Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 31, 2020 9:02Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 MARIA - MATKA BOŻA W WIDZENIU PROTESTANTÓW I KATOLIKÓW 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 20, 2003 2:09
Posty: 67
Post 
Na jakim miejscu?
Równie dobrze mogę nie wierzyć, że Pismo św. jest Słowem Boga. Przecież to ludzie pisali tę księgę, a jakie brutalne sceny są tam opisywane, Bóg raczej nie chciałby takich scen pokazywać swoim dzieciom... Nie mówię już nic o pieknych przypowiastkach, które Jezus serwuje nam w Ewangelii... Bóg raczej nie bawiłby się w opowiadanie bajek...
A jednak???

Pozdrawiam serdecznie :) [/list]

_________________
On jest właśnie taki! Ma do Ciebie słabość!
http://domety.blog.pl/


Cz maja 22, 2003 2:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 21, 2003 8:21
Posty: 68
Post 
doda napisał(a):
Ooo, to znaczy że protestanci nie wierzą w Ducha św.???
[/list]


Doda, o co Ci własciwie chodziło :!: :?:

_________________
Pokój i dobro :)


Cz maja 22, 2003 7:08
Zobacz profil
Post 
re locowski

Licz sie troche ze slowami!!
Juz ci tlumaczylem ze kazdego zoobowiazuje pewna kultura i PRZESTAN WRESZCIE NAS OBRAZAC.
Nie jestesmy dla ciebie zadne katole, a Pius XII nie byl zadnym kumplem Hitlera!
Sytuacja geopolityczna jaka miala miejsce podczas jego pontyfikatu, byla taka jaka byla. Przeciwnicy jednak widza tylko z jednej strony. Zapominajac o tym ze to m.in. dzieki dzialaniom Piusa XII, zostalo uratowane zycie wielu osob, w szczegolnosci Zydow. Jakos nie wyobrazam sobie by jakikolwiek "kumpel" Hitlera ratowal Zydow :shock:
Zreszta o czym tu dyskutowac. Przeciez jeszcze nie tak dawno probowales nam udowodnic "kumpelstwo" JPII i Husajna.
Daj se spokoj i nie opowiadaj bzdur.

re Amos

Do Twojego pytania wkrotce sie ustosunkuje. Wybacz ale nie bylem jeszcze obecny w tym dziale :D

pozdrowka


Cz maja 22, 2003 7:25
Post 
1. Proszę, aby nie wrzucać wszystkich protestantów do jednego worka, bo takie pojęcie nie istnieje w praktyce. Te Wspólnoty uległy takiemu rozdrobnieniu, że trudno tu mówić o jakiejś wspólnej nauce czy doktrynie. Gdy więc mówimy o protestantach, bardzo proszę wskazywać konkretnie, o który Kościół chodzi.

2. Kościół Rzymskokatolicki nie wyznaje wiary w Maryję, lecz uznajemy w Niej Matkę Wcielonego Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Nie oddajemy Jej czci Boskiej, lecz widzimy w niej Pośredniczkę. Zachęcam przy okazji do lektury ostatniego rozdziału Konstytycji dogmatycznej o Kościele "Lumen gentium" ogłoszonej przez Sobór Watykański II poświęconego w całości Maryi.

3. Gdy ktoś pragnie zapoznać się z podstawami biblijnymi dogmatów, proszę zajrzeć do "Breviarium fidei", gdzie zawarte są wypowiedzi doktrynalne Kościoła. Nie można też zapominać o istnieniu Tradycji jako źródła Objawienia Bożego i także w niej szukać podstaw ogłaszanych dogmatów, także tzw. maryjnych.

4. Jeśli ktoś chce tę dyskusję spłycać, mówiąc np. o Piusie XII, to lepiej niech w ogóle niczego nie pisze, bo daje kiepskie świadectwo o swoim poziomie intelektualnym i kulturalnym. Jeśli mamy tu rzeczowo dyskutować i wymieniać poglądy, to zmieńmy trochę ton naszych wypowiedzi i starajmy się hamować nasze emocje.


Cz maja 22, 2003 10:01
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 19:49
Posty: 642
Post Bajki?
Locowskie, chyba jednak poniosły Cię emocje, ponieważ w uniesieniu pomyliłeś dwóch Piusów. W dodatku różnica prawie 100 lat. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu ogłosił bowiem Pius IX w 1854 roku. Więc jeżeli ktoś pisze bajki, to napewno nie Twoi dyskutanci.
1. Katechizm Kościoła Katolickiego w pp.490nn: "W ciągu wieków Kościół uświadomił sobie, że Maryja, napełniona "łaską" przez Boga (Łk 1,28), została odkupiona od chwili swego poczęcia. (...) Maryja została "ubogacona od pierwszej chwili poczęcia blaskami szczególnej zaiste świętości"; świętość ta w całości pochodzi od Chrystusa. (...) Bardziej nic wszystkie osoby stworzone Ojciec napełnił ją "wszelkim błogosłąwieństwem... na wyżynach niebieskich - w Chrystusie" (Ef 1,3) (...) Ojcowie Tradycji wschodniej nazywają Maryję "Całą Świętą" /Panaghia/"
2. W tym cytacie ważnym jest stwierdzenie: "Kościół uświadomił sobie". W tym sensie należy rozumieć pytanie jednej z dyskutantek o Ducha Świętego.Stwierdzenie to dotyczny nie tylko prawdy o Niepokalanym Poczęciu. Dotyczy całej prawdy wiary. Sens całego dzieła Jezusa, prawdy wiary - to jest już dzieło Ducha Świętego. Nie będzie przesadą, jeżeli powiemy, że to On, w Dniu Pięćdziesiątnicy, dał Kościołowi samoświadomość. Warto przy okazji zauważyć, że owocem tej samoświadomości była najpierw praktyka życia, a dopiero za nią poszły pisma Nowego Testametu /poprzedzone orzeczeniem Pierwszego Soboru Jerozoliskiego - czyli jak chce Locowski - pierwszej bajki papieskiej/ i orzeczenia pierwszych Soborów. Nie jest tajemnicą, że orzeczenie Soboru Efeskiego, Gdzie Maryja nazwana jest "Theotokos", zostało uznane przez Marcina Lutra i nie jest obce całej tradycji protestanckiej.
3. Na koniec prośba. Dyskutujmy na argumenty, a nie na epitety. A jeśli posługujemy się argumentami, bądźmy precyzyjni. 100 lat to dla Boga pewnie mało, ale dla ludzi to już cały wiek.


Cz maja 22, 2003 14:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 12:49
Posty: 320
Post 
szanowny księże, to, że Katolicy oddają cześć boską marii cześć boską słychać coraz bardziej w środowiskach kościelnych. ostatni oficjalny głos potwierdzający to pojawił sie w telewizji podczas ostatniej wizyty papieża. przypominam, że JEDYNYM POŚREDNIKIEM JEST JEZUS. na postawie biblii możemy mowić, ze twierdzenie różańcowe jakoby Maria uczestnicztyła we wszystkich chwilach Jezus i jest błedne wiec i twierdzenie, że Maria uczestniczy we wszyskim co z Jezusem jest związane te też jest błedne .tak jak już wspominałem w orginale ewangelii nie ma określenia "łaska pełna", a takie uświadamianie sobie czegoś z biegiem czasu staje się identyczne jek tworzenie nauki ŚWIADKÓW JEHOWY. oni też z biegiem czasu uświadamiają sobie. Belizariusz popatrz sobie na fotografie z czasów II jak biskupi z ochotą wykonują gest zwany "hi hitla". jeszcze do księdza. znam interpretacje kosciola na bajki o marii i jest ta argumentacja jest żałosna. celnik i po co cytujesz encyklike papieża skoro nie ma ona ŻADNEGO NATCHNIENIA BOŻEGO. to samo możesz ty napisac i bedzie to tak samo ważne - 0% WAŻNOŚCI.


Cz maja 22, 2003 15:50
Zobacz profil
Post 
locowski napisał(a):
to, że Katolicy oddają cześć boską marii cześć boską słychać coraz bardziej w środowiskach kościelnych. ostatni oficjalny głos potwierdzający to pojawił sie w telewizji podczas ostatniej wizyty papieża.


Panie locowski, coraz bardziej mnie Pan zadziwia... Nie wiem, w jakich środowiskach kościelnych się Pan obraca, ale oddawanie boskiej czci Maryi jest z pewnością nadużyciem, a nawet grzechem, który może prowadzić do herezji. Mam świadomość, że niektórym trudno jest oddzielić wiarę i cześć oddawaną Trójcy Świętej od szczególnego kultu Maryi. Nie jest to jednak powód do wydawania ocen w tym stylu, który Pan, jak widzę preferuje.

Zgadzam się, że nauczanie papieskie nie ma takiego samego natchnienia Bożego jak Pismo święte, lecz tu przypominam o istnieniu w Kościele Rzymskokatolickim Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, co nie istnieje właściwie we Wspólnotach protestanckich. Może stąd takie ich rozdrobnienie i różnice w poglądach. My wierzymy w działanie Ducha Świętego w Kościele, nie wiem jak Wy...

Potwierdzam również w tym dziale, że poziom Pańskich wypowiedzi zaczyna być żenująco niski, bo być może odczuwa Pan coraz bardziej brak rzeczowych i racjonalnych (a nie emocjonalnych) argumentów w dyskusji.


Cz maja 22, 2003 16:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 19, 2003 8:14
Posty: 487
Post katolicy - protestanci
Locowski w jakim celu szukasz podziałów ? czy nie lepiej rozmawiać o tym co nas wszystkich łączy a nie dzieli? – Jezus modlił się [J 17, 21] „ Aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w nas Jedno, aby Świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał”
Uważasz , że dialogi teologiczne mają sens? – oczywiście maja, ale nie na poziomie „niewiedzy”. Niewiedza wynika z braku globalnego „widzenia” a jedynie subiektywnego odczucia. Wybacz, że nie piszę o proponowanym przez Ciebie temacie, dod. Matki Boga. Uważam, że to Ty powinieneś uszanować to, że my Ją kochamy. W jakim celu chcesz udowadniać nam, że jest inaczej, skoro to my wiemy, dlaczego to robimy, a nie Ty.
Sądzę, że o wiele bogatsza byłaby nasza dyskusja – rozważania gdyby budowały miedzy nami „most” prowadziły do zgody i pojednania. Zresztą nadszedł czas, w którym wszyscy wierzący - mniej o Kościele mówili, a bardziej próbowali nim być, każdy w ramach swego wyznania.
Tak na marginesie dodam, że dużym osiągnięciem wszystkich dotychczasowych dialogów doktrynalnych jest nowa świadomość wszystkich chrześcijan, że wina za skandal podziałów Kościoła Chrystusowego rozkłada się proporcjonalnie na wszystkie wyznania. ......Szwajcarski historyk Kościoła i protestancki hagiograf Walter Nigg //zresztą autor wspaniałych książek// mówił niezwykle ciekawie, że nawet, ci, którzy ukrzyżowali Chrystusa, nie ważyli się rozedrzeć Jego szat, ale rzucali o nie los i dopiero my chrześcijanie, ośmieliliśmy się tego dokonać. I o własnych siłach nie „zszyjemy” tej szaty z powrotem. Trzeba wiec prosić modląc się do Ducha Św. o jedność Chrześcijan i robić wszystko na każdym szczeblu, by ta Jedność nastała. ,,,,,Święty Mocny Boże, Święty a Nieśmiertelny ! Abyś zewnętrznie rozdarty Kościół Chrystusowy na naszej ziemi do jedności doprowadzić raczył, Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie. :-)
Pozdrawiam szBoże

_________________
Bóg zna Twoją przeszłość, ofiaruj mu teraźniejszość a On zatroszczy się o twoją przyszłość.


Cz maja 22, 2003 16:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 12:49
Posty: 320
Post 
Mówił to ksiądz katolicki w studio papieskim TVP. ta herezja maryjna juz jest tylko, że KK nie umie się do niej przyznać. urząd nauczycielski Kościoła w protestanyzmie istnieje, tylko, że urząd nauczycielski sprawuje każdy ksiądz i wierny. najlepdzym przypomnieniem urzedu nauczycielskiego jest Jezus Chrystus, kiedy patrzymy na inny urząd nauczycielski wtedy nauka Jezus Chrystusa staje się drugorzędna. delatego protestanci odrzucają wszelkie objawienia własnie z obawy, że nauka NIE NATCHNIONA stanie się pierwszorzedna niż ta NATCHNIONA. fakt iż nauka NIE NATCHNIONA staje się ważniejsza od Biblii, potwierdzaja moje obserwacje w KK. moje ostre wypowiedzi dotycza jedynie nauzyc jakie widze u niektorych rozmawiajacych wiec jezeli bedzie rzeczola i wypowiedzi bez nauzyc to jestem otwarty na dyskusje.


Cz maja 22, 2003 16:38
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 19:49
Posty: 642
Post 
Locowski, mały problemik. Co jest natchnione,a co nie, uznał Kościół. Jezus nie posprawdzał tego, co napisali Ewangeliści. Tylko Kościół uznał za natchnione. Ewangelia Marka i Łukasza jest owocem tego wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego. Łukasz nie znał Jezusa. A Kościół dopiero po kilku dziesięciu latach uznał, że jest to natchnione Słowo Boże. Jeśli będziesz konsekwentny i logiczny w swoim myślelniu, musisz dojść do przekonania, że to też ma 0% ważności, bo pochodzi z ustanowienia Kościoła, jakichś tam biskupów i papieży. Więc albo bądź konsekwentny, albo logiczny. Na wypadek, gdybyś z ostatnim miał problemy, polecam "Logikę praktyczną" Ziembińskiego - podstawowy podręcznik na pierwszym roku studiów chyba na wszystkich kierunkach


Cz maja 22, 2003 18:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 12:49
Posty: 320
Post 
to co gadasz o natchnieniu to jest herezja a to chyba jest grzech przeciw duchowi świętemu. pozatym Ewangeli Marka uznawana jest za pierwszą ewangelie. Pozatym Ewangelia Łukasza i Marka była uznawana w pierwszych zborach wiec to nie Kościol (watykan) uznal ich ewangelie za natchnione. Pozatym ewangelie Łukasza i Marka (którym przypisuje się autorstwo ewangelii) były spisywane pod okiem Pawła i innych biskupów Kościoła o ile pamietam, a więc ludzi bedące pod natchnieniem Bożym. tym samym pisma papieskie nie maja zadnego natchnienia. o jakims natchnieniu pism papieskich mozemy mowic jezeli jest widoczne jest tam duch ewangelii i slowa bozego. nie mozemy mowić o natchnieniu takich pism, kiedy pisma papieskie sa naszpicowane tradycja w dodatku sprzeczną z biblia.


Cz maja 22, 2003 18:51
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 19:49
Posty: 642
Post 
Locowski: po pierwsze wiedza, po drugie rzetelność. Jesli chodzi o drugie, to druga już dzisiaj wpadka, wynikająca z niedouczenia. Najpierw pomyliłeś Piusów. Teraz wpadka ze św. Markiem. Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że Marek pisał u boku św. Piotra /jak by nie patrzył - i są na to dowody historyczne - pierszego papieża/.
Następnie należałoby postawić pytanie, czy jesteś protestantem, czy fundamentalistycznie myślącym katolikiem z kręgów Lefebra. Bo zdaje się, że to protestanci wypracowali coś, jak historię redakcji form i tekstu. Dziś wszystkie komentarze, zarówno katolickie, jak i protestanckie wskazują na fakt, że Ewangelie miały kilka faz powstawania. Że są zarówno zapisem autentycznych słów Pana, jak i zapisem wiary pierwszych wspólnot /nieważne czy nazwiemy je kościołem czy zborem, bo i tak chodzi o ten sam grecki termin ekkaleon -łacińskie ecclesia/ i cały wysiłek naukowców, głównie protestanckich polega na żmudnej próbie oddzielenia jednego od drugiego. Na koniec nie szafuj terminem pierwszych gmin, bo kanon w takiej postaci, jaką znamy, został zaaprobowany ok. roku 170. Pierwsze gminy nie mogły powszechnie znać np. pism Janowych /co do których jest najwięcej wątpliwości znów w kręgu egzegezy protestanckiej/ z prostego względu: jeszcze ich nie było. Bo Ewangelia Jana i Apokalipsa powstały około roku 92.
Więc - nie rozumiejąc Ciebie - jeszcze raz stawiam pytanie: z jakich pozycji dyskutujesz. Protestanckich czy katolickiego fundamentalizmu kręgów bpa Lefebra. Bo wszystko wskazuje na to, że z tych drugich, pomijając całą tradycję protestancką


Cz maja 22, 2003 21:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:37
Posty: 883
Post 
Loco wstydz się! To o Piotrze wie każdy uczniak!
Nawet ja to wiem!
Cytuj:
Marek pisał u boku św. Piotra /jak by nie patrzył - i są na to dowody historyczne - pierszego papieża/.

celnik słyszałeś może coś o tym twierdzeniu, ze marek spisywał generalnie to co powiedział Piotr?
...gdzieś kiedyś coś takiego obiło mi sie o uszy

_________________
Obrazek
d(~_~)b Psałterz wrześniowy
www.polskastacja.pl


Cz maja 22, 2003 21:46
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 12:49
Posty: 320
Post 
dwoch piusów było kumplpwało się z adolfikiem Pius XI i XII. Pozatym Piotr nie był żadnym papieżem i na to są też dowody. Pozatym stolicą apostolstwa Jeżeli mówimy była Jerozolima a nie Rzym. Po kolejne wielu protestantów walczy z herezją katolicką. po kolejne dowody historyczne mnie nie interesuja tylko bibijne, a jesli chcesz to możemy o tym podyskutować. w orginalnym języku wypowiedzi Pana Jezus są uchwycone w orginale, ale sprytni tłumacze z Katolicymu z Wyszyńskim na czele dokonali w nich zmian tak, żeby dopasować to do doktryny Katolickiej. Pierwsze gminy, zbory mogly znac pisma, ktrych autorstwo przypisuje sie Janowi, z wyjatkiem Apokalipsty, ktora spiana zostala ok 92 roku, powstanie ewangeli ktorej datuje się wczesniej niz na apokalipse bo ewangelia laczy sie z listami "Janowymi" a listy wynikają z genezy ewangelii. Pozatym chciałem zaznaczyć ze protestanci nie posiadają żadnej tradycji.


Cz maja 22, 2003 21:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:37
Posty: 883
Post 
Cytuj:
Pozatym Piotr nie był żadnym papieżem i na to są też dowody
:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

_________________
Obrazek
d(~_~)b Psałterz wrześniowy
www.polskastacja.pl


Cz maja 22, 2003 21:51
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL