Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn wrz 27, 2021 11:14Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Kto jest wlascicielem cmentarzy w Polsce... 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3433
Post Kto jest wlascicielem cmentarzy w Polsce...
Temat wydzielony z watku o apostazji

viewtopic.php?p=218211#218211
Piotr1 napisał(a):
Niech mi , proszę Moderator pozwali wyjaśnić watpliwosci w sparwie cmentarzy, kończac ten pod-watek, co prawda trochę off-topowy, jednak dla osób chcacych formalnie odłączyc się od Kościoła posiadajacy znaczenie:

przemo napisał(a):
Wskaż mi np choćby jeden cmentarz w Warszawie będący własnością KK?


Prosze bardzo.
W warszawie jest 19 cmentarzy bedacych własnością KK:
1. Cmentarz Bródzieński na Bródnie (Bródnowski) (DWP)
2. Cmentarz Czerniakowski przy ul. Powsińskiej (par. Św. Bonifacego) (AW)
3. Cmentarz Powązkowski (AW)
4. Cmentarz parafialny w Falenicy przy ul. Ks. S. Szulczyk (DWP)
5. Cmentarz parafialny w Gołąbkach (AW)
6. Cmentarz parafialny w Grabowie przy ul. Poloneza (AW)
7. Cmentarz międzyparafialny w Marysinie Wawerskim przy ul. Korkowej (DWP)
8. Cmentarz parafialny na Okęciu przy ul. Robotniczej (AW)
9. Cmentarz parafialny w Powsinie przy ul. Przyczółkowej (AW)
10. Cmentarz parafialny w Pyrach przy ul. Farbiarskiej (AW)
11. Cmentarz parafialny w Radości przy ul. Izbickiej (DWP)
12. Cmentarz parafialny w Rembertowie przy ul. Grzybowej DWP)
13. Cmentarz na Służewie przy ul. Renety (AW) Cmentarz na Służewie przy ul. Wałbrzyskiej (AW)
14. Cmentarz parafialny w Tarchominie (DWP)
15. Cmentarz Wawrzyszewski (AW)
16. Cmentarz Wilanowski przy ul. Wiertniczej (AW)
17. Cmentarz parafialny we Włochach przy ul. Ryżowej 15 (AW)
18. Cmentarz Wolski (AW)
19. Cmentarz parafialny w Zerznie przy ul. Cylichowskiej (DWP)

AW - to Archidiecezja warszawska, DWP - diecezja Warszawska-Praska
Do tego dochodza jeszcze cmentarze innych Kościołów, związków wyznaniowych i religii.Dla porównanie, cmentarzy komunalnych (nie państwowych - to jednak różnica), bedących własnością miasta st. Warszawy , jest aż 3 (TRZY): Cmentarz Pólnocny na Wóycickiego, Cmentarz południowy w Antoninowie k. Piaseczna, i Cmentarz Wojskowy przy Powazkowskiej (tylko dla VIPów)

przemo napisał(a):
ale większość, jak nie wszystkie cmentarze nie są we władaniu KK, ale ty twierdzisz inaczej...


W Poznaniu sa 24 cmentarze, w tym 4 komunalne, reszta wyznaniowe itd. W innych miastach wojewódzkich podobnie, zobacz w rocznikach statystycznych GUS. Komunalne cmentarze sa w zasadzioe tylko w dużych miastach, dawnych wojewódzkich. W mniejszych miejscowościach w zasadzie jestesmy skazani na cmentarze wyznaniowe.


przemo napisał(a):
BUHAHAHHAHAA!!!!

Pomyliło Ci się kolego znaczenie cmentarza "wyznaniowego" z "własnością". Ty chyba nie wiesz co to znaczy być właścicielem. KK w żadnej mierze nie jest właścicielem ziem, na których są cmentarze. Jedynie miasto pozwala mu nimi zarządzać i gospodarować je. Gdyby KK był właścicielem tych wszystkich cmentarzy w Wawie w prawnym rozumieniu znaczenia słowa "właściciel" to był jedną z albo i jedyną organizacją w Polsce mającą w posiadaniu największe ziemie w Warszawie w przeliczeniu na mkw, a tym samym miałby ziemie o wartości setek milionów jak nie miliardów zł (biorąc pod uwage cene m/kw w Warszawie ziemi). Więc proszę Cię nie ośmieszaj się. A jak nie to przedstaw mi akt prawny stwierdzający, że KK jest jedynym i wyłacznym właścicielem wymienionych cmentarzy i że może z nimi robić co chce a m.st Warszawy nie ma nic do gadania. Czekam.

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Cz sty 04, 2007 15:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1312
Post 
przemo napisał(a):
A jak nie to przedstaw mi akt prawny stwierdzający, że KK jest jedynym i wyłacznym właścicielem wymienionych cmentarzy


Ustawa o stosunku państwa do Kościoła katolickiego z 1991 r:


Artykuł 60
1. Nieruchomości lub ich części, pozostające w dniu wejścia w życie ustawy we władaniu kościelnych osób prawnych, stają się z mocy prawa ich własnością, jeżeli:

(....)

5) znajdują się na nich cmentarze lub obiekty sakralne wraz z budynkami towarzyszącymi; dotyczy to również obiektów położonych na obszarze miasta stołecznego Warszawy, nie dotyczy natomiast kościołów garnizonowych.


Jezeli nie znajdowały się w 1991 r. we władaniu KK

Artykuł 61
1. Na wniosek kościelnych osób prawnych wszczyna się postępowanie, zwane dalej "postępowaniem regulacyjnym", w przedmiocie przywrócenia im własności upaństwowionych nieruchomości lub ich części:

1) nie pozostających we władaniu kościelnych osób prawnych nieruchomości, o których mowa w art. 60 ust. 1 pkt 1, chyba że pozostają one w dniu wejścia w życie ustawy we władaniu innych kościołów i związków wyznaniowych,


przemo napisał(a):
Gdyby KK był właścicielem tych wszystkich cmentarzy w Wawie w prawnym rozumieniu znaczenia słowa "właściciel" to był jedną z albo i jedyną organizacją w Polsce mającą w posiadaniu największe ziemie w Warszawie w przeliczeniu na mkw, a tym samym miałby ziemie o wartości setek milionów jak nie miliardów zł (biorąc pod uwage cene m/kw w Warszawie ziemi).

Po 1989 r. do 2003 r. wszystkie Kościoły (nie tylko KK, ale jednak głownie on) na podstawie art. 61, w trybie postępowania regulacyjnego otrzymały około 57 000 ha, dzisiaj bedzie to odpowiednio więcej. W MSWiA istnieje tzw. "koscielna komisja majatkowa" zajmujaca się przydziałem ziemi. Te 57 tys. ha nie obejmuje nieruchomosci przekazanych KK na podstawie art. 60 (i innym Kosciołom na podstawie własnych ustaw kościelnych). Do tego z Państwowego Funduszu Ziemi i z zasobów Agencji Skarbu Państwa kościoły otrzymały do 2003 r. 37 000 ha. Trzeba doliczyć do tego
gospodarstwa parafii, uznane za indywidualne gospodarstwa rolne, które w zestawieniach GUS umieszczono w zestawieniu z gospodarstwami wszystkich rolników indywidualnych - trudno oszacować ich liczbę, a jest to spora ilość - KK jest najwiekszym beneficjentem dopłat rolych w Polsce. Wskazane byłyby też dane, ile nieruchomości, w tym rolnych, przekazały kościołom jednostki samorządu terytorialnego, takich danych tez nie mamy. Weź także pod uwagę nieruchomości przejęte przez Kościoły w przeszłosci na podstawiw różnych regulacji prawnych np ustawy 1971 r. o przejściu na osoby prawne KK oraz innych kościołów własności niektórych nieruchomości położonych na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Wiadomo, że było to ponad 2 000 pozycji. itd. itd.
Trudno dokładnie policzyć, ale KK i jego osoby prawne są jednym z największych właścicieli ziemskich w Polsce. Może cię to zdziwić, ale tak jest.

przemo napisał(a):
i że może z nimi robić co chce a m.st Warszawy nie ma nic do gadania.


Żaden włąsciciel nieruchomosci w Polece nie moze robić z nią co chce. Organa samorzadowe, gminne i powiatowe, maja zawsze sposo do powiedzenia. Nie inaczej jest też w sprawie włąsnosci kościelnej, choc cieszy się ona większymi przywilejami, niż inni wałściciele.

Zobacz dalej ustawę o stosunku państwa do KK:

Artykuł 42
1. Plany zagospodarowania przestrzennego obejmują także inwestycje sakralne i kościelne oraz katolickie cmentarze wyznaniowe. Przeznaczenie terenu na te cele ustala się w tych planach na wniosek biskupa diecezjalnego lub wyższego przełożonego zakonnego.
2. Grunty stanowiące własność państwa lub mienie komunalne, a przeznaczone w planach zagospodarowania przestrzennego na cele wskazane w ust. 1, będą oddawane w użytkowanie wieczyste albo podlegały sprzedaży kościelnym osobom prawnym na ich wniosek.

Artykuł 70 (…)
2. Przepis art. 42 ust. 2 stosuje się również do nieruchomości pozostających w dniu wejścia w życie ustawy w użytkowaniu wieczystym kościelnych osób prawnych, z przeznaczeniem na inwestycje sakralne i kościelne, z wyjątkiem wymienionych w ust. 1, oraz katolickie cmentarze

Artykuł 45
1. Parafie mają prawo posiadania, zarządzania oraz zakładania i poszerzania cmentarzy grzebalnych.
2. Przepis ust. 1 ma również zastosowanie do zakonów lub ich domów w odniesieniu do wyodrębnionych cmentarzy zakonnych.


Kosciól jest właścicielem obiektów sakralnych, tak Kosciołów jak i cmentarzy.

Nieruchomosci koscielnych osób prawnych, w tym takze cmentarze podlegaja oczywiscie większosci przepisów dotyczacych prawa budowlanego, obrotu nieruchomosciami itd. Nikt w Polsce nie moze ze swoja nieruchomoscia robić tego co mu sie podoba, jest ograniczony prawem budowlanym. Na ziemi rolnej, czy przeznaczonej np. na parking, nie zbudujesz domu; tak samo nie można cmentarza wykorzystać w innym celu jak do grzebania zmarłych. Nie można go sobie po prostu sprzedać, aby postawić tam apartamentowiec, trzeba by najpierw zmienic przeznaczenie gruntu.


Cz sty 04, 2007 18:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL