę ...


Cz kwi 25, 2013 20:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
Do tego linka mały disclaimer: w większości arafii w Polsce jutrznię niedzieli służy się w sobotę wieczorem (w ramach całonocnego czuwania) a nie w niedzielę rano.


So kwi 27, 2013 0:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 12:39
Posty: 35
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
Jako, że poruszyłem na początku nieco "dziwną otoczkę" liturgii w cerkwi (choć w zasadzie wszystko już się wyjaśniło), to podzielę się tu również dla kontrastu dzisiejszym spostrzeżeniem z mszy tym razem katolickiej.
Dziś pierwszy raz uczestniczyłem w mszy we wrocławskiej Katedrze. Nie ukrywam, że liczyłem na jakąś uroczystą oprawę tej mszy, z racji samego miejsca sprawowania. A tu ku mojemu ogromnemu zdziwieniu i mocnemu zniesmaczeniu (by nie powiedzieć nawet zgorszeniu) zobaczyłem następujący obrazek: ołtarz wystawiony do przodu, a za ołtarzem ławki ustawione w podkowę, które zaczęli zajmować ludzie świeccy ... Czyli ksiądz odprawia eucharystię na ołtarzu, a za nim po bokach i centralnie za jego plecami ... świecka widownia ... Osobiście bardzo mnie oburzył i zniesmaczył ten widok, bo dla mnie ofiara eucharystii to najświętsza rzecz, a nie jakoś show z jak największą publiką z jak najlepszymi "miejscówkami" ... Szczytem wszystkiego było sytuacja z adoracją najświętszego sakramentu, gdzie ksiądz musiał pamiętać, aby się obrócić z uniesionym Chrystusem do tyłu, czyli do "widowni" którą miał za plecami ...
A tak na marginesie, dziś czytany był list biskupów dot. zagrożeń dla wiary i jako główne wymieniano relatywizację wiary i "rozmiękczanie" religii. Niestety dla mnie taka forma sprawowania eucharystii doskonale wpisuje się w te kryteria ...


N maja 05, 2013 20:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
Bardzo super. A co to ma wspólnego z tematem?


Pn maja 06, 2013 8:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL