Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 16:06



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 O lefebvrystach 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post O lefebvrystach
Temat wydzielony stąd: viewtopic.php?t=8829


yeszaya napisał(a):
Cytuj:
„... chciałbym od razu podkreślić, że Dyrektywy Ekumeniczne nie obejmują Bractwa św. Piusa X. Sytuacja członków tego Bractwa jest wewnętrzną sprawą Kościoła Katolickiego. Bractwo nie jest innym Kościołem, lub związkiem wyznaniowym w znaczeniu używanym w Dyrektywach. Bez wątpienia Msza św. i sakramenty św. udzielane przez księży Bractwa są ważne...”

(Kardynał Cassidy, Prefekt Papieskiej Rady d/s Jedności Chrześcijan)

Stanowisko Bractwa św. Piusa X w sprawie komunikatu Konferencji Episkopatu z 27 XI 1998 r.

Nie jest prawdą, iż Bractwo św. Piusa X "utworzyło struktury zostające poza Kościołem katolickim", bądź nie ma prawa używania określenia "katolicki". Bractwo było erygowane zgodnie z prawem kościelnym 1 XI 1970 r. przez bpa Charriere ze Szwajcarii i do dnia dzisiejszego nie zostało zniesione według norm prawa kanonicznego. Kary nakładane na poszczególne osoby, niezależnie od ich ważności, nie dotyczą Bractwa jako całości. W Polsce Bractwo działa na podstawie "jurysdykcji nadzwyczajnej" (zastępczej), głównie w oparciu o kan. 144. Na poparcie powyższych twierdzeń warto zacytować fragment listu kard. Cassidy (prefekta Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan) z 3 V 1994 r.: "Sytuacja członków tego Bractwa jest wewnętrzną sprawą Kościoła".
W komunikacie Episkopatu bezpodstawnie eksponuje się pojęcia prawnicze o pejoratywnym wydźwięku ("schizmatycki", "ekskomunikowany"), pomijając istotę działalności Bractwa: kryzys w Kościele, upadek wiary, zakaz Mszy Trydenckiej, świętokradczą praktykę Komunii "na rękę", itd. Warto więc podkreślić, iż:
Stolica Apostolska w oficjalnych dokumentach nigdy nie oskarżyła o "schizmę" lub "ekskomunikę" kogokolwiek poza konsekrującymi i konsekrowanymi biskupami.
Eksperci prawa kościelnego są podzieleni w kwestii oceny stosowalności kan. 1364 i 1382 KPK dla orzeczenia "ekskomuniki"w omawianym tu przypadku. Kanon 1364 nie ma zastosowania, gdyż sam akt konsekracji nie stanowi schizmy. Ocena stosowalności kan. 1382 zależy od uznawania bądź nieuznawania istnienia kryzysu w Kościele. Należy też zauważyć, iż prawo kanoniczne przewiduje unieważnienie kary w szczególnych przypadkach, jak np. stan konieczności (zob.: kan. 1323 §4 lub §7).
W żadnym przypadku orzeczenia "schizmy" i "ekskomuniki" nie mogą dotyczyć wiernych. Stolica Apostolska unieważniała podobne błędne interpretacje (zob.: list kard. Ratzingera z 28 VI 1993 r. do bpa Ferrario).
Zarzut o "nieuznawaniu Papieża" jest oczywistą nieprawdą z następujących względów:
Żaden z członków Bractwa nigdy nie zaprzeczył, iż papież Jan Paweł II jest jedynym papieżem, Ojcem Świętym, Biskupem Rzymu i Następcą św. Piotra. Imputowanie zarzutu o "nieuznawaniu" to niczym nie poparta insynuacja.
Księża i biskupi Bractwa nie przypisują sobie jurysdykcji zwyczajnej na żadnym obszarze (biskupi są "biskupami pomocniczymi"), co oznacza, iż Bractwo nie tworzy niezależnej struktury hierarchii.
W seminariach Bractwa każdy kandydat do święceń wyższych własnym podpisem poświadcza, iż uznaje Jana Pawła II za legalnego papieża.
We wszystkich domach Bractwa znajduje się, zgodnie z prawem kościelnym, wizerunek obecnego papieża, czyli Jana Pawła II.
Podczas każdej Mszy św. odprawianej przez księży i biskupów Bractwa, w Kanonie Mszy św., jest wymieniane imię obecnego papieża (Jana Pawła II) oraz miejscowego biskupa ordynariusza (stosownie do miejsca sprawowania Ofiary).
Należy przy tym odróżnić "nieuznawanie Papieża" od "krytyki poczynań Papieża", gdyż to drugie zawsze było obecne na przestrzeni 2000 lat historii Kościoła, a w wielu przypadkach konieczne i uzasadnione, co zresztą zostało potem potwierdzone wyniesieniem obrońców Wiary na ołtarze.

Ks. Karl Stehlin
Przełożony Bractwa Św. Piusa X w Polsce
Warszawa, 1 grudnia 1998 r.

Jeśli ktos uzna za stosowne - niech mojego posta, wraz z tym do którego się odnoszę, przeklei do inneog tematu.

yeszaya - to wytłumacz mi coś proszę: o co w tym wszystkim chodzi :?: Jan Paweł II potwierdził ściągnięcie na Lefebvre'a i na owych biskupów ekskomuniki przez wyświęcenie biskupów bez jego zgody.

A tutaj co rusz jakiś kardynał wypowiada się, jak widać w Twoich cytatach (notabene - dość mało wiarygodnych, jako że nigdy źródła nie podajesz...), że to wcale nie jest tak, że wcale nie ma ekskomuniki, że tak w ogóle to oni nic nie robili, są w porządku, wymieniają papieża w modl. euchar.

To zaraz się okaże, że... schizmatykiem był Jan Paweł II, który "ośmielił się" ukarać Lefebvre'a :?:

:?: :?: :?:[/b]

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N sie 13, 2006 15:08
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 13, 2006 16:57
Posty: 45
Post 
Panie Leszku, Janie niech pan nie wypisuje takich rzeczy, że nadużycia są marginesem. Jestem księdzem, nie związanym w żaden sposób z FSSPX, przebywam w Hiszpanii i jeszcze ani razu nie widziałem poprawnie odprawionej Mszy przez hiszpańskich księży. Nadużycia nie są tak poważne, jak w USA, ale mimo wszystko są normą. Przykłady: nie ma obmycia rąk po przygotowaniu darów, bardzo często się mówi "Módlcie się aby naszą Ofiarę przyjął Pan Bóg Wszechmogący", często księża nie przyklękają po podniesieniu, ludzie wogóle nigdy nie klękają, za to jest mnóstwo komentarzy i to w wielu momentach Mszy św., nie puryfikuje się paten i puszek, tylko puryfikaterzem się zmiata cząsteczki do kielicha. To nie są odosobnione przypadki, to standart. :? Byłem w Niemczech i jest tam podobnie.
Nieważność NOM głoszą sedewakantyści, a nie lefebryści.
Lefebryści naprawdę wymieniają imiona papieża i biskupa miejsca w kanonie mszalnym, ręczę za to głową.
Oby obecnie były takie nadużycia jak opisane w dokumencie z Tridentinum.


N sie 13, 2006 19:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 18:40
Posty: 121
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Dziwne, że takie numery zdarzają się tylko lefebrystom, a porządni katolicy zazwyczaj z czymś takim się nie spotykają.


Racja Lesiu. Księża w USA mają wykrywacze lefebvrystów. Jak zapali się czerwona lampka, to specjalnie, im na złość wkładają flanelowe koszule i tęczowe stuły.

_________________
haft krzyżykowy dom moda uroda


N sie 13, 2006 19:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
N.N. napisał(a):
Panie Leszku, Janie niech pan nie wypisuje takich rzeczy, że nadużycia są marginesem. Jestem księdzem, nie związanym w żaden sposób z FSSPX, przebywam w Hiszpanii i jeszcze ani razu nie widziałem poprawnie odprawionej Mszy przez hiszpańskich księży. Nadużycia nie są tak poważne, jak w USA, ale mimo wszystko są normą. Przykłady: nie ma obmycia rąk po przygotowaniu darów, bardzo często się mówi "Módlcie się aby naszą Ofiarę przyjął Pan Bóg Wszechmogący", często księża nie przyklękają po podniesieniu, ludzie wogóle nigdy nie klękają, za to jest mnóstwo komentarzy i to w wielu momentach Mszy św., nie puryfikuje się paten i puszek, tylko puryfikaterzem się zmiata cząsteczki do kielicha. To nie są odosobnione przypadki, to standart. :? Byłem w Niemczech i jest tam podobnie.
Nieważność NOM głoszą sedewakantyści, a nie lefebryści.
Lefebryści naprawdę wymieniają imiona papieża i biskupa miejsca w kanonie mszalnym, ręczę za to głową.
Oby obecnie były takie nadużycia jak opisane w dokumencie z Tridentinum.

Najpierw się zapoznaj do dokumentami Episkopatu Hiszpanii dotyczącymi liturgii, a wtedy wiele rzeczy nie będzie Cię dziwiło.


N sie 13, 2006 20:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 13, 2006 16:57
Posty: 45
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Najpierw się zapoznaj do dokumentami Episkopatu Hiszpanii dotyczącymi liturgii, a wtedy wiele rzeczy nie będzie Cię dziwiło.
To niech mi nieukowi Pan łaskawie wyjaśni, jakie są to dokumenty, a może tu jest jakiś inny ryt. Mszał ma wszystko jasno określone. Gdy był tu papież, to celebrował poprawnie, a i biskupom to się zawsze udaje, chyba że niższy kler ma jakieś specjane przepisy, nie poinformowano mnie o tym.


N sie 13, 2006 21:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
N.N. napisał(a):
Leszek, Jan napisał(a):
Najpierw się zapoznaj do dokumentami Episkopatu Hiszpanii dotyczącymi liturgii, a wtedy wiele rzeczy nie będzie Cię dziwiło.
To niech mi nieukowi Pan łaskawie wyjaśni, jakie są to dokumenty, a może tu jest jakiś inny ryt. Mszał ma wszystko jasno określone. Gdy był tu papież, to celebrował poprawnie, a i biskupom to się zawsze udaje, chyba że niższy kler ma jakieś specjane przepisy, nie poinformowano mnie o tym.

Jak się siedzi w Hiszpanii, to trzeba znać tamtejsze zwyczaje i tamten Kościół. Nie wiesz na przykład tego, że OWMR dopuszcza postawę stojącą podczas przeistoczenia.


Pn sie 14, 2006 7:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
To żaden hit, ale tylko bezradność sekty lefebrystów wobec braku rzeczowych argumentów.


Pn sie 14, 2006 8:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 25, 2006 7:57
Posty: 506
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
To żaden hit, ale tylko bezradność sekty lefebrystów wobec braku rzeczowych argumentów.


To ja, Panie Leszku na poczatek poprosze od Pana rzeczowy argument dowodzacy tego, ze "lefewryści" są SEKTĄ.
:D

_________________
Contra negantem principia non est disputandum


Pn sie 14, 2006 8:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Nie mam zamiaru udowadniać, że nie jestem wielbłądem. To są rzeczy powszechnie znane i wiadome.


Pn sie 14, 2006 8:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 25, 2006 7:57
Posty: 506
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Nie mam zamiaru udowadniać, że nie jestem wielbłądem. To są rzeczy powszechnie znane i wiadome.

To nie Pan ma udowodnić że sam nie jest wielbłądem, tylko udowodnić, że FSSPX jest sektą, skoro tak Pan twierdzi.

Bo kardynałowie Świętego Kościoła Rzymskiego twierdzą inaczej...

_________________
Contra negantem principia non est disputandum


Pn sie 14, 2006 8:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Kościół jednoznacznie stwierdził, że lefebryści są ekskomunikowani, znajdują się poza Kościołem. To jeszcze jedna sekta, która walczy po stronie władcy ciemności - szatana.


Pn sie 14, 2006 9:13
Zobacz profil
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Kościół jednoznacznie stwierdził, że lefebryści są ekskomunikowani.


Chyba Leszek Jan stanie się bohaterem kolejnego odcinka Breviarium. Bo już nie chce mi się po raz pięćdziesiąty prostować tutaj wypisywanych przez niego bzdur. A może Leszk Jan naprawdę pracuje w jakiejś kurii? Wtedy bym jego zacietrzewienie nawet i rozumiał?


Pn sie 14, 2006 9:17

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
To, czy ci się chce, czy nie chce, jest mało ważne. Kościół ustami kompetentnych osób i instytucji, nie wyłączając Najwyższego Pasterza - Papieża, jednoznacznie określił, że lefebryści są ekskomunikowani. Zresztą dobrze o tym wiesz.


Pn sie 14, 2006 9:21
Zobacz profil
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Kościół ustami kompetentnych osób i instytucji, nie wyłączając Najwyższego Pasterza - Papieża, jednoznacznie określił, że lefebryści są ekskomunikowani.


No to weźmy na ten przykład "czołowego polskiego lefewrystę", ks. Karola Stehlina. Uprzejmie proszę o podanie mi dokumentu stwierdzającego, że w/w jest ekskomunikowany. Ze swej strony dysponuję skierowanym do mnie pismem Komisji Pontyfikalnej Ecclesia Dei L.prot. 73/97 z dn. 5 lutego 1999 r. stwierdzającym, że kapłani FSSPX są suspendowani a divinis, z czego wynika, że ks. Stehlin jest katolickim kapłanem obłożonym karą kościelną (zasuspendowanym). Gdyby był ekskomunikowany, to przecież Stolica Apostolska nie miałaby nad nim żadnej władzy tak, jak nie ma jej nad ekskomunikowanymi schizmatykami z Kościołów prawosławnych czy starokatolickich.


Pn sie 14, 2006 9:31

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Już w Ecclesia Dei Jan Paweł II pisał o ekskomunice tych wszystkich, którzy formalnie wspierają lefebrystów. Zapoznaj się także z tekstem Papieskiej Komisji ds. Interpretacji Tekstów Prawnych.


Pn sie 14, 2006 9:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL