Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Zmiana imienia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt mar 20, 2018 15:03
Posty: 2
Post Zmiana imienia
Witam serdecznie, na wstępie chciałbym prosić o to aby mnie nie krytykować za swoje postępowanie gdyż wiem ze to było nieodpowiedzialne , popełniałam największy błąd życia wiec proszę o wyrozumiałość, cała sytuacja i tak mnie przerasta. Dwa miesiące temu urodziłam synka o imieniu Nikodem, jest naszym największym skarbem. Moi rodzice z którymi mieszkamy ciagle narzekali na to imię i nalegali na zmianę. Pewnego dnia dowiedzieliśmy się ze nasz synek był nie dotleniony przy porodzie i jest troszkę chory, byliśmy w dołku psychicznym i niestety zdecydowaliśmy się z mężem na zmianę imienia pod presja rodziców na Aleksander. . Wszystko działo się szybko, zaraz przed chrzcinami, ksiądz wiedział ze zmieniliśmy imię bo donosiliśmy mu akt urodzenia już z nowym imieniem. Dziecko zostało ochrzczone imieniem Aleksander, niestety bardzo żałuje tej zmiany, codziennie wstaje po to by przepłakać. Nie mogę się z tym pogodzić i nie potrafimy się z mężem zwracać do dziecka nowym imieniem. Byliśmy w urzędzie i pani powiedziała ze możemy spróbować zmienić z powrotem lecz nie gwarantuje ze się uda, bardzo tego pragnę. Czy ktoś orientuje się jak to teraz wyglada gdy dziecko zostało ochrzczone ? W urzędzie powiedzieli ze ksiądz wysyła tylko dokumenty do kurii, poprawia w księgach i z głowy. Czy ktoś się orientuje jak to jest naprawdę? Jak to wyglada ze strony moralnej? Czy dziecko w przyszłości może mieć problemy po zmianie imienia Np nie dopuszczone do komunii bo inaczej ma a dokumentach a inaczej był ochrzczony ? Czy taka zmiana imienia to w ogóle grzech? Chciałabym iść do proboszcza w tej sprawie ale się bardzo boje ze nas z mężem potępi, pozatym nasz ksiądz nie jest zbyt miły i pomocny. Bardzo proszę o odpowiedz, może ktoś z Was nam pomoże. Wiem ze nasze zachowanie byllo nie dorosłe, popełniliśmy błąd... czy Waszym zdaniem powinnismy próbować czy jakoś z tym
Żyć i nie robić dziecku krzywdy kolejna zmiana? Jeżeli się starać czy zostawić synowi imię Aleksander jako drugie czy nie musi być drugiego ? pozdrawiam


Wt mar 20, 2018 16:14
Zobacz profil
Post Re: Zmiana imienia
Dlaczego nie zapytasz po prostu ksiedza? Albo dajcie dziecku podwojne imie Nikodem Aleksander i ...dorosnijcie.


Wt mar 20, 2018 16:37
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Zmiana imienia
Nie wiem jak jest ze zmianą imenia nadanego na chrzcie św. ( o to musisz zapytać księdza, ale na chłopski rozum - chrzest przyjmuje sie raz w życiu, a zmiana imienia łączyłaby się z koniecznością powtórnego chrztu, co jest niemożliwe), ale jeśli chodzi o:
Magda12045 napisał(a):
Np nie dopuszczone do komunii bo inaczej ma a dokumentach a inaczej był ochrzczony

to nie masz czym się martwić. Do sakramentów przyjmowanych w Kosciele nie są potrzebne dokumenty z USC, a z księgi chrztów w parafii, w której przyjęto chrzest św.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt mar 20, 2018 17:40
Zobacz profil
Post Re: Zmiana imienia
Tu jest to wyjaśnione: w skrócie imię chrzcielne pozostanie w księdze chrztów. Ale można zmienić imię urzędowo i ten fakt odnotować na marginesie.

https://m.deon.pl/religia/duchowosc-i-w ... trona.html


Wt mar 20, 2018 18:57

Dołączył(a): Wt mar 20, 2018 15:03
Posty: 2
Post Re: Zmiana imienia
czyli rozumiem ze nie powinno to wpłynąć na resztę sakramentów mojego dziecka,
Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi i dziękuje ze z góry mnie nie „hejtujecje”
Pozdrawiam...


Wt mar 20, 2018 21:10
Zobacz profil
Post Re: Zmiana imienia
Magda- nawet Jerzy Popiełuszko zmienił imię i to będąc w seminarium:)- o czym możesz się dowiedzieć z podlinkowanego tekstu. :)


Z tego, co przeczytałam wynika, że na dokumentach kościelnych np. świadectwie chrztu będzie wpisywane imię chrzcielne z adnotacją o urzędowej zmianie imienia. Także jedyny problem- o ile to jest problem- będziesz kiedyś musiała powiedzieć dziecku o tej zmianie, żeby nie było zdziwienia, jak na dokumencie zobaczy inne imię.


Wt mar 20, 2018 21:19

Dołączył(a): Pn sie 17, 2015 14:03
Posty: 39
Post Re: Zmiana imienia
Może upewnij się u lekarza czy nie masz depresji poporodowej, bo jakby ona faktycznie wystąpiła u Ciebie, to w takim stanie pewnie lepiej nie podejmować istotnych decyzji.


Śr mar 21, 2018 4:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Zmiana imienia
Małgosiaa napisał(a):
Nie wiem jak jest ze zmianą imenia nadanego na chrzcie św. ( o to musisz zapytać księdza, ale na chłopski rozum - chrzest przyjmuje sie raz w życiu, a zmiana imienia łączyłaby się z koniecznością powtórnego chrztu, co jest niemożliwe),

Przecież na chrzcie nie nadaje się imienia!
Wystarczy zmiana urzędowa.
Zmiana imienia nie niweluje chrztu, bo jedno z drugim nie jest powiązane.
Chrzci się człowieka - dziecko, a nie imię.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz mar 22, 2018 20:47
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Zmiana imienia
Pogrzebałam w necie i znalazłam, że rzeczywiście można zmienić imie w księdze chrztu po uzyskaniu decyzji kompetentnego organu władzy administracyjnej lub sądowej: https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... cie-chrztu

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz mar 22, 2018 21:37
Zobacz profil
Post Re: Zmiana imienia
medieval_man napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
Nie wiem jak jest ze zmianą imenia nadanego na chrzcie św. ( o to musisz zapytać księdza, ale na chłopski rozum - chrzest przyjmuje sie raz w życiu, a zmiana imienia łączyłaby się z koniecznością powtórnego chrztu, co jest niemożliwe),

Przecież na chrzcie nie nadaje się imienia!
Wystarczy zmiana urzędowa.
Zmiana imienia nie niweluje chrztu, bo jedno z drugim nie jest powiązane.
Chrzci się człowieka - dziecko, a nie imię.


"Ja Ciebie chrzczę, Wojtku.... " imię jest związane z chrztem. Nie słyszałam, żeby ktoś chrzcił dziecko nie podając imienia. sory, ale głupoty gadasz. A może Ciebie ochrzcili nie nadając imienia?


Cz mar 22, 2018 21:38
Post Re: Zmiana imienia
Małgosiaa napisał(a):
Pogrzebałam w necie i znalazłam, że rzeczywiście można zmienić imie w księdze chrztu po uzyskaniu decyzji kompetentnego organu władzy administracyjnej lub sądowej: https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... cie-chrztu


Małgosiaa- tam pisze tylko o WPISANIU NOWEGO IMIENIA w akcie chrztu, a nie o zmianie imienia. To dwie całkiem różne rzeczy. Ten kompetentny urząd to USC lub sąd, a nowe imię dopisuje się w rubryce z uwagami. Dokładnie o tym pisaliśmy. Wpisanie nie jest synonimem zamiany.


Cz mar 22, 2018 21:43
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Zmiana imienia
baranek napisał(a):
Małgosiaa- tam pisze tylko o WPISANIU NOWEGO IMIENIA w akcie chrztu, a nie o zmianie imienia. To dwie całkiem różne rzeczy. Ten kompetentny urząd to USC lub sąd, a nowe imię dopisuje się w rubryce z uwagami. Dokładnie o tym pisaliśmy. Wpisanie nie jest synonimem zamiany.

Możliwe, że masz rację, ale mozliwe, że jej nie masz:
Cytuj:
Czasem w konsekwencji wyboru innego imienia lub innej pisowni imienia zmienia się imię danej osoby. Wówczas na podstawie decyzji kompetentnego organu władzy administracyjnej lub sądowej w akcie chrztu tej osoby wpisuje się nowe imię.
https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... cie-chrztu

Powyższe wyjaśnienie (wytłuściłam) nie jest jednoznaczne. Nie jest napisane, że wpisuje się je w uwagach, ale że wpisuje się nowe imię.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz mar 22, 2018 21:57
Zobacz profil
Post Re: Zmiana imienia
Cytuj:
W przypadku zmiany np. nazwiska, imienia, nie wolno dokonywać zmian wpisu, tak samo w przypadku adopcji dokonanej po chrzcie. Należy jedynie w Uwagach napisać, że taka zmiana została dokonana w aktach cywilnych, notując nazwę dokumentu, jego numer i datę.


http://archidiecezjakatowicka.pl/temat/ ... rafialnych

To tylko przykład dokumentu- tu zarządzenia kurii. Wszędzie pisze tak samo.


Cz mar 22, 2018 22:01
Post Re: Zmiana imienia
To "zmienia się imię" oznacza: " rodzice lub człowiek dorosły decydują o zmianie imienia", a nie, że ksiądz zmienia imię w dokumentach.

Wszędzie jest to samo. To jest jednoznaczne.
A w uwagach to się nie wpisuje? Czy uwagi nie są w księdze chrztu?
Poszukaj oficjalnych dokumentów. :)


Cz mar 22, 2018 22:06
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Zmiana imienia
Ok. Dziękuję.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz mar 22, 2018 22:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL