Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 15:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 836 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 ... 56  Następna strona
 Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Przytoczę za zgodą wypowiedzi użytkownika DziadBorowy z forum ateista, który interesuje się m.in. tematyką polowań na czarownice i niedawno polecał książki na ten temat:

DziadBorowy napisał(a):
W imię trzech diabłów. Trochę inna historia polowań na czarownice
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/67109/w- ... czarownice

Rzecz znacznie lepsza niż się spodziewałem.
Pozycja bardzo popularno naukowa z akcentem na "popularno" ale wbrew pozorom w miarę obiektywna. Autor zazwyczaj trzyma się realiów i unika anachronizmów i oceny ludzi ówczesnych z dzisiejszej perspektywy. Jako wyrocznia faktograficzna niezbyt się ta książka nadaje ale jeżeli kogoś bardziej interesują same mechanizmy jakie stały za polowaniami na czarownice oraz ogólny ich "klimat" jest to pozycja idealna.
Jestem mile nią zaskoczony.

Pod koniec znalazłem ciekawy cytat, chyba najciekawszą myśl tej książki, która bardzo często umyka autorom zajmującym się tą tematyką:

Cytuj:
"Rola, którą w poszczególnych krajach odgrywały ówczesne religie, nie została jeszcze do końca wyjaśniona, wszystko jednak wskazuje na to, że miały one [religie] znaczenie raczej podrzędne. Dużo ważniejsze było za to jedność lub podział danego terytorium.
Jeżeli pominiemy arcybiskupstwa w Koloni i Trewirze , przez które przetoczyła się wielka fala prześladowań, na pozostałych zasadach obowiązywała żelazna zasada: im większe i bardziej jednolite terytorium władzy tym rzadsze były przypadki polowań na czarownice. Jeżeli jakiś książę czy biskup naprawdę panował w swoim kraju a co za tym idzie również w miejscowych sądach , różne wybryki były właściwie wykluczone. Sytuacja wymykała się spod kontroli na niewielkich i średnich terenach na których czele stał opat lub mało znaczący rycerz. Nie zapominajmy, że jeżeli chodzi o polowania na czarownice władza wciąż znajdowała się pod naciskiem z dołu. Silny książę mógł przeciwstawić się takiemu naciskowi, szlachcic ziemiański – na pewno nie.

Sama książka, tak jak piałem, jest to zdecydowanie pozycja popularnonaukowa i tak ją należy odbierać. Jednak stanowi całkiem niezłe i obiektywne kompendium zagadnienia polowań na czarownice, przydatne zwłaszcza dla osób, które nie znają szerzej tej tematyki.


Taka uwaga. Autor jest obiektywny, czyli tam gdzie trzeba KRK "gani" a tam gdzie trzeba "chwali" z tego powodu fanatyczni antyklerykałowie święcie wierzący w "średniowieczną inkwizycję palącą czarownice" będą nią rozczarowani ;-)

DziadBorowy napisał(a):
Inne polecane pozycje:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/204951/p ... viii-wieku
http://merlin.pl/Polowania-na-czarownic ... l#fullinfo

No i przede wszystkim "System inkwizycyjny w średniowiecznej Europie” Krasa. Co prawda nie dotyczy bezpośrednio czarów ale świetnie wprowadza w tematykę działań inkwizycji. Wydana jest przez KUL ale to nie oznacza, że jest nacechowana ideologicznie.


Na "ateiście" były też ciekawe dyskusje na ten temat. Jeśli kogoś interesuje, polecam niedawną od tego postu:
http://www.ateista.pl/showthread.php?p= ... post599634

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt kwi 04, 2014 22:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 19, 2009 17:36
Posty: 64
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Ks.Tadeusz Isakowicz-Zaleski "księża wobec bezpieki "

_________________
Kiedy człowiek z otwartym sercem kroczy drogą wiary, może zbliżyć się do Boga i czynić cuda.


N kwi 06, 2014 7:42
Zobacz profil
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Targum Neofiti (z nowej serii Biblia Aramejska) w przekładzie ks. M. S. Wróbla, jeszcze pachnie świeżością i już wieczorem się za nią zabiorę.


Pt kwi 11, 2014 11:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Zbiór rękopisów C.S. Lewisa niedawno wydało nieocenione wydawnictwo Esprit:

Obrazek

W sumie na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim tekst tytułowy, oparty na bardzo interesującym pomyśle, wielka szkoda, że nieukończony. Pozostałe opowiadania raczej do pominięcia, aczkolwiek w każdym przypadku warto się zapoznać z omówieniami i komentarzami. Całość wyłącznie dla fanatyków Lewisa.

Również niedawno skończyłem:

Obrazek

Książka - właściwie zbiór felietonów, ale logicznie uporządkowanych i powiązanych - obecnego rzecznika MSZ, bardzo ciekawie opisująca proces dochodzenia do pomarańczowej rewolucji w 2004 r., zakończona konkluzjami, brzmiącymi dzisiaj aż zastanawiająco aktualnie.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt kwi 11, 2014 12:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 21, 2014 13:27
Posty: 2
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Nowy tydzień i nowa książka Bóg, kasa i rock'n'roll. Szymon Hołownia, Marcin Prokop


Pn kwi 14, 2014 13:42
Zobacz profil
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Tomas Merton " Nikt z nas nie jest samotna wyspą"


Pn kwi 14, 2014 21:37
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Dlugo sie bronilam i przed ksiazka i przed filmem. "Igrzyska śmierci" napisane przez Suzanne Collins naprawde warto przeczytac. W czasach NSA, "Big brother", podgladania kazdego za jego zgoda i bez niej, bratobojczych wojen warto znac te ksiazke. Opowiedziana przez glowna bohaterke Katniss z jej punktu widzenia, ze skomplikowana historia milosna wciaga niesamowicie. Okrucienstwo igrzysk pokazuje nam nasze wlasne okrucienstwo podgladaczy, wykorzystujacych bezmyslnie cierpienie innych dla naszej wygody i rozrywki.


N maja 11, 2014 18:20
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Wygląda na to, że czytam Hobbita ;)

- Mamo co to znaczy ongi?
- A co to są gardłodziurki?
- A zgoła?
- A po kądzieli?
- A kował?

... w końcu stwierdziłam, że będzie mi wygodniej jak będę czytać razem z dzieckiem, żeby wiedzieć w jakim kontekście słowo pada i przystępniej wytłumaczyć.


N maja 11, 2014 18:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 13, 2014 7:26
Posty: 99
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
"Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła"
Autor: Michał Kruszona

_________________
Serdecznie zapraszam na wartościowe serwisy:
Piosenki Religijne » Pieśni Patriotyczne
» Piosenki Dla Dzieci » Piosenki Harcerskie » Kolędy


Śr maja 14, 2014 16:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 14, 2014 13:33
Posty: 13
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Michał Gołkowski "Drugi brzeg", kontynuacja "Ołowianego Świtu".


Śr maja 28, 2014 17:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 10, 2011 20:19
Posty: 79
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Krótka historia Mszału Rzymskiego
Obrazek

Cytuj:
Krótka historia Mszału Rzymskiego powstała z myślą o pasjonatach liturgii, jak i o wiernych, pragnących pogłębić swą wiedzę dotyczącą dziejów celebracji eucharystycznej, która jest centrum życia chrześcijańskiego. Autor w przystępny sposób opisuje przemiany, jakim księga liturgiczna obrządku rzymskiego podlegała na przestrzeni wieków: od ogólnych wskazań obrzędowych w literaturze liturgiczno-kanonicznej, poprzez mszalne libelli, sakramentarze, pierwsze mszały, Mszał Kurii Rzymskiej do Mszału Piusa V i Mszału Pawła VI.



Wydaje się, że dziś zwłaszcza znajomość łacińskiej tradycji liturgicznej jest nam szczególnie potrzebna, byśmy mogli zrozumieć toczącą się w łonie wspólnoty Kościoła dyskusję dotyczącą posoborowej reformy liturgii oraz wzajemną relację dwóch obecnych w Kościele form rytu rzymskiego, które wyrażają Mszał Piusa V oraz Mszał Pawła VI. Najnowsza książka księdza Macieja Zachary w sposób rzetelny i wnikliwy omawia również i te aktualne zagadnienia.


Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy chcą w pewnym stopniu poznać jak kształtowała się liturgia Kościoła katolickiego na przestrzeni minionych wieków a zwłaszcza po okresie Soboru Watykańskiego II.

_________________
Obrazek
Solidarni z prześladowanymi
Jestem trzeźwy - bądź i ty

Kiedy chce się zniszczyć religię, zaczyna się od ataków na kapłanów, bo tam, gdzie nie ma kapłana, nie ma już ofiary i religii. św. Jan Maria Vianney


Śr maja 28, 2014 18:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 02, 2014 10:44
Posty: 2
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Moją ulubioną książką jest książka Wilhelma Huenermanna "Święty i diabeł". Opowiada o biednym księdzu Janie Maria Vianney, jego życiu, ogromnej miłości do Boga, walce z diabłem. Czytałam tę książkę kilkakrotnie, za każdym razem ryczałam. Gorąco polecam.


Pn cze 02, 2014 10:52
Zobacz profil
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Właśnie skończyłam:
Obrazek
Chyba trochę więcej się spodziewałam po tej książce (biorąc pod uwagę autorów, m.in. James D.G. Dunn, Louis Feldman, Lee I.A. Levine, Geza Vermes) i w związku z tymi nadmiernymi oczekiwaniami minimalnie się rozczarowałam. Trzeba chyba wziąć taką poprawkę, że to jest praca zbiorowa i każdy z nich musiał się streszczać w zakresie tematu, którego opracowania się podjął.
Mimo wszystko polecam, jak ktoś oczekuje poszerzenia poszczególnych tematów zawsze może sięgnąć do wskazanych w bibliografii pozycji (głównie w j. angielskim :evil: )


So cze 21, 2014 20:04
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Obrazek

Zmieniła moje rozumienie... mm... właściwie słowo taoizm okazało się oksymoronem. Ponieważ, jak to umiejętnie wywodzi autor, jeżeli istnieje jakaś definicja relacji człowieka do Tao, to jest na pewno błędna.

I może jedna z opowieści Chuang Tzu:

    W czasach, gdy życie na ziemi było pełne, nikt nie zwracał szczególnej uwagi
    na ludzi cnotliwych, a wybitnych nie wyróżniano. Przywódcy byli po prostu
    najwyższymi gałęziami drzewa, a zwykli ludzie przypominali sarny w lesie.
    Żyli uczciwie i sumiennie, nie zdając sobie sprawy, że "czynią swoją powinność".
    Nikogo nie oszukiwali, ale nie myśleli o sobie, że są "godni zaufania". Można było
    na nich polegać, choć nie mieli pojęcia, że to się tak nazywa. Przebywali razem
    bez przymusu, dając i biorąc, i nie wiedzieli, że są hojni.
    Z tych powodów ich losy nie zostały przez nikogo opisane. Nie stworzyli historii.


Śr cze 25, 2014 13:04

Dołączył(a): So kwi 19, 2014 16:45
Posty: 92
Post Re: Jaką książkę czytam w tej chwili/teraz?
Henry Kissinger - o Chinach

Bardzo polecam tę książkę wszystkim zainteresowanym polityką i historią Chin, jak również szerzej dyplomacją i polityką zagraniczną.
Do samego Kissingera (którego swoją drogą miałam okazję spotkać trzy lata temu w Warszawie) mam stosunek ambiwalentny - z jednej strony wiele jego działań i pewna część światopoglądu budzi mój moralny sprzeciw, z drugiej podziwiam go jako wielki umysł i geniusza dyplomacji.
Niemniej jednak ta książka dla osób, które mają już pewną wiedzę i mają świadomość, że Kissinger pewne wydarzenia swojej epoki przemilcza i wybiela - jest to prawdziwa kopalnia wiedzy - i to napisana nie w sposób przesadnie faktograficzny - raczej solidnie udokumentowane fakty prowadzą tu do mądrej, całościowej refleksji.

Przy okazji oczywiście "Dyplomację" Kissingera też polecam (ale to chyba klasyk i nie trzeba)


So lip 12, 2014 0:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 836 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 ... 56  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL