Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 26, 2007 8:29
Posty: 220
Post Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Księga Rodzaju 17:10 - obrzezanie wskazane
Cytuj:
10 Przymierze, które będziecie zachowywali między Mną a wami, czyli twoim przyszłym potomstwem, polega na tym: wszyscy wasi mężczyźni mają być obrzezani;


List do Galatów 5:2 - obrzezanie niewskazane
Cytuj:
2 Oto ja, Paweł, mówię wam: Jeżeli poddacie się obrzezaniu, Chrystus wam się na nic nie przyda.


tutaj też prosiłbym o słowo wyjaśnienia?

_________________
Marek 16:16 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony." :)


N wrz 02, 2007 16:22
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Chrystus wypełnił Prawo, i obrzezanie nie było już po Chrystusie potrzebne


N wrz 02, 2007 16:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Ksiega Rodzaju 17.14(Przekład Interlinearny) " A nieobrzezany , rodzaj meski który nie obrzezał ciała napletka swego , niech będzie wycieta osoba ta z ludu swego , PRZYMIERZE MOJE zostało zerwane . Deklaracja o stosunku Koscioła do religii niechrzescijańskich DRN 4 "Zagłebiając tajemnice Kościoła , świety Sobór obecny pamieta o wiezi którą lud Nowego Testamentu zespolony jest duchowo z plemieniem Abrahama . Kosciół bowiem CHRYSTUSOWY uznaje , iz poczatki jego wiary i wybrania znajduja sie według BOŻEJ tajemnicy zbawienia juz u Patriarchów , Mojzesza i Proroków . Wyznaje , że w powołaniu Abrahama zawarte jest rowniez powołanie wszystkich wyznawców CHRYSTUSA , synów owego patriarchy według wiary , i ze wyjście ludu wybranego z ziemi niewoli jest mistyczna zapowiedzią i znakiem zbawienia Kościoła . Przeto nie może zapomniec Kościół o tym , że za pośrednictwem owego ludu , z którym BÓG w niewypowiedzianym miłosierdziu swoim postanowił zawrzec Stare Przymierze , otrzymał objawienie Starego Testamentu i karmi sie korzeniem dobrej oliwki , w którą zostały wszczepione gałązki dziczki oliwnej narodów . Wierzy bowiem Kosciół , ze CHRYSTUS , Pokój nasz przez krzyż pojednał Żydów i narody i w sobie uczynił je jednością . " Czy słowa ze zdania Listu Do Galatów 5.2 są skierowane do ośmodniowego dziecka osoby pochodzącej z obrzezanych ?


Cz mar 05, 2015 11:26
Zobacz profil
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
aspherus napisał(a):
Czy słowa ze zdania Listu Do Galatów 5.2 są skierowane do ośmodniowego dziecka osoby pochodzącej z obrzezanych ?

A kim byli Galacjanie do których św. Paweł skierował ten list?


Cz mar 05, 2015 12:36

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Byli ?


Cz mar 05, 2015 12:43
Zobacz profil
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Czego oczekujesz? Komentarza teologicznego? 4 posty wyżej jest wyjaśnienie Kamyka.


Cz mar 05, 2015 12:56

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Cytuj:
tutaj też prosiłbym o słowo wyjaśnienia?


Wyjaśniam.

Bóg powołał Izraela i dał im prawo do przestrzegania. Obrzezanie oznaczało, że dana osoba wchodzi do starego przymierza, które polegało mniej więcej na tym. Wy będziecie przestrzegać mojego prawa, a ja was za to zbawię. Na tym to polegało.

No i co się okazało? Nikt absolutnie nikt, nie był w stanie przestrzegać tych przykazań, czyli nikt nie mógł być zbawiony za przestrzeganie prawa. Właśnie po to Bóg dał całe to prawo Izraelitom, aby pokazać pewien problem. Grzech. Jest w nas to coś, co powoduje, że czynimy źle i nikt z nas nie jest w stanie przestrzegać prawa Bożego.

Także całe to stare przymierze było jakby diagnozą stanu człowieka. Z jednej strony Bóg mówi przestrzegaj prawa, to będziesz żył, a z drugiej strony okazuje się, że nikt nie jest w stanie tego wykonać. Przechlapane co? Nikt nie mógłby nigdy być zbawiony gdyby Bóg nas usprawiedliwiał na podstawie przestrzegania Jego przykazań. Ta cała sytuacja miała uzmysłowić, że człowiek ma przechlapane i sam nie może nic z tym zrobić, ale potrzebujemy kogoś kto nas wyratuje z tej beznadziejnej sytuacji - Zbawiciela.


Jezus Chrystus był jedynym człowiekiem który wypełnił prawo w 100%. Nigdy nie zgrzeszył. My natomiast grzeszymy notorycznie, dlatego Bóg jako sprawiedliwy sędzia jest zobowiązany nas ukarać. To co nam się sprawiedliwie należało , kara za grzech, spadła na Jezusa Chrystusa. Dobrowolnie zgodził się zapłacić za całe zło jakiego dokonaliśmy w naszym życiu, w związku z tym Bóg Ojciec nie musi już nas karać za nasze grzechy, bo ukarał Jezusa w nasze miejsce. Na krzyżu doszło do pewnego rodzaju zamiany. Nasza niesprawiedliwość zostało przypisana Jezusowi, a sprawiedliwość Jezusa zostaje przypisana wierzącym. W wyniku czego kiedy Bóg patrzy na wierzącego człowieka, to widzi go takim czystym jak czysty był Jezus. Czysty jak łza, jakby nigdy nie zgrzeszył. Jest jeden warunek jaki stawia nam Bóg Ojciec, abyśmy byli przed nim właśnie tacy czyści jak Jezus, ten warunek to wiara w Jego Syna. Zbawienie jest z wiary. To jest nowe przymierze na podstawie wiary w Jezusa.


No i teraz to o co pytałeś. Obrzezanie to stare przymierze które polegało na czym?

Przestrzegaj przykazań, a będziesz zbawiony. Jednak nikt nie jest w stanie przestrzegać przykazań.


Co mówi nowe przymierze?
Uwierz w Jezusa i Jego dzieło na krzyżu a będziesz zbawiony.

Dlaczego Paweł napisał "Oto ja, Paweł, mówię wam: Jeżeli poddacie się obrzezaniu, Chrystus wam się na nic nie przyda."?

Bo to jest powrót, do starego przymierza. Ten kto daje się obrzezać, próbuje zapracować swoimi dobrymi uczynkami na zbawienie co jest niemożliwe, bo wystarczy, że zgrzeszysz raz w życiu i po tobie. Stare przymierze nie daje zbawienia.

Nowe Przymierze, które zbawia mówi tak:
Zamiast starać się jakoś zapracować swoimi dobrymi uczynkami na zbawienie, przyjmij do wiadomości, że nigdy nie będziesz wystarczająco dobry aby na nie zapracować. Raczej przyjmij to, że nie zasługujesz na nie, ale Jezus Chrystus w swojej dobroci ofiarowuje ci je za darmo, jako dar, jeśli tylko w Niego uwierzysz.

Także problem z Galacjanami był ten, że nie potrafili zaufać Jezusowi, że sprawa jest załatwiona bo on umarł za ich grzechy. Zamiast tego starali się zapracować na zbawienie swoimi dobrymi uczynkami. Czyli nadzieję swoją pokładali nie z ofierze Jezusa na krzyżu, ale w swoich wysiłkach aby być dobrymi ludźmi. Dlatego Paweł im napisał, że Chrystus na nic im się nie przyda jeśli oni starają się osiągnąć zbawienie poprzez jakieś swoje wysiłki przestrzegania prawa.

Jak to powiada Pismo

" Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar; nie z uczynków, aby się kto nie chlubił." Efezjan 2:8

Zbawieni będą ci którzy swoją całą nadzieję pokładają w Jezusie, nie ci którzy starają się żyć porządnie i tym zasłużyć na niebo.


Nie wiem czy zrozumiałeś to co chciałem ci tu przekazać, ale to akurat jest fundamentalną doktryna wiary chrześcijańskiej i musisz to zrozumieć jeśli chcesz być zbawiony. Jeśli nie rozumiesz, to możemy trochę na ten temat podyskutować, może jakoś prościej uda mi się to ująć.


Cz mar 05, 2015 22:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Login2 - Ksiega Rodzaju 17.14 " A nieobrzezany , rodzaj męski który nie obrzezał ciała napletka swego , niech bedzie wycieta osoba z ludu swego , PRZYMIERZE MOJE zostało zerwane . " Tu nie ma nic o zbawieniu tylko o przynależności do - jak to określa Biblia -"ludu swego" . Czy słowa z Listu Do Galatów są skierowane do osmiodniowego dziecka ? Mariel a co takiego Kamyk wyjasnił ? Czy kyob nie słyszał o przełomie er ? To po co sie pyta ? A co to znaczy "po Chrystusie" ?


Pt mar 06, 2015 0:57
Zobacz profil
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Napisałbyś wprost, a nie takie jakieś podchody :roll: Ja spytałam pierwsza - czego oczekujesz? Wykładni teologicznej zgodnej z Twoją wizją problemu?
Napisz jak sam go rozumiesz to może ktoś się do tego odniesie.


List do Galatów skierowany był do nawróconych na chrześcijaństwo pogan. Jak wygląda sprawa z obrzezaniem przyjmujących wiarę w Chrystusa nie-żydów wszyscy wiedzą, a jak nie wiedzą to niech poszukają. Natomiast postępowanie w kwestii obrzezania żydów przyjmujących Chrystusa nie jest już tak moim zdaniem jednoznacznie określone (jeśli mielibyśmy się opierać tylko i wyłącznie na Biblii). Paweł w końcu obrzezał Tymoteusza, którego matką była żydówka.

Wiadomo, że zbawienie wszyscy mamy z łaski i dzięki wierze w Jezusa Chrystusa, ale czy żyd który Go wyznaje ma tym samym absolutny zakaz przestrzegania zasad starego prawa wynikających ze starego przymierza?
Żydzi mesjańscy wyznają z całą mocą wiarę w Jezusa, dzięki Któremu jest zbawienie i jednocześnie przestrzegają wszystkich starych micwot - dla uświęcenia. Nie z myślą o tym, że ich przestrzeganie zbawia, ale z przekonania że stare przymierze które Bóg zawarł z ich narodem nie zostało zerwane.
David Stern ujmuje to tak, że jeśli żyd przyjąwszy Chrystusa "poprzez prawo usiłuje dostąpić aby Bóg go uznał sprawiedliwym traci korzyść z Mesjasza i odpada z Bożej łaski" (cytat z pamięci). Jednak jeśli przestrzega starego prawa z miłości, ze względu na przymierze które Bóg zawarł z jego ojcami prowadzi to do jego uświęcenia.
Czy mają rację? Nie wiem, ma to jednak moim zdaniem swój sens.


Pt mar 06, 2015 9:09

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Cytuj:
David Stern ujmuje to tak, że jeśli żyd przyjąwszy Chrystusa "poprzez prawo usiłuje dostąpić aby Bóg go uznał sprawiedliwym traci korzyść z Mesjasza i odpada z Bożej łaski" (cytat z pamięci).


Dokładnie tak jest i o tym pisał Paweł do Galatów. Natomiast mogą być inne dobre powody dla których np. Paweł przestrzegał czasami tego prawa i obrzezał Tymoteusza. Jak to sam opisuje tutaj :

Cytuj:
" Będąc wolnym wobec wszystkich, oddałem się w niewolę wszystkim, abym jak najwięcej ludzi pozyskał. I stałem się dla Żydów jako Żyd, aby Żydów pozyskać; dla tych, którzy są pod zakonem, jakobym był pod zakonem, chociaż sam pod zakonem nie jestem, aby tych, którzy są pod zakonem, pozyskać. Dla tych, którzy są bez zakonu, jakobym był bez zakonu, chociaż nie jestem bez zakonu Bożego, lecz pod zakonem Chrystusowym, aby pozyskać tych, którzy są bez zakonu. Dla słabych stałem się słabym, aby słabych pozyskać; dla wszystkich stałem się wszystkim, żeby tak czy owak niektórych zbawić. "


Paweł nie musiał przestrzegać tych wszystkich praw, był od tego wolny. Ale wyobraźmy sobie sytuację, że on jako Żyd zwiastuje ewangelię ortodoksyjnym Żydom, dla których byłby wręcz zdrajcą gdyby zobaczyli że nie przestrzega prawa mojżeszowego. Kto by go wtedy słucha? Nikt. Dlatego dobrowolnie wśród Żydów żył jak oni, czyli przestrzegając prawa, żeby ich nie gorszyć.
Dlatego też pewnie obrzezał Tymoteusza, inaczej naprawdę byłoby ciężko Tymoteuszowi być zaakceptowanym przez Żydów.


Wśród pogan Paweł żył jak poganin, bo całe to przestrzeganie prawa znowu gorszyło pogan. Także dla ich dobra i zwiastowanie ewangelii aby nie czynić przeszkód, wśród pogan Paweł żył jak oni. Bez prawa mojżeszowego.


Pt mar 06, 2015 9:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
aspherus napisał : "Czy słowa ze zdania List Do Galatów 5.2 są skierowane do ośmiodniowego dziecka osoby pochodzącej z obrzezanych ?" wiec to ja byłem pierwszy . Pytanie nie jest trudne więc reszta to podchody i ominięcia . Dlaczego ? Ja twierdze że ta wypowiedż nie jest skierowana ani do tego dziecka ani do jego rodziców . Pytam sie więc wprost : Czy osoba która przechodzi współczesnie z Judaizmu na Katolicyzm Protestantyzm Prawosławie itp. mam tu na myśli również Świadków powinna obrzezac swojego syna\synów ? Czy powinien byc legalny obrzęd obrzezania w tych religiach ? Problem ten dotyczy również osób przechodzących z Islamu . Tu chce zaznaczyc że chodzi tylko i wyłącznie o chłopców nie o dziewczynki .


Pt mar 06, 2015 10:04
Zobacz profil
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
aspherus napisał(a):
aspherus napisał : "Czy słowa ze zdania List Do Galatów 5.2 są skierowane do ośmiodniowego dziecka osoby pochodzącej z obrzezanych ?" wiec to ja byłem pierwszy . Pytanie nie jest trudne więc reszta to podchody i ominięcia . Dlaczego ? Ja twierdze że ta wypowiedż nie jest skierowana ani do tego dziecka ani do jego rodziców .

W jaki celu pytasz skoro znasz odpowiedź i w dodatku wg. Ciebie pytanie nie jest trudne? Przyszedłeś nas egzaminować?

W moim odczuciu odpowiedzi udzielono. Trzeba je jeszcze przeczytać.


Pt mar 06, 2015 10:28

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Cytuj:
aspherus napisał : "Czy słowa ze zdania List Do Galatów 5.2 są skierowane do ośmiodniowego dziecka osoby pochodzącej z obrzezanych ?" wiec to ja byłem pierwszy . Pytanie nie jest trudne więc reszta to podchody i ominięcia . Dlaczego ? Ja twierdze że ta wypowiedż nie jest skierowana ani do tego dziecka ani do jego rodziców . Pytam sie więc wprost : Czy osoba która przechodzi współczesnie z Judaizmu na Katolicyzm Protestantyzm Prawosławie itp. mam tu na myśli również Świadków powinna obrzezac swojego syna\synów ? Czy powinien byc legalny obrzęd obrzezania w tych religiach ? Problem ten dotyczy również osób przechodzących z Islamu . Tu chce zaznaczyc że chodzi tylko i wyłącznie o chłopców nie o dziewczynki .


Jakoś tak piszesz, że ciężko to zrozumieć o co ci chodzi. Obrzezanie to wejście w stare przymierze, więc po co dziś ktokolwiek miałby pchać się w stare przymierze, skoro nie daje ono życia?

Słowa z Galatów są skierowane do wszystkich wierzących w ogóle. Jak tam sytuacja wyglądała w tym kościele? Przeczytajmy.

Cytuj:
Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść do innej Ewangelii. Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście - niech będzie przeklęty!


Galatowie zaczęli dobrze, lecz wkradli się u nich jacyś ludzie którzy zaczęli im głosić inną ewangelię i ci zaczęli ich słuchać. Tym samym zaczęli się odwracać od Jezusa. Dalej widzimy na czym polegała na inna ewangelia.

Cytuj:
"A jednak przeświadczeni, że człowiek osiąga usprawiedliwienie nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, lecz jedynie przez wiarę w Jezusa Chrystusa, my właśnie uwierzyliśmy w Chrystusa Jezusa, by osiągnąć usprawiedliwienie z wiary w Chrystusa, a nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, jako że przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków nikt nie osiągnie usprawiedliwienia."


To jest właśnie przesłanie ewangelii w czystej postaci. Usprawiedliwienie przez wiarę w Jezusa.

i kawałek dalej

"Jeżeli zaś usprawiedliwienie dokonuje się przez Prawo, to Chrystus umarł na darmo."

Na czym polegało przekręcenie ewangelii czytamy od rozdziału trzeciego.

Cytuj:
O, nierozumni Galaci! Któż was urzekł, was, przed których oczami nakreślono obraz Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego? (2) Tego jednego chciałbym się od was dowiedzieć, czy Ducha otrzymaliście na skutek wypełnienia Prawa za pomocą uczynków, czy też stąd, że daliście posłuch wierze? (3) Czyż jesteście aż tak nierozumni, że zacząwszy duchem, chcecie teraz kończyć ciałem? (4) Czyż tak wielkich rzeczy doznaliście na próżno? A byłoby to rzeczywiście na próżno. (5) Czy Ten, który udziela wam Ducha i działa cuda wśród was, /czyni to/ dlatego, że wypełniacie Prawo za pomocą uczynków, czy też dlatego, że dajecie posłuch wierze?


Paweł chce aby sobie przypomnieli, że wszystko czego doświadczyli już i otrzymali od Boga, otrzymali nie dlatego, że zrobili jakieś dobre uczynki, ale dlatego że uwierzyli w Jezusa. Problem polegał na tym, że teraz starali się jakby zapracować na to co Bóg daje swoimi dobrymi uczynkami, a to już inna ewangelia. To jest na tyle poważne odstępstwo, że Paweł napisał

Cytuj:
"Zachowujecie dni, święta nowiu i lata! Obawiam się o was: czy się dla was nie trudziłem na próżno. "


Bóg zbawia poprzez wiarę w Jezusa i nie trzeba np. przestrzegać Sabatu aby zapracować na zbawienie. Jeśli spełniamy nasze dobre uczynki aby zasłużyć na niebo, to nigdy tam się nie dostaniemy.

Cytuj:
Oto ja, Paweł, mówię wam: Jeżeli poddacie się obrzezaniu, Chrystus wam się na nic nie przyda. I raz jeszcze oświadczam każdemu człowiekowi, który poddaje się obrzezaniu: jest on zobowiązany zachować wszystkie przepisy Prawa. Zerwaliście więzy z Chrystusem; wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie, wypadliście z łaski. My zaś z pomocą Ducha, na zasadzie wiary wyczekujemy spodziewanej sprawiedliwości. Albowiem w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani jego brak nie mają żadnego znaczenia, tylko wiara, która działa przez miłość. Biegliście tak wspaniale! Kto przeszkodził wam trwać przy prawdzie? Wpływ ten nie pochodzi od Tego, który was powołuje.


Krótko mówiąc jacyś zwodziciele zaczęli nauczać Galatów, że wiara w Jezusa nie wystarcza, ale trzeba jeszcze jakby zapracować swoimi uczynkami na zbawienie. W tym przypadku te uczynki to prawo mojżeszowe. Paweł im napisał wprost, że jeśli chcą zapracować na zbawienie swoimi uczynkami, to zerwali więzy z Jezusem i wypadli z łaski. A ci którzy im coś takiego wpajają nie są od Boga.


Pt mar 06, 2015 10:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
MARIEL to bardzo dobrze że tak samo rozumiemy to zdanie . Tak na marginesie : czy Ty należysz do Żydów mesjańskich ? Jakoś tak odbiegłaś daleko ?


Pt mar 06, 2015 11:07
Zobacz profil
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
@aspherus, trudno wyczuć czy do końca tak samo, bo właściwie niewiele od siebie napisałeś.

Ps Nie należę. Jeśli jednak ktoś w mojej opinii ma rację (czy też jego postulaty mają jakiś sens) to mu ją przyznaję, niezależnie od (braku) wyznania.


Pt mar 06, 2015 11:35
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL