Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 O demonologii Starego Testamentu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr paź 18, 2017 18:47
Posty: 11
Post O demonologii Starego Testamentu
Witajcie drodzy forumowicze :)

Jako iż nie mogłem znaleźć jako tako odpowiedniego działu na przywitanie z Waszym gronem (chyba, że mam problemy ze wzrokiem ^^), postanowiłem, że ten oto mój pierwszy wpis będzie w pewien sposób też powitaniem. Także jeszcze raz witam Was wszystkich serdecznie. Liczę na ciepłe przyjęcie na Waszym forum oraz na rozliczne, konstruktywne dysputy :D

Także moi mili, tym postem pragnę rozpocząć dyskusję na dość kontrowersyjny ale i też niezwykle ciekawy temat, który porwał mnie samego. Dzisiaj mam przyjemność polecić Wam artykuł prezentujący spojrzenie trzeźwym okiem na temat demonologii w Starym Testamencie. Materiał przygotowany jest bardzo rzetelnie, bo oparty na solidnych źródłach (między innymi na samej Biblii Tysiąclecia) a dodatkowo pozostaje przejrzysty, klarowny i póki co jest jedynym dziełem w sieci, poświęconym tej tematyce. Treści poruszają wątki dwóch konkretnych rodzajów złych duchów, Shedim oraz Se’irim, przewijających się na łamach Biblii. Każdy z rodzajów jest dokładnie opisany a na zakończenie wykazane są także występujące między nimi podobieństwa.

No i właśnie, sam artykuł nie jest zbyt duży, a szkoda. Zwracam się więc do Was. Czy ktoś z forumowiczów posiada wiedzę w tym zakresie aby rozwinąć temat Shedim oraz Se'irim? Z chęcią dowiem się więcej. Nie wzgardzę też dobrymi źródłami, pozostającymi w tematyce. Także czekam na Wasze odpowiedzi :)

A oto sam odnośnik do artykułu:
Demonologia Starego Testamentu: Shedim oraz Se'irim

Nie dajcie się zwieść pozorom i absolutnie nie zrażajcie się nazwą portalu


Pn paź 23, 2017 18:57
Zobacz profil
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
Demony to potomkowie szatana i jego aniolow.
W potopie ich ciala zostaly zniszczone ale nie one same, i teraz szukaja cial ktore im sie oddadza, by moc miec wplyw na materialna rzeczywistosc.
Takie przejecie ciala ludzkiego przez demony to wlasnie opetanie o ktorym wiele pisano w Katolickich opracowaniach i czym zajmuja sie egzorcysci.


Pn paź 23, 2017 19:58

Dołączył(a): Śr paź 18, 2017 18:47
Posty: 11
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
Z tego co się orientuję, wspominasz tutaj o nefilim, mam rację? Informacje o nich pochodzą z apokryfu księgi Henocha. Natomiast tutaj poruszany jest nieco odmienny temat do tego przez Ciebie rozpoczętego.

Btw. Mam nadzieję, że samo czytanie owych materiałów pod kątem badań czysto religioznawczych nie wystawia mnie na potencjalne niebezpieczeństwo opętania? :D


Pn paź 23, 2017 20:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
Autor trochę bezzasadnie próbuje budować demonologię na podstawie nazw nadawanych w Biblii Starego Testamentu złym duchom (upadłym aniołom).
Tanie szukanie sensacji tam, gdzie jej nie ma.
Mało tego, jest trochę błędów w odnośnikach. Ogólnie tekst napisany na kolanie, w pośpiechu, żaden to tekst naukowy, bo do stworzenia takowego nie wystarczy odczytanie znaczenia dwóch słów w Biblii.

Oczywiście, pomińmy litościwie jakiekolwiek utożsamienia złych duchów z przedstawicielami fauny, czy w ogóle cielesnymi istotami.
Shedim czy Se'irim to po prostu biblijne określenia na lokalne bóstwa sąsiednich narodów charakteryzujące się raczej mało przyjemnym charakterem.
To, że chasydzi czy Talmud o nich prowadzili jakiś tam rozważania nie czyni ich bardziej żywymi czy materialnymi niż byli.

No, ale jak ktoś szuka taniej sensacji to i Shedim czy Se'irim go zafascynują.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn paź 23, 2017 21:29
Zobacz profil WWW
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
TylkoJa napisał(a):
Z tego co się orientuję, wspominasz tutaj o nefilim, mam rację? Informacje o nich pochodzą z apokryfu księgi Henocha. Natomiast tutaj poruszany jest nieco odmienny temat do tego przez Ciebie rozpoczętego.

Btw. Mam nadzieję, że samo czytanie owych materiałów pod kątem badań czysto religioznawczych nie wystawia mnie na potencjalne niebezpieczeństwo opętania? :D


A jak myslisz, co i dlaczego cie tak zafascynowalo demonami?
Zwroc uwage na fakt ze niewiele osob ma ochote o nich mysllec, a co dopiero dyskutowac.
Poza tym wiedza na ten temat do niczego ci sie nie przyda a egzorcysta z pewnoscia nie jestes.
Taka ciekawosc to jak wkladanie kija w mrowisko.


Pn paź 23, 2017 23:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
sameone1 napisał(a):
Zwroc uwage na fakt ze niewiele osob ma ochote o nich mysllec, a co dopiero dyskutowac.


Niewiele osób ma też ochotę myśleć a co dopiero dyskutować o mongolskiej scenie baletowej. Co z tego?

sameone1 napisał(a):
Poza tym wiedza na ten temat do niczego ci sie nie przyda a egzorcysta z pewnoscia nie jestes.


Po pierwsze od kiedy sameone1 nabył charyzmat dyktowania co sie komuś przyda a co nie? Poza tym od kiedy obowiązuje edykt sameone1, iż można rozwijać swoje zainteresowania/hobby wyłącznie gdy takowe spełniają ściśle przez niego ustalone utylitarne kryteria?

sameone1 napisał(a):
Taka ciekawosc to jak wkladanie kija w mrowisko.


Oczywiście – podobnie jak czytanie Harrego Pottera, Lovecrafta, Mitologii Greckiej i Kubusia Puchatka, prawda? Poza tym chętnie dowiem się od sameone1 jakich zainteresowań jeszcze mieć nie można: mogę się interesować chociażby taką twórczością Mozarta czy jednak nie bo mason paskudny i lepiej kija w mrowisko nie wkładać?


Pn paź 23, 2017 23:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 18, 2017 18:47
Posty: 11
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
O, fajnie, że wywiązała się dyskusja :) Chociaż w pewnych kwestiach nie do końca o to mi chodziło. Liczyłem raczej na konkretne fakty które pociągną dyskusję we właściwym kierunku, a nie osobiste opinie. To niebezpieczny grunt ^^

medieval_man napisał(a):
Autor trochę bezzasadnie próbuje budować demonologię na podstawie nazw nadawanych w Biblii Starego Testamentu złym duchom (upadłym aniołom).


No nie jestem pewien, czy tak do końca bezzasadnie. Wszak większość upadłych aniołów finalnie została zdemonizowana, toteż demonami pozostała, nieprawda?

medieval_man napisał(a):
Tanie szukanie sensacji tam, gdzie jej nie ma.


Ja bym to raczej nazwał próbą podjęcia tematu, który najczęściej omijany jest szerokim łukiem, głównie poprzez rozliczne uprzedzenia i naleciałości. Przykładem niechaj będzie tutaj sameone1 (bez urazy :P) Weźmy też pod uwagę fakt, iż trzeba nie lada zaparcia aby do czegoś się dokopać (zapewne przez pół wydziału religioznawstwa ;) ) No i dodajmy jeszcze, iż strona na dzień dzisiejszy jest jedynym na jakie natrafiłem miejscem udostępniającym informacje na ten temat, który sam z siebie jest niszowy.

medieval_man napisał(a):
Mało tego, jest trochę błędów w odnośnikach. Ogólnie tekst napisany na kolanie, w pośpiechu, żaden to tekst naukowy, bo do stworzenia takowego nie wystarczy odczytanie znaczenia dwóch słów w Biblii.


Wydaje mi się, że bibliografia jest dość porządna, ale mogłem coś przeoczyć. Byłbym wdzięczny, gdybyś był tutaj nieco bardziej konkretny odnośnie błędów w odnośnikach, bo to niewiele mówi. Co do samego artykułu, to na moje jest on raczej artykułem publicystycznym dodatkowo opartym na rzeczowych źródłach (w tym badaniach naukowych). Nie ryzykowałbym porównywania go do samego badania naukowego. W końcu mamy tutaj do czynienia z portalem, a nie instytutem badawczym ^^

medieval_man napisał(a):
Oczywiście, pomińmy litościwie jakiekolwiek utożsamienia złych duchów z przedstawicielami fauny, czy w ogóle cielesnymi istotami.
Shedim czy Se'irim to po prostu biblijne określenia na lokalne bóstwa sąsiednich narodów charakteryzujące się raczej mało przyjemnym charakterem.


Czemu mielibyśmy to pominąć skoro wierzenia i utożsamianie zarówno sił nieczystych jak i sił 'dobrych' było powszechne w wielu pierwotnych nurtach religijnych czy plemiennych, z których ,nie zapominajmy, wyewoluowały dzisiejsze wierzenia. Przykład? Symbolem Ducha Świętego jest przecież gołębica :)

medieval_man napisał(a):
No, ale jak ktoś szuka taniej sensacji to i Shedim czy Se'irim go zafascynują.


Ja rozumiem, że przedstawiasz tutaj swoją opinię, choć bardziej liczyłem na jakieś konkretne fakty, ale skoro zabierasz się już do narzekania, to mógłbyś chociaż podać na jakich źródłach sam się opierasz dokonując oceny. Dzięki temu będę mógł dostrzec ile masz w tym temacie racji lub ile jej nie masz.

Przy okazji, dziękuję Ci Iago za tę miłą i konkretną nutę nieskalanego obiektywizmu, którą wniósł do tematu Twój post. Cieszę się, że są jeszcze ludzie rozumiejący zdrowe zainteresowanie niezbadanym oraz zwykłą ciekawość i chęć poszerzania swych horyzontów myślowych :)


Wt paź 24, 2017 17:56
Zobacz profil
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
Wiedza o tym zadnemu z wierzacych nie jest potrzebna, jedynie tak jak pisalem, egzorcystom.
Co do mnie to sie grubo pomyliles, ale to i tak nie ma nic do rzeczy, nie jest to temat do dyskusji, a tym bardziej na forum katolickim, bo katolikom taka wiedza nie jest nie tylko potrzebna ale i szkodliwa, dlatego niewiele osob ci cokolwiek napisze.


Wt paź 24, 2017 18:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
sameone nomen omen pierwszy – murgrabia tego forum i podczaszy wszech-katolików. Z racji piastowanych godności oczywiście nie musi ani argumentować swoich edyktów i rozrządzeń, ani tym bardzej wchodzić z czernią w dyskusję. :)


Wt paź 24, 2017 18:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 18, 2017 18:47
Posty: 11
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
sameone1 napisał(a):
Wiedza o tym zadnemu z wierzacych nie jest potrzebna, jedynie tak jak pisalem, egzorcystom.
Co do mnie to sie grubo pomyliles, ale to i tak nie ma nic do rzeczy, nie jest to temat do dyskusji, a tym bardziej na forum katolickim, bo katolikom taka wiedza nie jest nie tylko potrzebna ale i szkodliwa, dlatego niewiele osob ci cokolwiek napisze.


Czy to nie jest przypadkiem tak, że zrozumienie może być najlepszym orężem i ochroną? Moim zdaniem ignorancja raczej na dłuższą metę nie pomaga. Nie wyleczyliśmy ani nawet nie przeciwdziałaliśmy nigdy żadnej chorobie ignorując ją, pozostawiając bez badania umożliwiającego jej zrozumienie. Ponadto masa badaczy, religioznawców czy teologów zgłębia to zagadnienie, aby zrozumieć nawet ewolucję wiary, czy samą jej historię.

Nie obraź się sameone1, ale Twoje poglądy przypominają nieco inkwizycję.


Wt paź 24, 2017 18:52
Zobacz profil
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
Choroba juz dawno zostala zbadana i rozpoznana, a lekarstwo podane w Pismach.
Taka sama ciekawosc tej wiedzy moze popchnac cie do sprawdzania tej wiedzy, doswiadczalnie, a to juz nie jest dla nikogo dobre.
Zreszta, jak widac to nie potrafisz pogodzic sie nawet z tym ze nikt ci nie chce nic powiedziec, wiec ja tez nie mam zamiaru nie tylko nic ci tlumaczyc, ale i nie bede ci dawal amunicji do kolejnych komentarzy, ktore wyraznie pokazuja ze nie powinienes zajmowac sie tym tematem.


Wt paź 24, 2017 19:41

Dołączył(a): Śr paź 18, 2017 18:47
Posty: 11
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
sameone1 napisał(a):
Choroba juz dawno zostala zbadana i rozpoznana, a lekarstwo podane w Pismach.
Taka sama ciekawosc tej wiedzy moze popchnac cie do sprawdzania tej wiedzy, doswiadczalnie, a to juz nie jest dla nikogo dobre.
Zreszta, jak widac to nie potrafisz pogodzic sie nawet z tym ze nikt ci nie chce nic powiedziec, wiec ja tez nie mam zamiaru nie tylko nic ci tlumaczyc, ale i nie bede ci dawal amunicji do kolejnych komentarzy, ktore wyraznie pokazuja ze nie powinienes zajmowac sie tym tematem.


Spokojnie, na forum jest mnóstwo użytkowników i tak po prawdzie temat jest jeszcze świeży. To że do tej pory nikt jeszcze nie podjął dyskusji nie oznacza, że cała społeczność forum zamknęła mosiężne wrota i odmawia udzielenia odpowiedzi na te 'bluźniercze' pytania ;)

No nic, zapraszam w takim razie innych użytkowników do dyskusji na ten temat, Szkoda, ze sameone nie chce w niej uczestniczyć, ale rozumiem jego pobudki. Tym bardziej zachęcam do podjęcia tematu.


Wt paź 24, 2017 19:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
Nie podoba mi się ta strona. Trochę okultyzm, czemu ma służyć? uczeniu się imion demonów?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt paź 24, 2017 22:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 18, 2017 18:47
Posty: 11
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
Andy72 napisał(a):
Nie podoba mi się ta strona. Trochę okultyzm, czemu ma służyć? uczeniu się imion demonów?


No wiesz, myślę, że nie ma co zamykać się na jakąkolwiek z dziedzin przez uprzedzenia, bez nawet próby podjęcia badania na własną rękę Jedna z dziedzin okultyzmu dla przykładu, alchemia, dała początek dzisiejszej chemii.Z astrologii wyłoniła się natomiast astronomia. Religie były zaś 'w swych młodzieńczych latach' wierzeniami pierwotnymi/plemiennymi. Nie uważasz, że znając dobrze swego wroga możemy mu skuteczniej przeciwdziałać?


Śr paź 25, 2017 22:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: O demonologii Starego Testamentu
TylkoJa napisał(a):
Nie uważasz, że znając dobrze swego wroga możemy mu skuteczniej przeciwdziałać?

Zdecydowanie nie uważam, żeby tego typu poznawanie wpływało korzystnie. Wręcz przeciwnie, uważam, że jest to bardzo niebezpieczny rodzaj zabawy, prędzej prowadzący do fascynacji niż odrzucenia.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz paź 26, 2017 10:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL