Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 15:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sty 15, 2012 20:52
Posty: 646
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
medieval_man
pudlo -w zwiazku z praca bylam badana przez psychologa. Calkowita norma. I to samo co do Alus- brak argumentow, to inwektywy. Ja bym sie nie osmielila stawiac diagnozy na odleglosc, nawet w swojej specjalnosci. Nawet, jezeli jestes psychologiem/psychiatra ( a wlasciwie szcegolnie wtedy) powinienes to wiedziec,
Jerzand
Rodzice nigdy nie byli szcegolnie wierzacy. Ojciec wlasciwie pod koniec zycia nie wierzyl, wiedzac, ze umrze o ksiedza nie prosil. Mama jest teraz calkowicie niewierzaca.
Mysle, ze nie byli nigdy pokornymi owieczkami, stad te szykany ze strony ksiezy. Rodzice z calym zrozumieniem przyjeli, ze przestaje na religie chodzic.
Druga sprawa - ksieza przekonywali mnie, ze jjestem zla, niedobra, glupia. Jak mialam sie tym chwalic? Przez jakis czas bylam przekonana, ze jestem jakims wyrodkiem, to byla wstydliwa sprawa.


Wt wrz 17, 2013 20:35
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
tredje napisał(a):
medieval_man
pudlo -w zwiazku z praca bylam badana przez psychologa. Calkowita norma. I to samo co do Alus- brak argumentow, to inwektywy. Ja bym sie nie osmielila stawiac diagnozy na odleglosc, nawet w swojej specjalnosci. Nawet, jezeli jestes psychologiem/psychiatra ( a wlasciwie szcegolnie wtedy) powinienes to wiedziec,

Rozbiorę jutro Twoją poprzednią wypowiedż na czynniki pierwsze.
Dzisiaj już za późno.
Na dzisiaj tylko: to nie inwektywy, ale diagnoza na podstawie mnóstwa Twoich wypowiedzi.
To oczywiście nie jest diagnoza, ktora o wszystkim przesądza.
Prawdziwa musiałaby dokonac się w innych warunkach.
Jednak piszesz tak, jakbys te problemy miała.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt wrz 17, 2013 21:19
Zobacz profil WWW
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
tredje napisał(a):
pudlo -w zwiazku z praca bylam badana przez psychologa. Calkowita norma

Ale widzisz różnicę między badaniem psychologicznym w związku z pracą, a badaniem psychologicznym badającym różnorakie problemy natury osobistej?
Psycholog ma różne kwestionariusze i w związku z pracą, zadaje tylko tyle pytań ile jest niezbędne. Gdyby zaczął wypytywać o Twój stosunek do religii, urazów do katechetów i prania przez nich mózgu, byłby nieprofesjonalny.

Po prostu wciąż piszesz o samych złych rzeczach, które Cię spotkały. Wciąż je wałkujesz. Jak nie zły katecheta, to źli wierni, co to kozę wyrzucają z wieży kościelnej. Przejrzyj swoje posty. Tyle tam żalu, narzekań i wyłącznie negatywnych słów pod adresem religii katolickiej. Nic dziwnego, że niektórzy dostrzegają u Ciebie to, co dostrzegają. Fajnie by było, gdybyś czasem napisała, że potrafisz się cieszyć życiem, o różnych fajnych rzeczach w które się angażujesz, no po prostu miło by było, gdybyś dała się poznać jako ktoś, kto potrafi się czymś cieszyć, a nie tylko narzekać na przeszłość.


Wt wrz 17, 2013 21:51

Dołączył(a): N sty 15, 2012 20:52
Posty: 646
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Val - badania byly, bo zastanawiam sie nad praca na Grenlandii. Bardzo tego chce, ale chyba sie nie zdecyduje- ze wzgledow rodzinnych musze miec mozliwosc w kazdej chwili wsiasc w samochod i jechac do kraju.
Do takiej pracy nie biora wszystkich - noc polarna, cabin fever.
Pisalam chyba, ze pracuje dla Czerwonego Krzyza jako wolontariusz, wysylam pieniadze na ochrone zwierzat- swoim znajomym, ktorzy taka dzialalnosc prowadza.
Wybieram sie na jakas fajna wycieczke, nie luksusowy hotel, drinki i basen, tylko cos zobaczyc, przezyc.
Mam mase zainteresowan - nie udzielam sie np, w dziale o ksiazkach, bo nie wiem, czy sa one wydane i przetlumaczone w Polsce.
Gdy wracam myslami do dziecinstwa, to jedyna czarna plama byla wlasnie religia. Nature moge zdawac nawet w tej chwili, zwlaszcza ze dzisiejsza moze zdac kazdy w miara inteligentny czlowiek z marszu. Zadnych problemow w szkole, wspaniali przyjaciele z podworka. Swietna rodzina, tez ta dalsza.
Dla mnie naprawde byl to duzy uraz - wmawiano mi, ze jestem jakas inna, nienormalna. Zreszta, jak pamietam, ksiezy wszyscy sie bali. Cala klasa zazdroscila kolezance, ktorej rodzice na religie nie poslali.


Śr wrz 18, 2013 11:25
Zobacz profil
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Jeśli faktycznie trafiłaś na takich księży, a zakładam, że to nie jakieś uprzedzenia, to faktycznie miałaś do czynienia z idiotami ,a nie księżmi. Nie wiem jakim cudem tylu ludzi, którzy w ogóle nie nadają się na posługę kapłańską stają się nimi. Kto takich wypuszcza z seminariów?


Śr wrz 18, 2013 20:30

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Jerzand napisał(a):
Jeśli faktycznie trafiłaś na takich księży, a zakładam, że to nie jakieś uprzedzenia, to faktycznie miałaś do czynienia z idiotami ,a nie księżmi. Nie wiem jakim cudem tylu ludzi, którzy w ogóle nie nadają się na posługę kapłańską stają się nimi. Kto takich wypuszcza z seminariów?
A czy nie powinieneś wcześniej zapytać raczej, dlaczego społeczeństwo takich ludzi wychowuje dla seminarium?


Cz wrz 26, 2013 17:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 17, 2011 17:36
Posty: 1407
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Laam napisał(a):
Cześć,

ogólnie nie jestem niewierzący. Kiedyś byłem w pełni katolikiem i przyjmowałem wszystko jak leci.
Nie będę tutaj opisywał swojej historii, bo to nie temat od tego, chcę tylko spytać właśnie o tę jedną rzeczy.

Dlaczego mam praktykować akurat religię katolicką, a nie żadną inną? W czym te praktyki są lepsze od innych?

Dla mnie bowiem, nie ma żadnej praktyczniej różnicy pomiędzy modlitwą, a medytacją. Poza tym, gdybym urodził się w innym kraju o innej wierze to pewnie tamtą bym przyjmował i akceptował i praktykował.
Czy sam fakt urodzenia się w rodzinie katolickiej determinuje sposób mojego kontaktu z Bogiem?

Doszedłem do miejsca, w którym religia jest dla mnie jedynie narzędziem i pomocą dojścia do Boga. Bo przecież należy mówić: "wierzę w przesłanie jakie głosi religia katolicka", a nie "wierzę w religię katolicką". Jeśli ludzie na całym świecie, różnych kultur i religii doznają podobnych cudów, wizji, natchnień, uzdrowień - to w czym inne praktyki są gorsze od katolickiej?

Dochodzę więc do konkluzji, że tak naprawdę jeśli religia jest tylko narzędziem, to być może żadnej religii nie potrzebuję. Być może nie potrzebuję specjalnie przygotowanych modlitw, rytuałów, sakramentów i tak dalej.

Na razie tyle ;)
Pozdrawiam wszystkich przy okazji pierwszego postu na tym forum.


Myślę, że najważniejsze to wierzyć w autorytet Slowa Bożego.
To jest przecież Boży list Boga do nas, do ludzi. Po to zostal nam dany, abyśmy go poznawali i wykonywali to co w nim jest zawarte.
To z niego sie dowiadujemy Kim Bóg jest, co dla nas uczynil, jakie ma dla nas plany, jak można dostać się do nieba, czym jest grzech czym balwochwalstwo itd. To ze Slowa wiemy, że Jezus żyl na ziemi jako czlowiek, bo dla nas stal się czlowiekiem, dla nas i za nas umarl na krzyżu i zmartwychwstal.
Jeśli nie wierzymy w Slowo Boże to oznacza, że każdy wierzy w swojego Boga i wymyśla swojego Boga, każdy wg wlasnego widzimisie, wlasnego wyobrażenia modli się do stworzonego przez siebie Boga, każdy przecież inazcej, trochę po swojemu rozumie kim jest dla niego Bóg, jak powinno się oddawać Bogu chwalę itd.
To jest ni mniej ni więcej jak zwyczajne balwochwalstwo.
A Bóg nam już powiedzial jak mamy Jemu oddawać chwalę, co Mu się podoba a czego nie nawidzi. To On jest przecież Bogiem i to są Jego wymogi i zasady, które określil jasno i klarownie - wlaśnie w Slowie Bożym. Jego Slowie.
To z Biblii dowiadujemy się o Jego świętości, prawości i milości. I że wszystko co mamy to wierzyć w Niego, ufać Mu, ale na Jego zasadach, nie na naszych.
On pownien być Panem, a nie dostosowywać się do każdego czlowieka - przez pryzmat tego jak my odbieramy Jego i jak nam sie wydaje, że mamy Mu slużyć i czcić Go.
Bez wiary w Boże Slowo wiara jest tylko wymyślaniem wlasnych rytualów albo modleniem się gdy mamy 'wenę' czyli zwyczajnie wtedy gdy nam się chce modlić. A jak nam się nie chce to nic nie robimy.
Slowem każdy robi co chce i jak chce. Ot takie panowanie.
Ale raczej wciąż wlasne. Na pewno nie Boga w naszym życiu.
To na pewno nie jest sposób na oddawanie Bogu czci i chwaly.


Pt wrz 27, 2013 15:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 17, 2011 17:36
Posty: 1407
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
tredje napisał(a):
To ja napisalam, ze wierzylam, i ze mi to zaszkodzilo. Eubulides prosil, zebym wyjasnila, w jaki sposob zaszkodzilo.
Po pierwsze -strata czasu. Gdy umysl jest najbardziej chlonny ja musialam wkuwac jakies prawdy wiary czy przykazania koscielne. Na pamiec. Obowiazkowa msza w niedziele (rano) i czwartek (wieczor) na ktorej dawali jakies karteczki, trzeba sie bylo potem nimi legitymowac. Spowiedz chyba przed msza w czwartki (jakis pierwszy czy ostatni piatek mialo to chyba znaczyc) na ktorej tez jakies karteczki. Czyli w skali tygodnia co najmniej 5 godzin.
To, czego sie nauczylam kompletnie w zyciu mi sie nie przydalo.
Do tego musze przyznac, ze trafilam na bardzo nieciekawych ksiezy. Najpierw usilowalam cos z tej religii zrozumiec, nie moglam. Wmawiali mi, ze jestem niedorozwinieta... Potem zaczelam kuc na pamiec, coz, juz bylam podpadnieta, bo prosilam o wyjasnienia. Wiec tez zle oceny. Doprowadzilo to do sytuacji, ze zwatpilam w swoje mozliwosci. Wykuje tekst na pamiec, wyrecytuje, i mam gorszy stopien niz ten co nic nie umial? Bylam dobra uczennica, uwazano mnie za pilna i inteligentna. Jakby nie to, jakby nie swieccy nauczyciele, mozliwe, ze bym dala sobie spokoj z dalsza nauka.'
Dalej. Bog sam o sobie mowi, ze jest sprawiedliwy i milosierny. Coz, tak mowi kazdy tyran. A tymczasem co robi? Topi cala ludzkosc z niemowletami, zwierzetami - co one zawinily? Chce wyprobowac Hioba- zabija jego dzieci. Potem daje mu nowe- Hiob szczesliwy, bo te nowe pewnie byly ladniejsze, grzeczniejsze niz te stare... I tak dalej.
Wiec jako dziecko pojelam, ze moze mnie walnac znienacka, bo taki bedzie mial plan. Nic dziwnego, ze go nie lubilam. A ksieza mowili, ze kto nie kocha Boga pojdzie do piekla.
Jeszce mi powtarzali, ze jak sie nie zmienie, to sie nie bede Bogu podobac. Bo dziewczynka ma byc grzeczna, nie miec wlasnego zdania, nie odzywac sie nie pytana i w pieknej sukieneczce kwiatki sypac i spiewac w chorze. No i grzech glowny - za duzo czytam...
Caly czas wzbudzane bylo poczucie winy. Przeciez po to wymyslono grzech pierworodny- zeby nawet ci, co nie grzesza byli winni.
Wiec mialam caly czas poczucie, ze nie spelniam bozych oczekiwan, a nawet jak spelniam, to nic to nie pomoze - patrz przyklady z Biblii.Wiec poczucie bezsilnosci, beznadzieji, braku perspektyw.
Byl okres, gdy postanowilam byc przykladna katoliczka. Horror. czy dwie modlitwy dziennie wystarczy? Czy skupilam sie dostatecznie podczas mszy? Czy moge kupic sobie ciastko, czy raczej dac na ofiare? I tak cale dnie. Malo to mnie do choroby nie doprowadzilo.
Moge napisac duzo wiecej. Ale mysle, ze to wystarczy. Po co psuc sobie zycie - ja uwazam, ze to zniszczylo by mi zycie gorzej niz alkoholizm. Szansa na istnienie jakiegokolwiek boga jest znikoma. Na istnienie akurat katolickiego - juz wlasciwie zerowa.
Jeszce jedno. Jako dziecko bylam pelna marzen o podrozach, odkryciach, widzialam sie jako uczona... A tu mowia, ze to mezczyzni sa przeznaczeni do wielkich zadan..
Kobieta ma byc podporzadkowana. Wiec czarna robota - na tym wlasnie hierarchia polega. Nawet dzisiaj mowie otwarcie - jakbym miala byc przykladna katolicka zona, to wole skonczyc jako narkomanka pod mostem.
Podroze mi sie sprawdzily. Teraz sie zastanawiam - Grenlandia kutrem czy Lofoty zaglowcem.



Tredje nie patrz na Boga przez pryzmat czlowieka i ludzkich doktryn.
To szukanie religii, nie Boga samego.
To nudne, jalowe i nic nie daje. Bóg tego też nie chce.
Religia ZAWSZE ogranicza, poniża i zniewala.
Bóg jest Osobą. I chce mieć z czlowiekiem relację.
Pomyśl tylko - jeśli to prawda - a to przecież nawet fakt historyczny, że Jezus Chrystus żyl na ziemi, bo dla nas stal się czlowiekiem, i w tym czasie przyjąl rolę slugi, glosil Slowo, nauczal i uzdrawial, a potem poszedl na krzyż - za grzechy wszystkich ludzi - nie za wlasne, ale za twoje i moje grzechy, to chyba musi nas bardzo kochać, prawda? On wyrzekl się siebie dla nas.
Nie sluchaj tych, którzy próbują cię ograniczyć, tylko dlatego, że jesteś kobietą. Ten kto to robi to sam pokazuje, że nie znalazl jeszcze wlasnej tożsamości i próbuje innych poniżyć by samemu poczuć się na chwilę lepiej. W ten sposób ujawnia tylko swoją slabość. Nie przejmuj się więc takimi slowami.
A Biblia mówi, że w Chrystusie nie ma męzczyzny ani kobiety. :-D
Galacjan 3,28
"Nie masz Żyda ani Greka, nie masz niewolnika ani wolnego, nie masz mężczyzny ani kobiety; albowiem wy wszyscy jedno jesteście w Jezusie Chrystusie."
Kobieta może tak samo jak mężczyzna - uczyć, glosić, być pastorem, apostolem - slowem wszystko co Bóg zaplanowal, a On nie patrzy i nie slucha porad ludzi... :-D
Kto w to nie wierzy - ten nie zna, nie rozumie Slowa Bożego i nowego stworzenia w Chrystusie.
Zacznij czytać Slowo Boże. Ale czytaj Nowy Testament. Bo my żyjemy w nowym przymierzu. Stary Testament to są dzieje narodu izraelskiego. To trudny temat i naprawdę trzeba trochę poznać slowo by to rozumieć.
Ale nie zrażaj się, proszę, do Boga, bo ludzie źle Go reprezentują.
Pamiętaj im więcej religii tym więcej manipulacji i ograniczania. A my do wolności zostaliśmy stworzeni.
Wierz mi, że Bóg nie jest taki jak Go malują. On jest Milością.
Idź do Niego i porozmawiaj z Nim jako Osobą, jak z przyjacielem.
Ale w modlitwie nie szukaj slów wymyślonych i napisanych przez kogoś.
Bądź sobą i szukaj Jego samego dla Niego samego, modl się wlasnymi slowami. A On ci się objawi. :-D


Pt wrz 27, 2013 15:47
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
majanovak napisał(a):
Myślę, że najważniejsze to wierzyć w autorytet Slowa Bożego.
To jest przecież Boży list Boga do nas, do ludzi. Po to zostal nam dany, abyśmy go poznawali i wykonywali to co w nim jest zawarte.
To z niego sie dowiadujemy Kim Bóg jest, co dla nas uczynil, jakie ma dla nas plany, jak można dostać się do nieba, czym jest grzech czym balwochwalstwo itd. To ze Slowa wiemy, że Jezus żyl na ziemi jako czlowiek, bo dla nas stal się czlowiekiem, dla nas i za nas umarl na krzyżu i zmartwychwstal.
Jeśli nie wierzymy w Slowo Boże to oznacza, że każdy wierzy w swojego Boga i wymyśla swojego Boga, każdy wg wlasnego widzimisie, wlasnego wyobrażenia modli się do stworzonego przez siebie Boga, każdy przecież inazcej, trochę po swojemu rozumie kim jest dla niego Bóg, jak powinno się oddawać Bogu chwalę itd.
To jest ni mniej ni więcej jak zwyczajne balwochwalstwo.
A Bóg nam już powiedzial jak mamy Jemu oddawać chwalę, co Mu się podoba a czego nie nawidzi. To On jest przecież Bogiem i to są Jego wymogi i zasady, które określil jasno i klarownie - wlaśnie w Slowie Bożym. Jego Slowie.
To z Biblii dowiadujemy się o Jego świętości, prawości i milości. I że wszystko co mamy to wierzyć w Niego, ufać Mu, ale na Jego zasadach, nie na naszych.
On pownien być Panem, a nie dostosowywać się do każdego czlowieka - przez pryzmat tego jak my odbieramy Jego i jak nam sie wydaje, że mamy Mu slużyć i czcić Go.
Bez wiary w Boże Slowo wiara jest tylko wymyślaniem wlasnych rytualów albo modleniem się gdy mamy 'wenę' czyli zwyczajnie wtedy gdy nam się chce modlić. A jak nam się nie chce to nic nie robimy.
Slowem każdy robi co chce i jak chce. Ot takie panowanie.
Ale raczej wciąż wlasne. Na pewno nie Boga w naszym życiu.
To na pewno nie jest sposób na oddawanie Bogu czci i chwaly.


Tak obok tematu: majanovak - jesteś protestantką?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt wrz 27, 2013 18:48
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Raczej Świadkiem Jehowy - jedną z ich charakterystycznych cech jest to, że cytując Biblię nie posługują się siglami:

majanovak napisał(a):
Galacjan 3,28

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So wrz 28, 2013 10:02
Zobacz profil
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
viewtopic.php?p=634523#p634523


So wrz 28, 2013 10:10
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Ja pamiętałem też wypowiedź o Kościele niedenominacyjnym. Ale teraz widzę, że na kolejnej stronie robiło się jeszcze ciekawiej.

majanovak napisał(a):
Jestem protestantka w kosciele niedenominacyjnym. :)
majanovak napisał(a):
To zupelnie legalny protestancki kosciol denominacyjny. :)

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So wrz 28, 2013 11:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Czyli majanovak coś nie chce ujawnić wprost, do jakiego kościoła należy. Ciekawe dlaczego?

Ale dobrych rad lubi udzielać:

majanovak napisał(a):
Zacznij czytać Slowo Boże.


Szkoda tylko, że sama się do nich kiepsko stosuje:

majanovak napisał(a):
Kobieta może tak samo jak mężczyzna - uczyć, glosić, być pastorem, apostolem


Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam (1 Tm 2, 12)

Tak jak to jest we wszystkich zgromadzeniach świętych, kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo nakazuje. A jeśli pragną się czegoś nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów. Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu (1 Kor 14,34)

Cóż, to tylko kolejny dowód na to, że autentycznie nie sposób znaleźć ani jednej denominacji czy niedenominacji chrześcijańskiej, która respektowałaby Pismo Święte w takim stopniu, w jakim czyni to Kościół katolicki - a szukam już od bardzo dawna. Biblia zawiera bowiem mnóstwo stwierdzeń, które na pierwszy rzut oka są ze sobą sprzeczne. Kościół katolicki w nauczaniu i praktyce stara się je ze sobą godzić, w miarę możliwości respektując każde z nich. Protestanci natomiast w ogóle się tym nie przejmują. Opierają się na jakimś jednym, wyciągają z tego wnioski i wówczas nie zwracają żadnej uwagi na to, co mówią inne. Odwołują się do tych innych tylko wtedy, kiedy akurat jest im to potrzebne - albo, jeżeli "mentalność" danego zgromadzenia na to nie pozwala (na przykład jest to zgromadzenie "feministyczne"), nigdy.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So wrz 28, 2013 11:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
Johnny99 napisał(a):
Biblia zawiera bowiem mnóstwo stwierdzeń, które na pierwszy rzut oka są ze sobą sprzeczne. Kościół katolicki w nauczaniu i praktyce stara się je ze sobą godzić, w miarę możliwości respektując każde z nich. Protestanci natomiast w ogóle się tym nie przejmują. Opierają się na jakimś jednym, wyciągają z tego wnioski i wówczas nie zwracają żadnej uwagi na to, co mówią inne. Odwołują się do tych innych tylko wtedy, kiedy akurat jest im to potrzebne - albo, jeżeli "mentalność" danego zgromadzenia na to nie pozwala (na przykład jest to zgromadzenie "feministyczne"), nigdy.


Gdybyś był miarą szerokości horyzontów i otwartości umysłu to klapki na oczach konia miałyby jakieś 1000 Johnnów.

Swoją drogą to zabawne, że kilkudziesięciu ludzi, kilka tysięcy lat temu pisało co im ślina na język przyniesie, kolejne dziesiątki osób przez setki lat te teksty tłumaczyło, zmianiało i dopasowywało do swoich wyobrażeń czy po prostu partykularnych interesów a ci się teraz kłócą, co znaczy jakieś zdanie czy jego część, zmienione trzydzieści razy w ciągu wieków lub po prostu dopisane w pewnym momencie.


Wt paź 01, 2013 20:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: W czym religia katolicka jest lepsza od innych religii?
atheist napisał(a):

Swoją drogą to zabawne, że kilkudziesięciu ludzi, kilka tysięcy lat temu pisało co im ślina na język przyniesie, kolejne dziesiątki osób przez setki lat te teksty tłumaczyło, zmianiało i dopasowywało do swoich wyobrażeń czy po prostu partykularnych interesów a ci się teraz kłócą, co znaczy jakieś zdanie czy jego część, zmienione trzydzieści razy w ciągu wieków lub po prostu dopisane w pewnym momencie.



Przynajmniej przestali się już o to zabijać...to jest jakiś plus. Na razie tylko zmuszają dzieci do uczenia się tych rzeczy, ale i to powoli przemija...

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt paź 01, 2013 21:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL