Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 148 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Safira 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
Jak spisano Ewangelie? Aby udowodnić konkretne tezy przyjęte przez pierwsze wspólnoty. Każda Ewangelia jest pisana pod nieco innym kontem do innych odbiorców i z tych powodów akcentowane są inne sprawy.

Może i komuna chrześcijańska nie była przymusowa, ale za to korzystano z argumentu dotyczącego wiecznej nagrody lub kary oraz wyraźnie starano się wykazać, że to optymalny system życia a idea własności prywatnej nie jest czymś pozytywnym. Choć sama idea sprzedawania ziemi i dzielenia kasy zamiast wspólnej uprawy i pomnażania zysków zagwarantowała, że kształtujący się Kościół odpowiednio to zmodyfikował.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt sie 02, 2019 17:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
zefciu napisał(a):
Kravia napisał(a):
To brzmi jeszcze gorzej. Twierdzisz, że jeśli ktoś odrzuca zbawienie, to powinien być ukarany na miejscu śmiercią? A nie po prostu brakiem zbawienia?
A jaka jest różnica?

Taka, że człowiek dostał podobno wolną wolę, i ma prawo odrzucić zbawienie, jeśli zechce. Jeśli za odrzucenie zbawienia grozi śmierć, to to jest szantaż, a nie żadna wolna wola.
Cytuj:
Cytuj:
I nadal nie widzę, żeby Ananiasz popełnił taki grzech, o którym mówisz
Ale autor Dz tak właśnie twierdzi i tak właśnie to zdarzenie interpretuje. Nie rozumiem, dlaczego dowierzasz mu jeśli chodzi o samo zdarzenie, a nie dowierzasz, jeśli chodzi o interpretację.

Nie dowierzam mu, że w ogóle coś takiego miało miejsce. I autor nigdzie nie mówi tu o grzechu przeciwko Duchowi Świętemu. Nawet idąc za twoją interpretacją, Ananiasz po prostu skłamał. To był cały jego grzech.
Cytuj:
Cytuj:
To ja ci mogę powiedzieć, że wprost jest napisane, że Ananiasz został ukarany, bo odłożył sobie pieniądze za ziemię, mimo że skoro cała ziemia była jego, to całe pieniądze były jego.
A po polsku?

W skrócie ten fragment brzmi tak:
- chrześcijanie sprzedawali wszystko, co mieli, oddawali to Apostołom, a ci rozporządzali tym według potrzeby
- Barnabas sprzedał ziemię, i oddał cały zysk Apostołom
- Ananiasz sprzedał ziemię i tylko część pieniędzy oddał Apostołom, twierdząc, że tyle właśnie dostał za ziemię
- Apostoł Piotr oburzył się tym czynem
- Ananiasz został ukarany śmiercią przez Boga

Ty czytasz to i dochodzisz do wniosku, że grzechem Ananiasza było... kłamstwo? To wydaje ci się najbardziej oczywiste? Nic innego nie przychodzi ci do głowy, a jak komuś przychodzi, to tylko wyłącznie z powodu z łych intencji?

Cytuj:
Cytuj:
Nic nie wymyślam. Ja tak rozumiem ten tekst, a jeśli da się go zrozumieć inaczej, to widocznie nie jest tak oczywisty, jak ci się wydaje. Udowodnij, że moja interpretacja jest niewłaściwa.
Aha. Czyli mogę do dowolnego tekstu dodać jako „interpretację” dowolną bzdurę i niech mi inni dowodzą, że interpretacja jest niewłaściwa?

Nie, nikt nie musi tego dowodzić. Chyba że twierdzi, że jest niewłaściwa. To wtedy tak. Bo inaczej to jest rzucanie słów na wiatr.

Cytuj:
Cytuj:
Jak to jaka? To była ofiara dla społeczności chrześcijańskiej. Bogaci dzielili się z biednymi, tak żeby nikomu nic nie brakowało.
Aha. Czyli uważasz, że Ananiasz chciał żyć w pierwotnym Kościele, jednak traktując go jako świecką komunę.

Co? Gdzie ja coś mówię o świeckości? Pierwotny Kościół był komuną, masz to wyraźnie napisane w pierwszej połowie fragmentu.
Cytuj:
Cytuj:
Może Apostołowie zachowywali się tak, jakby czyny przeciwko nim były czynami przeciwko Duchowi, który w nich przebywał?
Nie prywatnie przeciwko nim. Ale tak – grzechy przeciwko Cerkwi za takie były uważane.

Więc zgadzasz się, że Ananiasz skłamał Apostołowi, nie Duchowi Świętemu?


Pt sie 02, 2019 19:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
bramin napisał(a):
Cytuj:
Ta historia została napisana jako przestroga dla tych, którym by zasady komunistyczne nie odpowiadały i chcieliby zachować własność prywatną.

Cos sie Autorce tego postu komunizmy pomieszaly. "Komunizm" pierwszych wspolnot byl dobrowolny drugi byl wymuszony..

No właśnie po tym fragmencie widzimy, jaki był dobrowolny.
Cytuj:
Cytuj:
potem wybrano te, które odpowiadały określonej narracji dopasowanej do względów politycznych

No tak, autorzy Ewangelii maczali swoje brudne paluchy w tym niecnym procederze, dogadali sie z z rzymskim okupantem i z ich kolaborantami i wysmazyli pare tekstow, "które odpowiadały określonej narracji dopasowanej do względów politycznych"..

Nie o taką politykę chodzi. Zdajesz sobie sprawę, że w początkach chrześcijaństwa istniało wiele wspólnot roszczących sobie prawo do bycia prawdziwymi wyznawcami Jezusa? I że każda miała trochę inne poglądy na Jego nauki? Nie wszystkie apokryfy są faktycznie fałszywe - część z nich to po prostu Ewangelie innych wspólnot, niepasujące do wizji obecnego Kościoła Katolickiego.
Cytuj:
Cytuj:
oficjalna interpretacja Kościoła jest oczywista tylko dla tych, którzy przyjmują ją bezkrytycznie jakby pochodziła napewno od samego Boga.

Interpretacja oficjalna opiera sie m.in. na krytyce tekstu, kontekscie historycznym, calym aparacie naukowym zwiazanym z paleografia, analiza porownawcza i wreszcie na klasycznym pytaniu:"co autor mial na mysli" a w tym wypadku sprawa jest jasna i oczywista, na co zwrocil juz uwage zefciu.

Dla mnie też jest jasna i oczywista. Ale ja nie wychodzę z założenia, że to wydarzenie naprawdę miało miejsce, i że musiał istnieć jakiś dobry, właściwy powód, żeby Ananiasza ukarać śmiercią. Dlatego łatwiej mi jest zauważyć to, co jest napisane, a nie to, czego oczekuję jako osoba wierząca.


Pt sie 02, 2019 19:57
Zobacz profil
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
Kravia napisał(a):
Czy nie jest dużo bardziej prawdopodobne, że historia ta została zmyślona, by zwiększyć dochody Apostołów? A jeśli została zmyślona, to przekazuje nam kłamstwo na temat Boga pośród historii, w którą wierzymy. Czy rozsądnie jest w takim razie traktować Dzieje Apostolskie jako dokument historyczny?


Naturalnie, Dzieje Apostolskie, to dokument historyczny. A fragment który przytoczyłaś moim zdaniem miał ogromne znaczenie w rozwoju Kościoła. Źle ująłem, miał i ma. Nie doktoryzował bym się nad kwestą przeciw komu zgrzeszył Ananiasz i Safira. Nie ma znaczenie czy historia o padaniu i konaniu była zmyślona czy prawdziwa. Nawet gdyby była wyssana z palca, to powtarzana miliony, jeśli nie biliony razy staje się dla wiernych prawdą. „Strach wielki ogarnął cały Kościół i wszystkich, którzy o tym słyszeli”, to zdanie mówi jaki wpływ na wiernych ma ta przypowieść. Dopóki wierny (bez znaczenia jakiego wyznania) nie usłyszysz tej historii (każda religia ma podobne przypowieści), łożył z miłości na Kościół, po jej usłyszeniu dodatkowy datek złoży ze strachu. Jeśli sam nie złoży, zostanie zmuszony przez zastraszonych współwyznawców.

Możemy spojrzeć także na tę kwestię troszeczkę inaczej. Nie tylko Ananiasz i Safira upadli przed wiekami nie łożąc wystarczająco na Kościół. Dotyczyło to praktycznie wszystkich władców w historii, tych większych i tych małych, bez znaczenia jakiego wyznana byli. W naszych czasach nic się nie zmieniło, kto (która partia) nie łoży na Kościół ten upada jak Ananiasz i Safira i praktycznie nie jest wstanie powstać, odrodzić się, zmartwychwstać. Widząc to, strach wielki ogarnia tych co …


Pt sie 02, 2019 21:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
nolda napisał(a):
Kravia napisał(a):
Czy nie jest dużo bardziej prawdopodobne, że historia ta została zmyślona, by zwiększyć dochody Apostołów? A jeśli została zmyślona, to przekazuje nam kłamstwo na temat Boga pośród historii, w którą wierzymy. Czy rozsądnie jest w takim razie traktować Dzieje Apostolskie jako dokument historyczny?

Naturalnie, Dzieje Apostolskie, to dokument historyczny. A fragment który przytoczyłaś moim zdaniem miał ogromne znaczenie w rozwoju Kościoła. Źle ująłem, miał i ma. Nie doktoryzował bym się nad kwestą przeciw komu zgrzeszył Ananiasz i Safira. Nie ma znaczenie czy historia o padaniu i konaniu była zmyślona czy prawdziwa. Nawet gdyby była wyssana z palca, to powtarzana miliony, jeśli nie biliony razy staje się dla wiernych prawdą. „Strach wielki ogarnął cały Kościół i wszystkich, którzy o tym słyszeli”, to zdanie mówi jaki wpływ na wiernych ma ta przypowieść. Dopóki wierny (bez znaczenia jakiego wyznania) nie usłyszysz tej historii (każda religia ma podobne przypowieści), łożył z miłości na Kościół, po jej usłyszeniu dodatkowy datek złoży ze strachu. Jeśli sam nie złoży, zostanie zmuszony przez zastraszonych współwyznawców.

Możemy spojrzeć także na tę kwestię troszeczkę inaczej. Nie tylko Ananiasz i Safira upadli przed wiekami nie łożąc wystarczająco na Kościół. Dotyczyło to praktycznie wszystkich władców w historii, tych większych i tych małych, bez znaczenia jakiego wyznana byli. W naszych czasach nic się nie zmieniło, kto (która partia) nie łoży na Kościół ten upada jak Ananiasz i Safira i praktycznie nie jest wstanie powstać, odrodzić się, zmartwychwstać. Widząc to, strach wielki ogarnia tych co …

A tak już abstrahując od polityki, z ciekawości, jak ty interpretujesz tę historię? Za co ukarany został Ananiasz?


Pt sie 02, 2019 21:27
Zobacz profil
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
Został ukarany, to już nie masz wątpliwości, że ta historia została zmyślona? Moją interpretację przedstawiłem powyżej.


Pt sie 02, 2019 21:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
zefciu
Cytuj:
Zostali ukarani za grzech przeciwko Duchowi Świętemu. Próbę oszukania Boga.
Skąd wiesz, że był to grzech przeciwko Duchowi Świętemu? O ile mi wiadomo, to bluźnierstwo (pytanie, co to konkretnie znaczyło dla Jezusa-Żyda?), przeciwko Duchowi Świętemu, a nie próba oszustwa, miała prowadzić do nieprzebaczalnego grzechu (a chyba nie śmierci fizycznej). Autor Dziejów Apostolskich utożsamił próbę oszukania Apostołów z próbą oszukania Ducha Świętego. Czy za to trzeba od razu mordować i nie dać szansy na nawrócenie? Jeśli nawet uznamy ich winę, to czy Pan Jezus nie nauczał o bezwarunkowym przebaczeniu i miłosierdziu? Czy w ogóle Ananiasz i Safira mieli świadomość, że ten czyn św.Piotr (Bóg?) zinterpretuje/uzna, jako zasługujący na zabicie i będzie to nie tylko sprawiedliwe, ale też miłosierne? Swoją drogą w tekście nie jest expressis verbis napisane, że Bóg ich zabił. To już nasze przypuszczenia. Może to był zawał serca spowodowany lękiem i strachem przed Bogiem? Tekst jest trudny, bo w N.T. trudno odszukać jakieś analogie, które pozwoliłyby ten tekst jasno jednoznacznie zinterpretować.


So sie 03, 2019 6:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
nolda napisał(a):
Został ukarany, to już nie masz wątpliwości, że ta historia została zmyślona? Moją interpretację przedstawiłem powyżej.

Pytam, co według ciebie wydarzyło się w tej historii. Niezależnie od tego, czy jest prawdziwa, czy nie. A pytam, bo dwóch użytkowników twierdzi, że jest tylko jedna oczywista interpretacja, a ja sobie coś dopowiadam.

proteom napisał(a):
Swoją drogą w tekście nie jest expressis verbis napisane, że Bóg ich zabił. To już nasze przypuszczenia. Może to był zawał serca spowodowany lękiem i strachem przed Bogiem? Tekst jest trudny, bo w N.T. trudno odszukać jakieś analogie, które pozwoliłyby ten tekst jasno jednoznacznie zinterpretować.

Po śmierci Ananiasza Piotr powiedział Safirze, że ona też za chwilę umrze. I umarła. Trudno to interpretować inaczej, jak spełnienie groźby.


So sie 03, 2019 9:46
Zobacz profil
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
Kravia napisał(a):
Taka, że człowiek dostał podobno wolną wolę, i ma prawo odrzucić zbawienie, jeśli zechce. Jeśli za odrzucenie zbawienia grozi śmierć, to to jest szantaż, a nie żadna wolna wola.
Przecież piszę, że odrzucenie zbawienia to to samo, co śmierć. Jeśli więc „wolną wolę” rozumiesz tak, że można sobie strzelić w łeb, ale przeżyć, to owszem, masz rację.
Cytuj:
I autor nigdzie nie mówi tu o grzechu przeciwko Duchowi Świętemu.
Jak nie mówi?
Cytuj:
I rzekł Piotr: Ananiaszu! przeczże szatan skusił serce twe, iżbyś skłamał Duchowi Świętemu i ujął z zapłaty roléj?

Ponawiam apel – przeczytaj wreszcie ten fragment, bo głupio się z Tobą dyskutuje o nim, w sytuacji, gdy go nie przeczytałeś.
Cytuj:
W skrócie ten fragment brzmi tak
W skrócie Apostoł Piotr wprost mówi, za co zostali ukarani. Nie trzeba „dochodzić do wniosku” na podstawie narracji.
Cytuj:
Chyba że twierdzi, że jest niewłaściwa. To wtedy tak. Bo inaczej to jest rzucanie słów na wiatr.
Ale przecież napisałem, czemu jest niewłaściwa. A niewłaściwa jest dlatego, że kłóci się z interpretacją, której wprost dostarcza sam tekst.
Cytuj:
Co? Gdzie ja coś mówię o świeckości? Pierwotny Kościół był komuną, masz to wyraźnie napisane w pierwszej połowie fragmentu.
No był. Ale ubóstwo praktykowano tam ze względu na Zbawienie. Nie widziano w nim sensu w oderwaniu od Boga.
Cytuj:
Więc zgadzasz się, że Ananiasz skłamał Apostołowi, nie Duchowi Świętemu?
Ananiasz podjął się ubóstwa ewangelicznego ze względu na Boga. Zatem łamiąc ten ślub próbował skłamać Bogu.


So sie 03, 2019 10:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
zefciu napisał(a):
Kravia napisał(a):
Taka, że człowiek dostał podobno wolną wolę, i ma prawo odrzucić zbawienie, jeśli zechce. Jeśli za odrzucenie zbawienia grozi śmierć, to to jest szantaż, a nie żadna wolna wola.
Przecież piszę, że odrzucenie zbawienia to to samo, co śmierć. Jeśli więc „wolną wolę” rozumiesz tak, że można sobie strzelić w łeb, ale przeżyć, to owszem, masz rację.

Nie, odrzucenie zbawienia to to samo, co brak życia wiecznego. Nie śmierć fizycznego ciała tu i teraz. Nie wiem, skąd to bierzesz.

Cytuj:
Cytuj:
I autor nigdzie nie mówi tu o grzechu przeciwko Duchowi Świętemu.

Jak nie mówi?

I to jest według ciebie grzech przeciwko Duchowi Świętemu? Kłamstwo wobec Boga? Poza tym, przyjrzyj się temu fragmentowi. Napiszmy coś podobnego:
1) "Jak mogłeś mnie tak okłamać i twierdzić, że pojechałeś na delegację, a tak naprawdę pojechać prosto do kochanki??"
2) "Jak mogłeś mnie tak okłamać i twierdzić, że nie zjadłeś ostatniego loda w zamrażarce, skoro widziałam rano, jak wyrzucasz patyczek??"

Według ciebie oba zarzuty są tej samej wagi. Bo dotyczą kłamstwa. Nic więcej nie ma znaczenia. W obu przypadkach konsekwencje powinny być takie same.

Cytuj:
Ponawiam apel – przeczytaj wreszcie ten fragment, bo głupio się z Tobą dyskutuje o nim, w sytuacji, gdy go nie przeczytałeś.

Zachowujesz się strasznie arogancko. Zdałam maturę rozszerzoną z polskiego na 100%, a ty mi mi zarzucasz problemy w czytaniu ze zrozumieniem? Wyłącznie dlatego, że nie zgadzam się z tobą? Trochę pokory.

Cytuj:
W skrócie Apostoł Piotr wprost mówi, za co zostali ukarani. Nie trzeba „dochodzić do wniosku” na podstawie narracji.

Tak, mówi. O zachowaniu pieniędzy dla siebie. Ty ten fragment ignorujesz.

Cytuj:
Ale przecież napisałem, czemu jest niewłaściwa. A niewłaściwa jest dlatego, że kłóci się z interpretacją, której wprost dostarcza sam tekst.

W skrócie: "twoja interpretacja jest niewłaściwa, bo kłóci się z interpretacją, którą ja uważam za właściwą". To ma być argument?

Cytuj:
No był. Ale ubóstwo praktykowano tam ze względu na Zbawienie. Nie widziano w nim sensu w oderwaniu od Boga.

No i? Przecież tu nie chodziło o ubóstwo, tylko o to, żeby bogatszy mógł podzielić się z biedniejszym. Taka forma miłości bliźniego.
Cytuj:
Ananiasz podjął się ubóstwa ewangelicznego ze względu na Boga. Zatem łamiąc ten ślub próbował skłamać Bogu.

Nie wiesz, z jakich powodów Ananiasz dołączył do wspólnoty. Najbardziej oczywista interpretacja jest taka: Ananiasz znał zasady, ale nie do końca mu się podobały, więc próbował je nagiąć. Myślał, ze nikt się nie dowie. Ale Piotr się dowiedział i zarzucił mu: "Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu". Po co miałby coś takiego mówić, gdyby Ananiasz był świadomy, że kłamie Bogu?


So sie 03, 2019 12:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
zefciu
Cytuj:
I rzekł Piotr: Ananiaszu! przeczże szatan skusił serce twe, iżbyś skłamał Duchowi Świętemu i ujął z zapłaty roléj?

Co to znaczy "skłamać" Bogu, który jest wszechwiedzący? Skąd wiesz, że to co zrobili jest w ogóle grzechem i to ciężkim (śmiertelnym)? Muszą być spełnione określone warunki. Trzy warunki grzechu śmiertelnego

1. Dotyczy bardzo ważkiej sprawy. Jest treścią dziesięciu przykazań. Ciężar gatunkowy grzechu może być mniejszy bądź większy. Morderstwo jest cięższym grzechem niż kradzież. Obraza rodziców jest cięższym grzechem niż obraza obcego.

2. Jest popełniany z pełną świadomością. Grzesznik musi wiedzieć, że jego uczynek jest grzechem.

3. Jest dokonywany z premedytacją. Grzesznik dokonuje wyboru. Udawanie, że jest się nieświadomym, iż popełniony czyn jest zły, bądź ma się nieczułe serce, raczej zwiększa niż zmniejsza dobrowolny charakter grzechu. Jeśli jednak naprawdę nie wiesz, że coś jest złe, „«ignorancja niedobrowolna» może zmniejszyć winę, a nawet uwolnić od ciężkiej winy” (KKK 1860).https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/pr ... ie_05.html

zefciu
Cytuj:
Ananiasz podjął się ubóstwa ewangelicznego ze względu na Boga. Zatem łamiąc ten ślub próbował skłamać Bogu.

Gdzie tak jest napisane? Zwłaszcza uznawanie tego za grzech przeciwko Duchowi Świętemu?


So sie 03, 2019 14:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
Kravia
Cytuj:
I to jest według ciebie grzech przeciwko Duchowi Świętemu? Kłamstwo wobec Boga?
Też nie rozumiem rozumowania Zefcia. Co to znaczy "skłamać" Bogu, który jest wszechwiedzący? Grzech przeciwko Duchowi Świętemu (który jest nieprzebaczalny!) to nie jest jakiekolwiek wykroczenie przeciwko prawu Bożemu, nawet najcięższe.
Podstawą biblijną do zdefiniowania grzechu przeciwko Duchowi Świętemu i konsekwencji z nim związanych stanowi przekaz zawarty w ewangeliach synoptycznych, według którego Jezus, oskarżony przez faryzeuszy o działanie mocą Belzebuba, użył w odpowiedzi następującego sformułowania:

Ewangelia Mateusza: Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym.
Ewangelia Marka: Zaprawdę, powiadam wam: wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego. – Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone.
Ewangelia Łukasza: Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone.
Z tej historii wynika jedynie to, że Ananiasz i Safira mogli oszukać św.Piotra. Nie nazywa tego jednak św.Piotr grzechem przeciwko Duchowi Świętemu, który prowadzi do wiecznego potępienia.


So sie 03, 2019 14:54
Zobacz profil
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
Kravia napisał(a):
Nie, odrzucenie zbawienia to to samo, co brak życia wiecznego. Nie śmierć fizycznego ciała tu i teraz. Nie wiem, skąd to bierzesz.
Ale co to za różnica? Celem życia doczesnego jest osiągnięcie życia wiecznego.
Cytuj:
I to jest według ciebie grzech przeciwko Duchowi Świętemu?
Nie według mnie, tylko według Apostoła Piotra.
Cytuj:
Zachowujesz się strasznie arogancko. Zdałam maturę rozszerzoną z polskiego na 100%, a ty mi mi zarzucasz problemy w czytaniu ze zrozumieniem? Wyłącznie dlatego, że nie zgadzam się z tobą? Trochę pokory.
Nie dlatego, że nie zgadzasz się ze mną. Dlatego, że we fragmencie Apostoł Piotr wyraźnie i wprost mówi, że Ananiasz umrze za to, że zgrzeszył przeciwko Duchowi Świętemu, a Ty piszesz, że „nie widzisz tutaj grzechu przeciwko Duchowi Świętemu”. Moje opinie i Twoja matura nie mają tutaj nic do rzeczy. Czytasz „p”, a mówisz „¬p”. No to jak mam to interpretować?
Cytuj:
Tak, mówi. O zachowaniu pieniędzy dla siebie. Ty ten fragment ignorujesz.
Nie ignoruję. Owszem – Ananiasz popełnił taki czyn. Ale aspektem tego czynu, za który został ukarany nie było samo posiadanie pieniędzy, czy też „niełożenie na Kościół”. Tym aspektem była próba oszukania Boga. I znowu – nie jest to „moja opinia” – jest to jasno wyłożone w tym fragmencie.
Cytuj:
No i? Przecież tu nie chodziło o ubóstwo, tylko o to, żeby bogatszy mógł podzielić się z biedniejszym.
No to ciekawe. Bo to znowu jest sprzeczne z tym, co wykładane jest w innych fragmentach Pisma Świętego i z praktyką dzisiejszą chrześcijaństwa. Więc na siłę tworzysz sobie nowe chrześcijaństwo, w jego kontekście umieszczasz ten fragment i na tej podstawie próbujesz krytykować chrześcijaństwo.
Cytuj:
Nie wiesz, z jakich powodów Ananiasz dołączył do wspólnoty.
Nie wiem, jakimi pokrętnymi drogami chodził jego rozum. Ale naciął się na sytuację, w której zakpił sobie publicznie z wszechwiedzy Boga.

proteom napisał(a):
Też nie rozumiem rozumowania Zefcia.
Ale gdzie tutaj masz „moje rozumowanie”. Ja tylko powtarzam to, co powiedział w tym fragmencie Apostoł Piotr.


So sie 03, 2019 16:03
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
Bramin napisał(a):
Cos sie Autorce tego postu komunizmy pomieszaly. "Komunizm" pierwszych wspolnot byl dobrowolny

Na czym polegał owy "komunizm"? Katolicy w I wieku wprowadzili kolektywizację rolnictwa? Albo chociaż przejmowali majątki "stanu pierwszego i drugiego"? I czym owy pogląd że pierwsi wyznawcy byli komunistami różni się od teologii wyzwolenia, która przedstawiała Jezusa jako rewolucjoniste z karabinem? Obie teorie powstały w jakimś celu
Cytuj:

Paweł

Kto?


So sie 03, 2019 16:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Podejrzany fragment Dziejów Apostolskich: Ananiasz i Saf
zefciu napisał(a):
Kravia napisał(a):
Nie, odrzucenie zbawienia to to samo, co brak życia wiecznego. Nie śmierć fizycznego ciała tu i teraz. Nie wiem, skąd to bierzesz.
Ale co to za różnica? Celem życia doczesnego jest osiągnięcie życia wiecznego.

Różnica jest taka, że każdy ma prawo odrzucić zbawienie i dokończyć życie doczesne tak, jak tylko zechce. Gdyby za odrzucenie zbawienia groziła natychmiastowa śmierć, to każdy czułby przymus przyjęcia zbawienia. A to kłóci się z wolnym wyborem.

Cytuj:
Nie według mnie, tylko według Apostoła Piotra.

I według ciebie Apostoł Piotr ma rację? Czyżbyś z góry zakładał, że Piotr nie może się w niczym mylić? A co, jeśli ta historia naprawdę została zmyślona? Co, jeśli przez pomyłkę przypisujesz Bogu zachowanie, którego nigdy by nie zrobił?

Cytuj:
Nie dlatego, że nie zgadzasz się ze mną. Dlatego, że we fragmencie Apostoł Piotr wyraźnie i wprost mówi, że Ananiasz umrze za to, że zgrzeszył przeciwko Duchowi Świętemu, a Ty piszesz, że „nie widzisz tutaj grzechu przeciwko Duchowi Świętemu”. Moje opinie i Twoja matura nie mają tutaj nic do rzeczy. Czytasz „p”, a mówisz „¬p”. No to jak mam to interpretować?

Ale ja się nie zgadzam, że Apostoł Piotr w tym fragmencie jasno i wyraźnie mówi to, co ty twierdzisz. Kilka osób już zgodziło się ze mną. Czy one też nie czytały tego fragmentu? Tylko ty czytasz go i od razu widzisz jego jedyny sens?

Cytuj:
Nie ignoruję. Owszem – Ananiasz popełnił taki czyn. Ale aspektem tego czynu, za który został ukarany nie było samo posiadanie pieniędzy, czy też „niełożenie na Kościół”. Tym aspektem była próba oszukania Boga. I znowu – nie jest to „moja opinia” – jest to jasno wyłożone w tym fragmencie.

Nie. W tym fragmencie masz jasno wyłożone, że Piotr potraktował wykroczenie przeciwko niemu jako wykroczenie przeciwko samemu Bogu. A nie, że to wykroczenie faktycznie takim wykroczeniem było. Jeśli matka da dziecku złotówkę do rzucenia na tacę, a dziecko sobie tę złotówkę zachowa, to kogo próbuje oszukać - matkę czy Boga? Czy zasługuje na śmierć?

Cytuj:
No to ciekawe. Bo to znowu jest sprzeczne z tym, co wykładane jest w innych fragmentach Pisma Świętego i z praktyką dzisiejszą chrześcijaństwa. Więc na siłę tworzysz sobie nowe chrześcijaństwo, w jego kontekście umieszczasz ten fragment i na tej podstawie próbujesz krytykować chrześcijaństwo.

Teraz ja mam wątpliwości, czy na pewno czytaliśmy ten sam fragment. Masz jak byk napisane, że chrześcijanie wszystkim się dzielili, bogatsi sprzedawali swoje pola i oddawali pieniądze do wspólnego budżetu, tak że nikomu nic nie brakowało.

Cytuj:
Nie wiem, jakimi pokrętnymi drogami chodził jego rozum. Ale naciął się na sytuację, w której zakpił sobie publicznie z wszechwiedzy Boga.

Robisz w tym momencie z Ananiasza idiotę. Skąd to założenie, że Ananiasz chciał oszukać Boga, a nie Piotra? Piotr nie jest Bogiem. Piotr mówi Ananiaszowi: "Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu". Po co mu to mówi, według ciebie?


So sie 03, 2019 18:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 148 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL