Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N sie 19, 2018 8:19

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Udział w nabożeństwie w okresie Wielkiejnocy 
Autor Wiadomość

Post Udział w nabożeństwie w okresie Wielkiejnocy
Mam problem ze znalezieniem informacji.

Jak byłby ktoś uprzejmy wyjaśnić mi w jakie dni my katolicy mamy obowiązek uczestniczyć w nabożeństwach w okresie triduum paschalnego.
Oczywistą sprawą jest, że na nabożeństwa idziemy z potrzeby serca ale chciałbym mieć pewność, że omijając nabożeństwo nie popełniam grzechu.
W czwartek nie byłem na nabozeństwie, w Wielki Piątek zamierzam iść na czuwanie, w Wielką Sobotę na święcenie pokarmów. I w niedzielę na Mszę Świętą.

Jak ktoś mógłby ewentualnie podrzucić jakiś link to byłbym wdzięczny.

Spokojnych Świąt życzę wszystkim

Pt mar 25, 2016 13:52
Post Re: Udział w nabożeństwie w okresie Wielkiejnocy
Wystarczy tylko Niedziela Wielkanocna (dowolna Msza). Można też iść na Wigilię Paschalną, która wypełni obowiązek niedzielny. W czasie Triduum tylko niedziela jest nakazana (jako... niedziela, i to ta najważniejsza :) ) Reszta obchodów nie jest obowiązkowa. Więc spokojnie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę radosnych Świąt Zmartwychwstania! :)

Pt mar 25, 2016 22:37

Jeśli mogę coś dodać, to powiedziałabym, że warto uczestniczyć w nabożeństwach, liturgiach Triduum Paschalnego. Uważam, że jest różnica, gdy ktoś na przykład pracuje zarobkowo w Wielki Czwartek i nie może przyjść na Mszę Świętą, a drugi mógłby przyjść, ale mu się nie za bardzo chce, jeśli można tak powiedzieć.

Pn wrz 26, 2016 18:43

Taka ciekawostka: Triduum Paschalne to jedno wielkie nabożeństwo, które rozpoczyna się wieczorem w Wielki Czwartek, a kończy po Mszy Wielkiej Nocy (Wigilia Paschalna). Liturgia Triduum Paschalnego kończy się Nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania.

Po Mszy Wieczerzy Pańskiej nie ma błogosławieństwa. Uczestniczący w tej Mszy nie odprawiają Nieszporów, bo w Żydowskiej rachubie czasu jest już Wielki Piątek. W Wielki Piątek nie ma Mszy, a Nabożeństwo Adoracji Krzyża nie zaczyna się znakiem Krzyża ani nie kończy się błogosławieństwem z tego względu, że jest kontynuacją Mszy Wieczerzy. Msza w Wigilię Paschalną nie rozpoczyna się od Znaku Krzyża, ale od razu od poświęcenia ognia, ponieważ jest kontynuacją. Msza w Wigilię Paschalną (z soboty na niedzielę) jest już Mszą z Niedzieli Zmartwychwstania, a więc uczestnictwo w niej zwalnia z obowiązku uczestnictwa we Mszy w samym dniu Niedzieli (w dniu po wschodzie słońca). Mam nadzieję, że wszystko dobrze zrozumiałem i wytłumaczyłem.

Pt maja 25, 2018 15:26
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ]