Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Obecny dialog ekumeniczny- czy to ma sens? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post Re: Obecny dialog ekumeniczny- czy to ma sens?
Cytuj:
Tak, przybliżył (wspólne modlitwy - kiedyś nie do pomyślenia- to pierwszy krok


Pozytywnym aspektem dialogu ekumenicznego jest to, że uczy wzajemnego szacunku oraz pokojowej współegzystencji, o czym świadczą podane przez Ciebie linki. Tylko tyle lub "aż tyle", w zależności od punktu widzenia. Nic więcej ów dialog nie przyniesie, ponieważ w jego trakcie okazało się, że są między prawosławiem, a katolicyzmem pewne różnice, których nie da się pokonać. Na przykład dogmat o nieomylności papieża. Dla prawosławia jest ten dogmat nie do przyjęcia, zaś dla katolicyzmu jest rzeczą nie do przyjęcia by z niego zrezygnować, bo to dogmat wiary. Podobnie dogmat o Niepokalanym Poczęciu. Dla prawosławia jest nie do przyjęcia, zaś dla katolicyzmu jest rzeczą nie możliwą by się go wyrzec. I chociażby te dwie różnice świadczą o tym, że choćbyśmy nie wiem jak kombinowali i jak się starali to ów dialog ekumeniczny nie zakończy się jednością między obu Kościołami, bo już wiemy, że chociażby te dwie różnice są nie do pogodzenia dla obu stron. Pozostaje nam jedynie traktować ekumenizm jako sposób na pokojowej współistnienie w tej samej przestrzeni społecznej, bez konfliktów i waśni. Na spokojnie i z wzajemnym szacunkiem. Niestety, nic więcej dialog ekumeniczny już nie przyniesie.

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Pn paź 19, 2015 12:34
Zobacz profil
Post Re: Obecny dialog ekumeniczny- czy to ma sens?
Nektariusz napisał(a):
Pozytywnym aspektem dialogu ekumenicznego jest to, że uczy wzajemnego szacunku oraz pokojowej współegzystencji, o czym świadczą podane przez Ciebie linki.

Chciałam zauważyć, że dialog ekumeniczny (bardziej prawdziwe jest stwierdzenie ruch ekumeniczny) jest udziałem wszystkich Kościołów chrześcijańskich, a nie tylko katolickiego i prawosławnego.
Szacunek jako taki na dole (wśród zwykłych ludzi) był prawie od zawsze, co było i jest widać tam, gdzie są społeczeństwa mieszane wyznaniowo. Gorzej było z hierarchią, gdzie posądzano (głównie KK o prozelityzm) i był zakaz wjazdu dla papieża.
Natomiast nie przypominam sobie, aby były prowadzone wojny międzywyznaniowe (nie mówię tu o średniowieczu a o historii współczesnej), więc o jakiej pokojowej współegzystencji mówisz?
Nektariusz napisał(a):
Nic więcej ów dialog nie przyniesie, ponieważ w jego trakcie okazało się, że są między prawosławiem, a katolicyzmem pewne różnice, których nie da się pokonać.

Tak oto rzekł nieomylny Nektariusz nie pozostawiając miejsca Duchowi Świętemu. Za naszego życia być może, a nawet z pewnością nie przyniesie, ale nie sprawa naszego chcenia lub niechcenia. Jezus powiedział: i nastanie jedna owczarnia i jeden Pasterz. Na razie dzielimy naszego Pana na części odmawiając nazywania się Kościołem dla innych chrześcijan (nie wszyscy odmawiają tego prawa).


Pn paź 19, 2015 14:18

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Obecny dialog ekumeniczny- czy to ma sens?
Helenka napisał(a):
Natomiast nie przypominam sobie, aby były prowadzone wojny międzywyznaniowe (nie mówię tu o średniowieczu a o historii współczesnej), więc o jakiej pokojowej współegzystencji mówisz?


Kresy. Różnice religijne były tam istotnym czynnikiem, no cóz, różnicującym, co przekładało się na gotowość do przemocy wobec tych drugich.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn paź 19, 2015 16:42
Zobacz profil
Post Re: Obecny dialog ekumeniczny- czy to ma sens?
JedenPost napisał(a):
Kresy. Różnice religijne były tam istotnym czynnikiem, no cóz, różnicującym, co przekładało się na gotowość do przemocy wobec tych drugich.

Pochodzę wprawdzie nie z Kresów, a z Podlasia i jeśli była przemoc to nie na tle religijnym. Owszem, w kłótniach jedni drugim obrzucali się wyzwiskami z tytułu wyznania, ale konflikty miały inne źródło.
Było i jest za dużo świąt, jak mówi immam z Kruszynian (tam żyją katolicy, prawosławni i muzułmanie), gdyż jedni szanowali święta drugich, a często spędzali je razem zapraszając się do siebie. Na pogrzebie mojego proboszcza było trzech batiuszków (księży prawosławnych - wyjaśnienie dla niebędących wtajemniczonymi)


Pn paź 19, 2015 16:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Obecny dialog ekumeniczny- czy to ma sens?
Helenka napisał(a):
Na razie dzielimy naszego Pana na części odmawiając nazywania się Kościołem dla innych chrześcijan (nie wszyscy odmawiają tego prawa).


Watykan odmawia protestantom. Nie, żeby mnie to jakos bolało.

Helenka napisał(a):
Kresy. Różnice religijne były tam istotnym czynnikiem, no cóz, różnicującym, co przekładało się na gotowość do przemocy wobec tych drugich.

Pochodzę wprawdzie nie z Kresów, a z Podlasia i jeśli była przemoc to nie na tle religijnym.[/quote]

No trochę tzw. żołnierze wyklęci prawosławnych wiosek popalili i ludzi pomordowali za nieznanie modlitw po polsku i nieżegnanie się całą dłonią. Żydzi w dwudziestoleciu też lekko nie mieli.


Pn paź 19, 2015 18:35
Zobacz profil
Post Re: Obecny dialog ekumeniczny- czy to ma sens?
pudlasz napisał(a):
Watykan odmawia protestantom. Nie, żeby mnie to jakos bolało.

A Ty znów swoje.
"Oprócz katolików należą do ludu Bożego, Kościoła, także prawosławni i protestanci, ponieważ przyjęli chrzest, przez który wchodzi się do Kościoła jak przez bramę (por. KK 14)."
pudlasz napisał(a):
No trochę tzw. żołnierze wyklęci prawosławnych wiosek popalili i ludzi pomordowali za nieznanie modlitw po polsku i nieżegnanie się całą dłonią. Żydzi w dwudziestoleciu też lekko nie mieli.

Zaczynamy się targować? To może tak ku pamięci Pratulin i inne cerkwie greckokatolickie, czasy caratu, przymusowe wcielanie do prawosławia? Ale nie zamierzam bić się o historię.

Wykaż, że to co napisałeś to na rozkaz hierarchów Kościoła.


Pn paź 19, 2015 18:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Obecny dialog ekumeniczny- czy to ma sens?
Helenka napisał(a):
pudlasz napisał(a):
Watykan odmawia protestantom. Nie, żeby mnie to jakos bolało.

A Ty znów swoje.
"Oprócz katolików należą do ludu Bożego, Kościoła, także prawosławni i protestanci, ponieważ przyjęli chrzest, przez który wchodzi się do Kościoła jak przez bramę (por. KK 14)."


Oznacza to, że wg Watykanu protestanci zostają właczeni do Kocioła (katolickiego), z którego potem odchodzą nie przyjmując wszystkich jego nauk.

Dominus Iesus napisał(a):
Natomiast Wspólnoty kościelne, które nie zachowały prawomocnego Episkopatu oraz właściwej i całkowitej rzeczywistości eucharystycznego misterium, nie są Kościołami w ścisłym sensie; jednak ochrzczeni w tych wspólnotach są przez chrzest wszczepieni w Chrystusa i dlatego są w pewnej wspólnocie, choć niedoskonałej, z Kościołem.


Wt paź 20, 2015 18:38
Zobacz profil
Post Re: Obecny dialog ekumeniczny- czy to ma sens?
Naucz się czytać ze zrozumieniem, bo:
"Oprócz katolików należą do ludu Bożego, Kościoła, także prawosławni i protestanci, ponieważ przyjęli chrzest, przez który wchodzi się do Kościoła jak przez bramę (por. KK 14)."
i:
Natomiast Wspólnoty kościelne, które nie zachowały prawomocnego Episkopatu oraz właściwej i całkowitej rzeczywistości eucharystycznego misterium, nie są Kościołami w ścisłym sensie; jednak ochrzczeni w tych wspólnotach są przez chrzest wszczepieni w Chrystusa i dlatego są w pewnej wspólnocie, choć niedoskonałej, z Kościołem.
nie sa sprzeczne, bo dobrze wiesz, że następny punkt Konstytucji mówi:
Ich przynależność do Kościoła Chrystusowego jest jednak niepełna, gdyż istnieją pewne różnice w rozumieniu prawd wiary i nie jest uznawane zwierzchnictwo papieża (por. KK15)


Wt paź 20, 2015 20:41

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Obecny dialog ekumeniczny- czy to ma sens?
Helenka napisał(a):
Naucz się czytać ze zrozumieniem, bo:
"Oprócz katolików należą do ludu Bożego, Kościoła, także prawosławni i protestanci, ponieważ przyjęli chrzest, przez który wchodzi się do Kościoła jak przez bramę (por. KK 14)."
i:
Natomiast Wspólnoty kościelne, które nie zachowały prawomocnego Episkopatu oraz właściwej i całkowitej rzeczywistości eucharystycznego misterium, nie są Kościołami w ścisłym sensie; jednak ochrzczeni w tych wspólnotach są przez chrzest wszczepieni w Chrystusa i dlatego są w pewnej wspólnocie, choć niedoskonałej, z Kościołem.
nie sa sprzeczne, bo dobrze wiesz, że następny punkt Konstytucji mówi:
Ich przynależność do Kościoła Chrystusowego jest jednak niepełna, gdyż istnieją pewne różnice w rozumieniu prawd wiary i nie jest uznawane zwierzchnictwo papieża (por. KK15)


Już Ci w tym dziale, choć innym wątku tłumaczono, że nie masz racji. Więc jeśli wciąż powtarzasz swoje, sprzeczne w orzeczeniami Twojego Kościoła teorie, to albo Ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, albo kłamiesz. Nasze Kościoły, wg rzymskiego nauczania, Kościołami nie są. Uznajecie jedynie obecność "elementorum Ecclesiae" (cokolwiek by to miało znaczyć), a nas za "wspólnoty eklezjalne" a nie Kościół. Nie żeby nie to w jakiś specjalny sposób martwiło, rzymska społeczność może sobie uznawać kogo chce za co tylko pragnie, ale takie są po prostu fakty. A uzasadnienie podał w cytowanej przeze mnie wyżej dyskusji w Tobą Piotr1 więc nie będę.


Wt paź 20, 2015 23:34
Zobacz profil
Post Re: Obecny dialog ekumeniczny- czy to ma sens?
Andrzej67 napisał(a):
Więc jeśli wciąż powtarzasz swoje, sprzeczne w orzeczeniami Twojego Kościoła teorie, to albo Ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, albo kłamiesz.

Podałam dokumenty, które mówią o owej przynależności. Nie powiedziałam, że przynależą do Kościoła w ten sam sposób jak katolicy. Nie zarzucaj mi braku zrozumienia a tym bardziej kłamstwa. Raczej Ty przeczytaj ze zrozumieniem to co napisałam.


Śr paź 21, 2015 5:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Obecny dialog ekumeniczny- czy to ma sens?
Helenka napisał(a):
Na razie dzielimy naszego Pana na części odmawiając nazywania się Kościołem dla innych chrześcijan (nie wszyscy odmawiają tego prawa).


KRK odmawia wspólnotom protestanckim nazwy "Kościół" a nie robi tego wobec prawosławia. W najlepszym wypadku nazywa ich wspólnotami chrześcijańskimi. Lumen Gentium tu nic nie zmienia, bo do Ludu Bożego należą w jakimś stopniu też niechrześcijanie.

Natomiast prawdą jest, że KRK nie odmawia innym chrześcijanom nazwy "chrześcijanie", o ile przyjęli chrzest i zachowali przynajmniej trynitaryzm. W tym sensie rację ma pudlasz, protestanci są traktowani niejako jako "katolicy mimo woli", choć tutaj wykładnia jest niejednolita.

---------------------
pudlasz napisał(a):
Watykan odmawia protestantom. Nie, żeby mnie to jakos bolało.


Od kiedy dla prawosławnych protestanci są chrześcijanami? Coś przespałem?

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr paź 21, 2015 8:41
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Obecny dialog ekumeniczny- czy to ma sens?
Helenka napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
Więc jeśli wciąż powtarzasz swoje, sprzeczne w orzeczeniami Twojego Kościoła teorie, to albo Ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, albo kłamiesz.

Podałam dokumenty, które mówią o owej przynależności.

"Owej" tzn. jakiej? W dokumentach, które cytujesz, wyraźnie Magisterium Twojego Kościoła potwierdza tezę przeciwną do Twojej - przez chrzest należą do Kościoła, ale nie do tego, w którym zostali ochrzczeni. A dlaczego? To znajdziesz w orzeczeniach, które Ci wyłożył Piotr1. Odmawiacie uznania Kościołów reformacji za Kościół.

Cytuj:
Nie powiedziałam, że przynależą do Kościoła w ten sam sposób jak katolicy.

A ja przecież nie napisałem nic na temat tego, że uzurpujecie sobie prawo do naszej przynależności do Twojego Kościoła (a tym samym do Waszej jurysdykcji nad nami). Chodzi po prostu o to, że nieprawdą jest Twoje stwierdzenie, że nie odmawiacie nazywania się Kościołem dla innych chrześcijan. Nam odmawiacie. Expresis verbis we współczesnych orzeczeniach Magisterium Twojego Kościoła. Ja tego nie oceniam, ani nie jest to moja sprawa. Rozumiem Wasze powody takiego stanowiska, choć ich nie podzielam i są dla mnie obce. Ale to Wasza sprawa i Wasze prawo. Natomiast udawanie, że jest inaczej niczemu nie służy, na pewno nie ekumenizmowi - jakkolwiek go pojmując.

Cytuj:
Nie zarzucaj mi braku zrozumienia a tym bardziej kłamstwa.

Zarzucam Ci brak zrozumienia nauczania Twojego Kościoła. Inaczej musiałbym Ci zarzucić kłamstwo.
Cytuj:
Raczej Ty przeczytaj ze zrozumieniem to co napisałam.

Czytam. Dlatego Ci odpowiadam.


Śr paź 21, 2015 14:45
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Obecny dialog ekumeniczny- czy to ma sens?
bert04 napisał(a):
Helenka napisał(a):
Na razie dzielimy naszego Pana na części odmawiając nazywania się Kościołem dla innych chrześcijan (nie wszyscy odmawiają tego prawa).


KRK odmawia wspólnotom protestanckim nazwy "Kościół" a nie robi tego wobec prawosławia.

Tu nie tylko chodzi o nazewnictwo. Bo "nazywać się" - w takim znaczeniu w jakim potocznie rozumie się to słowo - każdy może się jak chce, i sami tez będziecie tak nazywać jak chce. Wy nie uznajecie nas za Kościół. Prawosławni są dla Was Kościołem - jako partykularne Kościoły, które cierpią na brak wspólnoty z całością powszechnego Kościoła.


Śr paź 21, 2015 14:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Obecny dialog ekumeniczny- czy to ma sens?
Andrzej67 napisał(a):
Tu nie tylko chodzi o nazewnictwo. Bo "nazywać się" - w takim znaczeniu w jakim potocznie rozumie się to słowo - każdy może się jak chce, i sami tez będziecie tak nazywać jak chce. Wy nie uznajecie nas za Kościół. Prawosławni są dla Was Kościołem - jako partykularne Kościoły, które cierpią na brak wspólnoty z całością powszechnego Kościoła.


Zanim odpowiem Ci na ten post, zadam Ci pytanie, które zadałem ostatnio innemu protestancie na tym forum. Odpowiedzi się nie doczekałem, ale może tym razem się uda:

Czy Kościół przestał istnieć w czasie, powiedzmy, 431 do 1517 AD?
Choćby na parę lat.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr paź 21, 2015 15:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Obecny dialog ekumeniczny- czy to ma sens?
bert04 napisał(a):
Od kiedy dla prawosławnych protestanci są chrześcijanami? Coś przespałem?


Jak definiujesz "chrzescijanina"?


Śr paź 21, 2015 15:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL