Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 23:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Długie włosy u mężczyzny hańbą ??? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 13, 2004 19:28
Posty: 14
Post Długie włosy u mężczyzny hańbą ???
**********************************************************
---------------------Witam i pozdrawiam wszystkich !---------------------
**********************************************************

Jak rozumieć autora natchnionego w tym stwierdzeniu?

---------------------------------------------------------------------------------
"Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny
nosić długie włosy."
---------------------------------------------------------------------------------
1 Kor 11:14 (BT)

Czy odczytując te słowa dosłownie możemy stwierdzić za autorem, że noszenie długich włosów jest hańbą dla mężczyzny?

Skoro wszystkie czyny są albo dobre albo złe to hańba jest z pewnością zła. Jeśli jest zła to nie pochodzi od Boga i jest przeciwna Bogu. Jeśli jest przeciwna Bogu jest grzechem.

Bóg stworzył Niebo i Ziemię w tym także przyrodę, przez którą Bóg
poucza nas przez zapisane w niej prawa ( ustanowione przez Boga
zgodnie z Jego wolą) że: (jak mówi Pismo Św.) hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy.

1. Czy powyższe rozważanie jest poprawne i zgodne z Pismem Św.?
2. Jeśli długie włosy u mężczyzny są grzechem to czy jest to grzech
ciężki czy lekki.
3. Czy mężczyzna mający długie włosy powinien je obciąć jeśli chce żyć
zgodnie z wolą Bożą.
4. Czy może słów tych nie należy odczytywać dosłownie, a długie włosy
jest to rzecz gustu, mody, lub czegoś podobnego?

Dziękuję za podjęcie tematu. szBoże.
---------------------------------------------
któż jak BÓG!
---------------------------------------------

_________________
===========================
Dziękujcie Panu, albowiem jest dobry,
Albowiem łaska jego trwa na wieki !
===========================


Pn paź 18, 2004 23:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
O siersciuchach rozmawialismy odnoszac sie do szerszego fragmentu Listu do Koryntian w tym temacie "Nakrycie glowy" >> viewtopic.php?t=1508

Pozdrawiam :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Wt paź 19, 2004 11:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 13, 2004 19:28
Posty: 14
Post 
Witaj Zielona_mrowko.

Przeczytałem wypowiedzi według odnośników jakie mi wskazałaś, ale
nie znalazłem tam odpowiedzi na pytanie: jak odczytać i co znaczą słowa
św. Pawła w 1 Kor 11:14
i do tego pojawiło się nowe pytanie:
Skoro postacie ze ST tj. Samson, Eliasz , Jan Chrzciciel (tutaj mie mam pewności) i inni nosili długie włosy to można wnioskować iż moje rozmyślanie było obarczone błędem (w którym miejscu?)
A fakt ten w konsekwencji przemawia za tym iż słów św. apostoła nie należy odczytywać dosłownie, a kwestia właściwej interpretacji pozostaje otwarta.

Jeśli ktoś może mi to sensownie wyjaśnić chętnie posłucham i skorzystam.
Pozdrawiam Frank.

_________________
===========================
Dziękujcie Panu, albowiem jest dobry,
Albowiem łaska jego trwa na wieki !
===========================


Wt paź 19, 2004 21:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 19:44
Posty: 8
Post długie włosy...
Długie włosy były w czasach Jezusa i Jego Apostołów niegodne ludzi poważanych, wykształconych, z dobrych domów itd. Długie włosy "nosił" tzw. "margines społechny" (tłumacząc na dzisiejszy język potoczny). Dlatego często wątpliwości naukowców budzi wizerunek Jezusa przedstawiany na większości obrazów (twierdzą, że musiał mieć krótkie włosy...).
Pozdrawiam serdecznie!


Pt kwi 15, 2005 16:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 29, 2005 21:19
Posty: 401
Post 
.. jeden z moich przyjaciół :piwo: jest kompletnie łysy .. no, cóż .. taka jest wola Boska, z którą się skwapliwie pogodził ..
.. niestety, Piotr ma inną przypadłość ( i tutaj musiał zadziałać szatan! ;/ ) .. posiada dość pokaźny zarost na plecach .. myślę, że długość włosów jest dla Piotra rzeczą drugorzędna .. chociaż .. jak kiedyś spacerowaliśmy latem po lesie bez koszulek .. to wplątywały mu się w te włosy na plecach liście i igliwie .. nie był z tego powodu szczęśliwy ..
.. większym problemem jest szorstkość owłosienia .. Piotrek ciągle narzeka, że włosy gilgają go w grzbiet .. co więcej .. drapie się po plecach w miejscach publicznych używając do tego specjalnej drapaczki, którą kiedyś kupiłem mu w Kołobrzegu ..
.. no właśnie .. używa drapaczki, gdyż nie może dosięgnąć .. (już z natury, czyli po ojcu ma krótkie ręce - to dodatkowa uciążliwość .. :hmmm: .. ) .. gdyby miał dłuższe ręce na pewno regularnie goliłby plecy .. ale jak wszycy wiecie, nawet osoby z długimi rękami mają kłopoty z precyzyjnym obmacaniem sobie grzbietu .. a cóż to by było gdyby przyszło operować brzytwą .. więc dlatego mój kumpel zaniechał nawet wykonania próby i kontynuuje cierpienie ..
.. pomóżcie .. co na ten temat mówi Pismo Święte? ..
:gazeta: :hmmm: :co:

_________________
.. and still we laught / and still we run, and still we throw ourselves upon love's boats ..


So kwi 16, 2005 9:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 15, 2005 22:36
Posty: 167
Post 
sad234 napisał(a):
[color=olive].. jeden z moich przyjaciół :piwo: jest kompletnie łysy .. no, cóż .. taka jest wola Boska, z którą się skwapliwie pogodził ..
..


:D

light


So kwi 16, 2005 15:44
Zobacz profil
Post Re: Długie włosy u mężczyzny hańbą ???
Frank napisał(a):
**********************************************************
---------------------Witam i pozdrawiam wszystkich !---------------------
**********************************************************

Jak rozumieć autora natchnionego w tym stwierdzeniu?

---------------------------------------------------------------------------------
"Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny
nosić długie włosy."
---------------------------------------------------------------------------------
1 Kor 11:14 (BT)

-


oczywsicie masz racje .Zydzi nosili wlosy przyciete i to bylo pewnie nakazane w prawie.
Dlugie wlosy nosili tylko nazirejczycy .
Tzn osoby ktore zostaly poswiecone Bogu na sluzbe. Nie mogli oni pic alkoholu i scinac wlosow aby sie odrozniac od innych
daltego t oPawel napisal ze dlugie wlosy sa hanba u mezzcyzny
stad tez mozemy wysunac wniosek ze Jezus nie mial dlugich wlosow .


Cz kwi 21, 2005 22:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Probujac znalezc odpowiedz na te i podobne pytania, nalezy zawsze brac pod uwage okolicznosci, kontekst, w jakim sw. Pawel pisal list do Koryntian. Ta mloda wspolnota chrzescijanska tkwila gleboko w centrum kultury hellenskiej, a wlasciwie w wielokulturowym centrum, jakim byl Korynt, i dlatego latwo mogla ulec checi wprowadzania zwyczajow czy nawet rytualow przejetych z religii poganskich. Dlugie rozpuszczone, czesto nieuporzadkowane wlosy byly symbolem ekstazy czcicieli Dionizosa, Izis i innych bogow i bogin. Sw. Pawel mogl wiec przestrzegac czlonkow tych mlodziutkich wspolnot chrzescijanskich, by nie odczytywali swego statusu nowego stworzenia i obecnosci Ducha Swietego w nich, (a jak wiadomo na podstawie slow samego Apostola, byly to wspolnoty na wskros charyzmatyczne) jako analogicznego do wierzen poganskich i przez zachowanie nie upodobniali sie do nich. Ponadto, a wlasciwie przede wszystkim, sw. Pawlowi na pewno tez chodzilo o to, by stwierdzenie, ze nie ma roznic miedzy Zydem i Grekiem, niewolnikiem i wolnym, kobieta i mezczyzna bylo odczytywane w sensie jednosci przed Bogiem i ze ta jednosc w Chrystusie nie naruszala zadnego ze statusow. Tak wiec kobieta pozostaje kobieta i ma wygladac jak kobieta, a mezczyzna pozostaje mezczyzna i wygladem nie ma upodobniac sie do kobiety, bo to, co czyni ich jednym, jest zanurzenie sie w Chrystusie przez chrzest.

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Pt kwi 22, 2005 5:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 11, 2004 17:35
Posty: 1082
Post 
pedziwiatr napisał(a):
Tak wiec kobieta pozostaje kobieta i ma wygladac jak kobieta,

czyli, ze kobieta nie powinna miec krotkch wlosow tak ? Bo wtedy upodabnia sie do mezyczny i nie wyglada jak kobieta ??

_________________
Życie jest walką, z której nie możemy się wycofać, ale w której musimy odnieść zwycięstwo.


Pt kwi 22, 2005 11:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Zoe, :) :) dokladnie sw. Pawel zwraca na to uwage w 1Kor11. Zachowanie roznic w wygladzie miedzy kobieta i mezczyzna to jedna z interpretacji tego fragmentu. Trzeba pamietac, ze sw. Pawel pisal ten list w konkretnej sytuacji i do konkretnej grupy chrzescian, udzielajac odpowiedzi na konkretne pytania Koryntian, a takze udzielajac instrukcji tam, gdzie widzial, ze jest to konieczne. Ale nie chce powielac postow, wiec odsylam Cie tu:
www.forum.wiara.pl/viewtopic.php?t=2732&start=30

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Ostatnio edytowano So kwi 23, 2005 3:42 przez pedziwiatr, łącznie edytowano 2 razy



Pt kwi 22, 2005 14:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 11, 2004 17:35
Posty: 1082
Post 
pedziwitar :)
niestety nie otwiera mi sie ten link ktory mi zostawilas. [już się otwiera - moderator] W kazdym razie poczytalam sobie 1Kor11 .... hmm ...
1Kor11,5-6 napisał(a):
Każda zaś kobieta, modląc się lub prorokując z odkrytą głową, hańbi swoją głowę; wygląda bowiem tak, jakby była ogolona. Jeżeli więc jakaś kobieta nie nakrywa głowy, niechże ostrzyże swe włosy! Jeśli natomiast hańbi kobietę to, że jest ostrzyżona lub ogolona, niechże nakrywa głowę

wiec nie dosc, ze modle sie nie nakrywajac glowy to jeszcze na dokladke mam krotkie wlosy.
Ekstra :lol:

pozdrawiam :)

_________________
Życie jest walką, z której nie możemy się wycofać, ale w której musimy odnieść zwycięstwo.


Pt kwi 22, 2005 14:54
Zobacz profil
Post 
Zoe napisał(a):
wiec nie dosc, ze modle sie nie nakrywajac glowy to jeszcze na dokladke mam krotkie wlosy.
Ekstra :lol:

pozdrawiam :)

ty sie nie modlisz w imieniu innych .
to dotyczlo w I wieku np zborow pierwszych chrzscijan kiedy np jakis mezczyzna modlil sie ogolnie za wszystkich

gdybys dzis modlila sie np na jakims ogolnym forum za innych to wedy ..tak .
a wlosy kobiet..... ..nic na ten temat nie ma


Pt kwi 22, 2005 22:13
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL