Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr paź 23, 2019 13:54

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Czym jest dobro i zło? 
Autor Wiadomość

Post Czym jest dobro i zło?
Ten temat już pewnie był wałkowany sto razy, ale chciałabym porozmawiać o tym z Zefciem, a nie chcę robić offtopu.

zefciu napisał(a):
Kravia napisał(a):
Bóg nie będzie nas sądził na podstawie tego, co jest Mu obojętne. A że nie wszystko, co nie podoba się Bogu, jest szkodliwe dla kogokolwiek? Dam taki przykład, pozostając w temacie: związek homoseksualny.
Czyli zamiast Boga masz jakiegoś chochoła – istotę, która sobie według własnych kryteriów emocjonalnie na coś tam reaguje. I te reakcje mają niewiele wspólnego z tym, jaką realną wartość moralną ma to coś.

No dobrze – chcesz sobie takiego bożka krytykować, to sobie krytykuj. Ale nie twierdź, że to Bóg chrześcijański.

Nie napisałam nigdzie, że preferencje wynikają z Bożych emocji. Tylko że Bóg pewnych rzeczy od nas wymaga, a pewnych zabrania, z sobie tylko wiadomego powodu. Ty za to twierdzisz, że Boże preferencje mają oparcie w "realnej wartości moralnej". Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, co właśnie powiedziałeś. Według ciebie Bóg nie definiuje, co jest złe, a co dobre, tylko pewne rzeczy są "same z siebie" złe albo dobre. A Bóg co najwyżej może nas o tym poinformować. Więc co to znaczy, że coś jest złe albo dobre? I dlaczego Bóg miałby nas nagradzać za robienie tych dobrych rzeczy, a karać za robienie złych? Jestem ciekawa, jak do tego podejdziesz, bo opcje według mnie są tylko dwie:

1) Bóg preferuje dobro z sobie wiadomego powodu - grzech opiera się na Bożych preferencjach
2) Bóg preferuje dobro, bo jest dobre - grzech opiera się na złamaniu jakiegoś prawa, które istnieje poza Bogiem

Pt sie 09, 2019 9:56
Moderator

Post Re: Czym jest dobro i zło?
No nie no. Jest jeszcze trzecia opcja: Bóg stworzył człowieka według swojej mądrości tak, że pewne rzeczy są dla człowieka dobre, a pewne rzeczy są dla niego złe. Bóg daje człowiekowi „instrukcję obsługi” i środki, które w ostateczności doprowadzić mają człowieka do stanu boskiego. Natomiast odradza mu czynienie rzeczy takich, które stoją na drodze do tego stanu.

Tak więc przykazania Boże nie są ani konsekwencją „tylko Bogu wiadomych preferencji”, ani też nie wynikają z czegoś „poza Bogiem”.

Pt sie 09, 2019 12:09

Czyli sam przyznajesz, że Bóg stworzył rzeczy takimi, że niektóre sprzyjają osiągnięciu boskości, a inne w tym przeszkadzają. Zadecydował o tym On sam. Czym się kierował, tworząc te zasady?

Pt sie 09, 2019 12:17

Cytuj:
które w ostateczności doprowadzić mają człowieka do stanu boskiego.

Co masz na myśli mówiąc o stanie boskim ?

Pn sie 12, 2019 13:24

t. zw zasada Kalego (Kali z książki "W pustyni i w puszczy") określa dobro i zło

Cz sie 15, 2019 14:52

bartoszek napisał(a):
t. zw zasada Kalego (Kali z książki "W pustyni i w puszczy") określa dobro i zło

Według kogo "określa"?

Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14

Cz sie 15, 2019 14:53

bartoszek napisał(a):

A jak się ma to do Boga?

Cz sie 15, 2019 14:55
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ]