Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 16:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Prehistoria i początki wierzeń - jaka jest prawda? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lut 05, 2007 18:09
Posty: 1227
Post 
GTO napisał(a):
bardziej prawdopodobne jest to, że mój kubek istnieje bo go widzę i go mogę dotknąć. wystarczy??


Okej rozumiem. Nie wiesz jakie jest prawdopodobieństwo istnienia Boga, ale wiesz, że prawdopodobieństwo istnienia kubka jest większe. :) Jednak nadal nie wiem jak to oceniłeś.

Chyba, że tak sobie to tylko oceniłeś "na oko" bez żadnych obiektywnych podstaw. Wtedy to okej, nie ma sprawy, tylko w tym przypadku nie masz co mi pisać, że coś tam "na pewno" bardziej prawdopodobne od czegoś innego skoro tego nie wiesz.

GTO napisał(a):
no właśnie nie wiadomo. łapiesz za słówka


Wiem. Czasem tak mam, chociaż generalnie staram się tego nie robić jeśli nie ma to związku z mieritum sprawy. W tym wypadku nie miało. Sorry, ale nie mogłem się powstrzymać.

_________________
"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)


Cz paź 11, 2007 18:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 11, 2007 11:25
Posty: 17
Post 
Cytuj:
Jednak nadal nie wiem jak to oceniłeś

no przecież mówię, zobaczyś dotknąć. chodzi o to że coś jest dla mnie bardziej rzeczywiste gdy można to poczuć swoimi zmysłami. czy to wg ciebie nie jest obiektywne?? łomatko :)
Ja wiem, że boga nie ma ale to moja subiektywna ocena. A ty wiesz, ze bóg jest czy wierzysz?? Bo wtedy to ma znaczenie jeśli chodzi o ocene prawdopodobieństwa.

_________________
„iż każdemu mistrzowi należy wierzyć w zakresie jego sztuki"


Cz paź 11, 2007 19:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 05, 2007 18:09
Posty: 1227
Post 
GTO napisał(a):
no przecież mówię, zobaczyś dotknąć. chodzi o to że coś jest dla mnie bardziej rzeczywiste gdy można to poczuć swoimi zmysłami. czy to wg ciebie nie jest obiektywne?? łomatko :)


Hmm... świadectwo moich zmysłów raczej obiektywne nie jest, ale to już nie na temat.

GTO napisał(a):
Ja wiem, że boga nie ma ale to moja subiektywna ocena.


I o to właśnie mi chodziło.

GTO napisał(a):
A ty wiesz, ze bóg jest czy wierzysz??


Staram się pozostać otwartym, chociaż szczerze mówiac nie wyobrażam sobie świata bez Boga.

GTO napisał(a):
Bo wtedy to ma znaczenie jeśli chodzi o ocene prawdopodobieństwa.


Jedynie subiektywną. To co ja sobie myślę wcale nie wpływa na istnienie/nieistnienie Boga. Istnieje Stoważyszenie Płaskiej Ziemi i ich wiara, zapewne bardzo mocna zdaje się w żaden sposób nie wpływać na swiat.

_________________
"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)


Cz paź 11, 2007 19:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Następne posty nie na temat będą usuwane. Zachęcam więc do powrotu do tematu. ;)

_________________
www.onephoto.net


Cz paź 11, 2007 19:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 10, 2007 17:31
Posty: 52
Post 
Prehistoria wiary - początki uznania Jezusa Bogiem, chyba w temacie?

Odpowiedź dla Kamyka i Snafu:

Kamyk, na studiach temat Trójcy przerabiałeś w oparciu o ... właściwie jaki dokument? W Piśmie Świętym go nie ma, bo pojawia się dopiero paręset lat po śmierci Jezusa.... Tak więc jakie źródła historyczne, które tak wielokrotnie przerabialiście mówią o dogmacie Trójcy?
Ja pzytoczyłem konkretnie datę i zdarzenie gdzie usankcjonowano Trójcę.

Idąc dalej tym tokiem myślenia, zakładamy, że ktoś już wcześniej jednak podjął temat boskości Jezusa.... Tylko kto i kiedy? W Piśmie Świętym tak jak wspomniałem nie ma o tym wzmianek. Jezus w trakcie swoich 3 lat nauczania awansował od nikomu nieznanego cieśli poprzez nauczyciela, proroka aż do Syna Bożego. Ale bez przyrównywania go do Boga.
Jezus było człowiekiem skromnym, który nauczał o miłości do ludzi i Boga. Nigdy się nie wywyższał.

Ale na soborze w Nicei pojawił się problem jak ludzie mają postrzegać Jezusa: dalej jako człowieka (do którego nie wypadało kierować modłów) czy coś jednak zmienić... padł pomysł żeby przyrównać go do Boga, a żeby nie było 2 Bogów bo tego wiara monoteistyczna nie przewidywała a wręcz zakazywała, stworzono Trójcę, gdzie tak na prawdę Bóg i duch to ta sama postać (bo chyba nikt sobie nie wyobraża Boga jako dziadka z brodą), a Jezus - dotychczas Syn Boży stał się Bogiem....
Temat jak się okazało zbyt karkołomny do przekazania zwykłym ludziom, został opatrzony klauzulą "zbyt wielka to tajemnica aby zrozumieć" i tak to trwa aż po dzień dzisiejszy....

To nie wiedza internetowa, to fakty połączone moim własnym komentarzem w celu zrozumienia zagadnienia.

Jeżli było inaczej - niech ktoś to obali - ale faktami.

_________________
Wiara w Boga to nie wiara w ludzkie cuda.


Cz paź 11, 2007 23:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 05, 2007 18:09
Posty: 1227
Post 
@Racjonalista

Ustosunkowałem się do tego w wątku http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=292721#292721 aby tutaj nie robić zbyt dużego offtopa.

_________________
"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)


Pt paź 12, 2007 8:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2007 6:49
Posty: 71
Post 
Witam, odpowiedz: Adam- Ewa- ludzkosc. Religia byla ta sama od poczatku. Bog powiedzial Adamowi w jaki sposob ma zyc na ziemi. Potem ludzie "rozeszli sie " po calej ziemi, do kazdego ludu Bog wyslal poslance, ale nie zawsze go sluchano. Pierwsza Ksiega byla Ksiega dla Zydow, ktorzy rozniez obrazili Boga, nie sa juz ludem wybranym- ukarani zostali na przyklad tym, ze nie maja wlasnego panstwa, sa rozrzuceni po calym swiecie. Ksiegi zostaly pozmieniane, zawieraja bledy, nastepnie Ksiega dla ludzi obecnie zwanych chrzesciajanami- i to samo, spisana przez rozne osoby, zmieniona itd ostatnim Prorokiem byl Mohamet (pzn ) i ksiega zawiera czyste slowo Boga, bez zmiam; trzeba tez zrozumiec ze jest ona w jezyku arabskim- czystym jezyku, kazde tlumaczenie zawiera bledy; Prorok Mohamet (pzn ) pokazal rowniez w jaki sposob zyc na ziemi- hadisy.
pozdrawiam
Basia


Cz lis 01, 2007 10:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2302
Post 
-> basia123

Odkrycia paleontologiczne i archeologiczne wskazują jednoznacznie, że historię Adama i Ewy można traktować jedynie metaforycznie. Nie było jednego momentu w którym powstał człowiek, trudno też twierdzić, że był jeden moment, w którym zaczęła się religia.

Żydzi nadal są narodem wybranym. Bóg zawarł z nimi Przymierze
, a On nie jest z tych, co łamią dane obietnice.

Słowo Boga nie może zostać zapisane wiernie w żadnym ludzkim języku - czy to hebrajskim, aramejskim czy arabskim. Każde słowo skierowane do ludzi podlega ograniczeniom ludzi, którzy przecież mają skończone zdolności pojmowania i nie są w stanie zrozumieć i opisać rzeczywistości boskiej, ergo - żadne spisane Słowo Boże nie zawiera całej prawdy. Chrześcijanie wierzą, że tylko w jeden sposób Bóg objawił się w pełni - poprzez Jezusa Chrystusa - i tylko poznanie poprzez niego nie jest ograniczone jakością przekazu przez ludzi.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Cz lis 01, 2007 15:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
wieczny_student a jednak wedle wiary Chrześcijan treści przekazane przez Jezusa i po części spisane wystarczają aby dobrze pełnić bożą wole. Wiara opiera się też na tym że Bóg jest żywy, czyli działa cały czas w swoich dzieciach, przemiawia do nich, ożywia słowo spisane. Prócz tego mamy przecież określenie tajemnica wiary, czyli słowo pisane, tradycja, doświadczenie są w pełni prawdziwe, lecz dopiero przy Bogu w pełni będziemy w stanie je zrozumieć.


Cz lis 01, 2007 20:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2302
Post 
Zgadza się. Każde źródło wiedzy o Bogu pisane lub przekazywane ustnie jest jednak ograniczone, niepełne i dlatego nie można w poznawaniu Boga opierać się wyłącznie na nich, ale jest potrzebne życie w Bogu. Nie neguję jednak pożyteczności Pisma czy tradycji - niepełne nie oznacza przecież bezużyteczne. Chcę jednak zaznaczyć, że posługując się Słowem Bożym zapisanym słowami ludzkimi zawsze należy dokonywać jego interpretacji - słowa ludzkie nigdy nie są "czystym" Słowem Bożym, a taką możliwość sugeruje basia123.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Pt lis 02, 2007 2:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Pismo samo w sobie i język posiada pewne ograniczenia. To fakt. Bóg i tak jest dla nas wielką tajemnicą i opisać Go nie sposób. To jednak co pozostawił nam Jezus jest wystarczające dla ducha i moralności. Rzecz jasna wiara to coś żywego, podobnie jak Kościół. Nie chodzi zatem o suchą litere, o pismo samo w sobie, lecz o te treści które ono zawiera w jego najgłębszej warstwie, właśnie o to co napisałeś - że wszystko wymaga interpretacji. Należy zrozumieć co ludzki autor miał na myśli.
Niepełne to jednak dla mnie złe słowo. Jak pisze św. Paweł - każde pismo jest pożyteczne do nauczania (tutaj pisze z pamięci, ale takie słowa się pojawiają), nie opieramy się przecież tylko na samym tekście, ale dajemy się ponieść Duchowi który nam to objaśnia. Wszelkie niedoskonałości zatem niweluje Duch, ale niedoskonałości samej materii, nie przekazu który wydobywamy.

basia123 jak widze jest miłośniczką Islamu. Opiera się na ich podejściu do Koranu, jako objawionego przez Allacha dokładnie w takiej formie w jakiej obecnie Muzułmanie go recytują, właśnie tym a nie innym języku, czyli arabskim. Cóż, to już kwestia wiary. Muzułmanie mówią że Biblia jest sfałszowana, a my że Koran nie jest ani święty, ani objawiony. Jest zbędny, wobec pełni jaką daje nam Biblia.

Ale chyba coś z tematu zeszliśmy. Jesteśmy na takim etapie wierzeń że ktoś utrzymuje że ma wizje, obajwienie i albo mu się uwierzy albo nie. Z Mahometem nie ma jak dyskutować, bo przecież Biblia jest sfałszowana, to nie będziemy porównywac treści Koranu do treści Biblii. Ale spoko, on ma prawdziwe objawienie. Nie widze podstawy do dyskusji. Niektórzy mówią ze to ten sam Bóg, ale nigdy bez radykalnych zmian patrzenia na głoszoną wiarę, nie będziemy razem Go chwalić jako jedni, nie oddzielnie.


Pt lis 02, 2007 23:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL