Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Dostęp do broni - dyskusja 
Autor Wiadomość
Post Re: Dostęp do broni - dyskusja
To nie jest wcale takie proste.
Zaznaczmy tu, że w Stanach Zjednoczonych każdy Stan ma swoje prawa.
Jak to wygląda w realu:

Źródło:https://blogs.findlaw.com/law_and_life/2013/12/is-it-ever-legal-to-shoot-trespassers.html

Tłumaczenie własne:

Cytuj:
Zasadniczo właściciele nieruchomości nie mogą użyć zabójczej siły do ​​ochrony mienia. Jednak właściciele nieruchomości mogą strzelać do intruzów w samoobronie, jeśli obawiają się poważnych obrażeń ciała lub śmierci.

Prawo daje właścicielom nieruchomości prawo do obrony z rozsądną reakcją. Oznacza to, że każda siła użyta przeciwko intruzowi musi być zwykle proporcjonalna do krzywdy, która jest racjonalnie postrzegana.

Legalność strzelania do intruza zależeć będzie od tego, czy masz obowiązek wycofania się, czy prawo do zniesienia twojego gruntu, oraz zakres twojej kurtyny (twojej własności otaczającej twój dom), która liczy się jako twoje mieszkanie.

Na przykład na Florydzie możesz otworzyć ogień na kogoś, kto siłą próbuje wejść do twojego mieszkania - włącznie z gankiem - ale nie do reszty nieruchomości (takich jak podwórko).

Ponadto, ponieważ większość państwowych przepisów wymaga, aby intruz świadomie lub celowo wkroczył na czyjąś prywatną własność, ważne jest, aby właściciele nieruchomości mieli znak "NO Trespassing", który służy jako ostrzeżenie.

Ale pamiętaj, strzelanie do przestępcy jest zawsze prawnie wykroczeniem. Legalność takich działań jest niewiarygodnie specyficzna dla stanu i faktów. Właściciele nieruchomości mogą potencjalnie zostać pociągnięci do odpowiedzialności - cywilnej i / lub karnej - jeśli ich wysiłki przekroczą granicę.


Ja np. mieszkam w średnim co do wielkości miescie w stanie Nowy Jork.
Nie ma szans na użycie broni nawet w swoim mieszkaniu bez konsekwencji.
Nadal bedzie proces o morderstwo, i tylko gdy uda się jednoznacznie udowodnić że odebranie życia było absolutnie niezbędne by ochronic własne lub cudze życie - obejdzie sie bez kary. A to często nie lada wyzwanie, trwa długo itd...
Najlepiej mieć nagranie wideo - ja np. nie mam monitoringu na cały dom.
Zawsze najlepiej poprostu zranić - jeszcze lepiej zatelefonowac na policje (oczywiście nie zawsze to 2 ma sens).


So kwi 14, 2018 13:53
Post Re: Dostęp do broni - dyskusja
Hades napisał(a):
Zaznaczmy tu, że w Stanach Zjednoczonych każdy Stan ma swoje prawa.


Miałam zaznaczyć to w mojej poprzedniej wypowiedzi.

Cytuj:
Nadal bedzie proces o morderstwo, i tylko gdy uda się jednoznacznie udowodnić że odebranie życia było absolutnie niezbędne by ochronic własne lub cudze życie - obejdzie sie bez kary.


To jest raczej oczywiste że byłby proces, bowiem trzeba wykazać obronę wlasną czy naruszenie własności prywatnej, jednak panuje powszechne przekonanie o obronie własnej i prawach właściciela, a to raczej daje powód do zastanowienia się przed bezmyślnym wtargnięciem na posesję czy teren prywatny.

Dostęp do broni w USA jest dość łatwy i powszechny. Tak więc ryzykujesz na własną odpowiedzialność, bo ktoś może zrobić Ci krzywdę, może zranić a nawet zabić. I jeśli wtargnąłeś bez zaproszenia i naruszyłeś własność, to prawdopodobne jest że przegrasz proces a ten kto strzelał zostanie na prawie.

W Polsce musiałbyś wykazać się i wytłumaczyć skąd masz broń, dlaczego ją masz, a w końcu zrobiliby z Ciebie mordercę gdy na przykład broniłeś rodziny i siebie przed złodziejem / napastnikiem który realnie zagrażał Tobie i Twoim bliskim. W USA jest jednak inaczej w tej kwestii. Nie twierdzę że dokładnie tak jak na Dzikim Zachodzie lata temu, chociaż to co słyszy się o Teksasie to przywodzi na myśl takie porównanie.


So kwi 14, 2018 14:44
Post Re: Dostęp do broni - dyskusja
equuleuss napisał(a):

W Polsce musiałbyś wykazać się i wytłumaczyć skąd masz broń, dlaczego ją masz, a w końcu zrobiliby z Ciebie mordercę gdy na przykład broniłeś rodziny i siebie przed złodziejem / napastnikiem który realnie zagrażał Tobie i Twoim bliskim. W USA jest jednak inaczej w tej kwestii. Nie twierdzę że dokładnie tak jak na Dzikim Zachodzie lata temu, chociaż to co słyszy się o Teksasie to przywodzi na myśl takie porównanie.


W Stanach jest identycznie.
Trzeba miec pozwolenie na broń.
Trzeba wytłumaczyć dlaczego i skąd ja masz.
W wielu przypadkach proces kończy sie wyrokiem nawet gdy do morderstwa dochodzi we własnym mieszkaniu i pomimo włamania. Trzeba jeszcze udowodnic że włamywacz miał broń palną i że chciał jej użyć. Jeśli miał tylko np. młotek ;) - można go było przecież postrzelic zamiast zastrzelić.
Karygodne jest odstrzelenie człowieka który znalazł sie przypadkowo na czyjejs farmie gdy np. zabłądził w lesie podczas grzybobrania czy zwyczajnego spaceru.


So kwi 14, 2018 18:09
Post Re: Dostęp do broni - dyskusja
Hades napisał(a):

W Stanach jest identycznie.
Trzeba miec pozwolenie na broń.


Konstytucja USA gwarantuje prawo do posiadania broni. Można kupić broń majac poniżej 21 lat. Ze statystyk, mniej wiecej 270 milionów sztuk broni jest w posiadaniu amerykańskich obywateli, a tylko 897 tysięcy jest zarejestrowanych przez policję. W niektórych stanach można nosić broń nie ukrytą, broń krótką, pistolety.

Cytuj:
Karygodne jest odstrzelenie człowieka który znalazł sie przypadkowo na czyjejs farmie gdy np. zabłądził w lesie podczas grzybobrania czy zwyczajnego spaceru.


Owszem, tylko że mam na myśli coś innego. W przypadku tak dużej ilości broni w rękach zwykłych obywateli, nie masz pewności wkraczając nawet przypadkowo na teren prywatny czy ktoś tej broni nie użyje przeciwko tobie. Ty możesz stracić zdrowie a nawet życie, a posiadacz broni może wykręcić się tak czy tak, iż naruszyłeś jego dobra prywatne. A nawet jeśli dostanie jakiś wyrok, to raczej nie tak wysoki jak za umyślne zabójstwo z premedytacją, a tobie sąd ani nikt inny zdrowia czy życia nie zwróci.


So kwi 14, 2018 18:40
Post Re: Dostęp do broni - dyskusja
Konstytucja gwarantuje.
Regulacje jednak są. Zgodnie z prawem na bron trzeba miec zezwolenie w KAŻDYM stanie.W przeciwnym razie posiadasz broń nielegalnie na co jest odp. paragraf. Faktem jest że masa ludzi posiadaja ją nielegalnie (bez zezwolenia i dokumantacji) - to kryminaliści niestety, którzy w ten sposób juz łamią obowiązujace przepisy prawne.


So kwi 14, 2018 18:44
Post Re: Dostęp do broni - dyskusja
Hades napisał(a):
Konstytucja gwarantuje.
Regulacje jednak są. Zgodnie z prawem na bron trzeba miec zezwolenie w KAŻDYM stanie.W przeciwnym razie posiadasz broń nielegalnie na co jest odp. paragraf. Faktem jest że masa ludzi posiadaja ją nielegalnie (bez zezwolenia i dokumantacji) - to kryminaliści niestety, którzy w ten sposób juz łamią obowiązujace przepisy prawne.


Ale ludzie korzystają z zapisu konstytucyjnego. Około 270 milionów sztuk broni w rękach obywateli USA podczas kiedy kraj liczy sobie mniej więcej 325 milionów obywateli. Czyli zdecydowana większość Amerkanów byłaby kryminalistami? Biorąc pod uwagę że czasem jest tak iż jedna osoba w jednym domu posiada więcej niż jeden pistolet. Drogi Hadesie, nie bardzo mnie to przekonuje że w USA jest identycznie jak w Polsce jeśli chodzi o posiadanie broni i prawo do posiadania broni.


So kwi 14, 2018 19:04
Post Re: Dostęp do broni - dyskusja
Są tacy którzy posiadaja ponad 100 sztuk.
Nie wiem skąd te dane i na ile prawdziwe.
Natomiast patrząc na to zwyczajnie żaden z moich sądiadów broni nie posiada.
Najblizej na bloku (pod koniec) ma ja szeryf - ale to słuzbowa.
Osobiście nie jestem za dostępem do broni az tak otwartym jak tu teraz jest.
Sam jej nie posiadam - chociaz to tylko kwestia rejestracji i opłaty.
Nie chce broni w moim domu chociazby dlatego ze mam dziecko.
Mozna to zabezpieczyc ale nie mozna niedoceniac mozliwości nastolatka.
Rozumiem że jak ktos mieszka w jakims slamsie - sytuacja sie zmienia.
W spokojnej okolicy nie ma takiej potrzeby.
Nic mi nie wiadomo o Polsce i dostępie do broni w ojczyżnie więc głosu tu nie zabiore.


So kwi 14, 2018 19:57
Post Re: Dostęp do broni - dyskusja
Hades napisał(a):
Nie wiem skąd te dane i na ile prawdziwe.


Te dane powtarzają się, raczej można uznać że są prawdziwe, a broni może być nawet więcej w USA. Chociażby dzisiaj oglądałam kolejny odcinek programu Ciężarówką przez Stany. Facet 18 lat mieszka w USA, a że przejeżdzał przez Arizonę, to postanowił zatrzmać się na jakiś czas w domu, bowiem tam mieszka.

Spotkał się z kumplami i chciał pokazać na czym polegają takie spotkania. Rozłożona broń i amunicja, karabiny i pistolety, poważna broń, strzelanie do tarczy, także przedstawiających sylwetkę człowieka jak na strzelnicy wojskowej. Przy okazji rozmawiają na temat dostępności broni w USA, kumple to raczej Amerykanie.

Otóż z tego co mówią wynika że dostęp do broni jest relatywnie prosty, nie potrzeba spełniać żadnych szczególnych warunków aby ją posiadać, a na pytanie gdzie kupili amunicję, odpowiedź brzmi - w markecie. Wystaczy oddalić się na jedną milę od zabudowań i można strzelać sobie do woli. W południowych stanach jest większe poparcie na dostęp do broni. U nas amunicji nie kupisz w spożywczaku, a widok strzelających z karabinów facetów wzbudziłby niezłą panikę. Posiadanie broni to pewnego rodzaju element tradycji USA, zresztą mają to nawet zagwarantowane w Konstytucji.


Śr kwi 18, 2018 0:37
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL