Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Możliwość przywrócenia jedności Rzym-prawosławie 
Autor Wiadomość
Post Re: Profanacja ołtarza!
Kael napisał(a):
No jezeli prawoslawni w koncu uznaja prymat piotrowy zapisany w Ewangelii
A to kiedyś prawosławni prymatu piotrowego (nie mylić z nieomylnością) nie uznawali?


Cz paź 09, 2014 8:30
Post Re: Profanacja ołtarza!
A to prawoslani oddzielili sie od Kosciola katolickiego dopiero w XIX wieku?

Ja koncze ten offtop.


Cz paź 09, 2014 8:34
Post Re: Profanacja ołtarza!
Kael napisał(a):
A to prawoslani oddzielili sie od Kosciola katolickiego dopiero w XIX wieku?
Kościół rzymski anatemizował konstantynopolski pod pretekstem rzekomego usunięcia przez prawosławie Filioque. To wydarzenie uznaje się za kluczowe w długim procesie odrywania się Rzymu od jedności. Teraz z Filioque (nie samej formuły, tylko jej interpretacji takiej jak w Ferrarze) łacinnicy się rakiem wycofują, a nieomylność papieska pozostaje największym kłopotem.
Cytuj:
Ja koncze ten offtop.
A co? Niewygodny? Zawsze można wydzielić, jeśli są jakieś wątpliwości.


Cz paź 09, 2014 8:43
Post Re: Profanacja ołtarza!
To wydziel. Zaden problem. Tu to offtop.


Cz paź 09, 2014 9:01
Post Re: Profanacja ołtarza!
Chętnie pomogę. Od którego postu?


Cz paź 09, 2014 9:16
Post Re: Profanacja ołtarza!
Wezmę winę za offtop na siebie - od postu: viewtopic.php?p=832111#p832111

Proponuję dział "Ekumenizm", tytuł "Możliwość przywrócenia jedności Rzym-prawosławie".


Cz paź 09, 2014 10:18

Dołączył(a): Cz maja 12, 2011 15:12
Posty: 322
Post Re: Profanacja ołtarza!
zefciu napisał(a):
mr_fuchs uważa jednak prawosławnych za "rezerwat".


Co to ma być za erystyczne uogólnianie? :roll: Nie uważam prawosławnych za rezerwat - wręcz przeciwnie, w paru bardzo ważnych, i to ważniejszych niż zwrot kapłana wobec ścian budynku kwestich mają więcej zdrowego rozsądku niż rzymscy-katolicy.

"Rezerwatem" jest dla mnie tylko zamknięte podejście, że 'ZŁEM' jest ustawianie się w sposób 'współczesny'. Albo że ZŁEM jest użycie gitary podczas mszy. Jeśli jednak uważasz jednak, że obie formy są dopuszczalne i dobre to zwracam honor ;) Nie wszystko można tak jednoznacznie ocenić. Mogą być tacy dla których archaiczna symbolika jest bardzo ważna i wynosza z tego dla siebie coś pozytywnego tak jak Ty, a mogą być tacy którzy więcej wyniosą z tego co ksiądz werbalnie przekaże, jako 'tłumacz z boskiego na nasze' - tych drugich jest pewno więcej.


Cz paź 09, 2014 12:24
Zobacz profil
Post Re: Profanacja ołtarza!
mr_fuchs napisał(a):
"Rezerwatem" jest dla mnie tylko zamknięte podejście, że 'ZŁEM' jest ustawianie się w sposób 'współczesny'. Albo że ZŁEM jest użycie gitary podczas mszy. Jeśli jednak uważasz jednak, że obie formy są dopuszczalne i dobre to zwracam honor ;)
Ale nie każdy kto nie krzyczy "ZŁEM" musi jednocześnie uważać, że jest to dobre, wskazane i słuszne.
Cytuj:
Mogą być tacy dla których archaiczna symbolika jest bardzo ważna i wynosza z tego dla siebie coś pozytywnego tak jak Ty, a mogą być tacy którzy więcej wyniosą z tego co ksiądz werbalnie przekaże, jako 'tłumacz z boskiego na nasze' - tych drugich jest pewno więcej.
A przynajmniej Ty jesteś o tym głęboko przekonany.


Cz paź 09, 2014 12:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Możliwość przywrócenia jedności Rzym-prawosławie
Na przeszkodzie polaczenia Kosciolow stoi pycha ludzka. Tego sie nie da przeskoczyc. Skoro ja mam racje, czemu mam ulegac innym? Przeciez, to ja mam racje. :)


Cz paź 09, 2014 18:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Możliwość przywrócenia jedności Rzym-prawosławie
zefciu napisał(a):
Chodzi o sprawowanie Mszy tak, jak Eucharystię od zawsze i wszędzie chrześcijanie sprawowali - w kapłanem ustawionym razem z wiernymi w kierunku ad Dominum? Ustawienia ukazującego iż kapłan wraz z wiernymi zanosi modlitwy? Ustawienia zmienianego na ad populum gdy kapłan głosi lub udziela błogosławieństwa? Ustawienia, które zostało nie wiadomo po co zarzucone, aby zwiększyć różnice ortopraktyczne między katolikami a resztą chrześcijan?


O ile się nie mylę pierwotnym ustawieniem było ustawienie na wschód, dosłownie. Czyli jak np. świątynia ukierunkowana była na zachód to wierni stali tyłem do ołtarza.


mr_fuchs napisał(a):
Zrozumiałem Twoją wypowiedź jako krytykę dopuszczania formy liturgii powszechnie stosowanej dzisiaj (w dowolnym języku popularnym w danym miejscu, sprawowanej przodem do ludu)- zarazem akceptowanej przez Watykan stąd wysnułem wniosek, że uważasz, że wiesz lepiej, może niesłusznie;]


Języki narodowe to akurat nie jest problem w watykańskiej liturgii.


mr_fuchs napisał(a):
"Rezerwatem" jest dla mnie tylko zamknięte podejście, że 'ZŁEM' jest ustawianie się w sposób 'współczesny'. Albo że ZŁEM jest użycie gitary podczas mszy.


Złem? Nie. Brakiem szacunku? Już bardziej.


Cz paź 09, 2014 19:44
Zobacz profil
Post Re: Możliwość przywrócenia jedności Rzym-prawosławie
pudlasz napisał(a):
mr_fuchs napisał(a):
"Rezerwatem" jest dla mnie tylko zamknięte podejście, że 'ZŁEM' jest ustawianie się w sposób 'współczesny'. Albo że ZŁEM jest użycie gitary podczas mszy.


Złem? Nie. Brakiem szacunku? Już bardziej.

A piszczałki w kosciele to juz nie brak szacunku? Same glosy ludzkie nie starczały ?
Przecież organy zostały przyniesione do kościołów prosto z cyrków i teatrów!

Czy dzisiaj gitara to jakis gorszy, nieczysty instrument?


Cz paź 09, 2014 22:52
Post Re: Możliwość przywrócenia jedności Rzym-prawosławie
lokis napisał(a):
Na przeszkodzie polaczenia Kosciolow stoi pycha ludzka. Tego sie nie da przeskoczyc. Skoro ja mam racje, czemu mam ulegac innym? Przeciez, to ja mam racje. :)
A ja nie twierdzę, że mam rację. A nadal jest przeszkoda. Więc wychodzi, że nie masz racji. W ogóle w dyskusji na linii KRK-prawosławie nie pada nigdy argument "bo ja mam rację".

Kozioł napisał(a):
A piszczałki w kosciele to juz nie brak szacunku? Same glosy ludzkie nie starczały ?
Przecież organy zostały przyniesione do kościołów prosto z cyrków i teatrów!
Oczywiście, że starczały i do dzisiaj chrześcijanom starczają. Ale nikt nie uważa, że użycie organów w KRK to istotny element uniemożliwiający powrót.


Pt paź 10, 2014 7:37
Post Re: Możliwość przywrócenia jedności Rzym-prawosławie
zefciu napisał(a):
lokis napisał(a):
Na przeszkodzie polaczenia Kosciolow stoi pycha ludzka. Tego sie nie da przeskoczyc. Skoro ja mam racje, czemu mam ulegac innym? Przeciez, to ja mam racje. :)
A ja nie twierdzę, że mam rację. A nadal jest przeszkoda. Więc wychodzi, że nie masz racji. W ogóle w dyskusji na linii KRK-prawosławie nie pada nigdy argument "bo ja mam rację".

Kozioł napisał(a):
A piszczałki w kosciele to juz nie brak szacunku? Same glosy ludzkie nie starczały ?
Przecież organy zostały przyniesione do kościołów prosto z cyrków i teatrów!
Oczywiście, że starczały i do dzisiaj chrześcijanom starczają. Ale nikt nie uważa, że użycie organów w KRK to istotny element uniemożliwiający powrót.

A my za to przygrywamy sobie do piesni na wszelkie sposoby.
Ważne aby pieśń była z serca, nie tylko z płuc.
Prawosławni nie lubia żadnych instrumentów, bo taka tradycja, a dlaczego tak jest nikt nie pamięta.
Katolicy chętnie używaja organów ale na inne instrumenty patrzą jakos z ukosa, bo organy to tradycja i nikt juz nie pamięta jak w kosciele się znalazły.
A my podchodzimy pragmatycznie: ludzie śpiewają na cześć Pana przygrywając sobie na różnych instrumentach wedle możliwości i miejscowej kultury, choćby i na tam-tamach.


Pt paź 10, 2014 9:19
Post Re: Możliwość przywrócenia jedności Rzym-prawosławie
Kozioł napisał(a):
A my za to przygrywamy sobie do piesni na wszelkie sposoby.
Ważne aby pieśń była z serca, nie tylko z płuc.
Brak związku.
Cytuj:
Prawosławni nie lubia żadnych instrumentów, bo taka tradycja, a dlaczego tak jest nikt nie pamięta.
To że Ty nie pamiętasz, to nie znaczy, że nikt nie pamięta.


Pt paź 10, 2014 9:31
Post Re: Możliwość przywrócenia jedności Rzym-prawosławie
zefciu napisał(a):
Kozioł napisał(a):
A my za to przygrywamy sobie do piesni na wszelkie sposoby.
Ważne aby pieśń była z serca, nie tylko z płuc.
Brak związku.
Cytuj:
Prawosławni nie lubia żadnych instrumentów, bo taka tradycja, a dlaczego tak jest nikt nie pamięta.
To że Ty nie pamiętasz, to nie znaczy, że nikt nie pamięta.

Ktoś pamięta. Może więc odpowie publicznie na np. takie pytania:
Dlaczego u prawosławnych nie używa się instrumentów muzycznych?
Dlaczego kobieta w menstruacji nie może przystąpić do Wieczerzy?


Pt paź 10, 2014 12:12
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL