Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 2:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 269 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 18  Następna strona
 W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
mareta napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Przecież dopuszcza, tylko inaczej to nazywa. Część aborcji KK nazywa terapią (częścią terapii), a w pewnym zakresie dopuszcza eutanazje bierną (której poddał się m.in. JP2)
.

Jak żyję, większej bzdury nie czytałam.


No... taka ostra krytyka bez podania jakiegokolwiek argumentu jest atakiem.

_________________
MODERATOR


Cz gru 26, 2019 22:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
zefciu napisał(a):
Nic teraz nie reprezentuje Arki.


Jesteś tego taki pewien?
Patrz Noe: Arka-schronienie przed śmiercią, przed Bożym gniewem, ratuje życie
Mojżesz i Arka Przymierza: wyryte tablice, dekalog- ratuje życie, chroni przed śmiercią(świadectwo temu wydał Chrystus)
Jezus: Ciało Chrystusa: być w Nim- ratuje życie, a wszystko co poza Nim skazane na Boży gniew.
Całkiem wszystkie podobne, nie? :)

Wybawiony napisał(a):
Fantastyczne. A gdzie mamy napisane w Nowym Przymierzu, że w tej kwestii coś się zmieniło?


A nie zmieniło? Wszystkie materialne, cielesne figury zmienione na duchowe :roll:
Świątynia, Arka, nawet Prawo (które jest duchowe) zostało na nowo wyryte, na tych "tablicach", na których ich prawdziwe/prawidłowe miejsce.


zefciu napisał(a):
Przecież tylko dlatego oddaję cześć ikonom, że wiem, że ta praktyka podoba się Chrystusowi. Nie mam żadnego innego powodu.


Tylko czy przypadkiem Chrystus nie położył swojej duszy również za to przykazanie:
"Abyście nie popełnili grzechu i nie sporządzili sobie podobizny rzeźbionej, czy to w kształcie mężczyzny, czy kobiety.....nie dał się zwieść i nie oddawał im pokłonu" 5 Mojżeszowa.4,16-19

zefciu napisał(a):
Jak widać Przeemka doktryna ikonoklazmu zaprowadziła na manowce judaizowania


Czy Pan kiedykolwiek potępił tych którzy wykonują Prawo? Gdyby Chrystus go nie wypełnił, czy wtedy by zmartwychwstał? Czy Ci którzy mówią Mu Panie, Panie a czynią bezprawie wejdą do Jego królestwa?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz gru 26, 2019 23:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
mareta napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Przecież dopuszcza, tylko inaczej to nazywa. Część aborcji KK nazywa terapią (częścią terapii), a w pewnym zakresie dopuszcza eutanazje bierną (której poddał się m.in. JP2)
.

Jak żyję, większej bzdury nie czytałam.

Swoje argumenty przytoczyłem.
Jak w polemice wykażesz, że

1) to jest bzdura
2) wiekszej nie czytałas

to przyznam tobie rację.

Jak na razie, to ... jak Święta minęły?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt gru 27, 2019 4:24
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Saqura napisał(a):
Jesteś tego taki pewien?
Patrz Noe: Arka-schronienie przed śmiercią, przed Bożym gniewem, ratuje życie
Mojżesz i Arka Przymierza: wyryte tablice, dekalog- ratuje życie, chroni przed śmiercią(świadectwo temu wydał Chrystus)
Jezus: Ciało Chrystusa: być w Nim- ratuje życie, a wszystko co poza Nim skazane na Boży gniew.
Całkiem wszystkie podobne, nie? :)
Przecież sprecyzowałem, o co mi chodzi. Reprezentowany jest większy od reprezentującego. Stare Przymierze jest cieniem Nowego Przymierza. Zatem „nic nie reprezentuje już Arki”, bo to Arka reprezentowała Wcielenie w Nowym Przymierzu.
Cytuj:
A nie zmieniło? Wszystkie materialne, cielesne figury zmienione na duchowe :roll:
Świątynia, Arka, nawet Prawo (które jest duchowe) zostało na nowo wyryte, na tych "tablicach", na których ich prawdziwe/prawidłowe miejsce.
Ale przecież mamy „cielesną figurę” Chrystusa, a nie jakiegoś abstrakcyjnego Chrystusa „na tablicy”. Przecież mamy jak najbardziej widzialny Chrzest i fizyczną Eucharystię.
Cytuj:
Tylko czy przypadkiem Chrystus nie położył swojej duszy również za to przykazanie:
Chrystus położył duszę za przykazania? A ja myślałem, że za ludzkość.
Cytuj:
Czy Pan kiedykolwiek potępił tych którzy wykonują Prawo?
Apostoł Paweł wyraźnie potępił tych, którzy uczynki Prawa stawiają ponad Krzyż Chrystusa.
Cytuj:
Czy Ci którzy mówią Mu Panie, Panie a czynią bezprawie wejdą do Jego królestwa?
A szynkę jesz?


Pt gru 27, 2019 8:21

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1467
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
zefciu napisał(a):
Fantastyczne. A gdzie mamy napisane w Nowym Przymierzu, że w tej kwestii coś się zmieniło?

A gdzie mamy napisane w Nowym Przymierzu, że w tej kwestii polega na tym samym co w Starym Przymierzu?
zefciu napisał(a):
Ale ma w doświadczeniu.

Poniżej wskazałem na przykładzie Nestorian, że można mówić bardziej o szczególnym błogosławieństwu i łasce dla ich Kościoła. Wygląda na to, że doświadczenie może wskazywać wręcz odwrotnie do tego co chcesz sugerować.  
zefciu napisał(a):
To czemu nestorianie ani monofizyci tego nie uczynili?

A skąd wiesz, że nie uczynili tego prawidłowo? lub cokolwiek uczynili, zrobili coś niezgodnie z Bożym postanowieniem?

Z tego co wiem, Nestoriusz zrezygnował z biskupstwa a jego zwolennicy (również inni biskupi) wycofali się z terenów cesarstwa. Nestorianie przenieśli się na ziemie gdzie władza cesarska nie sięgała i zaczęli wielką ewangelizacje Azji. Między VII a XIII wiekiem zewangelizowali Persję, Chiny, Indie, Mongołów. I śmiało można założyć, że w okresie średniowiecza Nestorianie stanowili kościół o największym zasięgu terytorialnym i liczebnym. Ani Rzym, ani Konstantynopol nie mogły się z nimi równać.
Czy wygląda na to, że Bóg ich opóścił i już im nie błogosławił?, bo jak twierdzisz "nestorianie tego nie uczynili" - historia wyraźnie przeczy twojej tezie.
Poza tym można wyciągnąć wniosek, że skoro Nestorianie zarówno terytorialnie jak i liczebnie przewyższyli Kościoły Katolicki i Prawosławny razem wzięte - ilością zewangelizowanych wiernych i to bez pomocy "polityki i państwa", mając błogosławieństwo Boga, to może ich głoszona nauka o "Wcieleniu" jednak jest tą prawdziwą jaką powinien wyznawać Kościoł Boży? 

zefciu napisał(a):
No i nadal ten zakaz obowiązuje. Ale ikony są częścią Nowego Przymierza. Nie przedstawiają niczego spoza tegoż.

W Nowym Przymierzu ikony nie są częścią w kulcie Boga i Jezusa. Sam piszesz, że nakaz nadal obowiązuje - czyli w kontekście budowania wizerunków ludzi, rzeźb i obrazów w kulcie oddawanym Bogu. Więc sam sobie teraz zaprzeczasz.

I nie wspominając jeszcze nawet o ich święceniu - staro przymierzowe oczyszczania/uświęcania w ramach kultu już wygasły w Nowym Przymierzu (Hbr9: 10; i inne), a wystarczy tylko przyjrzeć się rytuałowi z tym związanemu, który w prawosławiu przeszedł wszelkie ramy zakazów Nowego Przymierza - wystarczy poczytać co się czyni z martwą naturą, przeznaczoną do zniszczenia np. w "teologii ikony" źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ikona .

zefciu napisał(a):
A przed jakim miałby?

Dzisiaj nie brakuje wizerunków/rzeźb/obrazów Jezusa, Świętych i Maryji w kulcie oddawanym Bogu, wybierz jeden.

zefciu napisał(a):

No oczywiście. Przecież to czynimy.

W kulcie do Boga? Jak to dokładnie ma wyglądać/polegać według przepisów Nowo Przymierzowych? 
zefciu napisał(a):
Nic teraz nie reprezentuje Arki. Arka reprezentowała Bogurodzicę. A teraz tamten cień się wypełnił.

Jak nic jej teraz nie reprezetuje, to w jakim celu powołujesz się na fragmenty biblijne staro przymierzowe, czyli na coś co już jest cieniem i się wypełniło? Czyli cieni tamtych rzeczy i wprowadzasz to jako aktualna praktyka w Nowym Przymierzu?

Arka była "Arką świadectwa/przymierza" zawarcia przymierza Izraelitów z Bogiem (z tablicami/Dekalogiem w środku), leżała w Bożym Przybytku w miejscu zwanym przebłagalnia (Wj25: 10 - 22; Kpł16; i inne). Była jedynym miejscem na świecie w którym dochodziło do przebłagania Boga za grzechy ludu Bożego. Dzisiaj jest to cień ofiary jaką złożył Chrystus i przebłagał za grzechy w swojej ofierze wszystkich ludzi, a więc Arka jest zdecydowanie typem Jezusa, nie Maryi. 
Arka w żaden sposób nie reprezentowała Bogurodzicy - nie wiedziałem, że nawet w tak fundamentalnych i wprost napisanych w Biblii sprawach Tradycja aż tak wykrzywiła jej interpretację.

zefciu napisał(a):
Co za bzdura? Przecież chrzest jest formą obmycia.

Jednak na czymś musi polegać różnica, skoro apostoł Paweł wyraźnie pisze: "(1) Wprawdzie także i pierwsze /przymierze/ miało przepisy służby Bożej oraz ziemski przybytek. (...)(10) Są to tylko przepisy dotyczące ciała, o pokarmach, napojach i różnych obmywaniach, obowiązujące do czasu wprowadzenia nowego porządku."(Hbr9: 1 -10)
W takim razie apostoł Paweł też opowiada bzdury?

Poza tym uciekasz od swojej pierwszej tezy, od której rozpoczęła się dyskusja - Chrzest w Nowym Przymierzu nie obmywa martwych rzeczy z grzechu w drodze ich święcenia, poświęcenia przez człowieka, czy poświęcania Bogu, a tym bardziej jeszcze do "padania" przed nimi po ich wcześniejszym uświęceniu. Chyba, że chcesz powiedzieć, że poświęcanie martwej natury to to samo co chrzest w Nowym Przymierzu, bo to "też jest jakaś forma obmycia"? Już do takich "chwytów" musisz się odwoływać, by wmieszać staro przymierzowe praktyki w Nowe Przymierze?

zefciu napisał(a):
Jaką kwestię? Jeśli taka istnieje, to ją wydukaj, a nie zadawaj pytania, na które odpowiedzią może być esej.

A już zapomniałeś o czym napisałem w pierwszym poście do Ciebie? specjalnie dla Ciebie mam po dwa razy wszystko pisać? kojarzysz przeklęta ziemia przez grzech Adama i Ewy? poświęcanie nie obmywa rzeczy martwych z grzechu, martwym rzeczom nie nadaje człowiek żadnej świętości w Nowym Przymierzu i to jeszcze w drodze oddawanej czci Bogu - jak usilnie starałeś się w wprowadzić w błąd użytkownika "piotr311" i innych.


Pt gru 27, 2019 9:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1467
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Zbigniew3991 napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Patrząc na akcje z tymi wszystkimi 'świętymi' obrazami, figurami, medalikami, miejscami, święceniem wszystkiego jak leci serio cieszę się, że nie biorę w tym czynnego udziału, że z Bogiem mogę rozmawiać zawsze i wszędzie, bo wystarczy moje otwarte 'serce' i jakiekolwiek symbole nie są potrzebne.


No właśnie to jest istota - Kościół akceptuje wizerunki, figury, obrazy, medaliki i poświęcenia do momentu, w którym człowiek zachowuje wolność i widzi Boga, któremu oddaje cześć. Jeśli człowiek nie może modlić się bez medalika, obrazu i rzeźby - jest to zniewolenie, które nie ma nic wspólnego ze zdrowym chrześcijaństwem. (....)

W Nowym Przymierzu wiemy już, że wszyscy są równi względem Boga, że wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Ojca i nie ma w nim miejsca nie tylko na kult poszczególnych osób (w formie kultu świętych), ale także na niewłaściwe wyrażanie szacunku. Dlatego nie ma podstaw do czczenia materialnych przedmiotów, mimo że np. w Starym Przymierzu czczono Arkę, chociazby dlatego, że wszystko jest pod "panowaniem" grzechu i tylko Bóg ma moc z niego uwalniać.

Dobrze obrazuje przykład błędnej intepretacji Przymierza z Bogiem tzw. kult wyżynny. W początkach przymierza Boga z Izraelitami, gdy Bóg nawiedził Jakuba swoją szczególną obecnością, Jakub postawił na tym miejscu stelę i nazwał miejsce Beth-el (dom Boży w wolnym tłumaczeniu) (Rdz28: 16 22), wznosząc w ten sposób pomnik łaski Bożej jaką otrzymał w tym miejscu. Rytuał który wykonał Jakub, był prawdopodobnie ceremonią święcenia ołtarzy i był jednym z ważnych elementów jego budowy. Jakub upamiętnił to miejsce z zamiarem wybudowania w przyszłości domu Panu (świątyni). Bóg też sam przyznawał się do obietnicy danej Jakubowi, mówiąc o sobie Bóg z Betel (Rdz31: 13).

Jednak Jakub pewnie nie zdawał sobie sprawy, że zbyt mocno zakcentował określone miejsce. Gdyby obecność Pana nie byłaby z nim w każdym miejscu, a nie tylko w tym konkretnym, Bóg nigdy nie mógłby spełnić Jego obietnicy.
 
Dlatego z czasem miejsca znane jako "Bóg znalazł Jakuba" i z Beth-el stało się Bet-Aven (domem próżności i niegodziwości) kiedy Jeroboam (1Krl12: 26 - 33) postawił tam jedno ze swoich cieląt.
Było wiele takich miejsc z wbudowaną stelą w których na początku oddawano kult Bogu JHWH i składano ofiary według Prawa i tradycji żydowskiej. Jednak kiedy zbudowano świątynię Bogu, kult wyżynny zawsze był postrzegany jako bałwochwalczy i jako odszczepieństwo od prawdziwej wiary i religii Boga JHWH (1Krl12, 1Krl 13), mimo że był on czasem dokładnie taki jaki powinien być według Prawa jako kult Boga prawdziwego (2Krl17: 32-33; J4: 20-22).

Analogia z kultem obrazów/wizerunków, itd. jest taka sama, ludziom wydaje się że jest to akceptowalne w ramach kultu Boga w Nowym Przymierzu, dopóki zachowują wolność i widzą Boga. Jednak tak jak w przypadku kultu wyżynnego u Żydów, tak w przypadku kultu Ikony/obrazów nie ma nic wspólnego z kultem który w NT oddawano Jezusowi i jak go nauczano przez apostołów.  W "Nowej Umowie" z Chrystusesm i Bogiem oddaje się Jemu cześć w "Duchu i Prawdzie" i to nie znaczy kiedy się nam "Naczynie" ukazuje na wizerunku - oddawanie czci Bogu ma być treścią życia i kultu liturgicznego Kościoła (Flp2: 11, 1P3: 15). Przykładowym wyrażaniem tego mogą być chociażby hymny ku czci Jezusa (Kol1: 15 - 23), czy wzywanie Go (Ap22: 20, 1Kor16: 22), ale nigdy ikonodulia, ani żadna inna forma pośrednictwa.


Pt gru 27, 2019 10:18
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Przeemek napisał(a):
A gdzie mamy napisane w Nowym Przymierzu, że w tej kwestii polega na tym samym co w Starym Przymierzu?
Nigdzie. I niczego takiego nie twierdzę. Postuluję jednak, że skoro te najsurowsze teksty na temat bałwochwalstwa pochodzą ze Starego Przymierza, a mimo to w Starym Przymierzu oddawanie czci przedmiotom materialnym poświęconym Bogu nie było potępiane, to widocznie ten zakaz nie obejmuje tego kultu. Musiałbyś zatem wykazać, że w Nowym Przymierzu zakaz ten został jakoś zaostrzony i rozszerzony.
Cytuj:
Poniżej wskazałem
Poniżej wskazałeś? Podróżujesz w czasie?
Cytuj:
Z tego co wiem, Nestoriusz zrezygnował z biskupstwa a jego zwolennicy (również inni biskupi) wycofali się z terenów cesarstwa. Nestorianie przenieśli się na ziemie gdzie władza cesarska nie sięgała i zaczęli wielką ewangelizacje Azji.
No i? Co w tym jest dziwnego?
Cytuj:
Ani Rzym, ani Konstantynopol nie mogły się z nimi równać.
A teraz mogą. Zatem jaki jest sens takich porównań?
Cytuj:
Czy wygląda na to, że Bóg ich opóścił i już im nie błogosławił?
Według Twoich standardów – tak. Bo co po nich pozostało? Ale to są Twoje standardy.
Cytuj:
to może ich głoszona nauka o "Wcieleniu" jednak jest tą prawdziwą jaką powinien wyznawać Kościoł Boży?
Tzn. że obstajesz przy poglądzie, że Bóg zamieszkał w człowieku, „jak posąg w świątyni”. OK. Twoje prawo. Słyszysz Kozioł?
Cytuj:
W Nowym Przymierzu ikony nie są częścią w kulcie Boga i Jezusa.
Bo Ty tak twierdzisz?
Cytuj:
Sam piszesz, że nakaz nadal obowiązuje - czyli w kontekście budowania wizerunków ludzi, rzeźb i obrazów w kulcie oddawanym Bogu.
Przecież nie czynimy wizerunków „jakichś ludzi”. W centrum ikonografii tkwi Chrystus, który jest Bogiem.
Cytuj:
a wystarczy tylko przyjrzeć się rytuałowi z tym związanemu, który w prawosławiu przeszedł wszelkie ramy zakazów Nowego Przymierza
Wystarczy się przyjrzeć, żeby zobaczyć, że Przeemek ma rację. Nie musi Przeemek nijak argumentować.
Cytuj:
co się czyni z martwą naturą
Gdzie Ty widziałeś martwą naturę w ikonografii?, przeznaczoną do zniszczenia np. w "teologii ikony" źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ikona .

Cytuj:
zefciu napisał(a):
A przed jakim miałby?

Dzisiaj nie brakuje wizerunków/rzeźb/obrazów Jezusa, Świętych i Maryji w kulcie oddawanym Bogu, wybierz jeden.
Ale przecież za Dawida ich nie było? Czy Ty w ogóle czytasz kontekst dyskusji, czy tylko cytujesz losowe fragmenty i piszesz, co Ci się podoba.
Cytuj:
W kulcie do Boga?
A po polsku?
Cytuj:
Jak to dokładnie ma wyglądać/polegać według przepisów Nowo Przymierzowych?
Normalnie. Nie rozumiem pytania. Twierdzisz, że nie ma kłaniania się chrześcijanina chrześcijaninowi. A przecież jest. Np. w „Niedzielę przebaczenia win” coś takiego się praktykuje. Krytykujesz chrześcijaństwo, a nie masz o nim pojęcia.
Cytuj:
Jak nic jej teraz nie reprezetuje, to w jakim celu powołujesz się na fragmenty biblijne staro przymierzowe, czyli na coś co już jest cieniem i się wypełniło? Czyli cieni tamtych rzeczy i wprowadzasz to jako aktualna praktyka w Nowym Przymierzu?
Temu, że jeśli cieniowi należy się szacunek taki, że ludzie padają przed tym cieniem na twarz, to czemu chcesz odbierać ten szacunek temu, co ten cień reprezentował?
Cytuj:
a więc Arka jest zdecydowanie typem Jezusa, nie Maryi.
A co zawierał Jezus, że Jego typem jest skrzynia?
Cytuj:
Arka w żaden sposób nie reprezentowała Bogurodzicy
Oczywiście, że nie reprezentowała samego Boga. Reprezentowała Jego Tron. Zatem nie może być cieniem Jezusa, bo Jezus jest Bogiem. Natomiast Bogurodzicy, która nosiła Boga w swoim łonie – jak najbardziej może.
Cytuj:
nie wiedziałem
Wielu rzeczy nie wiesz. Ale to Cię nie usprawiedliwia.
Cytuj:
Jednak na czymś musi polegać różnica
Ale ja przecież nie piszę, że nie ma różnicy między Starym, a w Nowym Przymierzem. Piszę, że nie mamy powodów do zakazywania oddawania czci przedmiotom poświęconym Bogu, która była obecna w Starym Przymierzu.
Cytuj:
Chyba, że chcesz powiedzieć, że poświęcanie martwej natury to to samo co chrzest w Nowym Przymierzu, bo to "też jest jakaś forma obmycia"?
Nie, nie chcę. Odniosłem się jedynie do Twojej bredni, jakoby nie było już żadnych obmyć.
Cytuj:
A już zapomniałeś o czym napisałem w pierwszym poście do Ciebie? specjalnie dla Ciebie mam po dwa razy wszystko pisać? kojarzysz przeklęta ziemia przez grzech Adama i Ewy? poświęcanie nie obmywa rzeczy martwych z grzechu, martwym rzeczom nie nadaje człowiek żadnej świętości w Nowym Przymierzu i to jeszcze w drodze oddawanej czci Bogu - jak usilnie starałeś się w wprowadzić w błąd użytkownika "piotr311" i innych.
Bo Ty tak twierdzisz? Przecież Apostołowie używali przepasek jako „medium” swojej łaski.


Pt gru 27, 2019 10:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
zefciu napisał(a):
Słyszysz Kozioł?
Przywołujesz mnie na swiadka?
Skoro tak: czepiasz się słówek, unikasz dyskusji próbując rozbić ja na tuziny słownych przepychanek.
Nie pierwsza taka "dyskusja" z tobą.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt gru 27, 2019 11:34
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Kozioł napisał(a):
zefciu napisał(a):
Słyszysz Kozioł?
Przywołujesz mnie na swiadka?
Nie. Tylko zwracam Twoją uwagę na potwierdzenie tego, co mówiłem wcześniej.
Cytuj:
Skoro tak: czepiasz się słówek, unikasz dyskusji próbując rozbić ja na tuziny słownych przepychanek.
A jakieś konkretne kontrargumenty?


Pt gru 27, 2019 12:30

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Ponieważ nie oczekuję już zbytnio na to, że zefciu odpowie na moje ostatnie pytanie skierowane do niego to napiszę coś banalnego : o ile Chrystus jest obrazem niewidzialnego Boga, o tyle ikona nie jest obrazem Chrystusa, gdyż ani nie została przez Niego zrodzona, ani też nie dzieli z Nim natury.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt gru 27, 2019 13:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
zefciu napisał(a):
Cytuj:
Skoro tak: czepiasz się słówek, unikasz dyskusji próbując rozbić ja na tuziny słownych przepychanek.
A jakieś konkretne kontrargumenty?


Przywołałeś mnie do dyskusji.
Zadałem pytania aby pokazać jak manipulujesz prawdą.
Odpowiedziałeś, manipulacje wykazałem, to przeniosłeś to do innego działu.

Znów manipulacja.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt gru 27, 2019 15:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Chyba dostrzegam kolejny powód ubywania wiernych- koncentracja na sprawach typu czy powinny być obrazy i figurki, zamiast na potrzebach duchowych, uczuciowych i emocjonalnych ludzi, którzy ze swojego punktu widzenia zwyczajnie patrzą na KK i widzą, że nie ma on im niczego do zaoferowania...

Dla mnie jest to proste- chcę rozwijać się duchowo, zdobywać mądrość pozwalającą niwelować krzywdzenie siebie i innych, gdzieś tam jeszcze marzy mi się poczucie wspólnoty i realna współpraca z ludźmi o podobnych priorytetach, poczucie akceptacji, wsparcia, zrozumienia.
Szukam konkretnych programów rozwoju charakteru, dobrych cech, mogą być trudne i wymagające, ale potrzebuję wiedzieć dlaczego warto to wykonać, co konkretnie zyskam i jak zweryfikować efekty. Czy KK mi daje? Jakoś niczego takiego nie widzę. Nawet nie widzę sensu wielu zakazów i nakazów, bo gdy odpowiednio długo dopytuję się o sens okazuje się, że podstawa to : bo tak głosi Kościół, bo Kościół przyjmuje taką a taką interpretację, bo Tradycja, bo taki a taki hierarcha tak uznał. Jeśli kogoś to zadowala- ok, mnie to odrzuca i z tego co widzę nie tylko mnie.

KK zupełnie nie bierze pod uwagę poglądów, potrzeb i opinii ludzi, którzy stanowią większość, bo liczy się tylko opinia garstki na górze hierarchii, garstki często totalnie oderwanej od realiów życia większości. Garstki, której poziom moralny wcale nie jest na wyraźnych wyżynach...

W Polsce KK ma przywilej dwóch lekcji indoktrynacji religijnej na terenie szkól a mimo to wiedza typowego katolika o swojej religii jest mizerna. Sama metoda i program nauczania religii skutecznie zniechęca zamiast zachęcać.

Gdyby mi zależało na przyszłości tej religii skupiłabym się na doszkalaniu i formacji duchowej księży i katechetów, aby potrafili swoim przykładem i podejściem zachęcać a nie zniechęcać, aby potrafili skutecznie przekazywać wiedzę i umiejętności, aby potrafili zarażać wiarą, aby nie zniechęcać i równać w dół księży i katechetów, którzy są bardzo zaangażowani i robią więcej niż się od nich wymaga, aby skutecznie reagować na patologie i nadużycia odpychające od Kościoła. Serio- ludzie rozumieją, że zawsze trafi się czarna owca, ale fakt, że różne wypaczenia są wręcz akceptowane po prostu odrzuca i sprawia, że zaufanie zarówno do instytucji, jak i samych księży leci na łeb na szyję.

Co do stosunku do nowych technologii- ofiary płatne kartą czy telefonem? No problem. Opcja załatwienia formalności przez internet? No way. Spowiedź np przez Skype czy podobny komunikator? No way. Jawność przychodów i wydatków parafii? No way...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt gru 27, 2019 21:50
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
IrciaLilith napisał(a):
KK zupełnie nie bierze pod uwagę poglądów, potrzeb i opinii ludzi, którzy stanowią większość, bo liczy się tylko opinia garstki na górze hierarchii, garstki często totalnie oderwanej od realiów życia większości. Garstki, której poziom moralny wcale nie jest na wyraźnych wyżynach...

Tak się składa, droga Irciu, że Kościół to nie państwo i władzy nie sprawuje lud (nie ma demokracji), a Król - Chrystus, Bóg (ustrój monarchiczny) i nie ma tu nic do rzeczy chciejstwo ludzi. Albo słuchają Króla i idą za Nim, albo idą własną drogą. Wolna wola.
Z resztą posta nie chce mi się dyskutować.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt gru 27, 2019 22:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Jakby rządził Bóg a nie ludzie, którzy uznali siebie za Jego reprezentantów chętnie należałabym do takiego Kościoła. Byłby to Kościół gdzie każdy byłby bezpośrednio posłuszny Królowi, który by ich jednoczył a nie wytycznym ludzi, którzy zostali uznani za reprezentantów Boga mimo że sami mówią, że jedynym pośrednikiem jest Jezus, który też jest Bogiem...

Z resztą nie chcesz dyskutować z braku czasu, dlatego że uważasz to za oczywiste czy raczej za bezsensowne?
A może chodzi o to, że obserwuję to jakby z boku?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt gru 27, 2019 22:23
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Hmm, ja patrzę na Kościół z innej perspektywy. Chrystus powiedział przecież, że Jego królestwo nie jest z tego świata, bo gdyby było z tego świata, słudzy biliby się o Niego, a że nie jest z tego świata, to dają drapaka, Ty patrzysz na Kościół tak, jak patrzyli na cara chłopi i robotnicy w Rosji pod przywództwem Lenina. Ponieważ patrzę inaczej, to żaden hierarcha swoimi czynami niezgodnymi z Ewangelią nie jest w stanie wyrwać mnie z Kościoła.
IrciaLilith napisał(a):
Z resztą nie chcesz dyskutować z braku czasu, dlatego że uważasz to za oczywiste czy raczej za bezsensowne?
A może chodzi o to, że obserwuję to jakby z boku?

Nie mam czasu, bo niejako święta mi się przedłużają. Wcześniej była gościem, a od jutra będę miała gości i to na dłużej.
To, że patrzysz z innej perspektywy, a zarzuciłaś już walkę z Kościołem i chrześcijanami (chwała Ci za to), powoduje, że chętnie bym z Toba podyskutowała. Być może Twoja perspektywa uległaby zmianie... :)

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt gru 27, 2019 22:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 269 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL