Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lut 26, 2021 7:59

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Co sądzicei o braminizmie, braminach i generalnie hinduizmie 
Autor Wiadomość

Post Co sądzicei o braminizmie, braminach i generalnie hinduizmie
Witam,
- nurtuje mnie od jakiegoś czasu hinduizm, a w szczególności kasta ich najwyższych kapłanów - braminów. Rzecz w tym, że od jakiegoś czasu różne religie, a w zasadzie wybiórczo stosowane ich tezy czy zwyczaje, stają się modne i przenoszone do naszego, chrześcijańskiego przecież kraju. Moim zdaniem jako katolicy stoimy na przeciwnych biegunach jeśli chodzi o pojęcie boga i naszego życia tu na ziemi. Na absolutnie przeciwnych biegunach. Mamy (w odróżnieniu od głoszonej przez braminów religii) jednego Boga i nie wierzymy w reinkarnację.
Oczekuję jakiejś dyskusji, bo jak zwróciłem jednemu z moderatorów uwagę, że ma nieprzystającego do tego forum nicka, to dostałem - tak, od niego!!! ostrzeżenie, a posty w temacie niestosowności usunął. Nooo, tego się nie spodziewałem.

Śr sty 13, 2021 17:56

Post Re: Co sądzicei o braminizmie, braminach i generalnie hindui
Reinkarnacja to odwrócenie nadziei chrześcijańskiej. Wierzymy że tutaj pielgrzymujemy, a prawdziwe życie będzie w Niebie.
Po grzechu pierworodnym Bóg wygnał pierwszych rodziców z raju aby nie zjedli owoców drzewa życia.
Natomiast różne projekty (odrzucające grzech pierworodny) stawiają na ziemskość, czy to różne projekty poliyczne jak komunizm, nazizm, czy też jakiś ultraliberalizm dla odmiany maią nas zbawić politycznie, ludzie zamrażają się by ich przodkowie odmrozili, bo i technika też stała się bożkiem, stąd transhumanizm.
A reinkarnacja? Zamiast być gościem na ziemi, człowiek ma się ustawić by tutaj żyć na wieki. Wpisuje się w ten sam schemat.

Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14

Śr sty 13, 2021 18:04

Kor_Nel napisał(a):
a w szczególności kasta ich najwyższych kapłanów - braminów

Termin "kasta" używany w Europie jest terminem potocznym i fałszywym.
W społeczeństwie indyjskim mamy do czynienia z dwoma terminami "varna",spolszczenie "warna" i "jati" spolszczone jako "dźati".

Varna oznacza stan społeczny. Są cztery warny: bramini, kszatrijowie, wajsiowie i siudrowie.

Jati to inaczej rozwarstwienie społeczne na podstawie wykonywanych zawodów. Jati mozna nazwac "kastą" w europejskim rozumieniu.
Dla Hindusów najważniejszy jest podział na jati a nie na varny.
Braminów nie można nazwać najwyższymi kapłanami ponieważ nie ma tam kapłaństwa hierarchicznego, żadnych struktur jak np. w chrześcijaństwie. Bramini podzieleni są na wiele "kast", które bazują na odmiennych tradycjach i zwyczajach.
Nawet termin "bramin" nie jest jednoznaczny z pojęciem kapłana tak jak my to rozumiemy.

Kult jest indywidualny, rzadko kiedy odbywają sie wspólne nabożeństwa, bóstwa czczą kapłani jak i świeccy kiedy chcą i jak chcą.

Kor_Nel napisał(a):
Oczekuję jakiejś dyskusji, bo jak zwróciłem jednemu z moderatorów uwagę, że ma nieprzystającego do tego forum nicka, to dostałem - tak, od niego!!!

Dostałeś ostrzeżenie nie za to, ze zwróciłeś mi uwagę tylko za to, ze ta uwaga była w wątku przewidzianym dla dyskusji.
Jak masz jakieś pytanie do mnie niezwiązane z tematem wątku to proszę pisać w dziale "uwagi do moderacji".

Cz sty 14, 2021 18:30

Andy72 napisał(a):
Reinkarnacja to odwrócenie nadziei chrześcijańskiej. Wierzymy że tutaj pielgrzymujemy, a prawdziwe życie będzie w Niebie.
Po grzechu pierworodnym Bóg wygnał pierwszych rodziców z raju aby nie zjedli owoców drzewa życia.
Natomiast różne projekty (odrzucające grzech pierworodny) stawiają na ziemskość, czy to różne projekty poliyczne jak komunizm, nazizm, czy też jakiś ultraliberalizm dla odmiany maią nas zbawić politycznie, ludzie zamrażają się by ich przodkowie odmrozili, bo i technika też stała się bożkiem, stąd transhumanizm.
A reinkarnacja? Zamiast być gościem na ziemi, człowiek ma się ustawić by tutaj żyć na wieki. Wpisuje się w ten sam schemat.

W teorii reinkarnacji nirwana to osiągnięty taki stan, w którym po kilku wcieleniach człowiek po śmierci nie doznaje już do kolejnego wcielenia. Czyli jakaś forma raju.

So sty 16, 2021 8:42

Kor_Nel napisał(a):
- nurtuje mnie od jakiegoś czasu hinduizm

Myślę, że popełniłeś błąd w wyborze forum. Czy nie lepiej byłoby poszukać forum o hinduiźmie skoro tak Cię on nurtuje?

So sty 16, 2021 9:18

Alus napisał(a):
W teorii reinkarnacji nirwana to osiągnięty taki stan, w którym po kilku wcieleniach człowiek po śmierci nie doznaje już do kolejnego wcielenia. Czyli jakaś forma raju.

Tak, można powiedzieć, że to podobieństwo do chrześcijańskiego nieba. Nie wiem tylko, czy aby z takiego stanu nirwany nie można ponownie powrócić do wcieleń i cierpienia. W systemach reinkarnacji różne jest podejście do piekła. Nie jest ono wieczne, tzn., że można się z niego wydostać.

So sty 16, 2021 9:26

Alus napisał(a):
W teorii reinkarnacji nirwana to osiągnięty taki stan...

Ten termin jest używany w buddyzmie, w hinduizmie używany jest termin moksha po polsku moksza. Można powiedzieć w dużym uproszczeniu, ze są to synonimy.

Alus napisał(a):
Czyli jakaś forma raju.

Jakaś forma raju w hinduizmie to tzw. svarga loka, to rodzaj krainy gdzie przebywają bóstwa i zmarli, którzy za życia wiernie wypełniali nakazy hinduizmu.
Dusze zmarłych nie mogą tam przebywać na zawsze gdyż zebrane dobre uczynki karmiczne wyczerpują się po jakimś czasie a nowe nie przybywają. Gdy całkowicie się wyczerpią, zmarli muszą wrócić na ziemię i tam się reinkarnować.

feelek napisał(a):
Nie wiem tylko, czy aby z takiego stanu nirwany nie można ponownie powrócić do wcieleń i cierpienia.

Nirwana w buddyzmie i moksza w hinduizmie to ostateczność.

feelek napisał(a):
W systemach reinkarnacji różne jest podejście do piekła. Nie jest ono wieczne, tzn., że można się z niego wydostać.

W tradycji braministycznej uważa się, ze jest 21 lub 28 różnego rodzaju piekieł dla poszczególnych kategorii grzeszników, są tam rożne nieraz bardzo okrutne czy wyrafinowane kary.
Można się z nich wydostać po odbyciu kary i wtedy następuje dodatkowa kara w postaci reinkarnacji w człowieka z niższej "kasty", poza kastą, zwierzęcia itd.

So sty 16, 2021 11:47
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ]