Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lis 15, 2018 9:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Letni ubiór w kościele 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 512
Post Re: Letni ubiór w kościele
A dlaczego przepisy KRK miałyby określać strój kapłanów innych kościołów? Przepisy KRK określają od kiedy sutannę mogą nosić kapłani KRK.
Inne wyznania same definiują sobie kiedy ich kapłani mogą nosić strój "służbowy".

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pn wrz 03, 2018 13:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 31, 2018 10:36
Posty: 3
Post Re: Letni ubiór w kościele
Zbigniew3991 napisał(a):
Nie te paragrafy ;)

Myślę, że jeśli ktoś ubrałby się w strój duchownego w celu ośmieszenia wiary, dałoby się to podciągnąć pod obrazę uczuć religijnych.


" strój duchownego"? :D
czy w tej definicji zawierasz wszystkie ubiory ... indiańskich i afrykańskich szamanów, czy tylko katolickich/chrześcijańskich ?
Nie można ośmieszyć wiary, co najwyżej religie.
Nie można "podciągnąć" pod obrazę uczuć religijnych, bo to wymaga znieważenia przedmiotu czci/kultu religijnego, a nie będziesz chyba twierdził, że " strój duchownego" jest przedmiotem jakiegokolwiek kultu religijnego, któremu wierni, tej czy innej religii, oddają cześć i chwałę.

Wejście do świątyni (np. katolickiej) osoby w sutannie bez wymaganych święceń z całą pewnością może zostać uznane za wykroczenie. Ale już paradowanie w tym stroju po nadwiślańskim deptaku wykroczeniem nie będzie.
Siadając w konfesjonale można popełnić przestępstwo z art. 286 kk - wyłudzenie dotyczy nie tylko pieniędzy. Informacje, zwłaszcza te prywatne, też podlegają ochronie prawa.

Zbigniew3991 napisał(a):
Nie wyobrażam sobie, żeby policjant podszedł do człowieka w sutannie i poprosił o legitymację księdza. "Poproszę zaświadczenie od biskupa".

W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa (np. włamania) jest to nie tylko możliwe ale wręcz konieczne. W takim przypadku okazanie "dokumentu" jest obowiązkiem, choć nie wiem czy istnieje coś takiego jak - zaświadczenie od biskupa :-D


Pn wrz 03, 2018 13:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11151
Post Re: Letni ubiór w kościele
Padre77 napisał(a):
A dlaczego przepisy KRK miałyby określać strój kapłanów innych kościołów? Przepisy KRK określają od kiedy sutannę mogą nosić kapłani KRK.
Inne wyznania same definiują sobie kiedy ich kapłani mogą nosić strój "służbowy".


Zgadza się. Nie istnieje zatem żadne powszechnie obowiazująca norma, która pozwalałaby określić, że ktoś nosi sutannę, do której "nie ma prawa".

Sensu stricte podszywanie się pod kapłana danej religii to już inna historia.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn wrz 03, 2018 16:19
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 1160
Post Re: Letni ubiór w kościele
Ubieranie się w togę nie jest zabronione, ale noszenie łańcucha z orłem jest zarezerwowane dla sędziów. Myślę, że gdyby ktoś chodził w todze po ulicy, uszłoby to na sucho, ale chodzenie w todze z fioletowym żabotem i łańcuchem z orłem byłoby już ukarane.

Tak samo chodzenie w sutannie w pewnych okolicznościach pewnie by uszło, ale podszywanie się pod księdza nie przejdzie bezkarnie.

_________________
Jeśli Bóg zamyka przed Tobą drzwi otwiera okno !


Pn wrz 03, 2018 20:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 512
Post Re: Letni ubiór w kościele
JedenPost napisał(a):
Zgadza się. Nie istnieje zatem żadne powszechnie obowiazująca norma, która pozwalałaby określić, że ktoś nosi sutannę, do której "nie ma prawa".

Sensu stricte podszywanie się pod kapłana danej religii to już inna historia.

Nie wiem jak wygląda to w majestacie prawa, ale dla mnie logiczne jest takie rozwiązanie.
Istnieją w Polsce uznane organizacje religijne i stroje tych organizacji podpadają pod te paragrafy. Stroje organizacji religijnych nie uznawanych w Polsce nie podlegają ochronie przez te paragrafy.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Wt wrz 04, 2018 8:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL