Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 9:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 BÓG - Wiem że istnieje, Wierzę że istnieje..... 
Autor Wiadomość
Post 
Nie upoważnia?
Gandhi przeciwstawił: walka, śmierć - pokojowe metody, ochrona życia kolonistów i narodu zniwolonego...i wygrał, bo wybrał:odpowiednią drogę, życie, prawdę, światło i pokój.
"Jam jest i droga i prawda i życie"
Dalej utrzymujesz, że twierdził bezpodstawnie?


Pt sty 14, 2005 21:14
Post 
Irbisol !
Coś juz tutaqj kiedyś pisaliśmy o fizyce - "kwantowej" i "zwykłej".
Seria praw - jednych dość prostych, inne - szalenie skomplikowane.
Naukowcy będą mieć wiele lat (jeżeli nie stuleci) co do roboty, by to wszystko rozgryźć.
I czy wydaje Ci się że to wszystko powstało - ot tak sobie - samo przez się ? :co:
Z czystego Chaosu - z nieuporządkowanego ruchu cząsteczek :co:
I - na skutek nieuporządkowanego ruchu cząsteczek doszło samo z siebie do tak szalonego uporządkowania, ujęcia w logiczne prawa opisywane naukami przyrodniczymi i ścisłymi :co:
Coś mi się w to nie chce wierzyć ...

A sam "chaos" z czego powstał :co: ??


Pt sty 14, 2005 23:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 28, 2004 18:55
Posty: 32
Post 
ddv163 napisał(a):
Z czystego Chaosu - z nieuporządkowanego ruchu cząsteczek Że jak?
I - na skutek nieuporządkowanego ruchu cząsteczek doszło samo z siebie do tak szalonego uporządkowania, ujęcia w logiczne prawa opisywane naukami przyrodniczymi i ścisłymi Że jak?
Coś mi się w to nie chce wierzyć ...

Tak jak mi się nie chce wierzyć w Boga.
Złożoność świata jest rzeczywiście niezwykła. Tak się tylko składa, że wyjaśniają to nauki ścisłe, niezależnie od tego, czy ddv163 w to wierzy czy taż nie. Tu sobie można poczytać:
http://www.waszczyk.pl/publikacje/2002/ ... u_2002.doc
http://www.imho.com/grae/chaos/chaos.html
http://www.open-mind.pl/Ideas/WirtualZ.htm
http://www.open-mind.pl/Ideas/EwoKrea.htm

poza tym:
Michał Tempczyk, Teoria chaosu a filozofia
Ian Steward, Jack Cohen, Wytwory rzeczywistości

życzę owocnej lektury 8)


So sty 15, 2005 12:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 02, 2004 19:24
Posty: 858
Post 
Alus napisał(a):
Nie upoważnia?
Gandhi przeciwstawił: walka, śmierć - pokojowe metody, ochrona życia kolonistów i narodu zniwolonego...i wygrał, bo wybrał:odpowiednią drogę, życie, prawdę, światło i pokój.
"Jam jest i droga i prawda i życie"
Dalej utrzymujesz, że twierdził bezpodstawnie?


Nie wypowiedział się w kwestii w której był kompetentny.
Jeżeli Korzeniowski wygra mistrzostwa świata, to jest autorytetem w innej dziedzinie? Może ma powiedzieć że Bóg to asfalt, buty, i woda do popijania?
Gandhi stwierdził że Bóg jest tym a tym, bo to a to istnieje - podałem równoprawny przykład.
Przykład Gandhiego może i jest efektowny, biorąc jeszcze pod uwagę jego dokonania, ale logicznie jest bez sensu.


So sty 15, 2005 17:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 02, 2004 19:24
Posty: 858
Post 
ddv163 napisał(a):
I czy wydaje Ci się że to wszystko powstało - ot tak sobie - samo przez się ? :co:
Z czystego Chaosu - z nieuporządkowanego ruchu cząsteczek :co:
I - na skutek nieuporządkowanego ruchu cząsteczek doszło samo z siebie do tak szalonego uporządkowania, ujęcia w logiczne prawa opisywane naukami przyrodniczymi i ścisłymi :co:
Coś mi się w to nie chce wierzyć ...

A sam "chaos" z czego powstał :co: ??


Tak, wydaje mi się to bardzo dziwne. Mam więc do wyboru dwie drogi:
1. Uznać że to jakieś bóstwo stworzyło i uznać sprawę za zamkniętą.
2. Dowiedzieć się, czy istnieje logiczny, racjonalny, nienaciągany i prawdopodobny sposób wyjasnienia tych kwesti. Jeżeli istnieje, to przychylam się bardziej do prostej materii i prostych praw, które w wyniku mogą dać skomplikowane efekty (czasami tylko pozornie), niż wierzyć w coś nieskończenie skomplikowanego.

Rzeczy o które zapytałeś sa wyjaśnione - yavo podał linki, warto się czasami samemu zainteresować, a nie spocząć na laurach i twierdzić "jak to może być? To pewnie Bóg".


So sty 15, 2005 17:46
Zobacz profil
Post 
On nie był kompetentny by twierdzić, że Bóg istnieje.
Tym samym mam rozumić, że Ty posiadasz wszelkie kompetencje, aby twiedzić, że Boga nie ma.
Zaprezenutu jeśli łaska swoje kompetencje, wskaż dokonania, uwiarygodnij swoje twierdzenia.


So sty 15, 2005 19:47
Post 
Jak do tej pory, Irbisolu, współczesna wiedza zrobiła postęp na tyle, że można zamienić Sokratesowe powiedzenie "Wiem, że nic nie wiem!" na "Wiem, że zaczynam poznawać :co: "
Współczesna nauka, która otrzymuje odpowiedź na jedno pytanie staje przed rozwiązaniem kilku następnych dylematów.
NA PEWNO nie daje dowodów na twierdzenie "Boga nie ma ! " ...
Co do teorii chaosu - poczytaj:
Cytuj:
Odkrycie, iż w systemach chaotycznych zamiast całkowitej przypadkowości może istnieć jakiś leżący u podstaw porządek, jest — naturalnie — zgodne z prawami termodynamiki. Kłopot polega na tym, że niektórzy uprawiający myślenie życzeniowe w tej dziedzinie zaczęli zakładać, iż chaos może także jakoś generować wyższy porządek — w szczególności ewolucję. Głosi się, że idea ta jest rozwiązaniem problemu, jak rosnąca złożoność wymagana przez ewolucję może pokonać dezorganizujące procesy wzrostu entropii. Znane drugie prawo termodynamiki — zwane także prawem wzrostu entropii — zauważa, że każdy system — czy to zamknięty, otwarty — przynajmniej dąży do rozkładu. Sam Wszechświat „chyli się ku upadkowi”, zmierza do nieuchronnej „śmierci cieplnej”, i jak dotąd jest to problem nie do rozwiązania dla ewolucjonistów.

http://www.creationism.org.pl/artykuly/HMJDMorris


N sty 16, 2005 1:54
Post 
Jak do tej pory - mocno naciągana jest teoria, że "Boga nie ma".
Nauka zaś nie potwierdza, ani nie zaprzecza istnieniu Boga.
Można jedynie próbować snuć próby domysłów na te tematy - jednak w przypadku tzw. "dowodów pośrednich" na istnienie Boga jak np. Całun Turyński, stygmaty ojca Pio - nauka jedynie potwierdza niezwykłość tych "zjaisk" i nie potrafi racjonalnie wyjaśnić ich "całokształtu".


N sty 16, 2005 2:13
Post 
Słowo "Bóg" ma indywidualne znaczenie dla każdego człowieka. Dlatego jedynie każdy z osobna może stwierdzić, czy "Bóg", tak jak on to rozumie, istnieje dla niego, czy go doświadcza, czy może w niego wierzy.
Trudno żeby nauka udowodniła istnienie "Boga", bo według czyjego wyobrażenia wzięłaby Jego definicję? Łatwiej powiedzieć o udowadnianiu "ponadfizycznej siły", "powiązaniach Wszechświata", "mocy tworzącej".
Nauka może szukać wyjaśnienia dla "cudów". Znajduje teorie dla wytłumaczenia takich zjawisk "nadprzyrodzonych" jak przejście przez Morze Czerwone czy manna na pustyni. Szuka żródeł powstawania stygmatów. Może kiedyś znajdzie całkiem fizyczną odpowiedź. A na razie to co tajemnicze i niewyjaśnione jest odkładane do sfery "cudownej" i "boskiej". A jednak wytłumaczenie każdego zjawiska nie będzie dowodem na nieistnienie "siły wyższej". Może raczej doprowadzi do lepszego zrozumienia. Może właśnie przez poszerzanie rozumienia zbliżymy się do "Boga".
Życie jest ciągłą nauką. Uczymy się, poznajemy, doświadczamy. Tak jakby zdobywanie wiedzy i rozumienia było celem życia. Jeśli jest - to może nas doprowadzic do poznania Tego, który stoi ponad wszystkim.


N sty 16, 2005 6:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
Cytuj:
Jak do tej pory - mocno naciągana jest teoria, że "Boga nie ma".
Nauka zaś nie potwierdza, ani nie zaprzecza istnieniu Boga.


Jak to wszystko można wywrócić do góry nogami. Mocno naciągana teoria to ta, że "Boga nie ma". To, że on jest przecież teorią nie jest ... to oczywiste ... jak to że ziemia jest płaska ... ;]


N sty 16, 2005 15:48
Zobacz profil
Post 
Zatem - zapraszam do dyskusji, Pugu.
viewtopic.php?p=41195#41195


N sty 16, 2005 20:25

Dołączył(a): Cz gru 02, 2004 19:24
Posty: 858
Post 
Alus napisał(a):
On nie był kompetentny by twierdzić, że Bóg istnieje.
Tym samym mam rozumić, że Ty posiadasz wszelkie kompetencje, aby twiedzić, że Boga nie ma.
Zaprezenutu jeśli łaska swoje kompetencje, wskaż dokonania, uwiarygodnij swoje twierdzenia.


Proszę bardzo: krasnoludki istnieją, elfy istnieją, gryfy istnieją. Bo istnieje asfalt, tranzystor i wiatr. Głupie twierdzenie? Podobnie jak twierdzenie o istnieniu Boga, bo światło istnieje.

Zaprezentuj swoje kompetencje przeciw twierdzeniom że krasnoludki istnieją.


N sty 16, 2005 22:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 02, 2004 19:24
Posty: 858
Post 
ddv163 napisał(a):
NA PEWNO nie daje dowodów na twierdzenie "Boga nie ma ! " ...


Podobnie jak nie daje dowodów na twierdzenie "kransoludków nie ma".
Z całą resztą się zgadzam.


N sty 16, 2005 22:07
Zobacz profil
Post 
eee... czy tak trudno jednak dostrzec tę różnicę pomiędzy bytem transcendentnym a przygodnymi? :/
Do tematu istnienia krasnali można podejść z Brzytwą Ockhama i je ciachnąć.
Do temu Boga... no cóż... jeśli Go ciachniemy na tej samej zasadzie, to zrobimy to na wieki wieków nawet jeśli On istnieje. To bardzo złe podejście. Nie o to tu chodzi.

eee... A krasnale to akurat istnieją. Miesiąc temu. Owe odkrycie dawnych i stosunkowo niewielkich form człowieka. ;-) Musiałbym poszukać linka, ale chyba wszyscy czytali ;-)


N sty 16, 2005 22:11

Dołączył(a): Cz gru 02, 2004 19:24
Posty: 858
Post 
PTRqwerty napisał(a):
Do temu Boga... no cóż... jeśli Go ciachniemy na tej samej zasadzie, to zrobimy to na wieki wieków nawet jeśli On istnieje. To bardzo złe podejście. Nie o to tu chodzi.


Dobry argument - jeżeli Bóg tak się zakamuflował, że można wszystko wytłumaczyć bez niego, to jest tak jak piszesz.

Ale to nic nie zmienia - równie dobrze może go rzeczywiście nie być. To kwestia tylko i wyłącznie wiary, dlatego wszelkie dowody na istnienie bądź nieistnienie Boga są z góry skazane na niepowodzenie.


N sty 16, 2005 22:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL