Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 22:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czy to już New Age? 
Autor Wiadomość
Post Re: Egzorcyzmy
Cumartesi, a czego się spodziewałaś? Polski katolicyzm, jaki jest, każdy widzi. Po pierwsze, trzyma się przy nim ludzi groźbą i postrachem, po drugie, argumentuje się za nim ciemnotą i środkami stylistycznymi, więc po trzecie, wychodzi z tego człowiekowi, że ma się bać, tylko sam nie wie czego, i taką wlaśnie "wiarę" niechlujną innym wciska i za zasługę sobie to wciskanie poczytuje przed Panem Duchem, znanym gdzieniegdzie jako Bóg.

Ja jeszcze bardzo mało o Duchach wiem, więc Ci nie opowiem, jak to widzi moja ortodoksja. Natomiast od siebie powiem, że nie bardzo rozumiem Twój problem z islamem. Zapewne każda okolica świata ma miejscowe Duchy, których natura jest łaciata, tak że czasem pomagają, czasem szkodzą, a czasem się nie odzywają wcale. Na to nakładają się ludzkie pomysły na to, jak ta Transcendencja ma wyglądać, bo jak się okaże, że wygląda inaczej, to się apologeci rozzłoszczą. Innymi słowy, nie jest powiedziane, ze na egzorcyzm w imię Allaha odpowiedział akurat Allah, ani nawet że Allah w ogóle istnieje – bo może to tylko jakiś Duch z nudów się podszywa.


Wt gru 27, 2016 22:25

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Egzorcyzmy
Stare, niemądre New Age. Ziew.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt gru 27, 2016 22:37
Zobacz profil WWW
Post Re: Egzorcyzmy
E. Kiedy ja piszę Duch, to po prostu za Wiesławem Kotańskim tłúmaczę na polski słowo kami. Siódmych gęstości faktycznie nie ma co w to mieszać.


Wt gru 27, 2016 22:46
Post Re: Egzorcyzmy
I zatkało apologetę. New Age, proszę ja Was, zgodnie ze źródłosłowem wieszczy nową epokę w dziejach ludzkości; innymi słowy, apokaliptyczny jest, aczkolwiek w przeciwieństwie do pomysłów wyznawców Miłości i Miłosierdzia, nie głosi gniewu bożego, od którego cała Ziemia ma spłynąć krwią – taki życzliwy dla człowieka jest. Natomiast z różnych powodów podczepiają się pod niego rozmaici szarlatani i wydrwigrosze, i dlatego wdepnięcie w New Age faktycznie jest groźne, ale nie z powodu, że demony, tylko z powodu, że antyszczepionkowcy – od New Age naprawdę można zapaść na zdrowiu.

Ale zabijcie mnie, jeśli motywy apokaliptyczne występują w shinto. Japończycy, o ile mi wiadomo, na pomysł końca świata w ogóle nie wpadli. No jest sobie świat, kiedyś tam został stworzony. Dlaczego nagle miałby się skończyć? A nowe ery, proszę ja Was, w Japonii są tak codzienne i zwyczajne, że proszę siadać, bo odmierzają je po prostu okresy panowania kolejnych Cesarzy; każda kolejna era nosi pośmiertne imię Zmarłego. Tak jakoś to ostatnie pogańskie imperium sobie funkcjonuje.


Śr gru 28, 2016 1:11

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Egzorcyzmy
A co mnie miało "zatkać"? New Age'owskie bredzenie?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr gru 28, 2016 2:13
Zobacz profil WWW
Post Re: Egzorcyzmy
Nie, po prostu pan apologeta nie ma na podorędziu gotowca na shintoistę, więc będzie walił inwektywę za inwektywą, każdą pustą i bez treści, w nadziei, że czytelnicy mu przyklasną, ślepo podążając za tym, co się na mądrego kreuje – ślepcy za ślepcem, jak na obrazie Breughla.

Ale właśnie widać, że chrześcijaństwo w osobie Marka Piotrowskiego jest wobec shinto kompletnie bezradne. Nawracajcie się na shinto.


Śr gru 28, 2016 3:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Egzorcyzmy
ErgoProxy napisał(a):
I zatkało apologetę. New Age, proszę ja Was, zgodnie ze źródłosłowem wieszczy nową epokę w dziejach ludzkości; innymi słowy, apokaliptyczny jest, aczkolwiek w przeciwieństwie do pomysłów wyznawców Miłości i Miłosierdzia, nie głosi gniewu bożego, od którego cała Ziemia ma spłynąć krwią – taki życzliwy dla człowieka jest. Natomiast z różnych powodów podczepiają się pod niego rozmaici szarlatani i wydrwigrosze, i dlatego wdepnięcie w New Age faktycznie jest groźne, ale nie z powodu, że demony, tylko z powodu, że antyszczepionkowcy – od New Age naprawdę można zapaść na zdrowiu.
Ideologia New Age zdecydowanie jest niebezpieczna, propaguje człowieka zadowolonego z samego siebie i zdolnego do ponadnaturalnych przemian, ale ignoruje fakt, że życie ma swoje ograniczenia, które de facto takową przemianę uniemożliwiają. Tak więc mniejsza z zagrożeniami płynącymi z new age typu unikanie szczepień, chodzi o kreowanie obrazu człowieka, niezgodnego z rzeczywistością.
ErgoProxy napisał(a):
Ale zabijcie mnie, jeśli motywy apokaliptyczne występują w shinto. Japończycy, o ile mi wiadomo, na pomysł końca świata w ogóle nie wpadli. No jest sobie świat, kiedyś tam został stworzony. Dlaczego nagle miałby się skończyć? A nowe ery, proszę ja Was, w Japonii są tak codzienne i zwyczajne, że proszę siadać, bo odmierzają je po prostu okresy panowania kolejnych Cesarzy; każda kolejna era nosi pośmiertne imię Zmarłego. Tak jakoś to ostatnie pogańskie imperium sobie funkcjonuje.
Ale takie imperium zasłania sobie oczy, na fakt końca świata, który nastąpi dla każdego z jego obywateli, podczas jego śmierci.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr gru 28, 2016 8:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Egzorcyzmy
Ciekawe. Czemu tak uważasz?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr gru 28, 2016 8:36
Zobacz profil
Post Re: Egzorcyzmy
ErgoProxy napisał(a):
Ale zabijcie mnie, jeśli motywy apokaliptyczne występują w shinto. Japończycy, o ile mi wiadomo, na pomysł końca świata w ogóle nie wpadli. No jest sobie świat, kiedyś tam został stworzony. Dlaczego nagle miałby się skończyć?

A dlaczego powstał?


Śr gru 28, 2016 9:10

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Egzorcyzmy
https://pl.wikipedia.org/wiki/Izanami_i_Izanagi

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr gru 28, 2016 9:18
Zobacz profil
Post Re: Egzorcyzmy
chwat napisał(a):
Ideologia New Age zdecydowanie jest niebezpieczna, propaguje człowieka zadowolonego z samego siebie i zdolnego do ponadnaturalnych przemian, ale ignoruje fakt, że życie ma swoje ograniczenia, które de facto takową przemianę uniemożliwiają. Tak więc mniejsza z zagrożeniami płynącymi z new age typu unikanie szczepień, chodzi o kreowanie obrazu człowieka, niezgodnego z rzeczywistością.

A mógłbym podnieść tę rękawicę, ale New Age'u akurat bronić nie zamierzam. Tylko się przyczepię jednego detalu: wyszło Ci, że nieważne są ewentualne końce świata w sensie jak poniżej, bo ważniejsza jest filozoficzna antropolgia.

chwat napisał(a):
Ale takie imperium zasłania sobie oczy, na fakt końca świata, który nastąpi dla każdego z jego obywateli, podczas jego śmierci.

Pogańskie imperium faktycznie zasłania sobie oczy na parę rzeczy, ale akurat nie na tak rozumiany koniec świata. Poganin japoński zwyczajnie rozumie, że z życiem pożegnać się musi, bo taki jest smutny porządek rzeczy. Może potem liczyć na codzienne ofiary w rodzinnym ołtarzyku domowym.

Oczywiście z życiem shintoista może rostać się w sposób godny albo haniebny i jakoś tak wyszło, że samobójstwo uważane jest za sposób godny. Temat sam w sobie ciekawy, jak się takie podejście do samobójstwa kształtowało – zdaje się, że głównie pod wpływem kodeksu rycerskiego.Może tak: gdybyśmy mieli historię podobną japońskiej, nie byłoby współcześnie żadnej chryi o eutanazję, a wręcz przeciwnie, uważanoby ją za uczynek miłosierdzia, bo panowie rycerze narzuciliby spoeczeństwu swoje sposoby na pogodzenie chrześcijaństwa z mizerykordiami.


Śr gru 28, 2016 9:37
Post Re: Egzorcyzmy
JedenPost napisał(a):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Izanami_i_Izanagi

Ta notka jest felerna w tym kontekście, bo mówi "jak", ale nie bardzo mówi "dlaczego". W Kojiki stoi tylko, że Duchy, jakie wtedy już były, zwróciły się do Iznagiego i Izanami z poleceniem doprowadzenia do porządku rozchybotanej ziemi. Natomiast pierwsze Duchy w ogóle po prostu wyłoniły się z pierwotnego bezkształtu, podobnie jak pierwsi bogowie greccy z chaosu.

(Mądrzę się!)


Śr gru 28, 2016 9:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Czy to już New Age?
Marek_Piotrowski napisał(a):
A co mnie miało "zatkać"? New Age'owskie bredzenie?

Po czym poznałeś, że Ergo to sługus New Age?

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Pt sty 06, 2017 2:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Egzorcyzmy
ARHIZ napisał(a):
Po czym poznałeś, że Ergo to sługus New Age?
Nie powiedziałem że to sługus New Age - wypowiadałem się o tym, co mówił.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt sty 06, 2017 14:09
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Egzorcyzmy
Marek_Piotrowski napisał(a):
ARHIZ napisał(a):
Po czym poznałeś, że Ergo to sługus New Age?
Nie powiedziałem że to sługus New Age - wypowiadałem się o tym, co mówił.

Masz rację, że mnie punktujesz. Użyłem skrótu myślowego, co było w tym przypadku czystym lenistwem, a gnuśność trzeba tępić. I to nie jest sarkazm.
Chodziło mi oczywiście o Twoją wypowiedź, z której wynika, że posty Ergo to "New Age'owskie bredzenie". Nie znam się zbytnio na fanach Ery Wodnika, stąd ciekawi mnie kryterium. Po czy mogę poznać, że mam do czynienia z wypowiedziami na modłę New Age?

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


So sty 07, 2017 0:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL