Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lis 15, 2018 9:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Letni ubiór w kościele 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 389
Post Re: Letni ubiór w kościele
feelek napisał(a):
A czy wypada by wierni uczestniczyli we mszy św. ubrani w sutanny?


Noszenie sutanny przez wiernego lub niewiernego jest wykroczeniem, może zostać za takie uczestniczenie ukarany karą grzywny do 1000 zł. (art. 61 § 1 KW). No ale jeżeli usiadł by do konfesjonału i spowiadał, to zachowanie jego wypełnia ustawowe znamiona przestępstwa z art. 286 KK.


Śr sie 22, 2018 12:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5554
Post Re: Letni ubiór w kościele
To nie jest wątek o słuszności/niesłuszności noszenia skarpet do sandałów.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz sie 23, 2018 8:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 13, 2018 21:27
Posty: 3
Post Re: Letni ubiór w kościele
Jeśli ktoś ma ochotę stać się Januszem na godzinę, czemu nie ;)

A tak serio. Myślę, że jeśli ktoś chce iść do kościoła, a na dworze jest przysłowiowe 30 stopni, to raczej Bogu w takiej sytuacji nie będzie przeszkadzał krótki ubiór. Bądź co bądź do kościoła chodzi się dla Boga, nie dla księdza. Dłuższy ubiór na upały nie zawsze wychodzi zdrowo, a przecież nie chodzi tu o to, żeby mieć uszczerbki na zdrowiu, tylko o udział w Ofierze. Rozumiem też, że niektórych ludzi może to gorszyć, ale szczerze w takiej sytuacji powiedziałbym to, co napisałem wcześniej.


Cz sie 30, 2018 21:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11150
Post Re: Letni ubiór w kościele
george45 napisał(a):

Noszenie sutanny przez wiernego lub niewiernego jest wykroczeniem, może zostać za takie uczestniczenie ukarany karą grzywny do 1000 zł. (art. 61 § 1 KW). No ale jeżeli usiadł by do konfesjonału i spowiadał, to zachowanie jego wypełnia ustawowe znamiona przestępstwa z art. 286 KK.


Miło sobie pofantazjować, co? ;) Drugi artykuł całkiem od czapy, bo odnosi się do wyłudzeń, pierwszy natomiast odnosi się do mundurów i tym podobnych, ewentualnie wzorów chronionych znakami towarowymi, a nie strojów stosowanych przez prywatne organizacje, w dodatku różne.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt sie 31, 2018 20:13
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 1160
Post Re: Letni ubiór w kościele
Nie te paragrafy ;)

Myślę, że jeśli ktoś ubrałby się w strój duchownego w celu ośmieszenia wiary, dałoby się to podciągnąć pod obrazę uczuć religijnych.

Nie wyobrażam sobie, żeby policjant podszedł do człowieka w sutannie i poprosił o legitymację księdza. "Poproszę zaświadczenie od biskupa".

_________________
Jeśli Bóg zamyka przed Tobą drzwi otwiera okno !


So wrz 01, 2018 7:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 389
Post Re: Letni ubiór w kościele
JedenPost napisał(a):
george45 napisał(a):

Noszenie sutanny przez wiernego lub niewiernego jest wykroczeniem, może zostać za takie uczestniczenie ukarany karą grzywny do 1000 zł. (art. 61 § 1 KW). No ale jeżeli usiadł by do konfesjonału i spowiadał, to zachowanie jego wypełnia ustawowe znamiona przestępstwa z art. 286 KK.


Miło sobie pofantazjować, co? ;) Drugi artykuł całkiem od czapy, bo odnosi się do wyłudzeń, pierwszy natomiast odnosi się do mundurów i tym podobnych, ewentualnie wzorów chronionych znakami towarowymi, a nie strojów stosowanych przez prywatne organizacje, w dodatku różne.


Jak jeden fantazyjny post może zmienić postrzeganie człowieka.

Kodeks wykroczeń. Komentarz”
Autorzy: prof. dr hab. Marek Bojarski, prof. dr hab. Wojciech Radecki
Wydawnictwo C.H. Beck.
Rok wydania 2006.
Cytat:
Art. 61. [Przywłaszczenie stanowisk, godności]
§ 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa,
podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto ustanawia, wytwarza, rozpowszechnia publicznie, używa lub nosi: godło, chorągiew albo inną odznakę lub mundur, co do których został wydany zakaz, albo odznakę lub mundur organizacji prawnie nie istniejącej, albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia,
podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się przepadek wymienionych w tych przepisach przedmiotów, jak również innych przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia, takich jak pieczęcie, stemple, papier firmowy lub bilety wizytowe, choćby nie stanowiły własności sprawcy.

[...]12. Zachowanie się sprawcy wykroczenia z art. art. 61 § 1 polega również na bezprawnym noszeniu stroju lub munduru. Niektóre zawody wymagają noszenia specjalnego charakterystycznego stroju. Do takich należą np. toga, biret, jako strój urzędowy sędziego, czy prokuratora w czasie rozprawy, sutanna osoby duchownej, strój pielęgniarki, położnej itp.[...]

Tu możesz doczytać:
https://forumprawne.org/prawo-wykroczen ... a-itp.html


Pn wrz 03, 2018 7:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11150
Post Re: Letni ubiór w kościele
Żeby o danym stroju można było powiedzieć, że można "nie mieć do niego prawa", logicznie rzecz biorąc uprawnienie do jego noszenia musi być określone w prawie powszechnie obowiązującym, tak jak ma sie sprawa z mundurami, etc.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn wrz 03, 2018 8:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 389
Post Re: Letni ubiór w kościele
JedenPost napisał(a):
Żeby o danym stroju można było powiedzieć, że można "nie mieć do niego prawa", logicznie rzecz biorąc uprawnienie do jego noszenia musi być określone w prawie powszechnie obowiązującym, tak jak ma sie sprawa z mundurami, etc.


Widzę, że: prof. dr hab. Marek Bojarski, prof. dr hab. Wojciech Radecki nie konsultowali z Tobą swych komentarzy.


Pn wrz 03, 2018 8:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11150
Post Re: Letni ubiór w kościele
Literalnie rzecz biorąc nie wskazują stutanny jako takiego, do którego noszenia trzeba mieć uprawnienia, a jedynie jako przykład stroju charakterystycznego dla określonego zawodu. W niektórych wypadkach zasady noszenia takieog stroju sa prawnie uregulowane i można wskazać, kto ma prawo go nosić, w innych nie.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn wrz 03, 2018 9:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 389
Post Re: Letni ubiór w kościele
Tak tak, oczywiście masz rację.


Pn wrz 03, 2018 9:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11150
Post Re: Letni ubiór w kościele
Powiedz mi proszę: kto określa, kto ma prawo do noszenia sutanny?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn wrz 03, 2018 9:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 389
Post Re: Letni ubiór w kościele
Wybacz, ale poziom twych pytań jest na poziomie nieosiągalnym dla mnie. Może znajdziesz kogoś o podobnym IQ i sobie podyskutujecie.


Pn wrz 03, 2018 11:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11150
Post Re: Letni ubiór w kościele
george45 napisał(a):
Wybacz, ale poziom twych pytań jest na poziomie nieosiągalnym dla mnie.


Odnotowałem.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn wrz 03, 2018 11:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 02, 2004 17:39
Posty: 37762
Post Re: Letni ubiór w kościele
JedenPost napisał(a):
Żeby o danym stroju można było powiedzieć, że można "nie mieć do niego prawa", logicznie rzecz biorąc uprawnienie do jego noszenia musi być określone w prawie powszechnie obowiązującym, tak jak ma sie sprawa z mundurami, etc.

Kodeks Prawa Kanonicznego, kan 284 precyzuje: wszystkie szczegóły dotyczące "stroju Kościelnego" sa normowane przepisami Konferencji Episkopatu Polski, oraz prawem diecezjalny.
Na III roku seminarium następują "obłuczyny" od tego czasu kleryk, a później ksiądz noszą sutanny.
Choć od kilkudziesięciu lat na co dzień, poza kościołem najczęściej noszą jedynie koloratki.


Pn wrz 03, 2018 13:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11150
Post Re: Letni ubiór w kościele
Alus napisał(a):
Kodeks Prawa Kanonicznego, kan 284 precyzuje: wszystkie szczegóły dotyczące "stroju Kościelnego" sa normowane przepisami Konferencji Episkopatu Polski, oraz prawem diecezjalny.


A czy owe przepisy zezwalają na noszenie sutann np. księżom Kościoła Polskokatolickiego? ;)

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn wrz 03, 2018 13:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL