Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Jakie ustrój powinna mieć Polska 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Jakie ustrój powinna mieć Polska
Myślę że dobry pomysł ma dr. Krajski:
https://www.youtube.com/watch?v=z1AYS3X_UeA
Polska oparta o jagiellońską historię i katolicyzm

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lis 17, 2017 16:28
Zobacz profil
Post Re: Jakie ustrój powinna mieć Polska
Aha. A ja myślę, że Polska w epoce dymarek była gospodarczą potęgą na całą Europę, albowiem wszyscy barbarzyńcy zaopatrywali się w broń w Polsce. Pomyślcie, że germańskie miecze z polskiego żelaza zniszczyły Rzym... dymarki. Budujmy dymarki.


Pt lis 17, 2017 16:41
Post Re: Jakie ustrój powinna mieć Polska
Jak slysze, ze Polska ma byc oparta o jagiellonska tolerancje i katolicyzm jednoczesnie, ktory w Polsce wymiera, to juz wiem, ze to nie ta droga.

Z zasady filmikow na youtubie nie ogladam.
Andy72 obejrzal, to moze Andy stresci w punktach sens tej debaty i uzasadni dlaczego “jagiellonska historia“ 500 lat pozniej jest idealem ustroju Polski dzis.


Pt lis 17, 2017 16:44

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jakie ustrój powinna mieć Polska
Dopiero zaczynam się brać za ten film

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lis 17, 2017 16:48
Zobacz profil
Post Re: Jakie ustrój powinna mieć Polska
Sadze ze problem nie w tym jaki ustroj powinna miec Polska, tylko jacy powinni byc Polacy by jakikolwiek ustroj zdal egzamin?


Pt lis 17, 2017 16:55
Post Re: Jakie ustrój powinna mieć Polska
To napisz Andy72 za godzine co zrozumiales i dlaczego tak, a nie stawiasz teze na bazie filmu, ktorego ... nie obejrzales i jeszcze ja chwalisz.


Pt lis 17, 2017 16:56
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Jakie ustrój powinna mieć Polska
Polska powinna mieć ustrój normalny. Tzn. jedyny, w jakim można dość normalnie żyć.

I przypominam, że dawne monarchie zniknęły całkowicie wraz z rozwojem techniki. Poza tym monarchia to ruletka.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt lis 17, 2017 18:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jakie ustrój powinna mieć Polska
Monarchia nie jest konieczna. Krajski w swej książce na stronie 38, że święty Tomasz z Akwinu uważał że najdoskonalszym ustrojem jest monarchia dziedziczna, ALE jest to NAJGORSZY system, gdy monarchą zostaje nieodpowiedni człowiek. Po śmierci Sobieskiego monarchia była powodem upadku Polski. Jeśli nie ma odpowiedniego kandydata należy przyjąć ustrój arystokratyczny, jednak gdy nie ma odpowiedniej warstwy w narodzie należy przyjąć ustrój republikański.
Notatki:
Potrzebna jest całościowa wizja państwa.
Co mówi nauka Kościoła? Czy jest przepaść między liberlaizmem a katolicyzmem, czy są punkty wspólne?
Słowo "liberalizm" wypaczone przez m.in. Kongres Liberalno-Demokratyczny
Są dwa liberalizmy gospodarczy, częsciowo zbieżny z Ewangelią oraz obyczajowy - anty-Ewangelia "Róbta co chceta".
Leszek SZYMOWSKI jest bardziej po stronie liberalizmu gospodarczego a Stanisław KRAJSKI po stronie nauki społecznej Kościoła.
Krajski: to co jest w gospodarce kontra gospodarka naszych marzeń.
Krajski idzie za myślicielami katolickimi okresu międzywojennego, którzy odrzucali zarówno socjalizm jak i liberalizm.
Wskazywali że socjalizm to jest kapitalizm państwowy gdzie wszystko należy do pańśtwa natomiast liberalizm
zaczyna od wolnego rynku, a kończy na tym samym - na coraz większych koncernach ponadnarodowych jak Nowym Wspaniałym Świecie.
Prawo naturalne, jak już mówił Arystoteles - wszystko zaczyna się od rodziny. Czy sensem gospodarki nie jest suwerenność rodzin?
Św. Tomasz z Akwonu - ten kto służy drugiemu bo musi, trzeba doprowadzić do tego, że co najwyżej tylko do jakiegoś wieku
ludzie są niewolnikami a potem są wyzwalani.
Obecnie koncerny kupują posłów i ustawy.
Gospodatka powinna składać się z małych przedsiębiorstw służących rodzinom.
Co trzeba zrobić: nie wprowadzać poronionych pomysłow jak to że przedsiębiorstwo ma osobowość prawną, bo w takim razie
nie różni się niczym od przedsiębiorstwa socjalistycznego. Obecnie jest wielka spółka zoo, akcyjna, komandytowa itp, która
nie ma właściciela. Tak jak supermarket, który jest okradany przez każdego.
TYLKO włąsnośc prywatna, jedna, dwie , trzy, cztery osoby a nie spółka akcyjna gdzie nikt nie wie kto jest właścicielem.
Udziałowcami są firmy, których udziałowcami są firmy itd. Brak odpowiedialności.
Pytanie o podatek: duże firmy pod kontrolą państwa: królowie utrzymywali się z dużych firm.
Kto stanowi prawo:

https://www.youtube.com/watch?v=uMx5PXKtSGo

w Sejmie mamy lobbowanie. Powinien być samorząd gospodarczy podobnie jak jest samorząd terytorialny.
Czyli same osoby prowadzące działalność stanowią prawo gospodarcze.

https://www.youtube.com/watch?v=_YguQYHOZpk
Obaj rozmówcy zgadzają się że trzeba przywrócić parytet złota, zakazać kreacji pieniądza z niczego.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lis 17, 2017 18:13
Zobacz profil
Post Re: Jakie ustrój powinna mieć Polska
Mhm, a teraz Andy opowie, jak taki ustrój wprowadzić i obronić, żeby go nie zmiażdżyli Gates, Soros i Musk. Gates ma pieniądze, Soros ma wywiad, Musk ma rakiety, a Andy ma co?

Rzecz ciekawa, że ci wszyscy myśliciele od wspaniałości idaealnego stanu końcowego zawsze, ale to zawsze ignorują problem, czy jest on w ogóle osiągalny. Ewentualnie wprowadzają jakieś protezy typu rewolucja: przyjdzie walec i wyrówna.,.


Pt lis 17, 2017 18:22
Post Re: Jakie ustrój powinna mieć Polska
I to wszystko pisze Andy72, korzystajac z komputera wykonanego przez koncern, pradu wyprodukowanego nie przez domowa elektrownie (moze jeszcze wodna by miala szanse), do ktorej czesci wyprodukowaly rozne koncerny i przesylem energii tez nie zajmuje sie firma zlozona z trzech ludzi...
Moze niech pan Krajski pojdzie za ciosem i pokaze na wlasnym przykladzie, ze nie korzysta z zadnych produktow wykonanych przez (fuj!) koncerny a tylko z tych, ktore chlopek roztropek by we wlasnym warsztacie mogl zrobic. Wrocmydo korzeni! Tak mniej wiecej do czasu przed rewolucja przemyslowa.

A co to ma wspolnego z Jagiellonami i nauka spoleczna Kosciola?


Pt lis 17, 2017 18:26

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Jakie ustrój powinna mieć Polska
Wiedzialem ze jak Andy wezmie sie na powaznie za ustroj Polski to ciekawy temat powstanie.
Ale nie mam czasu teraz pisac wiec przemyslenia pozniej


Pt lis 17, 2017 19:26
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jakie ustrój powinna mieć Polska
Autor powołuje się na myśli św. Tomasza z Akwinu, poza tym autor i obaj w tym filmie uważają że powinno się przejść na złoto (lub ode mnie: albo na kryptowalutę) a nie być okradanym przez bankierów, którzy nawet nie muszą drukować pieniędzy, tylko pokazują im się w elektronicznej postaci z powietrza.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lis 17, 2017 19:29
Zobacz profil
Post Re: Jakie ustrój powinna mieć Polska
Aha, kryptowalutę. Kręcisz lody z narkobaronami?


Pt lis 17, 2017 19:33

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jakie ustrój powinna mieć Polska
Kryptowaluta jest czymś w rodzaju złota

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lis 17, 2017 19:37
Zobacz profil
Post Re: Jakie ustrój powinna mieć Polska
Tomasz z Akwinu nie wiedzial co to komputer. Chcesz dobrowonie zrezygnowac ze zdobyczy cywilizacji? Wolna droga! Zacznij od zakupu kawalka ziemi, krowy i konia. Juz traktor jest beee.
Powolanie sie na kogos nie oznacza, ze to rozwiazanie uniwersalne i "katolickie". Najbardziej katolicka byla komuna w Jerozolimie. Wzorcowa wrecz: z sw Piotrem na czele. Splajtowala tez blyskawicznie.

A gdzie ci Jagielloni?


Pt lis 17, 2017 19:49
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL