Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 12, 2024 3:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Jezus - Bóg czy Syn Boży i Mesjasz? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 17, 2009 10:45
Posty: 836
Post Jezus - Bóg czy Syn Boży i Mesjasz?
Witam. Zastanawiam się, kim był Jezus. Wiem, że Kościół katolicki twierdzi, że był nie tylko Synem Bożym i Mesjaszem, ale również Bogiem. Więc proszę o cytaty z Biblii i z objawień, które by o tym świadczyły.

Ja jako katolik staram się wierzyć, że Jezus był również Bogiem, ale jeden argument nie daje mi spokoju. Zapytano się Jezusa, kiedy nastąpi koniec świata. On odpowiedział, że tylko Bóg to wie. Jeśli Jezus jest Bogiem, to teoretycznie też powinien to wiedzieć, a ludziom powiedzieć, że nie muszą tego wiedzieć. Oczywiście argumentów jest więcej, ale ten jest jednym z mocniejszych.

Nie jestem pewny, ale nazywanie Jezusa tylko Synem Bożym i Mesjaszem nie jest chyba brakiem szacunku i negacją Jego czynów i roli, którą dał Mu Bóg do spełnienia. Świadkowie Jehowi twierdzą, że Jezus był tylko Synem Bożym i Mesjaszem, ale czy to znaczy, że Jezus jest dla nich mniej ważny niż dla nas, chrześcijan?

Moglibyście też zaprezentować swoją opinie. Jeśli to zrobicie, to napiszcie też jakiego jesteście wyznania. Chciałem zrobić ankietę, ale nie bardzo wiem jak, więc zapraszam do otwartej formy wyrażania swojego poglądu.

_________________
Pomóż klikając w serduszko! - Pajacyk, Okruszek, Polskie Serce i Pusta Miska
Obrazek
Mi ne mortigas, mi ne ŝtelas, mi ne kredas...


Cz gru 17, 2009 13:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Jezus - Bóg czy Syn Boży i Mesjasz?
Co do tego cytatu, kilka wypowiedzi Kamyka z dyskusji (do której dołączam link poniżej):
Kamyk napisał(a):
Pytanie o wiedzę nie odnosi się do osoby, ale do natury. Wiedział jako Bóg, nie wiedział jako człowiek
(...)
Wiedza, rozum - to są rzeczy wypływajace z natury, nie z osoby. Nawet klasyczna definicja osoby, do której sam się odwołałeś, mówi, że jest to jednostkowy byt rozumnej natury
(...)
Jezus był prawdziwym Bogiem i jednocześnie prawdziwym człowiekiem. Kiedy działał na ziemi, wielokrotnie przejawiał swoje człowieczeństwo, łącznie z ludzkimi ograniczeniami i defektami - cierpiał, bał się, odczuwał ból, również i nie wiedział. On jako człowiek się urodził, jako człowiek wzrastał, rozwijał się, jako człowiek się uczył, jako człowiek poznawał świat,m jako człowiek w świecie działał. Podstawowym doświadczeniem ludzi, których spotykał, było właśnie to, że to jest człowiek. On się w sowim człowieczeństwie kompletnie niczym nie różnił od nas. Miał ludzki mózg, rozum, którym się na co dzień posługiwał - a ludzki rozum ma swoje dość pokaźne ograniczenia...
(...)
Wydaje mi się, że cały czas mówię o tym - jako Bóg wiedział, jako człowiek nie wiedział, i innej odpowiedzi od Kościoła nie dostaniesz. Kościół wyróżnia w Jezusie dwie wiedze - Boską i ludzką
(...)
Syn pozostał tym, kim był, czyli Bogiem, razem z wszechwiedzą. Ale stał się człowiekiem, przyjął na siebie ludzką naturę, ludzkie ograniczenia - w tym ludzką ograniczoną wiedzę
(...)
Był jedną osobą, ale posiadał dwie natury, dwie integralne, niezmieszane ze sobą natury. Skoro jako Bóg wiedział, to pytanie jest inne - na ile jako człowiek miał "dostęp" do tej Boskiej wiedzy. Inaczej, w jaki sposób wiedza Boska "przelewała się" do wiedzy ludzkiej Jezusa. Nie można natomiast powiedzieć, że Boska wiedza zastąpiła ludzką, nie do utrzymania jest też argumentacja, że cała Boska wiedza przelała się do wiedzy ludzkiej
Więcej, patrz dyskusja:
viewtopic.php?p=482234#p482234

Poczytaj też:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f= ... 225919&v=f
http://www.effatha.org.pl/apologetyka/wiedza_trojcy.htm
http://www.trinitarians.info/trojca/wsz ... ietego.htm

_________________
Piotr Milewski


Cz gru 17, 2009 14:58
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 17, 2009 10:45
Posty: 836
Post Re: Jezus - Bóg czy Syn Boży i Mesjasz?
Jumik, dzięki za odpowiedź, ale nadal nie rozumiem, dlaczego uważa się, że Jezus i Bóg to jedna i ta sama istota. Przecież po pierwsze - nazywając Jezusa tylko Synem Bożym nie trzeba ujmować Jego wartości. Dla kogoś, kto uważa Jezusa tylko za Syna Bożego, Jezus nie musi być mniej ważny niż dla tych, którzy uważają Go również za Boga. Po drugie - kto ma dziecko, ten nie jest jednocześnie ojcem tego dziecka i tym dzieckiem.

_________________
Pomóż klikając w serduszko! - Pajacyk, Okruszek, Polskie Serce i Pusta Miska
Obrazek
Mi ne mortigas, mi ne ŝtelas, mi ne kredas...


Pt gru 18, 2009 12:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 03, 2009 7:47
Posty: 1170
Post Re: Jezus - Bóg czy Syn Boży i Mesjasz?
Cytuj:
ale nadal nie rozumiem, dlaczego uważa się, że Jezus i Bóg to jedna i ta sama istota.

"Ja i Ojciec jedno jesteśmy" (J 10, 30)

"Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo."
(J 1, 1)

"A Słowo stało się ciałem
i zamieszkało wśród nas."
(J 1, 14)


Pt gru 18, 2009 12:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 17, 2009 10:45
Posty: 836
Post Re: Jezus - Bóg czy Syn Boży i Mesjasz?
"Ja i Ojciec jedno jesteśmy" (J 10, 30)

Ociec i syn też są jedną rodziną.

"Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo." (J 1, 1)

"A Słowo stało się ciałem
i zamieszkało wśród nas." (J 1, 14)


Wierze w to, że Jezus i Bóg to jedna i ta sam istota, ale oprócz wiary chciałem to jeszcze zrozumieć na jakiej podstawie się tak sądzi, czy nie jest to przypadkiem tylko gdybanie teologów. Dzięki za cytaty.

_________________
Pomóż klikając w serduszko! - Pajacyk, Okruszek, Polskie Serce i Pusta Miska
Obrazek
Mi ne mortigas, mi ne ŝtelas, mi ne kredas...


Pt gru 18, 2009 13:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Jezus - Bóg czy Syn Boży i Mesjasz?
Kto jest synem człowieka, jest człowiekiem. Kto jest synem Boga jest Bogiem. Nawet Żydzi to zauważyli:
J 5:18
"Dlatego więc usiłowali Żydzi tym bardziej Go zabić, bo nie tylko nie zachowywał szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu."

Jezus nie jest jednocześnie swoim ojcem, bo jest nim Bóg Ojciec. Rozróżnij osoby od istoty. Wspólna istota - Bóstwo, trzy osoby - Ojciec, Jezus i Duch Święty.

Jest potężna różnica pomiędzy tym, że będziesz uważał Jezusa za Mesjasza i Synem Bożego, a tym, że będziesz uważał Go także za Boga. Chociazby w prawdzie. A my mamy czcić Boga w prawdzie.

Jan. 5:23
23. Aby wszyscy czcili Syna, jak czczą Ojca. Kto nie czci Syna, ten nie czci Ojca, który go posłał.

Hbr 1:8
Do Syna zaś: Tron Twój, Boże na wieki wieków, berło sprawiedliwości berłem królestwa Twego.

Koniecznie przeczytaj:
http://www.effatha.org.pl/apologetyka/bostwo.htm
(to powinno Ci co nieco rozjaśnić)

Ale nie wiem czy jest sens tworzyć nowy wątek o Bóstwie Chrystusa. Jest ich tu sporo na forum. Proponuję kontynuować w jakimś istniejącym wątku.

_________________
Piotr Milewski


Pt gru 18, 2009 13:04
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 17, 2009 10:45
Posty: 836
Post Re: Jezus - Bóg czy Syn Boży i Mesjasz?
Jumik, narazie nie przeczytałem linku, za który z góry dziękuję, bo nie mam czasu, ale to zrobię, gdy będę miał więcej czasu.
Jeśli Bóg jest Bogiem i Jezus jest Bogiem, a jednocześnie Jezus nie jest swoim Ojcem, to tak jakby było dwóch bogów. Czyż nie?

_________________
Pomóż klikając w serduszko! - Pajacyk, Okruszek, Polskie Serce i Pusta Miska
Obrazek
Mi ne mortigas, mi ne ŝtelas, mi ne kredas...


Pt gru 18, 2009 14:57
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post Re: Jezus - Bóg czy Syn Boży i Mesjasz?
Tak jakby. Fundamentalne doświadczenie Kościoła, to to, że Ojciec jest Bogiem i że Syn jest Bogiem, a jednocześnie, że Bóg jest jeden. Żeby wyjaśnić ten pozorny paradoks, Kościół wykorzystał filozofię, uznając, że są trzy Osoby, ale mające udział w numerycznie jednej substancji "Boskości"


Pt gru 18, 2009 15:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 17, 2009 10:45
Posty: 836
Post Re: Jezus - Bóg czy Syn Boży i Mesjasz?
Cytuj:
"Dlatego więc usiłowali Żydzi tym bardziej Go zabić, bo nie tylko nie zachowywał szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu."

Czy równy znaczy taki sam? Jeśli tak, to co sprawia, że Syn Boży nie może być równy Bogu, gdy sam Nim nie będzie?

_________________
Pomóż klikając w serduszko! - Pajacyk, Okruszek, Polskie Serce i Pusta Miska
Obrazek
Mi ne mortigas, mi ne ŝtelas, mi ne kredas...


Pt gru 18, 2009 20:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 04, 2007 20:54
Posty: 819
Post Re: Jezus - Bóg czy Syn Boży i Mesjasz?
phi 2:6-11 bt (6) On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, (7) lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, (8) uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej. (9) Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, (10) aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. (11) I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM - ku chwale Boga Ojca.

Zwróć uwagę w wersetach:
6.” istniejąc w postaci Bożej”
stał się „podobnym” do ludzi
7." w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka,"-czyli niepełnie jak czynią to śJ
10. Mat 4:9-10 BT i rzekł do Niego: «Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon».
Na to odrzekł mu Jezus: «Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz».
Daniel86 napisał(a):
Jeśli Bóg jest Bogiem i Jezus jest Bogiem, a jednocześnie Jezus nie jest swoim Ojcem, to tak jakby było dwóch bogów. Czyż nie?
To typowa, tendencyjna argumentacja Strażnicy. Przecież to śJ uznając Jezusa za „boga przez małe b” uznają tym samym dwóch b/Bogów ;-) .
Poza tym postaraj się zrozumieć poniższy fragment NT:
j 10:34-36 bt (34) Odpowiedział im Jezus: «Czyż nie napisano w waszym Prawie: Ja rzekłem: Bogami jesteście? (35) Jeżeli [Pismo] nazywa bogami tych, do których skierowano słowo Boże - a Pisma nie można odrzucić - (36) to jakżeż wy o Tym, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, mówicie: "Bluźnisz", dlatego że powiedziałem: "Jestem Synem Bożym?"


Pt gru 18, 2009 22:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 17, 2009 10:45
Posty: 836
Post Re: Jezus - Bóg czy Syn Boży i Mesjasz?
To może tak. Czy Syn Boży to musi być to samo co Bóg? Czy nie może być tak, że są Bóg i Syn Boży i obaj są równie ważni choć nie są jedną postacią tylko dwiema osobnymi postaciami?

_________________
Pomóż klikając w serduszko! - Pajacyk, Okruszek, Polskie Serce i Pusta Miska
Obrazek
Mi ne mortigas, mi ne ŝtelas, mi ne kredas...


So gru 19, 2009 12:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post Re: Jezus - Bóg czy Syn Boży i Mesjasz?
Co to znaczy "jedną postacią"? Ojciec i Syn to dwie różne osoby, całkowicie sobie równi w Boskiej godności.
I tak, Syn Boży to to samo co Bóg. Tak jak syn człowieczy to człowiek


So gru 19, 2009 13:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Jezus - Bóg czy Syn Boży i Mesjasz?
Nie mogą być równie ważni, jeśli jeden jest Bogiem, a drugi nie. Bo najważniejszy jest Bóg - jeśli cokolwiek lub kogokolwiek stawiasz na równi z Bogiem, co nie jest Bogiem, grzeszysz bałwochwalstwem. Nie możesz niczego stawiać na równi z Bogiem, co nie jest Bogiem.

Daniel86 napisał(a):
Cytuj:
"Dlatego więc usiłowali Żydzi tym bardziej Go zabić, bo nie tylko nie zachowywał szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu."

Czy równy znaczy taki sam? Jeśli tak, to co sprawia, że Syn Boży nie może być równy Bogu, gdy sam Nim nie będzie?


Moim zdaniem mylisz bardzo śliskie pojęcia "taki sam" oraz "ten sam". Jezus i Bóg Ojciec mają obaj pełny, taki sam udział w jednym Bóstwie, ale są odrębnymi osobami.

Proponuję, żebyś najpierw przeczytał tamten tekst oraz wszystkie tutaj podane fragmenty (a jest ich w Biblii znacznie więcej) oraz pomyślał trochę nad tym (nad tekstem oraz fragmentami).

Jeśli masz jakieś pytania, to pytaj :)

_________________
Piotr Milewski


So gru 19, 2009 13:17
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 17, 2009 10:45
Posty: 836
Post Re: Jezus - Bóg czy Syn Boży i Mesjasz?
jumik napisał(a):
Jeśli masz jakieś pytania, to pytaj

OK. Do kogo powinno się modlić: do Boga czy do Jezusa?
jumik napisał(a):
Nie mogą być równie ważni, jeśli jeden jest Bogiem, a drugi nie.

Nawet jeśli ten drugi jest Synem Bożym?

_________________
Pomóż klikając w serduszko! - Pajacyk, Okruszek, Polskie Serce i Pusta Miska
Obrazek
Mi ne mortigas, mi ne ŝtelas, mi ne kredas...


So gru 19, 2009 13:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Jezus - Bóg czy Syn Boży i Mesjasz?
Daniel86 napisał(a):
jumik napisał(a):
Jeśli masz jakieś pytania, to pytaj

OK. Do kogo powinno się modlić: do Boga czy do Jezusa?


Przecież Jezus jest Bogiem, więc jak najbardziej można się do Niego modlić.

Dz 7:59
"Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: Panie Jezu, przyjmij ducha mego!"

Ap 22:20
"Amen. Przyjdź, Panie Jezu! "

1Tm 1:12
"Dzięki składam Temu, który mię przyoblekł mocą, Chrystusowi Jezusowi, naszemu Panu, że uznał mnie za godnego wiary, skoro przeznaczył do posługi mnie"

1J 5:13-14
"O tym napisałem do was, którzy wierzycie w imię Syna Bożego, abyście wiedzieli, że macie życie wieczne. Ufność, którą w Nim pokładamy, polega na przekonaniu, że wysłuchuje On wszystkich naszych próśb zgodnych z Jego wolą."

Daniel86 napisał(a):
jumik napisał(a):
Nie mogą być równie ważni, jeśli jeden jest Bogiem, a drugi nie.

Nawet jeśli ten drugi jest Synem Bożym?

Jeśli nie jest Bogiem, to nie jest równy Bogu.

Mam propozycję - przeczytaj najpierw tamten tekst, do którego dałem link oraz przemyśl go (i przemódl) i te fragmenty, które Ci podaliśmy, a wtedy powróćmy do rozmowy i rozwiewania wątpliwości. Co o tym sądzisz?

_________________
Piotr Milewski


So gru 19, 2009 13:41
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL