J.ŚW. Papież Franciszek o Ewolucji
Autor |
Wiadomość |
niewiarek
Dołączył(a): Pn paź 17, 2011 7:29 Posty: 878
|
 Re: J.ŚW. Papież Franciszek o Ewolucji
Jefte: Cytuj: ...(F.Hitching, The Neck of the Giraffe s 34,25)... Nie podpierałbym się wypowiedziami F. Hitchinga. Postać mało wiarygodna. Że przytoczę tylko mały fragment (sorry, ale strona jest w j. angielskim). Myślę, że wiekszość forumowiczów nie będzie miała problemu ze zrozumieniem. http://www.talkorigins.org/faqs/quotes/mine/part1-3.htmlCytuj: Research on Hitching turned up the following: Hitching is basically a sensational TV script writer and has no scientific credentials. In The Neck of the Giraffe he claimed to be a member of the Royal Archaeological Institute, but an inquiry to that institute said he was not. He implied in the "Acknowledgements" of The Neck of the Giraffe that paleontologist Stephen Jay Gould had helped in the writing of the book, but upon inquiry Gould said he did not know him and had no information about him. Hitching also implied that his book had been endorsed by Richard Dawkins, but upon inquiry Dawkins stated: "I know nothing at all about Francis Hitching. If you are uncovering the fact that he is a charlatan, good for you. His book, The Neck of the Giraffe, is one of the silliest and most ignorant I have read for years."
|
So lis 08, 2014 10:42 |
|
|
|
 |
Anonim (konto usunięte)
|
 Re: J.ŚW. Papież Franciszek o Ewolucji
Jeśli ktoś nie zrozumiał, Hitching kłamie o swojej przynależności do Królewskiego Instytutu Archeologicznego, o pomocy Stephena Jaya Goulda w pisaniu wzmiankowanej ksiązki i o pochwałach od Richarda Dawkinsa.
|
So lis 08, 2014 10:46 |
|
 |
Qwerty2011
Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52 Posty: 1365
|
 Re: J.ŚW. Papież Franciszek o Ewolucji
Soul33 napisał(a): Qwerty2011 napisał(a): A ja mam w sprawie ewolucji jedną wątpliwość teologiczną. Może ktoś potrafi ją rozwiać... (...) Pismo święte w Księdze Mądrości mówi wyraźnie, że Bóg śmierci nie stworzył
Kiedyś już pisałem o tym, więc zacytuję: Z Wiki: autorzy Nowego Testamentu zdają się sugerować, że został on [Eden] po upadku człowieka zabrany z naszej rzeczywistości. Apostoł Paweł mówi w swoim liście, że gdy został uniesiony do „trzeciego nieba”, znalazł się w raju (por. 2 Kor 12,1-4) Zatem możliwe, że sytuacja z zerwaniem owocu mogła zaistnieć naprawdę, a potem Eden i samo to wydarzenie mogło zostać usunięte z czasoprzestrzeni, czyli z całej historii. Jest faktem, tak jak niebo, ale nie ma już bezpośredniego kontaktu ze światem. Tak, już kiedyś rozmawialiśmy o tym. Z tym, że domysł ten wydaje się być nielogiczny. Oto Pan Bóg stworzył Raj i umieścił w nim pierwszych ludzi. Po grzechu Raj przeniósł w "inny wymiar", czyli do owego trzeciego Nieba. Ludzi zaś przeniósł....gdzie? No własnie, gdzie? Zahibernował na miliardy lat i "wcielił" na jakimś etapie ewolucyjnym? Nie klei to się i nijak się ma do opisu biblijnego... ------------------------ A co do ewolucji - nawet współcześnie dostrzegamy przemiany organizmów o charakterze dostosowawczym (ćmy zmieniają ubarwienie pod wpływem zmiany kolorów otoczenia, pojawiły się bakterie żywiące się plastikiem itd.). Pytanie tylko - czy to to samo, co ewolucja? Jest ciekawa teoria mówiąca o baraminach - czyli pierwotnie stworzonych rodzajach, które następnie "ewoluowały" w inne gatunki. Było to możliwe (i jest nadal) dlatego, że organizmy są wyposażone w wiele narzędzi przystosowawczych. Stąd pierwotnie stworzony baramin - np. kot, mógł się z czasem przekształcić w lwa, panterę, tygrysa, czy domowego kociaka. Jest to teoria kreacjonistyczna - więc jak ktoś ma na kreacjonizm alergię, to uzna za niemożliwą. Według mnie jednak jest przynajmniej warta zainteresowania.
_________________ "Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas" (2 Kor 4)
|
So lis 08, 2014 11:30 |
|
|
|
 |
JedenPost
Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17 Posty: 11383
|
 Re: J.ŚW. Papież Franciszek o Ewolucji
Qwerty2011 napisał(a): Nie klei to się i nijak się ma do opisu biblijnego...
Opis biblijny nie klei się nawet sam ze sobą, nie można więc zbyt wiele wymagać...
_________________ Lubię Starego czasem, to też sprawia że się wystrzegam otwartej z nim wojny Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.
|
So lis 08, 2014 11:36 |
|
 |
Jefte
Dołączył(a): Pt lis 07, 2014 13:51 Posty: 46
|
 Re: J.ŚW. Papież Franciszek o Ewolucji
niewiarek napisał(a): Załóżmy, że dysponujemy 4x10^6 skamielinami. Dotyczą one powiedzmy że 10^4 różnych zwierząt, a zapewne więcej. Z prostego rachunku wygląda, że na każdego zwierzaka przypada średnio 400 skamielin. Ewolucja życia na Ziemi trwa ponad 4x10^9 lat. Czyli średnio jedna skamielina przypada na ponad 10 milionów lat. Trudno, aby przy takiej rozpiętości czasowej miedzy jedną, a drugą skamieliną mieć ogniwa pośrednie. Ale jeśli jakaś zostaje znaleziona wpasowuje się w koncepcję t. ewolucji. A więc jest to tylko hipoteza o rozpiętości w czasie, im jest ona większa tym większe prawdopodobieństwo trafienia w skamielinach na dowody pośrednie Hipotezę nie uznamy za dowiedziony fakt, ponieważ nie ma dowodów- czyli twierdzenie że coś ewoluowało jest niczym nie poparte ...
|
So lis 08, 2014 11:46 |
|
|
|
 |
Anonim (konto usunięte)
|
 Re: J.ŚW. Papież Franciszek o Ewolucji
Pokaż dowody na hipotezę kreacji. Pokaż także, gdzie w DNA jest zapisana ta bariera uniemożliwiająca organizmom zmiany ponad granicami rodzajów (rodzaje nie istnieją, tak samo jak gatunki).
|
So lis 08, 2014 11:58 |
|
 |
Qwerty2011
Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52 Posty: 1365
|
 Re: J.ŚW. Papież Franciszek o Ewolucji
ErgoProxy napisał(a): Pokaż dowody na hipotezę kreacji. Pokaż także, gdzie w DNA jest zapisana ta bariera uniemożliwiająca organizmom zmiany ponad granicami rodzajów (rodzaje nie istnieją, tak samo jak gatunki). Są grupy genów, które w naturalny sposób są stałe i nie ulegają modyfikacjom. Nie jestem genetykiem, ale można poczytać ciekawą dyskusję na ten temat choćby tutaj i dalej.
_________________ "Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas" (2 Kor 4)
|
So lis 08, 2014 12:26 |
|
 |
Jefte
Dołączył(a): Pt lis 07, 2014 13:51 Posty: 46
|
 Re: J.ŚW. Papież Franciszek o Ewolucji
Qwerty2011 napisał(a): ErgoProxy napisał(a): Pokaż dowody na hipotezę kreacji. Pokaż także, gdzie w DNA jest zapisana ta bariera uniemożliwiająca organizmom zmiany ponad granicami rodzajów (rodzaje nie istnieją, tak samo jak gatunki). Są grupy genów, które w naturalny sposób są stałe i nie ulegają modyfikacjom. Nie jestem genetykiem, ale można poczytać ciekawą dyskusję na ten temat choćby tutaj i dalej. Nie ma podziału na rodzaje zwierząt? Konie, krowy, słonie itd
|
So lis 08, 2014 12:31 |
|
 |
Anonim (konto usunięte)
|
 Re: J.ŚW. Papież Franciszek o Ewolucji
Nie ma.
Człowiekowi tak się uwidziało, to se podzielił. Naturę podział ten niewiele obchodzi i stąd biorą się na świecie muły. Symbionty. Ewolucja.
|
So lis 08, 2014 12:44 |
|
 |
Jefte
Dołączył(a): Pt lis 07, 2014 13:51 Posty: 46
|
 Re: J.ŚW. Papież Franciszek o Ewolucji
ErgoProxy napisał(a): Nie ma.
Człowiekowi tak się uwidziało, to se podzielił. Naturę podział ten niewiele obchodzi i stąd biorą się na świecie muły. Symbionty. Ewolucja. Zebryna – krzyżówka zebry i osła Czy to ewolucja? A może jeden rodzaj (zebra) został skrzyżowany z innym rodzajem (osłem)? Krzyżowanie nie jest niczym nowym-jeden rodzaj zwierzęcia krzyżuje się z drugim rodzajem  Nietrafny przykład, niemający nic wspólnego z ewolucją...
|
So lis 08, 2014 13:01 |
|
 |
Anonim (konto usunięte)
|
 Re: J.ŚW. Papież Franciszek o Ewolucji
Oczywiście, że nie, ale Jefte o co innego pytał, porzuciwszy temat ewolucji, a schodząc na temat ludzkiej percepcji. Po czym radośnie ogłosił, że odpowiedź nie ma nic wspólnego z porzuconym tematem. A fe.
|
So lis 08, 2014 13:18 |
|
 |
Anonim (konto usunięte)
|
 Re: J.ŚW. Papież Franciszek o Ewolucji
Zresztą, nie jestem pewien. Gdyby organizmy nie były spokrewnione, nie chciałyby się ze sobą krzyżować w ogóle, a hodowcy byliby żywym dowodem na skuteczność modlitwy, względnie zabiegów czarnoksięskich. Może to jest ten dowód kreacji wg Jeftego? : )))
|
So lis 08, 2014 13:23 |
|
 |
Anonim (konto usunięte)
|
 Re: J.ŚW. Papież Franciszek o Ewolucji
Okej, ale to już naprawdę ostatni mój post w szeregu. Qwerty2011 napisał(a): Są grupy genów, które w naturalny sposób są stałe i nie ulegają modyfikacjom. Nie jestem genetykiem, ale można poczytać ciekawą dyskusję na ten temat choćby tutaj i dalej. Rany boskie, to ma być dyskusja? To są sążniste elaboraty nieóka Antoniego, który wprost przyznaje, że chciałby dokopać ewolucji i tylko tyle go obchodzi. Słusznie zauważa Eryk Krewtopór: jeżeli kreacjonizm wyjaśniał będzie więcej i lepiej niż ewolucja, to zostanie zaakceptowany i ewolucję wyprze. Ale nie wygląda na to... Te geny stałe są stałe w jakim horyzoncie czasowym? Co one kodują?
|
So lis 08, 2014 14:58 |
|
 |
Askadtowiesz
Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35 Posty: 2751
|
 Re: J.ŚW. Papież Franciszek o Ewolucji
andrzejantoni napisał(a): . Papież Franciszek podkreślił, że teorie ewolucji i wielkiego wybuchu nie są sprzeczne z nauczaniem Kościoła Jest to zapewne tylko życzenia papieża Franciszka. Nieubłagane fakty są takie, ze Biblia przedstawia kreację a nie ewolucję. Czyzby nauczanie Kościola miało byc sprzeczne z Biblią? andrzejantoni napisał(a): Papież zaznaczył również, że czytając o stworzeniu w Księdze Rodzaju, można dojść do błędnego wniosku, że Bóg był magikiem, który mógł zrobić dosłownie wszystko. Tak jednak nie było, gdyż tworząc świat, Bóg kierował się zasadą miłości. Co ma do rzeczy- czym się kierował? Z powodu zasady miłości (nie pytam już skad ta zasada) mialby nie moc stworzyc świata w jednym akcie, jak opisuje Biblia?
_________________ Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze. G.C. Lichtenberg
|
So lis 08, 2014 21:05 |
|
 |
JedenPost
Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17 Posty: 11383
|
 Re: J.ŚW. Papież Franciszek o Ewolucji
Askadtowiesz napisał(a): andrzejantoni napisał(a): . Papież Franciszek podkreślił, że teorie ewolucji i wielkiego wybuchu nie są sprzeczne z nauczaniem Kościoła Jest to zapewne tylko życzenia papieża Franciszka. No bo przecież nie są.
_________________ Lubię Starego czasem, to też sprawia że się wystrzegam otwartej z nim wojny Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.
|
So lis 08, 2014 21:12 |
|
|
|
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników
|
|