Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzymski? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Tak po samych obrazkach sądząc od góry to unita, prawosławny, unita, prawosławny... ile punktów? :)

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Cz gru 19, 2013 18:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 0:14
Posty: 38
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
@Piotr1
Bingo! Niemniej...

Po rzymskich nosach mógł kolega poznać, po odbiciu bazyliki św.Piotra i Pawła w oczach, po twarzach, na których maluje się bezgraniczne uwielbienie dla watykańskiego przebierańca, wreszcie po googlach ale nie po omoforionach ;)


Cz gru 19, 2013 20:06
Zobacz profil
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
@Piotr1
Ja tam zupełnym laikiem jestem, pisz więc jak rozpoznałeś rzymskie nosy ;)


Cz gru 19, 2013 20:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Grigorije napisał(a):
pudlasz napisał(a):
Ma się bardziej do paliusza niż do omoforionu u prawosławnych.


No to mała zgadywanka dla postronnych, który to unita a który nie .Na podstawie omoforionu.


Wiem kim jest każdy z nich, więc sorry. Trzeba przyznać, że Wasz biskup lwowski ubrać się potrafi.

Moja zgadywanka:

Obrazek

(pomijając już fakt, dlaczego oni do felonionu nakładają mitry?)


Pt gru 20, 2013 0:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Kozioł napisał(a):
@Piotr1
Ja tam zupełnym laikiem jestem, pisz więc jak rozpoznałeś rzymskie nosy ;)


Wow, nie wyszedłem całkiem z wprawy :)

Najmniej pewny byłem pierwszego... Ostatni wygląda mi na prawosławnego, bo (przyjąwszy że to nie żaden melchita, skoro Grigorije jest z UKGK) słowiańscy unicccy biskupi rzadko (jeśli w ogóle) używali małego omoforionu. Przedostatni ma rzymski omoforion-paliusz, choć kolor może zmylić, bo częściej unici mają biały (prawosławni preferują w kolorze liturgicznym - ale to to nie reguła, to kwestia prawdopodobieństwa, jak widać na fotografiach, to było podchwytliwe).

Ale nie sadziłem że trafię wszystkich, już od kilkunastu lat nie mam nie mam z tym na co dzień kontaktu, jak kiedyś. Jakaś nagroda? ;)

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Pt gru 20, 2013 1:15
Zobacz profil
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Ok, teraz widzę te nosy.

@Grigorije
To jednak nie po nosach, to po omoforionach i paliuszach łatwo poznać.
Twoja teza upadła.


Pt gru 20, 2013 8:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 0:14
Posty: 38
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
pudlasz napisał(a):
Moja zgadywanka:


no ale co mamy zgadnąć...

Kozioł napisał(a):
...i paliuszach


Właśnie po omoforionach a nie paliuszach.

Paliusz:
Obrazek

Paliusz:
Obrazek

Paliusz:
Obrazek

Omoforion:
Obrazek

Notabene jeśli chodzi o hasło "omoforion" gugiel pozycjonuje powyższą fotografię na pierwszym miejscu.

Omoforion:
Obrazek

Omoforion:
Obrazek

A tu dla porównania oba do kupy:
Obrazek

Nie wiem na cholerę on se ubrał jedno na drugie...Być może jest tak uzależniony od Rzymu, że łaciński paliusz działa jak rozrusznik serca...Poza tym to jezuita ;)

Oczywiście, nasze omofory - choć nie zawsze- mają pewne cechy szczególne pozwalające jednoznacznie określić przynależność konfesyjną delikwenta, niemniej nie zmienia to faktu, że to omoforiony a nie żadne paliusze co więcej ów wzór jest bardziej ,że tak powiem źródłowy, niż ten najczęściej obecnie stosowany u prawosławnych.

Piotr1 napisał(a):
Jakaś nagroda? ;)

Flaszka beskidzkiego bimbru, jeśli lubisz :)


Pt gru 20, 2013 9:33
Zobacz profil
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Grigorije napisał(a):
Omoforion:
Obrazek

W wiki jest to zdjęcie pokazane jako przykład paliusza.
A google wcale nie pozycjonuje go wysoko przy poszukiwaniu omoforiona.

Czy to prawda, że w Kościołach Wschodnich metropolici zgodnie z kan 156 KKKW noszą paliusze? (za wiki)
Czyli z założenia to nie są omofioriony lecz, jak pisał @pudlarz, własnie paliusze?

Czy jest w sieci dostęp do KKKW w języku polskim?


Pt gru 20, 2013 10:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 0:14
Posty: 38
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Kozioł napisał(a):
Czy to prawda, że w Kościołach Wschodnich metropolici zgodnie z kan 156 KKKW noszą paliusze? (za wiki)
Czyli z założenia to nie są omofioriony lecz, jak pisał @pudlarz, własnie paliusze?


Nie noszą a otrzymują jako znak jedności z biskupem Rzymu.Nie ma nazwy "omoforion" bo kkkw jest jeden dla wszystkich Kościołów katolickich wschodnich także tych nie należących do tradycji bizantyńskiej a że omoforion jest wschodnim odpowiednikiem paliusza, tak to zapisano żeby było wiadomo o co chodzi...Pieron wie jak to się nazywa w tradycji ormiańskiej czy dajmy na to koptyjskiej.

Cytuj:
A google wcale nie pozycjonuje go wysoko przy poszukiwaniu omoforiona.


No to sobie proszę w wyszukiwarkę grafiki wpisać "omophor"


Pt gru 20, 2013 11:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Omoforion jest odpowiednikiem paliusza. Szata ma podobną symbolikę i wygląd. Zwłaszcza, jak się popatrzy na historyczne źródła. W tradycji bizantyjskiej noszą go wszyscy biskupi, w tradycji łacińskiej - niektórzy, nie wiem, jak to jest u Syryjczyków, Hindusów, Koptów i Ormian ale występuje. Ormiański i Koptyjski podobne są do wielkiego bizantyjskiego. Syryjski i Hinduski przypomina drugi epitrachelion. Etiopczycy nie mają go chyba wcale.

Pytanie moje jest, skąd się wzięło u niektórych unitów (Słowian i Rumunów) zmienienie kroju omoforionu z tradycyjnego do tego wyglądającego jak pogrubiony łaciński paliusz/omoforion?

Noszenie paliusza nad omoforionem pominę milczeniem.


Pt gru 20, 2013 11:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 0:14
Posty: 38
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
pudlasz napisał(a):
W tradycji bizantyjskiej noszą go wszyscy biskupi, w tradycji łacińskiej - niektórzy


No właśnie się dowiedziałem jak to jest...

W Kościele katolickim paliusz, jakkolwiek z omoforionem ma wspólne korzenie, jest oznaką władzy metropolitalnej i tylko metropolici a nie zwykli biskupi mają prawo a w zasadzie to nawet kanoniczny obowiązek go nosić.

Omoforion z kolei to oznaka godności biskupiej i w Kościołach katolickich tradycji bizantyńskiej nosi go każdy biskup, natomiast te białe omoforiony z belkami u dołu są zakładane przez unickich metropolitów w celu podkreślenia swojej funkcji.

Są więc omoforionami sygnalizującymi poprzez swój kolor fakt posiadania przez danego biskupa paliusza( wiszącego w szafie) i godności metropolity.
Ta fotografia z abp.Janem Babjakiem, pochodzi z uroczystości wręczenia mu paliusza przez papieża Benedykta XVI w związku z nadaniem mu tytułu metropolity preszowskiego.

Fakt, paliusz na omoforionie wygląda idiotycznie i zapewne niebawem ląduje w jakiejś gablotce czy cuś bo na co dzień taki duet absolutnie nie występuje...

Paradoksalnie zaś to właśnie białe omofory były kiedyś powszechnie używane przez biskupów prawosławnych ale od kiedy zaczęto je kojarzyć z symbolem jedności z Rzymem pojawiła się tendencja do dopasowywania ich koloru do barwy i desenia reszty szat liturgicznych.
Zatem krój i kolor omoforionów metropolitów unickich jest jak najbardziej zgodny ze wschodnim dziedzictwem co widać choćby na podstawie poniższego:

Obrazek


Pt gru 20, 2013 13:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Grigorije napisał(a):
te białe omoforiony z belkami u dołu są zakładane przez unickich metropolitów w celu podkreślenia swojej funkcji.

Są więc omoforionami sygnalizującymi poprzez swój kolor fakt posiadania przez danego biskupa paliusza( wiszącego w szafie) i godności metropolity.


Dziękuję. Aczkolwiek różnica jest jeszcze chyba w kroju i sposobie noszenia (symetryczny, takie jakby chomąto ze zwisającymi kawałkami z przodu i z tyłu). One wyglądają jakby były tak zszywane a nie składane.

Cytuj:
Paradoksalnie zaś to właśnie białe omofory były kiedyś powszechnie używane przez biskupów prawosławnych ale od kiedy zaczęto je kojarzyć z symbolem jedności z Rzymem pojawiła się tendencja do dopasowywania ich koloru do barwy i desenia reszty szat liturgicznych.


Ostatnio dość często widuję powrót do białych omoforionów. Bardzo mnie się to podoba się.

Cytuj:
Zatem krój i kolor omoforionów metropolitów unickich jest jak najbardziej zgodny ze wschodnim dziedzictwem co widać choćby na podstawie poniższego:

Obrazek


Kolor owszem, krój nie bardzo (chodzi mi o te palioforiony). Wyżej wymieniłem dlaczego.


Pt gru 20, 2013 13:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Grigorije napisał(a):
pudlasz napisał(a):
Moja zgadywanka:


no ale co mamy zgadnąć...

Kozioł napisał(a):
...i paliuszach


Właśnie po omoforionach a nie paliuszach.

Omofor w słowiańskim, omoforion w grece i paliusz po łacinie to te sam element stroju, choć w historii - tak na Wschodzie jak i na Zachodzie przybierał i przybiera różne kształty, i różne były i są zasady kto i kiedy i jakie nosi.
Papież Ratzinger eksperymentował z paliuszem, miał taki a' la wschodni (bizantynizacja obrządku łacińskiego? ;) ) choć cieńszy, ale zrezygnował i taki pogrubiony i dłuższy łaciński zaczął nosić i z czerwonymi krzyżami zdaje się.
Czy nie tak jest że biskupi Rzymu zaczęli nosić paliusze z chwilą rezygnacji z tiary?
I jest jeszcze racjonał - chyba w Polsce biskup krakowski tylko może go nosić? Czy wówczas także paliusz zakłada?

Czy nie zdarza się od niedawna, że dla wschodnich metropolitów są od przygotowywane obecnie paliusze w kształcie "omoforionopodobnym"?


Kozioł napisał(a):
Czy jest w sieci dostęp do KKKW w języku polskim?

Tak: Kodeks kanonów kościołów wschodnich. Jest tekst referencyjny łaciński i przekład polski (nieoficjalny).

Cytuj:
Flaszka beskidzkiego bimbru, jeśli lubisz :)

Super! Polecam się :)

Cytuj:
W Kościele katolickim paliusz, jakkolwiek z omoforionem ma wspólne korzenie, jest oznaką władzy metropolitalnej i tylko metropolici a nie zwykli biskupi mają prawo a w zasadzie to nawet kanoniczny obowiązek go nosić.

Ratzinger jako dziekan kolegium kardynałów dostał chyba paliusz, ale nie jest to regulowane chyba żadnym przepisem, papież mu tak po prostu chyba dał bo chciał, czy Sodano też nosi? I na Słowacji chyba jakiś były metropolita miał przywilej noszenia, kiedy przestał być metropolitą... ale jak to było nie pamiętam. Tak więc są wyjątki.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Pt gru 20, 2013 23:07
Zobacz profil
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
Piotr1 napisał(a):
Ratzinger jako dziekan kolegium kardynałów dostał chyba paliusz, ale nie jest to regulowane chyba żadnym przepisem, papież mu tak po prostu chyba dał bo chciał, czy Sodano też nosi?

Na pewno go otrzymał (także jako dziekan kolegium kardynałów) http://www.vatican.va/holy_father/bened ... um_en.html


So gru 21, 2013 8:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 0:14
Posty: 38
Post Re: Biskup wschodniego Kościoła katolickiego czy biskup rzym
pudlasz napisał(a):
Kolor owszem, krój nie bardzo (chodzi mi o te palioforiony). Wyżej wymieniłem dlaczego.


No właśnie ten charakterystyczny krój "Y" jest jak najbardziej "źródłowy", łamany jest dokładnie tak jak na ikonach.Z tego co wiem to jest to "szarfa" łamana i jakoś tam usztywniana, niemniej zastosowany sposób złożenia odpowiada w 100% wzorcom ikonograficznym.Np. tu:
Obrazek

Każda z postaci przedststawiona jest z innym sposobem "złamania" omoforu.Św.Bazyli Wlk. tę częsć stroju liturgicznego ułozoną ma w kształt litery "Y" (a zatem tak jak Wielce Błogosławiony Światosław na tej charakterystycznej fotografii), św.Grzegorz z Nazjanzu w taki sposób:
Obrazek
natomiast św.Jan Złotousty, o zgozo ;) w taki:
Obrazek

Piotr1 napisał(a):
Ratzinger jako dziekan kolegium kardynałów dostał chyba paliusz, ale nie jest to regulowane chyba żadnym przepisem, papież mu tak po prostu chyba dał bo chciał, czy Sodano też nosi? I na Słowacji chyba jakiś były metropolita miał przywilej noszenia, kiedy przestał być metropolitą... alątkie jak to było nie pamiętam. Tak więc są wyjątki.


Józef Ratzinger otrzymał paliusz w momencie kiedy został metropolitą Monachium...Tak mnie się wydawa w każdym razie.


N gru 22, 2013 22:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL