Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 1:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Na czym polega zjednoczenie chrzescijan 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Didymos - w naszym patrzeniu na komentarze dziennikarskie zawsze będzie różnica - jeśli problem nie dotyczy mnie osobiście mniej go zauważam - więc trudno mi protestować.

Niemniej dziennikarze to nie "wyższa hierarchia katolicka"...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz cze 23, 2005 6:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
jo_tka napisał(a):
Didymos - w naszym patrzeniu na komentarze dziennikarskie zawsze będzie różnica - jeśli problem nie dotyczy mnie osobiście mniej go zauważam - więc trudno mi protestować.

Niemniej dziennikarze to nie "wyższa hierarchia katolicka"...


OK. Ale ludzie mają tendencję do upraszczania i łączenia wygodnych faktów. Kwietniowe wystąpienia Putina w duchu antypolskim można swobodnie nałożyć na "zakaz modlenia się za papieża".


Cz cze 23, 2005 10:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
A tu się zgadzam. Dlatego warto rozmawiać i wyjaśniać. Bo media wykoślawiają zdania nie tylko jednej strony, niestety.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz cze 23, 2005 11:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Jotka pisze
Cytuj:
Istotnie, gdyby takie stwierdzenie było prawdziwe, a mocno mnie dziwi. Nie wiem, skąd Godunow ma takie informacje i przekonanie - może zechce wyjaśnić?

A że czemu miałoby nie być prawdziwe skoro dość się na wylewano żółci w różnych wypowiedziach medialnych ze strony kościoła na temat:
1. Wydalenia polskiego biskupa z Rosji swego czasu
2. A to obalano winę kościół prawosławny że to jest przeciw Polakom , przeciw kościołowi katolickiemu w Rosji.
3. Ze to prawosławie nie chce się spotkać z papieżem Polakiem.
Mało było listów w kościele katolickim pseudo-modlitw w tej sprawie.
Jedni i drudzy walczą o dusze o wpływy i pieniądze.
Identycznie jest w tym przypadku ..
Czyż mam szukać w wypowiedzi hierarchów kościoła którzy jasno i dosadnie się wypowiadali w tym temacie. Wylewali łzy jakie to nieszczęście spotyka katolików w Rosji . Ba nawet uznano za prześladowania . Co niektórzy katolicy dysponują niezwykle dobrą pamięcią . Tyle tylko, że szalenie krótką
Pozdrawiam


Cz cze 23, 2005 14:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Godunow

- Wydalenie polskiego biskupa z Rosji (dokładnie niewpuszczenie ponownie, i biskupa Kościoła Katolickiego, bo nie o narodowość tu chodziło) było, o ile pamiętam, faktem?

- Nie było zgody na przyjazd JP II do Rosji - to też chyba jest fakt?

Nie rozumiem, dlaczego uważasz za niewłaściwą modlitwę w tych sprawach? Czy może tylko formę/sformuowania tej modlitwy (narzuconą przez "wyższą hierarchię kościelną"?) I jaką?

- Co jakiś czas trafiam w mediach na wypowiedzi oskarżające Kościół Katolicki w Rosji, na Ukrainie itd. o ekspansywność vel prozelityzm lub protestujące przeciw niesprawiedliwym oskarżeniom tego typu - rzeczywistość jest inna?

Nie pamiętam wypowiedzi stwierdzającej, że Patriarcha Cerkwi Moskiewskiej jest złym człowiekiem. Byłaby absurdalna i krzywdząca.

Ale to chyba nie oznacza, że nie wolno krytycznie wypowiadać się o niektórych decyzjach? Być może owe krytyczne wypowiedzi czasem dotyczą jedynie faktów medialnych, jak tego "zakazu modlitwy za papieża" - nie wiem.

Ale zarzucasz działanie z pewną intencją - "walki o dusze" na zasadzie siania niezgody - to duże oskarżenie - dlatego pytam o uzasadnienie. I niestety go nie widzę - bo mówienie o faktach jako takich nim nie jest. Chyba że sposób mówienia o tym świadczył... No to zobaczmy:

Co pisano o sprawie bpa Mazura można przeczytać np tutaj
http://andrzej.kai.pl/ekai/serwis/?MID=2082
http://andrzej.kai.pl/ekai/serwis/?MID=2083
http://andrzej.kai.pl/ekai/serwis/?MID=2093
http://andrzej.kai.pl/ekai/serwis/?MID=2107
http://andrzej.kai.pl/ekai/serwis/?MID=2135
http://andrzej.kai.pl/ekai/serwis/?MID=2859

a komentarz do sytuacji np tutaj: http://www.tygodnik.com.pl/numer/275618/strzalka.html

O innych księżach usuniętych z Rosji tutaj http://andrzej.kai.pl/ekai/serwis/?MID=3092

Na wypowiedzi hierarchów po trzech latach od wydarzenia nie trafiłam, ale nie zauważyłam nigdzie ani słowa nt patriarchy Cerkwi Moskiewskiej. Zarzut był kierowany do władz Rosji.

Komentarze KAI o wypowiedziach patriarchów Kościoła Prawosławnego po śmierci JP II tutaj http://andrzej.kai.pl/ekai/serwis/?MID=9327

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz cze 23, 2005 15:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
No właśnie skoro Uznajecie Kościół Prawosławny za siostrzany to poco ta Inwazja Polskich księży w Rosji . ?????
Nie słyszałem aby podobny desant rosyjski ładował w Polsce,
Teoretycznie załóżmy do Polski przyjeżdża desant Cerkwi Rosyjskiej Z biskupami etc
Larum by było grane cały świat !!
Jak to krzywda by spotkała Polskę.!!

Kto mi to wytłumaczy
O co w tym wszystkim chodzi !
Chodzi o kasę i wpływy !!
A czy to ma coś wspólnego z Chrystusem . Mam do tego ogromne wątpliwości .
Pozdrawiam


Cz cze 23, 2005 20:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
A może dlatego, że są tam wspólnoty katolickie (czytaj: ludzie), ktore potrzebują posługi duszpasterskiej? Nie mam nic przeciw, żeby księża prawosławni z Rosji przyjeżdzali do Polski, jeśli byłaby taka potrzeba duchowa (którą nie mnie oceniać!).

A czemu z Polski? Może dlatego, że chcą tam jechać? W pierwszej bodaj notatce KAI jest wspomniany wydalony niedługo wcześniej ksiądz włoski - co za różnica?

Polscy księżą jeżdżą na misje do Belgii czy Kanady - też to się nazywa "misja" - a jest normalną pracą duszpasterską na terenie, na którym księży brakuje.

I zamiast krzyku i stanowisk wolałabym argumenty.........

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz cze 23, 2005 23:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Jotka pisze
Cytuj:
A czemu z Polski? Może dlatego, że chcą tam jechać? W pierwszej bodaj notatce KAI jest wspomniany wydalony niedługo wcześniej ksiądz włoski - co za różnica?
Idąc w tym duchu siostrzanym . To jeżeli by tak chcieli nawracać ateistów (podobno jest tam ich sporo)
. To może by pomagali już diecezjom prawosławnym jak już. A Tak swoją drogą to ja jak zajadę do siostry i jej pomagam . To nie zgarniam na swoją kupkę Jak to mamy do czynienia i widzimy w tym przypadku. A tak tu mamy do czynienia z czystym prozelityzmem . Tak jak napisałem nie ma to nic wspólnego z Ewangelizacją

Jotka Pisze
Cytuj:
Polscy księżą jeżdżą na misje do Belgii czy Kanady - też to się nazywa "misja" - a jest normalną pracą duszpasterską na terenie, na którym księży brakuje.

Nie porównywałbym tego z Afryka gdzie brakuje ludzi którzy przekazują Ewangelię.
Czy tak na terenie Rosji brakuje księży prawosławnych..?? .Cerkiew Prawosławna ma dość swoich kadr.( Tak przynajmniej twierdzą) Cerkiew broni swojego terytorium . Ba nawet do Afryki jak jadą misjonarze to nie zakładają nowych lokalnych kościołów tylko wzmacniają ten co już tam jest (jeżeli takowy istnieje)

. A w Rosji tworzy się struktury Kościoła Rzymsko-katolickiego Zdaniem Cerkwi Rosyjskiej na terenie historycznie jej przypisanym. Czy to jest słuszne stanowisko. .Z mojego punktu widzenia nie. Uważam ze powinna być wolność wyznania w całym tego słowa znaczeniu
Ale nawiązując do historii w pierwszym okresie chrześcijaństwa. Niezakłamano w tamtym okresie struktur kościoła łacińskiego na ternach Wschodnich Cesarstwa Rzymskiego Czy Bizancjum . To teraz tym bardziej nie rozumiem czemu Chcecie prawosławnych nawracać na katolicyzm. Może trochę szacunku do historii..?? Podobno zniesiono na siebie ekskomunikę . Czyli defkto te dwa koscioły nadla siebie nie uznają
Jotka pisze
Cytuj:
I zamiast krzyku i stanowisk wolałabym argumenty.........

No właśnie jakie to argumenty przemawiają za tym aby na terenie Rosji Tworzyć diecezje Ordynariaty . Metropolie. inne hierarchiczne struktury . Tego w zasadzie dotyczy spór. Dopiero konsekwencją tego sporu jest wydalenie księży katolickich. Gdy by nie tworzono struktur o których wspomniałem wcześniej nie byłoby problemu. Daleki jestem od obrony Cerkwi prawosławnej ale tak to widzę niejako z boku . I dopóki jedność chrześcijan będzie kojarzona z osobą , bądź z osobami to ekumenizm będzie przynosił więcej zgorszenia niż pożytku. Widać to dokładnie w tym przypadku.!!
A pisałem o tym bo cała ta sprawa to czyste zakłamanie z jednej jak i z drugiej strony ..

Tej niby nienawiśći nie nakręcają zwykli ludzie tylko deczko wyżej w określonych w calach w nie Chrystusowym interesie . !!!!
Gdy by papieże po zniesieniu ekskomuniki uznali ze kościół prawosławny, że on jest takim samym kościołem Chrystusowym Jak Rzymsko-Katolicki
Czy na to stać na pocżątek Watykan Wątpię

Wydaję mi się że na dzień dzisiejszy bliżej uznania Kościoła Katolickiego za równego prawosławiu jest Cerkiew Prawosławna .

Byłem wielokrotnie w cerkwiach podziwiałem pisane ikony . Zaduma nad historia niejednokrotnie starszą jak sam Kościół Rzymski..
Jotka jakie Twoje są argumenty mające udowodnić że nawracanie na katolicyzm w Rosji ma sens..?? Skoro tyle krzyku i blichtu jest ze strony katolików o tym rzekomo siostrzanym kościele ..??
POzdro


Pt cze 24, 2005 7:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Godunow - co to znaczy: nawracanie Rosji? Bo ja myślę, że lepiej, jeśli ktoś uwierzy Bogu i przyjmie chrzest, niż gdyby miał pozostać w ateizmie. Zawsze lepiej - bez względu na to, jakie wyznanie przyjmie.

Nie wątpię, że w Rosji jest dość księży prawosławnych. Ale też są ludzie wyznania katolickiego. I nie dla Prawosławnych ci księża tam jechali, tylko dla katolików. Choćby po to, żeby mieli dostęp do Sakramentów. Także tych, których udziela tylko biskup.

Kościół katolicki dopuszcza Spowiedź i przyjęcie Komunii Św od szafarza niekatolickiego, jeśli wymaga tego ważny pożytek duchowy, a nie ma możliwości udania się do szafarza katolickiego. Na pewno w przypadku Kościołów Wschodnich, posiadających ważną sukcesję apostolską.

Natomiast, o ile wiem, w Kościele Prawosławnym nie ma oddzielnego obrzędu przyjęcia do Kościoła. Spowiedź i przyjęcie Komunii Św w tym Kościele jest traktowane jako przyjęcie Prawosławia.

Chrześcijanin powinien mieć możność przyjmowania Sakramentów, bez tworzenia takich rozdźwięków, dopóki nie ma między nami pełnej jedności. I to jest podstawowy i największy argument.

I mam dosyć nieudokumentowanych oskarżeń.
Poproszę jeden przykład nakręcania nienawiści. Ze strony tych "deczko wyżej", cokolwiek by to nie znaczyło.

Do czasu jego podania nie widzę możliwości kontynuowania dyskusji.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt cze 24, 2005 7:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Bp Kondrusiewicz kilka lat temu skłamał kard. Kasperowi twierdząc że w Rosji mieszka 500.000 katolików. Jan Paweł II przycisnięty do muru zezwolił na utworzenie diecezji, administracji Kościelnej.

We Włoszech prężnie działa Rosyjska Cerkiew Prawosławna. Niedawno otrzymała kościół na swoje potrzeby. Wiernych przybywa z tego względu iż wielu Rosjan i Ukraińców pracuje w tym kraju. Co robi patriarchat? Tworzy kilka parafii w dużych miastach, wszystkie pod jurysdykcją Moskwy. Zero szans na rozwój, misję i cokolwiek z tym związanego (brak zaplecza, administracji). Wierni są zadowoleni, gazety włoskie nie krzyczą o prozelityźmie i wszystko jest git.

Wystarczy wziąć przykład...


Pt cze 24, 2005 12:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL