Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 20:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 933 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63  Następna strona
 Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentarze 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Soul33 napisał(a):
[
Niedawno miało się okazać na synodzie, gdy papież zaakceptuje rozwody, śluby homo itp. Teraz ma się okazać "w ciągu roku". A gdy za rok nic się nie stanie, to będzie mydlenie oczu i odwracanie uwagi od prawdziwych intencji albo coś w tym stylu. :)


Ja czekam jak papież zaakceptuje związki pozamałżeńskie, to wtedy dopiero będzie odlot :-D
Widzieliście to!!

https://www.youtube.com/watch?v=tpT9drnQg50

Tutaj dopiero papież idzie ostro!!! widać że jest siła :twisted:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr lut 17, 2016 18:15
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Soul33 napisał(a):
Niedawno miało się okazać na synodzie, gdy papież zaakceptuje rozwody, śluby homo itp. Teraz ma się okazać "w ciągu roku". A gdy za rok nic się nie stanie, to będzie mydlenie oczu i odwracanie uwagi od prawdziwych intencji albo coś w tym stylu.

Oby. Myślę, że po prostu zapomną, że coś tam miało się okazać za rok i będzie następy rok czekania, jak u ŚJ na koniec świata :D.
Robek napisał(a):
Ja czekam jak papież zaakceptuje związki pozamałżeńskie, to wtedy dopiero będzie odlot

Nie doczekasz się.
Robek napisał(a):
Widzieliście to!!

https://www.youtube.com/watch?v=tpT9drnQg50

Tutaj dopiero papież idzie ostro!!! widać że jest siła

A chociaż wiesz o co chodziło? Nie sądzę.


Śr lut 17, 2016 18:25

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Soul33 napisał(a):
Akurat nie jestem wierzący. Lektura dyskusji forumowych, wg mnie, prowadzi do spostrzeżenia, że konkluzją wszelkich argumentów pozostaje w końcu potrzeba odrzucenia wiary w przewodnictwo Ducha Świętego. A to, co by nie mówić, trochę dziwne, jak dla katolika.

Andrzej67 napisał(a):
ostatnie dwa pontyfikaty stanowią jednak na tyle doktrynalną niespodziankę...

Benedykta i Franciszka? Dlaczego?

Tak.
Chodzi o absolutnie nową doktrynalnie i kanonicznie sytuację istnienia dwóch papieży rzymskich, panującego i emerytowanego po abdykacji - w formie jaką wybrał papież Ratzinger - i przyjeciu wyboru przez jego następcę.
Żeby się nie rozpisywać można przeczytać tu: Ks. Sandro Magister, Regnante ed "emerito" są tu analizy ex Rektora Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, ks. prof. Gianfranco Ghirlanda SJ, ks prof Manuel Jesus Arroba Conde CF - jednego z czołowych rzymskokatolickich kanonistów z Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, czy prof. Roberto Di Mettei - konserwatysty, ale wybitnego i uznanego historyka chrześcijaństwa. (można przełączyć na angielski, francuski i hiszpański)


Cz lut 18, 2016 17:02
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Helenka napisał(a):
Soul33 napisał(a):
Wiąże się to z faktem, iż wierzą, że Duch Święty prowadzi Kościół katolicki, tylko że akurat przestał go prowadzić.

Nie do końca. Raczej jest to trochę jak w protestantyzmie: "ja wiem lepiej, bo mnie objawił Duch Święty, że obecny papież jest antypapieżem".

To Wy, w ramach Waszego Kościoła, dyskutujecie o doktrynalnych kwestiach papiestwa po abdykacji papieża Benedykta. Protestanci raczej na temat "papizmu" vs "antypapizmu" nie dyskutują, przynajmniej ie w ramach protestantyzmu. A do objawień podchodzimy sceptycznie, to chyba raczej Wasza, zielonoświątkowa czy prawosławna (choć diametralnie rożna we wszystkich trzech) domena.


Cz lut 18, 2016 17:16
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Andrzej67 napisał(a):
Chodzi o absolutnie nową doktrynalnie i kanonicznie sytuację istnienia dwóch papieży rzymskich, panującego i emerytowanego po abdykacji - w formie jaką wybrał papież Ratzinger - i przyjeciu wyboru przez jego następcę.
Żeby się nie rozpisywać można przeczytać tu: Ks. Sandro Magister, Regnante ed "emerito" są tu analizy ex Rektora Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, ks. prof. Gianfranco Ghirlanda SJ, ks prof Manuel Jesus Arroba Conde CF - jednego z czołowych rzymskokatolickich kanonistów z Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, czy prof. Roberto Di Mettei - konserwatysty, ale wybitnego i uznanego historyka chrześcijaństwa. (można przełączyć na angielski, francuski i hiszpański)

No i co w tym złego? W czym owa analiza jest niezgodna z istniejącym stanem rzeczy? Przecież emerytowany papież Benedykt XVI nie zarządza Kościołem, nie ingeruje w żadne umowy państwowe. Chodzi Ci o tytuł i strój, który nosi? Taki zarzut nazywa się formalizmem religijnym. Papież Benedykt XVI abdykując oświadczył, że będzie posłuszny nowemu papieżowi i odda się modlitwie. Jest inaczej?
Andrzej67 napisał(a):
To Wy, w ramach Waszego Kościoła, dyskutujecie o doktrynalnych kwestiach papiestwa po abdykacji papieża Benedykta. Protestanci raczej na temat "papizmu" vs "antypapizmu" nie dyskutują, przynajmniej ie w ramach protestantyzmu. A do objawień podchodzimy sceptycznie, to chyba raczej Wasza, zielonoświątkowa czy prawosławna (choć diametralnie rożna we wszystkich trzech) domena.

A czy zarzucałam protestantom, że wtrącają się do istniejącej sytuacji w Kościele Katolickim? Porównałam wypowiedzi katolików, którzy wyznają "wiem lepiej, bo Duch Święty mi objawił" co jest już protestanckie. Czyż nie jest tak w Kościołach ewangelikalnych (nie mylić z ewangelickimi: luteranie, metodyści), gdzie każdemu Duch Święty objawia co innego na podstawie tej samej Biblii i na podstawie takiego przekonania zakładają nowe kościoły/denominacje.


Cz lut 18, 2016 18:52

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Helenka napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
Chodzi o absolutnie nową doktrynalnie i kanonicznie sytuację istnienia dwóch papieży rzymskich, panującego i emerytowanego po abdykacji - w formie jaką wybrał papież Ratzinger - i przyjeciu wyboru przez jego następcę.
Żeby się nie rozpisywać można przeczytać tu: Ks. Sandro Magister, Regnante ed "emerito" są tu analizy ex Rektora Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, ks. prof. Gianfranco Ghirlanda SJ, ks prof Manuel Jesus Arroba Conde CF - jednego z czołowych rzymskokatolickich kanonistów z Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, czy prof. Roberto Di Mettei - konserwatysty, ale wybitnego i uznanego historyka chrześcijaństwa. (można przełączyć na angielski, francuski i hiszpański)

No i co w tym złego?

W czym owa analiza jest niezgodna z istniejącym stanem rzeczy? Przecież emerytowany papież Benedykt XVI nie zarządza Kościołem, nie ingeruje w żadne umowy państwowe. Chodzi Ci o tytuł i strój, który nosi? Taki zarzut nazywa się formalizmem religijnym. Papież Benedykt XVI abdykując oświadczył, że będzie posłuszny nowemu papieżowi i odda się modlitwie. Jest inaczej?

Przeczytaj. Papiestwo to doktryna Twojego Kościoła, i chyba nie o kwestie zarządu i stroju w niej chodzi.
Pisałem o tyle, o ile hipoteza papieża-heretyka przez stulecia była dyskutowana w doktrynie Twojej wspólnoty wyznaniowej i jest dość dobrze w niej osadzona; i gdyby nawet przyjąć (hipotetycznie), że papież Bergoglio jest heretykiem, nic by to szczególnie w rozumieniu papiestwa nie zmieniło; w przeciwieństwie do sytuacji dwóch papieży rzymskich - to jest doktrynalna rewolucja, której znaczenia nie jesteśmy w stanie dzisiaj określić.
Dla mnie, jako protestanta, o tyle interesujące, że samo-rozumienie znaczenia papiestwa rzymskiego jest jednym z punktów nie tylko różniących, ale także dzielących nasze tradycje teologiczne. Ma, a przynajmniej może więc mieć wpływ na naszą wspólną refleksję doktrynalną.
Natomiast nie rozumiem, skąd pomysł, ze to ma być coś "złego". Nie wiem, to już nie moje rejony.

Andrzej67 napisał(a):
Cytuj:
To Wy, w ramach Waszego Kościoła, dyskutujecie o doktrynalnych kwestiach papiestwa po abdykacji papieża Benedykta. Protestanci raczej na temat "papizmu" vs "antypapizmu" nie dyskutują, przynajmniej ie w ramach protestantyzmu. A do objawień podchodzimy sceptycznie, to chyba raczej Wasza, zielonoświątkowa czy prawosławna (choć diametralnie rożna we wszystkich trzech) domena.

A czy zarzucałam protestantom, że wtrącają się do istniejącej sytuacji w Kościele Katolickim? Porównałam wypowiedzi katolików, którzy wyznają "wiem lepiej, bo Duch Święty mi objawił" co jest już protestanckie. Czyż nie jest tak w Kościołach ewangelikalnych (nie mylić z ewangelickimi: luteranie, metodyści), gdzie każdemu Duch Święty objawia co innego na podstawie tej samej Biblii i na podstawie takiego przekonania zakładają nowe kościoły/denominacje.

Co jest w tym protestanckiego? Sama piszesz, że jest tak w Kościołach ewangelikalnych. Zapewne protestanckie Kościoły reformacji miały pewien wpływ na ich ukształtowanie się, natomiast to właśnie m.in innymi sposób przezywania i doświadczenia duchowego, o którym piszesz powodował, że nie mogły bez trudności odnaleźć miejsca w ich gronie. Ale to OFFTop


Cz lut 18, 2016 22:45
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Andrzej67 napisał(a):
Przeczytaj. Papiestwo to doktryna Twojego Kościoła, i chyba nie o kwestie zarządu i stroju w niej chodzi.
Pisałem o tyle, o ile hipoteza papieża-heretyka przez stulecia była dyskutowana w doktrynie Twojej wspólnoty wyznaniowej i jest dość dobrze w niej osadzona; i gdyby nawet przyjąć (hipotetycznie), że papież Bergoglio jest heretykiem, nic by to szczególnie w rozumieniu papiestwa nie zmieniło; w przeciwieństwie do sytuacji dwóch papieży rzymskich - to jest doktrynalna rewolucja, której znaczenia nie jesteśmy w stanie dzisiaj określić.
Dla mnie, jako protestanta, o tyle interesujące, że samo-rozumienie znaczenia papiestwa rzymskiego jest jednym z punktów nie tylko różniących, ale także dzielących nasze tradycje teologiczne. Ma, a przynajmniej może więc mieć wpływ na naszą wspólną refleksję doktrynalną.
Natomiast nie rozumiem, skąd pomysł, ze to ma być coś "złego". Nie wiem, to już nie moje rejony.

W takim razie nie rozumiem w jakim celu wkleiłeś link do owej analizy. To, że wśród katolików są ludzie krytykujący papieża, to żadna nowina. W każdym stadzie znajdzie się czarna owca.
Andrzej67 napisał(a):
Co jest w tym protestanckiego? Sama piszesz, że jest tak w Kościołach ewangelikalnych. Zapewne protestanckie Kościoły reformacji miały pewien wpływ na ich ukształtowanie się, natomiast to właśnie m.in innymi sposób przezywania i doświadczenia duchowego, o którym piszesz powodował, że nie mogły bez trudności odnaleźć miejsca w ich gronie. Ale to OFFTop

A tu mnie nie zrozumiałeś. Chciałam powiedzieć, że takie postrzeganie papiestwa czy też w ogóle nauczania KK jest na sposób protestancki i to protestantów ewangelikalnych, gdzie króluje zasada "nie podoba ci się Kościół? Zmień Kościół". I nie jest to mój wymysł, a kilkuletni kontakt z protestantem z takiego Kościoła, a także w wyniku dyskusji na innym forum. I dlatego nie był to offtop.


Cz lut 18, 2016 22:55
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Cytuj:
To Wy, w ramach Waszego Kościoła, dyskutujecie o doktrynalnych kwestiach papiestwa po abdykacji papieża Benedykta. Protestanci raczej na temat "papizmu" vs "antypapizmu" nie dyskutują, przynajmniej ie w ramach protestantyzmu. A do objawień podchodzimy sceptycznie, to chyba raczej Wasza, zielonoświątkowa czy prawosławna (choć diametralnie rożna we wszystkich trzech) domena.

Tyle tylko, że to nie katolicy, zielonoświątkowcy czy prawosławni decydują gdzie i komu zostaną przekazane słowa z nieba i jakie będą owoce.
Ba....99% wizjonerów nie spotyka splendor, ale cierpienie w postaci złośliwości, niedowierzania, oszczerstw.
Piszę oczywiście o tych autentycznych, uznanych.
Rzesze "wizjonerów, proroków" samozwańców, to ludzie, którzy miewają różne problemy natury osobistej i psychicznej.


Pt lut 19, 2016 9:12
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Dwór nie lubi papieża strofującego, nakazującego ewangeliczne ubóstwo...."kłębowisko żmij i kretów" (określenie kard Bertone) nie pójdzie za takimi apelami :( :(

http://www.tokfm.pl/Tokfn/1,145400,1967 ... -jako.html


Cz lut 25, 2016 8:46

Dołączył(a): So lut 27, 2016 11:12
Posty: 2
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Papieża nie można akceptować bez krytyki, ale ci wszyscy którzy obrzucają go błotem tylko dlatego, że jest Papieżem to też duża przesada, umiaru niektórym brak

_________________
co daje samo życie


Wt mar 08, 2016 14:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Cytuj:
Katolicy i inni chrześcijanie muszą prosić o wybaczenie nie tylko osoby homoseksualne. Muszą prosić Boga, by wybaczył, że ich dyskryminowali i wzbudzali wrogie postawy wobec nich – powiedział na pokładzie samolotu papież Franciszek. Ojciec święty wracał do Rzymu z pielgrzymki w Armenii.
http://telewizjarepublika.pl/Zadanie-sp ... 3D6PTXKtZ8

Znowu naszemu papieżowi się oberwie - zwłaszcza od ... katolików ( patrz komentarze na dole ).


Pn cze 27, 2016 11:29
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
proteom napisał(a):
Cytuj:
Katolicy i inni chrześcijanie muszą prosić o wybaczenie nie tylko osoby homoseksualne. Muszą prosić Boga, by wybaczył, że ich dyskryminowali i wzbudzali wrogie postawy wobec nich – powiedział na pokładzie samolotu papież Franciszek. Ojciec święty wracał do Rzymu z pielgrzymki w Armenii.
http://telewizjarepublika.pl/Zadanie-sp ... 3D6PTXKtZ8

Znowu naszemu papieżowi się oberwie - zwłaszcza od ... katolików ( patrz komentarze na dole ).

Bo przepaść miedzy papieżem a poszczególnymi polskimi duchownymi jest podobna do tej miedzy niebem a piekłem z przy powieści Jezusa o bogaczu i Łazarzu
http://makowski.blog.polityka.pl/2016/0 ... y-radomia/


Cz cze 30, 2016 10:33

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
A mi się nie podoba, we Franciszku jest za mało pokory. Nie to co gigant pokory Benedykt XVI

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 30, 2016 10:52
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Andy72 napisał(a):
A mi się nie podoba, we Franciszku jest za mało pokory. Nie to co gigant pokory Benedykt XVI

To zależy co kto pojmuje przez pokorę.


Cz cze 30, 2016 11:35
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Znów papież Franciszek podpadnie wielu duchownym i świeckim w Polsce - lada dzień ma podpisac dekret o 10 letniej kadencyjności proboszczów.
http://www.diecezja.kielce.pl/rewolucja ... roboszczow


So kwi 01, 2017 17:28
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 933 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL