Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 5:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Na czym polega zjednoczenie chrzescijan 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Cytuj:
choć mnie np. ciekawi, czy chociażby ekumenizm ( którego niestrudzonym orędownikiem był nota bene Nasz Ojciec Święty), nie podważyłby ich pare?...

Ekumenizm nie ma na celu podważanie lub zmieniania dogmatów, czyli nieomylnych prawd wiary objawionych przez Boga, lecz dążenie do zjednoczenia chrześcijan.


Wt cze 07, 2005 5:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 21, 2004 14:12
Posty: 93
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Cytuj:
choć mnie np. ciekawi, czy chociażby ekumenizm ( którego niestrudzonym orędownikiem był nota bene Nasz Ojciec Święty), nie podważyłby ich pare?...

Ekumenizm nie ma na celu podważanie lub zmieniania dogmatów, czyli nieomylnych prawd wiary objawionych przez Boga, lecz dążenie do zjednoczenia chrześcijan.


..a mógłbyś mi wyjaśnić na czym ma polegać to zjednoczenie?...czy na zakceptowaniu dogmatów i doktryn Koscioła Katolickiego przez innych Chrześcijan?...bo jeśli nie, a mam wrażenie , że tak właśnie jest, to chyba jednak miałem rację pisząc , że je podważa...oczywiście trudno powiedzieć , że " ma to na celu.." nie mniej tak się dzieje, niejako " przy okazji" - pozdrawiam...ładny dzień chyba dziś będzie :)

_________________
sweeet


Wt cze 07, 2005 6:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Ekumenizm ma na celu zjednoczenie chrześcijan w oparciu o dążenie do poznania prawdy i uznania jej. Odbywa się przy pomocy dialogu, w którym każda strona może przedstawić swoje zapatrywania. Istnieją już liczne deklaracje dotyczące bardziej szczegółowych spraw. Np. katolicy i luteranie wyjaśnili sobie wzajemnie naukę o usprawiedliwieniu i okazało sie, że nie ma tu między nimi większych różnic. Skutkiem tego dialogu była odpowiednia deklaracja.


Wt cze 07, 2005 6:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Ciekawe jest to jak bardzo zmieniło się określenie 'ekumeniczny' na przestrzeni wieków. Sobory Powszechne (przynajmniej 7 pierwszych) nazwane były właśnie ekumenicznymi. Czy ktoś mi wyjaśni dlaczego? Przecież nie było wtedy jeszcze schizmy ani reformacji.

Dlaczego patriarcha Konstantynopola ma tytuł Patriarchy Ekumenicznego i pozycję honorowego starszeństwa u prawosławnych?

Ekumenia - to był cały bizantyjski świat chrześcijan. Ekumenicznym spoiwem był Chrystus, w którego wiara nadal pozostaje opoką (Mt 16,18 ) na Wschodzie. Jedność w wierze, to było pierwotne znaczenie tego słowa.

Są w prawosławiu pewne środowiska, które uważają że ekumenizm w dzisiejszym tego słowa znaczeniu jest herezją herezji, nie uznając tym samym żadnych rozmów i dialogów z katolikami czy protestantami. Oni cały czas ekumenię widzą w owej jedności, soborowości i autokefaliczności. Źródłem tego jest jedna Wiara w Chrystusa, niezmieniona od I Soboru w Konstantynopolu z 381 r. i wyrażana w słowach Credo.


Wt cze 07, 2005 13:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Cytuj:
Są w prawosławiu pewne środowiska, które uważają że ekumenizm w dzisiejszym tego słowa znaczeniu jest herezją herezji, nie uznając tym samym żadnych rozmów i dialogów z katolikami czy protestantami.

Wynika więc stąd, że nie uznają autorytetu (nawet moralnego, nie mówiąc o prawnym) Patriarchy Ekumenicznego Konstantynopola, który bierze udział w dialogu ekumenicznym, zwłaszcza z Kościołem katolickim.


Wt cze 07, 2005 14:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 07, 2005 20:57
Posty: 338
Post 
didymos napisał(a):
Ciekawe jest to jak bardzo zmieniło się określenie 'ekumeniczny' na przestrzeni wieków. Sobory Powszechne (przynajmniej 7 pierwszych) nazwane były właśnie ekumenicznymi. Czy ktoś mi wyjaśni dlaczego? Przecież nie było wtedy jeszcze schizmy ani reformacji.


Wszystkie sobory były zwane ekumenicznymi, także Sobór Trydencki. Odpowiedź jest prosta - ekumenizm miała inne znaczenie niż dzisiaj.
Słowo ekumenizm wywodzi się z klasycznego języka greckiego – oikumene – gdzie wyrażało ideę "całego tego zamieszkałego świata". W takim też sensie termin ten po raz pierwszy znalazł zastosowanie w Piśmie Świętym (zob. Mt 24, 14; Dz. Ap. 17, 6; Hebr 2, 5). Jego znaczenie uległo jednak uściśleniu w tradycyjnym ujęciu katolickim, w którym używano go na określenie soboru powszechnego, w przeciwieństwie do partykularnych synodów Kościoła powszechnego.

_________________
http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/


Wt cze 07, 2005 14:40
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Cytuj:
Są w prawosławiu pewne środowiska, które uważają że ekumenizm w dzisiejszym tego słowa znaczeniu jest herezją herezji, nie uznając tym samym żadnych rozmów i dialogów z katolikami czy protestantami.

Wynika więc stąd, że nie uznają autorytetu (nawet moralnego, nie mówiąc o prawnym) Patriarchy Ekumenicznego Konstantynopola, który bierze udział w dialogu ekumenicznym, zwłaszcza z Kościołem katolickim.


Bartłomiej I nie ma żadnej władzy ani prawnego autorytetu nad pozostałymi Kościołami. Może jedynie radzić, rekomendować i rozmawiać. Widać to było podczas ostatnich wydarzeń w Ziemi Świętej przy zdjęciu z urzędu patriarchy Irineosa.

Dla większości mnichów góry Athos ekumenizm to też herezja herezji :) Oni jednak mają zadanie modlić się za ten świat i za tych którzy rozmawiać chcą. A ja na przykład chcę :) (dlatego tu jestem ;) )


Wt cze 07, 2005 16:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Ultramontanin napisał(a):
didymos napisał(a):
Ciekawe jest to jak bardzo zmieniło się określenie 'ekumeniczny' na przestrzeni wieków. Sobory Powszechne (przynajmniej 7 pierwszych) nazwane były właśnie ekumenicznymi. Czy ktoś mi wyjaśni dlaczego? Przecież nie było wtedy jeszcze schizmy ani reformacji.


Wszystkie sobory były zwane ekumenicznymi, także Sobór Trydencki. Odpowiedź jest prosta - ekumenizm miała inne znaczenie niż dzisiaj.
Słowo ekumenizm wywodzi się z klasycznego języka greckiego – oikumene – gdzie wyrażało ideę "całego tego zamieszkałego świata". W takim też sensie termin ten po raz pierwszy znalazł zastosowanie w Piśmie Świętym (zob. Mt 24, 14; Dz. Ap. 17, 6; Hebr 2, 5). Jego znaczenie uległo jednak uściśleniu w tradycyjnym ujęciu katolickim, w którym używano go na określenie soboru powszechnego, w przeciwieństwie do partykularnych synodów Kościoła powszechnego.


Chyba po raz pierwszy na tym forum muszę Ci przyznać rację ;)

Przesyłam ekumeniczny pocałunek pokoju.


Wt cze 07, 2005 16:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 07, 2005 20:57
Posty: 338
Post 
To co dzisiaj rozumie się pod pojęciem ekumenizmu, nie ma zatem nic wspólnego ze znaczeniem jakie nadała mu myśl grecka i łacińska. Współczesne znaczenie ekumenizmu wywochodzi się raczej z rojeń dziewiętnastowiecznych protestantów. Odrzucili oni wszystko co greckie i łacińskie, na rzecz swojej heretyckiej manii niszczenia wszelkiej ponadziemskiej Prawdy, w której miejsce wkładają jej przeciwieństwo- swoją ludzką prawdę i ludzką logikę.

_________________
http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/


Wt cze 07, 2005 19:06
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Ultramontanin napisał(a):
To co dzisiaj rozumie się pod pojęciem ekumenizmu, nie ma zatem nic wspólnego ze znaczeniem jakie nadała mu myśl grecka i łacińska. Współczesne znaczenie ekumenizmu wywochodzi się raczej z rojeń dziewiętnastowiecznych protestantów. Odrzucili oni wszystko co greckie i łacińskie, na rzecz swojej heretyckiej manii niszczenia wszelkiej ponadziemskiej Prawdy, w której miejsce wkładają jej przeciwieństwo- swoją ludzką prawdę i ludzką logikę.


Jednak musisz przyznać że aby uzyskać starożytne eikumenos musimy najpierw rozmawiać na stopie protestanckiego ekumenizmu. Może uda się nawiązać jakieś porozumienie? Albo przynajmniej postaramy się zrozumieć drugą stronę :) pzdr


Śr cze 08, 2005 0:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 21, 2004 14:12
Posty: 93
Post 
Ultramontanin napisał(a):
Wszystkie sobory były zwane ekumenicznymi, także Sobór Trydencki. Odpowiedź jest prosta - ekumenizm miała inne znaczenie niż dzisiaj.
Słowo ekumenizm wywodzi się z klasycznego języka greckiego – oikumene – gdzie wyrażało ideę "całego tego zamieszkałego świata".


..HELLEŃSKIEGO ŚWIATA- gwoli ścisłości :)

Ultramontanin napisał(a):
To co dzisiaj rozumie się pod pojęciem ekumenizmu, nie ma zatem nic wspólnego ze znaczeniem jakie nadała mu myśl grecka i łacińska. Współczesne znaczenie ekumenizmu wywochodzi się raczej z rojeń dziewiętnastowiecznych protestantów. Odrzucili oni wszystko co greckie i łacińskie, na rzecz swojej heretyckiej manii niszczenia wszelkiej ponadziemskiej Prawdy, w której miejsce wkładają jej przeciwieństwo- swoją ludzką prawdę i ludzką logikę.


..heh..nie da się ukryć , że Chrześcijanie (w tym i Katolicy) w ogóle sporo odrzucili z myśli greckiej i łacińskiej...to dopiero relatywizm :D

_________________
sweeet


Śr cze 08, 2005 4:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 07, 2005 20:57
Posty: 338
Post 
Chrześcijaństwo po prostu "wyssało" z myśli helleńskiej wszystkie ziarna prawdy, odrzuciło zaś wszystko co było z nią niezgodne. Odrzuciło też może przede wszystkim ten relatywizm, na który się powołujesz.

_________________
http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/


Śr cze 08, 2005 9:14
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Przypomnę tylko o temacie - "Na czym polega zjednoczenie chrześcijan?"

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr cze 08, 2005 9:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Zastanawiam się czy zjednoczenie jest możliwe przy tak diametralnie różnej eklezjologii :(


Śr cze 08, 2005 11:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post 
Gwoli ścisłości - tytułując patriarchę Konstantynopola także patriarchą Ekumenicznym nie mamy na myśli faktu jego zaangażowania w ruch ekumeniczny. Tytuł ten wskazuje jedynie na to, iż jest on po prostu patriarchą "ziem zamieszkałych przez Greków", na co już moi przedmówcy wskazali tłumacząc znaczenie terminu "oikumene".

Uważam, że ekumenizm - zjednoczenie wszystkich chrześcijan, to nasz obowiązek. Zresztą, w każdej Boskiej Liturgi modlimy się o to (jedna z próśb ektenii). Jednakże trzeba jeszcze mieć świadomość jaki ten ekumenizm ma być. Jeśli taki jak np. w Asyżu, to rzeczywiście trudno nie zgodzić się wówczas z mnichami z Atosu i nie uznać tego za herezję. Ekumenizm dotąd jest dobry, dopóki prowadzony jest na zasadzie dialogu teologicznego. Gdy nie ma dialogu, ekumenizm traci zupełnie sens.

Odpowiadając na pytanie, na czym powinno polegać zjednoczenie chrześcijan, należałoby stwierdzić, iż na zjednoczeniu w Prawdzie. Nie możemy postrzegać ekumenizmu w kategoriach "my wam ustąpimy w tej kwestii, a wy nam w innej i w ten sposób osiągniemy kompromis". Nie możemy też absolutnie podchodzić do sprawy w ten sposób: "z filioque, czy bez filoque, z tym czy innym dogmatem, wszystko jedno, ważne abyśmy byli jedno".

Początkiem wszelkiego dialogu jest też wzajemny szacunek, poznanie się, rozwianie sterotypów.

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


So cze 11, 2005 15:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL