Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Voodoo 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N mar 18, 2018 7:16
Posty: 5
Post Voodoo
Witajcie. Większość z Was pewnie zaskoczy tytuł tematu lub uzna mnie za fanatyka niestworzonych rzeczy, niemniej jednak chętnie poprowadzę dialog z chrześcijanami i wymienię swoje opinie. Pochodzę z Krakowa, praktykuję religie bazowane na wierzeniach Yoruby, czyli Voodoo oraz Santeria. Obie z nich są niesłusznie uznawane za kult czy czarodziejstwo, jednak ich podstawy sięgają do nawet 10 tysięcy lat temu. Większość z Was zapewne zna Voodoo jako laleczki w które wbija się szpilki, ale nie jest to nic, co reprezentuje Voodoo w stanie faktycznym. Magia może być zarówno dobra jak i zła, ale wiem jedno: wyznawcy i praktykujący Voodoo są jednymi z najbardziej życzliwych i pomocnych ludzi. Voodoo oraz Sabteria maja rowniez liczne nawiazania do religii chrzescijanskiej - Vodou przyjelo wizerunku swietych od Francuzow, a Santeria odebrała je od Hiszpanów. Obie religie utrzymują tezę, jakoby siła która sformowała świat (Bondye), opuściła ludzi, a jej jedyną manifestacją jest obecność duchów znanych jako loa oraz orisha. Częścią religii są rytuały, które w wyniku działań praktykujących osób mogą wywołać różne skurki - nie jest to jednak pod żadnym pozorem kult diabła, jak błędnie się myśli. Jakie macie opinie?


N mar 18, 2018 7:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Voodoo
Nie mają wiele wspólnego z chrześcijaństwem. A własciwie to nic, a tylko troche wspólnego z powierzchownym katolicyzmem.
Synkretyczne twory wierzeń porwanych ze swych domów i wywiezionych na inny kontynent niewolników i ich porywaczy, "włascicieli", "panów".
O czym tu dyskutować? O krótkowzroczności katolickich misjonarzy, którzy "nawracali" "dzikich" przez udowadnianie im, ze od zawsze byli chrześcijanami, tylko znali bogów pod innymi imionami? No to sobie podobierali świętych do poszczególnych bogów, a Marii podporządkowali nawet kilku w zależności od jej wizerunku/obrazu pod którym oddawano jej cześć.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N mar 18, 2018 8:05
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Voodoo
Kozioł napisał(a):
O czym tu dyskutować? O krótkowzroczności katolickich misjonarzy, którzy "nawracali" "dzikich" przez udowadnianie im, ze od zawsze byli chrześcijanami, tylko znali bogów pod innymi imionami?

A konkretnie o kim mówisz?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N mar 18, 2018 8:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Voodoo
Chcesz nazwisk? Na szczęście o nich zapomnieliśmy, chociaż pewnie można się do nich dogrzebać.

Misjonarze zamiast iść nawracać z Ewangelia w ręku na monoteistycznego Boga (choć z tym monoteizmem to juz w VI wieku dziwnie wyglądało: Trójca jako Ojciec, Jezus i Maria, tak przez plemiona arabskie była postrzegana), to nawracali uzbrojeni w żywoty świętych i w cały panteon świętych postaci, a każda od czegoś innego. Pięknie to można było dopasować do dowolnej religii politeistycznej. Jednym z najnowszych dowodów jest właśnie Santeria, gdzie bóstwa zastapiono świętymi. Sama nazwa do tego nawiązuje.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N mar 18, 2018 8:44
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Voodoo
Nie rozśmieszaj mnie. Niby VI wieczne misjonarstwo tak wpłynęło na umysły ludzi i jak zaraza się rozlało po świecie, że dzisiaj także w Polsce są wyznawcy pogańskich religii? Kozioł, jak chcesz dokopać katolicyzmowi, zrób to w bardziej inteligentny sposób. Ten jest zdecydowanie poniżej Twojego poziomu.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N mar 18, 2018 8:59
Zobacz profil
Post Re: Voodoo
Małgosiaa napisał(a):
Nie rozśmieszaj mnie. Niby VI wieczne misjonarstwo tak wpłynęło na umysły ludzi i jak zaraza się rozlało po świecie, że dzisiaj także w Polsce są wyznawcy pogańskich religii? Kozioł, jak chcesz dokopać katolicyzmowi, zrób to w bardziej inteligentny sposób. Ten jest zdecydowanie poniżej Twojego poziomu.

Faktem jest, że pogańskie "święte" miejsca kultu, chrześcijaństwo zaanektowało jako chrześcijańskie miejsca kultu - choćby Święty Krzyż.
Misjonarze podobnie, świętymi KK zastępowali świętych bożków wyznawców voodoo i santerii, ci zaś pozostali przy starych wierzeniach włączając w nie elementy chrześcijaństwa.
O ile w krajach chrześcijańskich pogańskie święte miejsca kultu traktowane są jedynie jako element folkloru, to w voodoo i santerii kult świętych i stare wierzenia tworzą funkcjonujący konglomerat.


N mar 18, 2018 9:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Voodoo
@Małgosiaa
Przecież tego nie napisałem. Proszę, pisz uczciwie. Napisałem, że już w VI wieku był problem z kultem swiętych, czego dowód znajdziesz w Koranie.

Santeria, czy Palo są dowodem, że problem nie zniknał, a się pogłębił. Nie trzeba dokopywać katolicyzmowi, bo sam się w tym miejscu skompromitował uznając niewolnictwo za stan oczywisty, miły Bogu, a potem nawracając niewolników siłą na ... panteon świętych.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N mar 18, 2018 9:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Voodoo
Alus napisał(a):
Faktem jest, że pogańskie "święte" miejsca kultu, chrześcijaństwo zaanektowało jako chrześcijańskie miejsca kultu - choćby Święty Krzyż.
Misjonarze podobnie, świętymi KK zastępowali świętych bożków wyznawców voodoo i santerii, ci zaś pozostali przy starych wierzeniach włączając w nie elementy chrześcijaństwa.

Ależ ja temu nie zaprzeczam. Nie ma to jednak wpływu na dzisiejszą modę szukania sobie bożków będąc w opozycji do Kościoła/obraziwszy się na Kościół itp.
Kozioł napisał(a):
Przecież tego nie napisałem. Proszę, pisz uczciwie. Napisałem, że już w VI wieku był problem z kultem swiętych, czego dowód znajdziesz w Koranie.

Wybacz, ale twierdzenie, że misjonarze przedstawiali Maryję jako jedną z osób boskich jest przegięciem wskazującym na Twoje intencje. To, że nawet dzisiaj, nawet protestancji nie pojmują kim jest wg KK Maryja, to też dowód na kopanie.
Kozioł napisał(a):
Santeria, czy Palo są dowodem, że problem nie zniknał, a się pogłębił. Nie trzeba dokopywać katolicyzmowi, bo sam się w tym miejscu skompromitował uznając niewolnictwo za stan oczywisty, miły Bogu, a potem nawracając niewolników siłą na ... panteon świętych.

Synteria nie powstała w wyniku zastępowania lokalnych bożków świętymi katolickimi. Synteria powstała w wyniku brutalnego traktowania niewolników afrykańskich na Kubie (i nie tylko) oraz brutalnej chrystianizacji. Tubylcy utożsamiając swoich bożków z chrześcijańską Trójcą i świętymi próbowali pogodzić jedno z drugim.
Cytuj:
Poddani brutalnej chrystianizacji ze strony misjonarzy oraz wskutek prześladowań religijnych ze strony katolickich plantatorów, afrykańscy niewolnicy zaczęli utożsamiać swych bogów – Orishas, z katolickimi świętymi podstawiając każdego z nich, pod któregoś ze świętych dysponującego podobnymi atrybutami i mocami.
http://kubaonline.pl/2009/04/religia-na-kubie/

Możesz czepiać się metod chrystianizacji, ale nie treści.

A na koniec: jaki to ma związek z wierzeniem założyciela wątku? Teleportował się w czasie z Kuby czy Nigerii? A może urodził się na Kubie i przeniósł do Polski?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N mar 18, 2018 10:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Voodoo
Małgosiaa napisał(a):
Alus napisał(a):
Faktem jest, że pogańskie "święte" miejsca kultu, chrześcijaństwo zaanektowało jako chrześcijańskie miejsca kultu - choćby Święty Krzyż.
Misjonarze podobnie, świętymi KK zastępowali świętych bożków wyznawców voodoo i santerii, ci zaś pozostali przy starych wierzeniach włączając w nie elementy chrześcijaństwa.

Ależ ja temu nie zaprzeczam. Nie ma to jednak wpływu na dzisiejszą modę szukania sobie bożków będąc w opozycji do Kościoła/obraziwszy się na Kościół itp.
Te synkretyczne twory nie zniknęły. Wręcz przeciwnie: weszły w naszą kulturę.
Małgosiaa napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Przecież tego nie napisałem. Proszę, pisz uczciwie. Napisałem, że już w VI wieku był problem z kultem swiętych, czego dowód znajdziesz w Koranie.

Wybacz, ale twierdzenie, że misjonarze przedstawiali Maryję jako jedną z osób boskich jest przegięciem wskazującym na Twoje intencje. To, że nawet dzisiaj, nawet protestancji nie pojmują kim jest wg KK Maryja, to też dowód na kopanie.
No tak, to wina protestantów, że w VI wieku misjonarze nie potrafili wyjaśnić sąsiadom, ze wierzą w jednego Boga, a ci na podstawie obserwacji wyciągnęli własne wnioski.
Małgosiaa napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Santeria, czy Palo są dowodem, że problem nie zniknał, a się pogłębił. Nie trzeba dokopywać katolicyzmowi, bo sam się w tym miejscu skompromitował uznając niewolnictwo za stan oczywisty, miły Bogu, a potem nawracając niewolników siłą na ... panteon świętych.

Synteria nie powstała w wyniku zastępowania lokalnych bożków świętymi katolickimi. Synteria powstała w wyniku brutalnego traktowania niewolników afrykańskich na Kubie (i nie tylko) oraz brutalnej chrystianizacji. Tubylcy utożsamiając swoich bożków z chrześcijańską Trójcą i świętymi próbowali pogodzić jedno z drugim.
Tak mieli podane brutalnie chrześcijaństwo: panteon bożków, tylko imiona sie zmieniły. :twisted:
Ok, to nie byli lokalni bożkowie, to byli bożkowie przesiedlonej i uciskanej społeczności. W przypadku Santerii był to lud Joruby, w przypadku Voodoo m.in i Joruby (ale m.in. także i Fulbe: te kolory, turbany :) )
Małgosiaa napisał(a):
A na koniec: jaki to ma związek z wierzeniem założyciela wątku? Teleportował się w czasie z Kuby czy Nigerii? A może urodził się na Kubie i przeniósł do Polski?
Ach, czyli geneza Voodoo, Synterii, Palo i wielu innych nie ma nic wspólnego z tym wątkiem? Autor chce dialogu, wykazuje wspólne elementy. Pyta co o tym sadzimy, no to warto znać korzenie, prawda?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N mar 18, 2018 11:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 18, 2018 7:16
Posty: 5
Post Re: Voodoo
Sprostuję - faktycznie, wizerunek Marii (a konkretniej nasza Czarna Madonna z Częstochowy) jest przyporządkowany pod loa z Voodoo, którą nazywamy Ezili Danto. Przyjęło się to naturalnie, bowiem wyznawcy Voodoo chcieli uniknąć jak najszybciej szkalowania ze strony misjonarzy czy też chrześcijan, więc po prostu przyjęli wizerunki wielu świętych. Nie ma Voodoo bez chrześcijaństwa, nawet w dniach dzisiejszych. To samo z Santerią - jedyna różnica jest taka, że Santeria wykształciła się przez wpływ Hiszpanii, a Voodoo przez wpływy Francji w Afryce. Geneza tych obu religii jest bardzo ważna, wszystko wykształciło się przez wierzenia Joruby.
Temat założyłem, ponieważ wielu chrześcijan zarzucało mi pakt z szatanem czy inne rzeczy mijające się z prawdą. Pojmuję, że Biblia czy zasady boskie zakazują praktykowania magii tudzież rytuałów, które mają zmusić coś/naturalnie zmienić jakiś bieg wydarzeń (mowa tu o klątwach, czarach miłosnych czy na szczęście). Nie wiem jedynie co Biblia mówi o kontakcie z duchami, bowiem na tym polegają Santeria i Voodoo: na kontakcie z Orishami i na kontakcie z Loa. Wyznawcy nazywają się "sługami duchów" nie bez powodu, a te okazują swoją obecność podczas rytuałów, gdzie mogą opętać kapłana/kapłankę. Pytanie moje brzmi: jak Biblia uznaje takie praktyki? Jaka wasza opinia?


N mar 18, 2018 19:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Voodoo
slavicbruja napisał(a):
Geneza tych obu religii jest bardzo ważna, wszystko wykształciło się przez wierzenia Joruby.
Santeria z wierzen Joruby, Voodoo ma juz wiecej ojców.
slavicbruja napisał(a):
Temat założyłem, ponieważ wielu chrześcijan zarzucało mi pakt z szatanem czy inne rzeczy mijające się z prawdą. Pojmuję, że Biblia czy zasady boskie zakazują praktykowania magii tudzież rytuałów, które mają zmusić coś/naturalnie zmienić jakiś bieg wydarzeń (mowa tu o klątwach, czarach miłosnych czy na szczęście). Nie wiem jedynie co Biblia mówi o kontakcie z duchami, bowiem na tym polegają Santeria i Voodoo: na kontakcie z Orishami i na kontakcie z Loa. Wyznawcy nazywają się "sługami duchów" nie bez powodu, a te okazują swoją obecność podczas rytuałów, gdzie mogą opętać kapłana/kapłankę. Pytanie moje brzmi: jak Biblia uznaje takie praktyki? Jaka wasza opinia?
Kontakty z duchami nie sa w chrześcijaństwie mile widziane, wręcz zakazane. Choc jest tu pewna niekonsekwencja, gdy się ponoć jacyś świeci objawiają. A przy kontakcie z duchem nigdy nie wiesz, czy to nie demon, diabeł, zły czy jakie tam jeszcze licho. Z tego punktu bardzo mozliwe, że kontaktujesz sie z tzw. siłami nieczystymi, a kapłan/kapłanka jest opętana przez złego ducha. W skrócie: pakt z szatanem.
Cytuj:
wizerunek Marii (a konkretniej nasza Czarna Madonna z Częstochowy) jest przyporządkowany pod loa z Voodoo, którą nazywamy Ezili Danto
Skąd ten wizerunek w Ameryce Południowej? A może to taka lokalna, swojska mutacja?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N mar 18, 2018 22:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 18, 2018 7:16
Posty: 5
Post Re: Voodoo
Voodoo także wykształciło się z Joruby, tylko z innych partii. Santeria i Voodoo mają wiele podobieństw, również wyznaje się te same niektóre duchy. Przykład: Ogun, loa/orisha wojny, walki.
Kopie naszej Częstochowskiej Madonny przybył do Haiti w osiemnastym wieku, a do Haiti wcześniej przybyli niewolnicy, którzy wyznawali Voodoo i Santerię. Przemienili Marię w Ezili Dantor, przypisując jej wizerunek Madonny. Stąd się to wzięło.
Duchy w loa są i dobre i złe. Przetłumaczyłem niegdyś dokument o Voodoo, możecie obejrzeć (wystarczy włączyć napisy w prawym dolnym rogu): https://youtu.be/nrOWBBYvO9E


N mar 18, 2018 22:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Voodoo
Santeria i Voodoo mają wiele wspólnego, bo pierwsze ma źródła w wierzeniach Joruby, a drugie m.in. w Joruba. Samo słowo Voodoo jest z Fulbe (Fulan) i oznacza "duch", a wierzenia w Voodoo to mieszanina z zachodniej Afryki.
Faktycznie Polacy przywieźli na Haiti wizerunek z Częstochowy. Nie wiedziałem. Nie ma to jak kult płodności.
Wg chrześcijaństwa wszelkie opętańcze duchy są złe.

Skąd takie egzotyczne zainteresowania?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N mar 18, 2018 23:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 18, 2018 7:16
Posty: 5
Post Re: Voodoo
Kozioł napisał(a):
Santeria i Voodoo mają wiele wspólnego, bo pierwsze ma źródła w wierzeniach Joruby, a drugie m.in. w Joruba. Samo słowo Voodoo jest z Fulbe (Fulan) i oznacza "duch", a wierzenia w Voodoo to mieszanina z zachodniej Afryki.
Faktycznie Polacy przywieźli na Haiti wizerunek z Częstochowy. Nie wiedziałem. Nie ma to jak kult płodności.
Wg chrześcijaństwa wszelkie opętańcze duchy są złe.

Skąd takie egzotyczne zainteresowania?


Rozumiem, nie wiedziałem że w chrześcijaństwie wszystkie opętańcze duchy są złe, ale pojmuję owe myślenie. Egzotyczne zainteresowania to raz, dwa że Voodoo uratowało mnie z prawdziwego dołu. Do czasu poznania Santerii oraz Vodou byłem ateistą, negowałem wpływ czegokolwiek na swoje życie. Doszło do próby samobójczej, którą cudem przeżyłem. Myślę, że to właśnie duchy mnie ocaliły. Każdy rytuał od tamtego czasu mi się sprawdził, a ja pomagam za ich pomocą ludziom. :) a Ty jakiego jestes wyznania?


Pn mar 19, 2018 7:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 15, 2018 22:40
Posty: 57
Post Re: Voodoo
Jaki jest sens w utrzymywaniu zmieszania dwóch kultów? Nie lepiej jest się zdecydować, czy jest się duchowym Żydem (chrześcijaninem), czy wyznawcą religii etnicznej swego ludu?


Pn mar 19, 2018 9:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL